4. Oplosping van eenige vraagstukken, hot rekkelijk liet opmeten, ver deden en waterpassen van terreinen. 5. Aanwijzing der middelen oin de uitkomsten der practische bewerkingen op bet papier over te brengen. Algemeene Bepalingen. Het examen wordt afgelegd voor eene Commissie van minstens drie leden, .door den Minister te benoemen. De Hoofd-lngeriieur in het district is altijd Voorzitter der Commissie. De Voorzitter rigt in tijds eene circulaire tot de Candidatenom ze ter bijwoning van bet examen uit te noodigen. Aan de Candidaten woidt op den dag van het examen eene reeks van vra gen voorgelegd om die schriftelijk te beantwoorden. De Commissie overtuigt zich ook door een mondeling onderzoek van de be kwaamheid der Candidaten, in de theoretische en bijzonder in de practische kundigheden. Nadat de Commissie genoegzaam gegevens vermeent te hebben ingewonnen om over de bekwaamheid der Candidaten te kunnen oordeelen, wordt een proces-verbaal met bijbehoorende tabel, in den vastgestelden vorm, opgemaakt. De Commissie voegt bij bet proces-verbaal zoodanige consideratiën als zij in bet belang der zaak vermeent te hehooren. Zij draagt de ranglijst voor, waarnaar, volgens baar oordeel de benoe ming lot opzigter moet plaats hebben. Den beeft de stoompakket the Rainbow, van Londen naar Rot terdam, hare passagiers te Scheveningen aan wal doen zetten. ARNHEM, 11 Januarij. Bij de benoemingen van Burgemeesters in eenige provinciën zijn voor on derscheidene kleine gemeenten gecne afzonderlijke Burgemeesters benoemd, maar is de betrekking aan dien eener naburige gemeente opgedragen. Wij vernemen uit eene goede bron dat er voornemen bestaat ook zoo in Gelder land te handelen, en dat bij de benoemingen, welke spoedig verwacht wor den, geene afzonderlijke burgemeesters aangesteld zullen worden in gnnecn ten van een minder zielental dan 700 of weinig daar boven. B UI TEN L A JNDSC il E RERIGTËN ENUELil N LONDEN, 12 Jannarij. Prins Albert presideerde gisteren de eerste bijeenkomst der Commissie tot bevordering der tentoonstelling van voortbrengselen der nijverheid van alle volken, die in den loop van 1851 hier gehonden wordt. De schepen Enterprise en Investigator, bestemd om Sir J. Franklin op te sporen, zijn eergisteren van Woolwich naar de Noordpool vertrokken. De bankbreuken zijn bier ten gevolge van den vrijen handel veel zeld zamer geworden; in December 1848 bedroeg het getal 95, en in dezelfde maand van het afgeloopen jaar slechts 45. Thans is de tweede ijzeren kokerhrug over de Menaï tot de hoogte van 100 voet opgewonden, en op hare rustpunten bevestigd, zoodat. men hoop beeft, dat tegen bet laatst van Februarij een spoortrein de zeeëngte zal over- stoomen. Op de thans reeds voltooide spoorweglijnen zijn 53,000]' nienschcn aan gesteld, bovendien zijn er nog wel 200,000 bezig aan de onvoltooide spoor wegen. i'H Alt BR 1*1 li. PARIJS, 12 Januarij. Eergisteren avond had er bij den President der Republiek eene groote re ceptie plaats, waarbij ook de meeste Gezanten of Zaakgelastigden der ver schillende Hoven tegenwoordig waren. De President der Republiek zal eerlang de levensgeschiedenis van zijne moeder, Koningin Hortense in bet licht geven. De Vice-President der Republiek heeft eene som van 35,000 tr.bet bedrag van zijn tractemeut sedert 11 April, tot 31 December, tot welda dige doeleinden beschikbaar gesteld. De Wetgevende Vergadering beeft den ll<ien dezer de wet op de onder wijzers met 385 tegen 223 stemmen aangenomen. In de bureaux is het wetsontwerp, betreffende de vermeerdering der soldij der onderofficieren, met algemerne stemmen verworpen, omdat daarmede slechts bedoeld werd de goede gezindheid van het leger voor den President der Republiek te bevor deren. In de zitting van heden heeft het Ministerie wederom eene nederlaag geleden, daar de Vergadering besloten heeft zelve eene Commissie van 15 le den aan te zullen stellen, ten einde wetten gereed te maken voor Algerië. Men beraadslaagt thans in het Elysée ijverig over familieaangelegen hedenwaarover men bekwame regtsgeleerden raadpleegt; de familie Bona parte namelijk wil optreden als schuldeiscneres van den Staat, en wel naar aanleiding van liet testament des Keizers; zij vraagt ongeveer 20 millioen fr. De vreemdelingen beginnen deze stad weder te verlaten uil vrees van in omloop gebragte geruchten wegens een ophanden zijnde coup d'état. Tot een vertegenwoordiger van bet departement der Soramc zou de Heer Fould de Minister van Finanticn gezegd hebben: »Ziet gij dan niet dat het Land u moede is en dat men u als kwade jongens zal wegjagen?" Elders zou die zelfde Minister zich dus hebben uitgelaten: »De Nationale Vergadering beeft de achting des Lands verloren; men zal weldra een einde aan baar moeten maken." In Algerië is een nieuwe prediker van den heiligen oorlog opgeligi; bij zal hierheen gezonden worden. De krijgslogt naar de Plata-nvier, die reeds bepaald was aangekon digd, schijnt, volgens de Constitutionnelniet te zullen plaats hebben, ten gevolge van te dien aanzien ontstane diplomatieke moeijclijkhedcn. 13 Jannarij. De tijdingen van heden brengen geene verandering of bijvoeging voor de bovenstaande aan. Het tweede nummer van het blad Napoleon bevat nieuwe artikelen die kenteekencn, dat er meer en meer verwijdering komt tusscben den Voorzitter der Republiek en de Vergadering. De komst van den Paus te Rome, wordt nog steeds als zeker vermeld tegen den 15 of dezer. Men schrijft aan bet Journal des Débats, dat vertrouwde personen reeds het programma hebben gezien. De Paus zou de poort San Lorenzo inkomen, de Fransche troepen zouden van daar tot hetVa- ticaan geschaard staan en de Spaansche en Fransche Generaals bij de portieren van het rijtuig rijden. IPAKJE. MADRID, 6 Januarij. Een voorstel in de Kamer van Afgevaardigden, van den voormaligen Mi nister Mendizabal, betreffende den verkoop der geestelijke goederen, is ver worpen, nadat de Minister van Finantiën verklaard bad, dat bet vraagstuk weldra aan de orde van den dag zou zijn, waarhij de teruggaaf ten grond slag zou liggen van de nog onverkochte geestelijke goederen. De bewerking der kwikzilvermijnen is toegewezen aan bet buis Roth schild. ITALIË, ROME, 5 Jannarij. De Paus schijnt thans stellig tot den terugkeer naar zijne hoofdstad be sloten te hebben. Te Portiei hield men zich ernstig met de voorbereidselen tot zijn vertrek bezig. (Zie voorts onder Parijs.) De Fransche troepen zouden eene nieuwe vermindering ondergaan. Vier Generaals, waaronder de Opperbevelhebbers der artillerie genie, waren teruggeroepenen te gelijker tijd hadden twee regementen infanterie van linie bevel ontvangen om te vertrekken, het eene naar Frankrijk en bet andere naar Algiers. De onderhandelingen over eene lecning waren voor- loopig afgebroken, hebbende de buizen, met welke men zich daartoe in verhand had gesteld, verklaard geene overeenkomst te kannen aangaan, voor dat de Pans naar zijne Staten teruggekeerd was. Deze omstandigheid zou den Paus almede aangespoord hebben om zijne terugkomst te bespoe digen waarnaar men bier zeer verlangde. Onderwijl gaan de verban ningen en afzettingen baren gang. De maatregel die de Prins van Piom- bino treftdie een der meest onderwezene en aanbevelingwaardigslen van den hoogeren stand te Rome is, heeft een zeer onaangenamen indruk gemaakt. De Regerings-Commissie der drie Kardinalen heeft daarenboven een groot aantal personen tot verbanning gevonnisd, omdat zij de Pauselijke vaan dels hadden verlaten en een hoogeren graad bij het Republikcinsche leger hadden aangenomen. Sommigen zijn naar Frankrijk en Engeland scheep gegaan anderen hebben bet voornemen te kennen gegeven om zich op het grondgebied der kleine nabij gelegen Republiek van San Marino te vestigen. De Prins Barberini Colonna de Sciara is komen te sterven. Hij was een persoon van volstrekte onbeduidendheid. Bezitter van een der rijkste boekerijen van Italië, die handschriften van Tasso, Milton enz. bevat, wei gerde bij onverbiddelijk den toegang aan vreemdelingen, en liet nimmer toe dat er een regel uit die haudsehriften werd overgenomen, omdat zulks de waarde er van zon verminderen. De Prins Chizzi, mede bezitter van eene dergelijke voortreffelijke boekerij, handelt niet anders. Zoo moedigen de Romeinsche Prinsen van onze dagen de letteren aan. De Advocaat Salmi, Gouverneur van Jesiis door de Oostenrijkers in hel kasteel te Ancotia gevangen gezet. Hij moet voor een krijgsraad komen. Men heeft eene uitgebreide briefwisseling met Napels, Pieinont en de Italianen bij hem gevonden. De Graaf Joseph Mastaïbroeder van den Pansis door Cesene gereisd zich naar Sinigaglia begevende. Sedert eenige dagen is de Spaansche Generaal Cordova te Rome hij is door den Generaal Baragnay-d'flilliers zeer wel ontvangen. De winter is hier zeer strengna eenige heldere dagen is veel sneeuw gevallen, en, hetgeen hier zelden wordt gezien, de vensterglazen waren tegen het noorden sterk bevrozen. OOSTENRIJK. YVEENEN, 10 Januarij. Gisteren is de gewezen Rijksbestuurder, Aartshertog Joban bier aangeko men doch hij zal slechts kort vertoeven en dan geheel terugkecrcn lot zijne landelijke afzondering. De inkomsten der tot de Hongaarsclie kroon behoorende landenbe droegen vóór den oorlog ruim 34 millioen üorenen. RUSLAND. Te Kiew wordt thans een ijzeren hangbrug over den Dnieper gebouwd, welke naar men berekent, de grootste zal zijn, tot nog toe in Europa bekend. Rustende op vijl'zuilen en vier hogen; zal hare lengte ongeveer 9000 ellen bedragen, bare breedte 53 voeten, waarvan 35 voor de passage der rijtui gen. Tot den bouw van dit reusachtig werk, zijn 3,304 tonnen ijzer be-

Leydse Courant | 1850 | | pagina 3