ROTTERDAM, 9 Januarij. Eergisteren is alhier door schipper P. Reegoort, voerende de schokker n°. i der Zuidhollandsche Maatschappij tot redding van schipbreukelingenaange- bragt de bemanning van hel op den Banjaart gebleven, alhier te huis behoo- rend kofschip Alida, Kapitein II. K. Rentes, in ballast van Londen naar Rotterdam. Het schip is geheel weg, en van den inventaris is slechts weinig geborgen. AMSTERDAM, 9 Januarij. Eergisteren avond hebben bij gelegenheid van den dies natalis van het Athenaeum, de Studenten serenaden gebragt aan onderscheiden Curatoren, llooglecraren enz. Op alle punten van de stad waar langs de trein moest voorbij trekken, had zich eene onafzienbare menigte menschen opeengehoopt, om dien bonten stoet te aanschouwen, en naar de voortreffelijke muziek te luisteren, welke door het orchest van den Heer Stumpff werd uitgevoerd. Ten 5] uur heengegaan, had de trein ten 11^ ure zijne lange reis vol- bragt, en keerde het muziekcorps, na de Ileeren Studenten aan het smaakvol met gaz verlichte locaal hunner sociëteit, in de Kalverstraatte hebben afgezet, naar het gebouw van bet Athenaeum terug. Eergisteren werd hier eene reünie gevierd, van hen die sedert het jaar 1825 aan het Athenaeum lllustre en de Seminaria zijn ingeschreven geweest. Bij deze gelegenheid werd ten 1 ure in het locaal Frascati, door Ds. B. ter Ilaar, eene sierlijke feestrede uitgesproken, die vooral dooreen hartelijken en voor deze eigenaardige gelegenheid zeer gepasten toon uitmuntte. In het eerste deel zijner rede schetste hij de belangrijkheid van het studenten-leven en deed het onderscheid uitkomen, van dit leven in eene Academiestad en in eene stad als Amsterdam, terwijl hij tevens zijne toehoorders met eenige levendige trekken in de studenten-wereld verplaatste. Dit geschetste tafereel werd op eene gepaste wijze besloten, op uitnoodiging van den spreker, door het zingen van het Iö Vivatdat de toehoorders onder begeleide van de marijk aanhieven. Het volgende gedeelte, een blik op het tegenwoordige en toekomstige behelzende, was ernstiger van inhoud, maar maakte tevens niet minder indruk door de gevoelvolle cn warme wijze waarop de redenaar een woord van herinnering en hulde tocbragt aan hen, welke gedurende de afge- loopene 25 jaren overleden waren terwijl hij tevens met het oog op de toe komst eene krachtige opwekking rigtte aan hen, welke nog op dit oogenblik aan het Athenaeum lllustre hunne studiën volbrengen. Over het geheel deed deze redevoering het hoogste genoegen aan de talrijk vergaderde toehoor ders, cn deze gaven hiervan bij herhaling bewijzen door luide toejuichingen. Gisteren avond is de feestviering besloten door eenen luisterrijken maaltijd in Frascati, waaraan omstreeks 100 Oud-Studenten deel namen. Gedurende den maaltijd onthaalde Ds. Ter Ilaar de aanwezige gasten op eenige fraaije dichtregelen, waarvan het thema de spreuk van den Senalus Vcteranorum van het Athenaeum: Ne praeter modum, uitmaakte; terwijl de Heer Mr. E. J. Asser eenige hartelijke dichtregelen wijdde aan den voorldurendcn bloei van liet Athenaeum. AVAGENINGEN', 8 Januarij, In de vorige week zijn alhier door den Rector aan het Stads Gymnasium Dr. G. E. J. Everts, met eene Nedeiduitsche redevoering: over den Tijdgeest in het Ilerv. Kerkgebouw, p'egtig geïnstalleerd, de overige drie aan het Gymnasium benoemde Leeraren D. Vogelzang, J. C. Vethake en D. Fyth zoodat er thans onderwijs wordt gegeven in alle vakken, waarin de jonge lie den bij het staats-examen of bij de examens voor de Akademien te Delft Breda en Mcdemblik, onderzocht worden. ZWOLLE8 Januarij. Onze geachte leeraar, Dr. G. H. van Scnden, beeft aan velen zijner vrien den, vóór zijn vertrek naar liet Heilige Land, en wel uit Sicilië, onder scheiden geschenken gezonden van granaatappelen en dadelsvelen ontvangen daarbij zijne schriftelijke betuiging van zijn leedwezendat de reis thans langer aanhield dan waarop aanvankelijk gerekend was. Nogtans heeft de hooggeschatte leeraar hij zijn afwezen zóó voor de vervulling van zijne preekbeurten voorzien, dat de gemeente alle redenen heeft om hoogst te vre- den te zijnhetgeen daarenboven gelegenheid heeft gegevendat men onder scheidene voorname kanselredenaars heeft lecren kennen, die in deze provin cie in verschillende gemeenten geplaatst zijn of andere bekwame leeraren van baiten de provincie, wier talenten bier niet algemeen hekend waren. De laatst ontvangen brief van het reisgezelschap is van het laatst van No vember, waarbij de gezondheid der hooge gasten wordt vermeld. Men schreef dat de reis niet zonder groote morijlijkheden werd volbragt, daar de geringe beschaafdheid van onderscheidene natiën, die zij hier en daar ontmoet had den en ook voorzeker nog zouden ontmoeten, veel te wenschen overliet. Voorleden week is hier een varken geslagt, dat 445 Ned. fC woog. Het was 19 maanden oud, lang 2 Ned. ellen, hoog 1 el 6 palmen, en dik rondom den buik 2 el 3 palmen. Er was naar men weet bier nimmer zwaarder varken gewogen dan van 362 Ned. ffi. GRONINGEN, 7 Januarij. In de Prov. Gron. Couranten van 11 en 25 December 1849 las men een berigt van een 12-jarig meisje uit UIrumdat van tijd tot lijd eene me nigte koperen haken (waarmede de vrouwenklecderen bevestigd worden) ge durende zware zenuwtoevallen uitbraakte, toen reeds tot een getal van 44. Sedert was het getal geklommen tot 105waarbij op het laatst ook ver dere bandjes en lappen van kleedingstukken kwamenen iederen dag eenige aanvallen van eene soort van vallende ziekte: tot dat zij omstreeks het midden van December in het Academisch ziekenhuis is opgenomen. Daar bleek het terstond dat alles, gelijk door ons reeds werd opgemerkt, be driegerij was, dewijl, volgens opgave van het meisje, die haken haar ge durende zulk een zenuwtoeval altijd uit den mond werden gehaald door haren schoonbroeder of hare zuster, bij wie zij inwoonde, cn nooit anders dan in tegenwoordigheid van andere inenschen, die dat mirakel aanstaarden, en waardoor de kleine winkelnering van dat huisgezin niet weinig was toegeno men. Slechts eenmaal, cn wel den eeisten dag van bare komst in het Noso- coinium, heeft het meisje nog een zenuwtoeval gehadmaar vervolgens ge heel niet wedergelijk zij ook verder geen spoor van eenig vreemd ligchaam heeft uitgebraakt. Het schijnt wel, dat het meisje vroeger aan zenuwtoe vallen, uit wormen ontstaande, heeft geleden, en daarvan aldus bedrie«e- lijk partij is getrokken. Het meisje is na 10 of 12 dagen volkomen gezond ontslagen. DELFZIJL, 2 Januarij. Men vindt hier en daar nog plaatsen, waar men zich beijvert, om mis bruiken in stand te houden; daaronder behoort het luiden inet de klokken van het oude in het nieuwe jaar onder het drinken van sterken drank. Dat dwaze gebruik had in het naburig Holwierdc bijna aan twee menschen het leven gekost. Op oudejaars avond namelijk is men gewoon ook daar te luiden; en daar de klepel in het Gemeentehuis te Biciuin bewaard werd, dewijl de Regerin" verboden had ze te gebruikenhing men er een gewigt van 25 Ned. tÈ in hangende aan een touw. Naauwelijks echter is men aan het luiden, of dit touw breekt, en de op den eersten zolder trekkende menigte den val van het gewigt vreezende, vliegt uiteen. Een van hen laat zich bj de trappen neèrglijden doch blijft onder weg hangen; een ander werpt zich in de klankgaten, niet bedenkende, dat dc bodem dier gaten schuinsch is, maar glijdt tegcri een traliehek aan en blijlt daar liggen. Beide zijn dus door toevallige omstandigheden behou den gebleven. Een derde echter heeft onder het vallen een been gebroken terwijl een paard, mogelijk door de rondtrekkende en luidruchtige menigte verschrikt, is losgeraakt, in een hoop stroo blijven vastzitten, gevallen en den nek heeft gebroken. ASSEN, 8 Januarij. Den 6'len dezer is hier overleden de Heer Mr. G. KniphorstRidder der Orde van den Ncderl, Leeuw, Raadsheer bij het Prov. Geregtshof, enz. Hij was lid geweest van de Staten-Generaal van 18331848. MAASTRICHT, 7 Januarij. De Limburger dagbladen houden zich ernstig bezig met de meer cn meer veld winnende geruchten wegens onderhandelingen tusschcn de Nedcrlandsche en Belgische regeringenover den afstand van Maastrichtvoor 27 millioen francs, en van het afgestane gedeelte van den regter Maasoever voor 40 mil lioen francs, aan België. BUITELLAJNDSCHE BERIGTEJN. ENGELAND. LONDEN7 Januarij. Het eerste vreemde vaartuig hier aangekomen om van den ophanden zijnde vrijdom van scheepvaart partij te trekken is het schip onder Nederlandsche vlag, genaamd, de stad Amsterdam, Kapt. Blokziclgroot 380 lasten. Men heeft het plan om in dit schip, behalve voor Java, ook voor de Kaap de Goede Hoop goederen in te laden. Deze onderneming mag beschouwd worden als de eerste stap, waardoor de Nederlandsche vlag van lieverlede zal kunnen terugwinnen het voordeel in de scheepvaart, van welke zij gedurende twee eeuwen door de thans afgeschafte Britsche scheepvaartwetten is verstoken geweest. Er heeft zich hier eene verecniging van werklieden gevormd, met bet doel, om de lijken te verbranden in plaats van te begraven. In Nov. 1849 zijn 101 schepen van 8069 ton uit Nederland in Enge land binnengekomen, cn 63 schepen van 6523 ton naar Nederland vertrok ken tegen 83 schepen en 69 schepen in denzelfden tijd van 1848. In de elf eerste maanden van 1849 zijn uit Nederland 1080 schepen aangekomen en 826 derwaarts vertrokken tegen 890 schepen en 821 schepen over het zelfde tijdvak van 1848. FRANKRIJK. PARIJS, 8 Januarij. De Wetgevende Vergadering is den 7Je" dezer eindelijk tot een besluit ge komen ten aanzien van de quaestie der Plata-rivier. De Heer Rancó, die eerst een amendement had voorgesteld, om de Regering tot het nemen van krachtdadige maatregelen door het verleenen van een ruim crediet in staat te stellen, heeft den 7(le" bij een nieuw amendement voorgesteld, om, uit aanmerking van dc verklaring der Regering, dat zij de onderhandelingen zoude voortzetten, en dc Franschen aan de Plata-rivier krachtdadig beschermd zouden worden, over te gaan tot de orde van den dag. Dit amendement, door de Commissie bestreden, is door de Ministcis goedgekeurd en met 338 tegen 300 stemmen aangenomen. Voorts heeft dc vergadering zich op nieuw met dc verkiezing van eenen Voorzitter bezig gehouden, waarbij de Heer Dupin met 377 van de 590 stemmen benoemd is, en dus met eene meerderheid die hoop geeft dat hij die waardigheid op nieuw zal aanvaarden.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 2