Débats den 1 5dc0 dezer ais den dag der inirede binnen Rome. De link-ets verzekert dat de Paos zulke liberale instellingen aan zijne onderdanen geven zaldat de Franscbe Republiek er over verbaasd zal staan. De Paus beeft eencn brief aan al de Italiaanscbe Aartsbisschoppen en Bisschoppen gezonden, waarin bij ben vermaant de gevaarlijke leerstellingen welke thans in Europa verspreid worden te bestrijdenen te waken dat zij Italic niet binnendringen. Hij veroordeelt voorts ben die beweren, dat de Roomsche Godsdienst een hinderpaal is voor den roem en voorspoed van liet Italiaanscbe volk. PRUISSEN. BERLIJN, 5 Januarij. Van onderscheiden kanten verneemt men van verwoestingen, veroorzaakt door bet buiten bare oevers treden der rivieren. Door cene overstrooming van den Oder bij Gahrau in Silezie, zijn 7 dorpen onder water gezet en eenige menschen hebben er bet leven bij verloren. Eenige dorpen zijn in gevaar ge weest om geheel met burme inwoners te worden weggespoeld. OOSTENRIJK. AVEENEN, 3 Januarij. In bet tweede vierendeeljaars van 1819 hebben de inkomsten 35 millioen bedragen cn de uitgaven 80 millioen. Over bet gebeele dienstjaar 1849 zal een te kort van 150 millioen bestaan. De Keizer heeft eene zeer vleijende dagorde aan het leger uitgevaardigd, en aangekondigd dat liet op den voet van vrede teruggebragt en daardoor de lasten des volks zullen verminderd worden. Gisteren is een gedeelte van het garnizoen onverwachts naar Hongarije vertrokkenzoo men meentomdat er onlusten uitgebroken zijn. A'olgens anderen zouden de garnizoenen in Hongarije, die door den typhus zeer ge teisterd waren, worden aangevuld. De beroemde geneeskundige Philip Franz von AValther, geheimraad en lijfarts des konings van Beijeren, is den 29slen December te Munchcn, na cene korte ziekte overleden, in den ouderdom van 08 jaren. FRANKFORT. 6 Januarij. Dadelijk na het vertrek van den Aartshertog Jobann beeft de Senaat dezer stad, onder dagteekening van den 3131en December, het belangrijke besluit genomen, om de Constituerende Vergadering te onlbindcn, en om de vroeger beslaande AVclgevende Vergadering weder tegen den 21stca dezer bijeen te roepen met bepaling, dat naar aanleiding van de wettelijke verordeningen van October 1848, stedelijke cn landelijke ingezetenen, Christenen en Israë- lilen, gelijkelijk zullen medestemmen. HaarlCour.) HAMBURG. 4 Januarij. In liet verlonpen jaar is het Sleeswijk-Holsteinscbe kanaal in 'tgeheel door 1,940 schepen bevaren. Deze zoo aanzienlijke vermindering moet worden toegeschreven aan den oorlog met Denemarken en aan de blokkade. In liet genoemde aantal zijn begrepen 234 Nederlandscbe schepen. GRIEKENLAND. ATHENE20 December. Het gebeele Ministerie beeft zijn ontslag genomen. Overalmaar vooral op de eilanden, vertooncn zich sporen van nieuwe onlusten, terwijl de zec- roovers aanhoudend hun werk voortzetten, en de Engelscbc en Oostenrijk- sche zeeinagt niets tegen hen schijnt te verinogen. RUSLAND. Bij onzen handel in 1848 bedroeg de waarde der uitvoeren naar Europa 75,937,702; naar Azie, 8,044,432: naar Polen, 2,602,509; naar Finland, 1,552,514 zilveren roebels van ƒ2. Het bedrag der invoeren beliep: nit Europa, 75,144,980, uit Azië, 73,471,860; uit Polen, 1,252,986; uit Fin land, 708,736 Z. R. In 1848 liepen in de Russische havens binnen 6401 schepen, metende 661,540 ton, tegen 11326, metende 968,034 ton in het vorige jaar. Daarentegen was het aantal schepen, die in 1848 de Russische havens verlieten, 6197, nietende 588,997 ton, tegen 11424, metende 999,284 ton, in 1847. Van thee werden door de karavanen in 1848 inge voerd 15,000 000 De inkomende regten bragten in 1849 eene som op van 28,869,931 Z. R. EGYPTE. ALEXANDRIE, 21 December. Volgens bijzondere berigten uit deze plaats was II. K. II. Prinses Marianne den 7dca dier maand aan boord van de Engclsche stoomboot Indus aldaar aangekomen. Zij werd verwelkomd door den Nederlandschcn Consul en A'ice- Consul aldaar en nam haren intrek in het Hotel de I'Orient. Daar de Prinses volstrekt verkoos een strikt incognito te bewaren, waren de burgerlijke en militaire autoriteiten verhinderd de gewone eerhetooningen aan haar te be wijzen. Zij heeft al de merkwaardigheden dezer stad bezigtigd en des Zon dags cene godsdienstoefening bijgewoond ten linize van den Vic,e-Consu]den Heer S. VV. Rnyssenaers. Deze had namelijk den AVeleerw. Heer van Scnden verzocht den doop aan een zijner kinderen toe te dienenwaaraan gaarne voldaan werd. Op verzoek van de ouders hield de Prinses bet kind ten doop, hetwelk met bare toestemming naar baar genaamd werd. Den 12"'c" vertrok de Prinses aan boord van eene stoomboot, door de Regering ter barer beschikking gesteld en in gezelschap van den Heer Rnyssenaers naar Kairo. met het doel, oin de reis van daar over de Arisb en Gaza naar Jeruzalem vooort te zetten. Naar luid van een schrijven uit Kairo, was echter bel plan, om door de woestijn Jerusalem te bereiken, opgegeven, uit hoofde bet vergevorderde sai- zoen dien logt thans zeer tnoeijelijk maakt, daar hevige windvlagen en stort regens de reizigers aldaar thans wachten. Het reisplan zou dus in dier voege veranderd zijn dat de Prinses legen bet einde der maand December hierheen zon teiugkeeren en hetzij met eene Franscbe stoomboot naar Beyruth vertrek ken of wel met een Egyptisch oorlogschip, door den Pacha van Egypte ter barer beschikking gesteld, naar Jaffa, om vervolgens bare reis door Palestina voor te zetten. De Prinses en baar gevolg genoten den besten welstand. VEREENIGDE STATEN. De volgende getallen geven een denkbeeld van de uitbreiding van den han del der A'ereenigde Staten in de laatste 30 jaren. In bet jaar 1813 was de sterkte der Amerikaansehe handelsvloot niet hooger dan 1.225,484 ton in 1823 bedroeg die reeds 1,741,391 ton; in 1338 1,995,639 ton en in 1848 3,154,151 ton, hetgeen eene vermeerdering maakt van 150 pCt. in 30 jaren. Van New-York zijn den 6dea December naar Calilornie over Chagres ver trokken de twee stoombooten Ohio en Crescent-City, hebbende te zamen dui zend passagiers aan boord. De meerderheid dezer passagiers bestond uit jonge lieden van de zeer gegoede en meest nuttige burgerklasse. KERKNIEUWS. Den 5dca is door den Kerkcraad der Nedcrduitscbe Hervormde gemeente te Vlissingen beroepen, D3. Bresscr, te Strije». STADS BERIGTEN. iw—bwb—g«g8m—mzm.idni»ig«mgm>i'hiit»f«n— NOTIFICATIE. JVationule «11» li tie. Ligting van het Jaar 1849. Oproeping tot de Inschrijving. BURGEMEESTER en AVETHOUDERS der Stad LEYDEN, gezien hebbende art. 51, 52, 53, 56, 57, 60 tot 68, en 166 der wet van den 8ste" Januarij 1817, alsmede art. 5 der wet, van den 27slea April 1820; Brengen bij deze ter kennis van de Ingezetenen dezer Stadalsmede van ben, die vroeger onder de Gemeenten Oegstgeest, Leyderdorp en Soeterwoudc woonachtig zijn geweest, doch, volgens de laatstelijk opgenomen grens scheiding, tot bet gebied dezer Stad zijn overgegaan, dat de inschrijving voor de ligting der Nationale Militie van dit jaar geschieden moet voor de zoodanigen, welke geboren zijn in bet jaar 1831. Dat alle Ingezetenen zonder onderscheid welke redenen tot vrijstelling van de dienst zij ook zouden mogen hebbencn of zij zich tegenwoordig of af- wezend of in Militaire diëtist bevinden verpligt zijn zich te doen inschrij ven; dat Ouders, Voogden of Bloedverwanten, in dezen, voor hunne naasl- bestaanden of pupillenmitsgaders Regenten van publieke Gestichtenvoor de onder bun beheer staanden, de belangen moeten behartigen, door de bij de wet gevorderde opgave te doen, en daarvoor verantwoordelijk zijn. Dat onder de Ingezetenen ten deze ook worden gerekend de vreemdelingen, die den zetel van bun vermogen of bun verblijf in bet Koningrijk komen vestigen; alzoo zij, even als de Inboorlingen, verpligt zijn mede te werken tot de gemeenschappelijke verdediging van den Staatwelke bun veiligheid en bescherming verleent. En roepen dien ten gevolge op, alle de in de termen vallende Ingezetenen, om te compareren in een der vertrekken van het Raadhuis: Op Maandag den 14 Januarij 1850. Des voormiddags van 10 tot 2 ure, de bewoners van AVijk 1, 2 cn 3. En die van het buiten-territoir der Stad. Op Dings dag den 15 Januarij 1850. Des voormiddags van 10 tot 2 ure, de bewoners van AVijk 4 en 5. Op Woensdag den 16 Januarij 1850. Des voormiddags van 10 tot 2 ure, de bewoners van AVijk 6. Op Donderdag den 17 Januarij 1850. Des voormiddags van 10 tot 2 ure, de bewoners van Wijk 7 en 8. Vermanende Burgemeester en Wethouders voornoemd wel expresselijk de belanghebbenden, zich, door getrouwelijk op te komen, vrij te waren tegen de nadeelige gevolgen, welke uit nalatigheid in deze onvermijdelijk zouden voort vloeien; de boven opgegevene tijdsbepaling in het oog te houden, en bij de inschrijving zich te voorzien van hunne gebooile acte, alsmede schriftelijk op te geven hunne woonplaats, en bet wijk en nummer hunner huizen; ten einde hierdoor voor te komen de onaangenaamheden, welke voor de ingeschre venen volgen moeten uit eene verkeerde spelling van den naam of een abuis in de opgaven der woonplaats, waardoor dikwijls de ingeschrevenen te vergeefs worden gezocht bij oproepingen, welke voor hun wezenlijk belang ge daan worden. Zullende er, van heden af, ter Secretarie gevaceerd worden ter aangifte der geboorte-acten voor diegenen welke binnen deze stad zijn geboren, 's morgens van 10 tot 1 ure. Aldus gedaan en gepubliceerd bij HII. Burgemeester en AA'clhoudcrs der stad I.evden, op den 3dcn Januarij 1850. DU R1EU. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMF.R.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 3