door het Rijk of door do gemeente worden bezoldigdi terw ijl die besturen hij eene latere circulaire van den 2Gs,en Julij 1842 zijn aangeschreven, om telken drie maanden, bij den aanvang der kwartalen, eenen staat in te zendenbevattende de veranderingenwelke sedert de laatste opgave zonden zijn voorgevallen. Dit voorscbrilt is niet alom met dezelfde getrouwheid nageleetden de meeste plaatselijke besturen zijn allengs daarvan afgeweken of hebben daaraan niet behoorlijk voldaan, zoodat op de naauwkcurigheid der verzamelde regis ters niet onbepaald kan worden vertrouwd. Blijkens eene thans bij de Gouverneurs der provinciën ontvangen missive van den Minister van Justitie, verlangt Z. Exc. volledige inlichtingen te doen bijeenbrengenmet betrekking tot liet algemeen toezigt over de policic. Naar aanleiding biervan, en ter voldoening aan de deswege door den Mi nister gegevene voorschriften, beeft de Gonverneur der provincie Zuid-Hol land, van 29 December, de plaatselijke besturen verzocht, om hem de bo venbedoelde opgaven voortaan geregeld jaarlijks te doen toekomen en om zorg te dragendat de eerste opgave hem geworde vóór of uiterlijk op den l-Odcn Janfcarij 1850, en dat de inzending verder regelmatig geschiede op den IS"1®" December van elk jaar; zullende de staten moeten zijn ingerigt overeenkomstig het vroeger medegedeeld en op nieuw gedrukt model, terwijl daarbij aan de besturen de inachtneming van de meeste naauwkcurigheid is aanbevolen. AMSTERDAM, G Januarij. Eenige weken geleden werd gemelddat er valsche stukken der gouden munt van het Koningrijk der Nederlanden in de Rijnprovinciën in omloop waren. Een schrijven uit Koblenz houdt thans in, dat het bewind aldaar zich meester gemaakt heeft van een persoon die van eenen groolen voorraad van valsche tienguldenstukken voorzien was. Uet schijnt, dat het een inge zeten is van het Hertogdom Nassau. Het getal Studenten aan het Athenaeum alhier bedraagt 134; van welke 52 in de regten 59 in de godgeleerdheid, 19 in de geneeskunde en 4 in de letteren studeren. In 1849 zijn 34 Ned. koopvaardijschepen verongelukt, verbrand, afge keurd, verlaten of gesloopt. Alhier zal den 28slen worden geveild het buitenverblijf Nieuwsgierig heid nabij deze stad waarop is gevestigd eene duivenposterij, gediend heb bende tusschen Antwerpen en Amsterdam, bestaande uit 26G goed afgerigte duiven en doffers, en daarbij behoorende vervoermandenhokken, broeines ten, enz.; alles te zamen in één koop. DEN HELDER. 5 Januarij. Gisteren avond ten 11 ure is alhier aangekomen, Z. K. H. Prins Hendrik dor Nederlanden, vergezeld van zijnen Adjudant en gevolg. Heden morgen heeft Z. K. H. 's Rijks schepen van oorlog geinspccteerd en bij die gelegenheid de belooningcn uitgereikt aan hen, die zich bij de laatste expeditie naar Bali hebben onderscheiden. Vervolgens heeft Z. K. H. 's Rijks werf alhier gein- specleerd en ten 1 ure gehoor verleendaan de burgerlijke en militaire au toriteiten. Heden avond dineert Z. K. 11. met eenige genoodigden in het hotel den Kurg enis voornemens morgen naar 's Gravenliage terug te kceren. UTRECHT5 Januarij. Donderdag avond jl. sprak de Heer W. G. Brill in het Lees-Museum over de ongelijke vatbaarheid der verschillende mcnschenrassen voor hoogerc ont wikkeling des geestes. De spreker trad in eene ontwikkeling van het verschil in verstande! ij ken aanleg der mensclienrasscnen beschouwde de Europeanen als verre verheven boven de Negers, de Amerikanende Mongolen en Ma- leijers. Mij beschouwde eerst de Negers, daarna de oorspronkelijke bewoners van Amerika, zoo ook die der voormalige rijken van Peru en Mexico in hunne staatkundige, maatschappelijke en godsdienstige ontwikkeling. Eene aange name en duidelijke voordragt verhoogde het belangrijke zoo der gekozen stof als der wijze van behandeling. ZUTPHEN, 5 Januarij. Z. M. heeft goedgekeurd het adres van den Heer C. A. Bakker, grondeige naar alhier, tot oprigling van een Weeshuis onder den naam van Gebroeders Bakker's Weeshuis, zijnde het voormalige Weeshuis in 1812 te niet gegaan. In dit geslicht worden opgenomen ouderlooze behoeftige kinderen, tot de her vormde godsdienst behoorende, niet boven de 12 jaren oud, binnen deze stad of gemeente in huwelijk geboren, van ouders op hun overlijden minstens 12 jaren aldaar woonachtig geweest. De kinderen genieten eene eenvoudige, ze delijke, godsdienstige opvoeding; worden gelijkelijk gekleed; ontvangen het onderwijs op eene der stads scholenmoeten de openbare godsdienstoefeningen getrouw bijwonenen verlaten met eeuig uitzet op twintig jaren ouderdom het gesticht. Het bestuur is opgedragen aan vijf Regentennotabele ingeze tenen van Zutphen, de hervormde godsdienst belijdende. ZIER1KZEE, 4 Januarij. Hier is eene Vereeniging van Liefdadigheid opgerigt, met het doel, om de armoede te verminderen en de bedelarij tegen te gaan. Zij is zamengestcld uit gecommitteerden uit de Regering, de verschillende armbesturen en an dere weldadige inrigtingen, die daarvan het bestuur zullen op zich nemen; terwijl een onbepaald getal burgers en ingezetenen zich aan die vereeniging zullen aansluiten, om de minvermogenden, die niet lot de vaste bedoelden behooren, in hunne woningen te bezoeken, en, in vereeniging met het ge zegd bestuur, aan hunne zedelijke en stoffelijke verbetering bevorderlijk te zijn. B IJ I TKiN L iNDSC IIK BEUK;TE EAGEILAA». LONDEN5 Januarij. De Koningin heeft eene commissie benoemd uit aanzienlijke personen be staande, inet haren gemaal aan het hoofd, om het toezigt te houden over al wal betrekking heeft op de groole tentoonstelling van 1851. Thans wordt door de dagbladen medegedeeld de eerste lijst van intcc- kening op het plan van den lleer Sidney-Herbert, waarbij gelijk men weet de exportatie op eene breedc schaal wordt voorgesteld van zoodanige vrou wen en meisjes, die te Londen door haren handen-arbeid den kost niet kunnen verdienen. Reeds is voor eerie som van 9 a 10,000 ingeschreven. Men vermoedt, dat binnen weinige dagen wel ligt voor 100,000 zal ingc- teekend zijn. In Manchester heeft zich eene nieuwe telegraphen-verecniging gevormd, onder de firma: flowse, Brett en Wilmer, welke zich ten doel stelt hare verbeterde telegrapher]in EngelandAmerika en op het vaste land uit te breiden. Volgens deze uitvinding betreft het slechts eene draad de machine drukt de berigten in groote initialen dermate af, dat eene vergissing der onderge schikte beambten bij liet ontvang-stalion geheel wegvalt. De overige meest gebruikelijke verbindingen bij de telegraphen zijn hier niet noodig, want het gchecle stelsel wordt op de klavier-wijze van Schreiber, met enkele aanraking der toetsen of letters bespeeld, om aan het andere einde der linie de tijding of boodschap over te brengen. De uitvoer van katoenengarens heeft in 1849 le Manchester 28 millioen meer bedragen dan in 1848; die van calicots nam met 151,500 ellen toe, van gekleurde en gedrukte katoenen met 83 millioen ellen, en al het overige naar evenredigheid. Eene Commissie van leden der Maatschappij van Wetenschappen heeft eene stoomboot afgehuurd, waarmede eene wetenschappelijke reis naar IJsland zal worden gedaan. I It AIV Si Ei 5.1 li. PARIJS, G Januarij. De President der Republiek heeft den Divisie-Generaal Jeróine Bonaparte, nit aanmerking van zijne vorige krijgsmansverdienstentol den rang van Maarschalk van Frankrijk verheven. Er is nog eene nadere bekendmaking over den uitslag van de stem ming over de wet der gemeente-onderwijzers in den Moniteur bekend ge maakt waaruit blijkt dat 329 stemmen zich vóór en 293 zich tegen de noodzakelijkheid hebben verklaardom die wet terstond in overweging te nemen. De Commissie in de zaak van de Republiek de la Plata heeft gisteren in de zitting der wetg. vergadering, verslag uitgebragt, waarhij zij het amendement van de Rancé niet geiteed afkeurt, en door magtsontwikkcling aan de onderhandelingen met Rosaskracht wil bijzetten. De Minister van Buitcnlandsche zaken Lahitte verklaarde zich voor onderhandelingen doch maakte weinig indruk. Men had, zeiden anderen, al vijftien jaren vruchte loos onderhandeld. De Admiraal Dupelil-Tliouars sprak voor de gewapende tusschenkomst. Heden heeft de lieer Thiers ook in dien geest gesproken men meent dat deze het er door zal weten te halen, het zwakke Ministerie te doen aftreden en aan 't hoofd van ceri nieuw Ministerie te komen. De Heer Dupin die wel voor de vierde maal tot Voorzitter was gekozen doch met 49 stemmen minder, heeft op grond daarvan bedankt. Men denkt dat hij nu met veel grooter meerderheid zal herkozen worden. Overigens heersoht er tusschen de gematigde leden der vergadering zulk eene verdeeldheiddat men de toekomst niet zonder bekommering te ge- moet ziet. De staatsschuld beloopt ruim 7 duizend millioen fr. In de laatste helft van 1849 is ruim tien, in de eerste helft slechts rnim vijf millioen fr. in de Parijsche spaarbank belegd. De tegenwoordige staat dier bank bewijstdat de toestand der arbeidende klassen van dag tot dag merkelijk verbetert. Men leest in het lialf-officiële Journal de Constantinople van 9 Dec. jl.: De Turksche Regering heeft gronden afgestaan aan den Heer de Lamartine die wenscht zich neêr te zetten in het Turksche rijk. Deze om niet afge stane gronden, meer dan 3500 bunders groot, liggen eenige mijlen van Smyrna. Het goed heeft de noodige gebouwen voor de bewerkingen is reeds winstgevend. De acte is den 3deD dezer geteekend door den Groot- Vizier ter eene en den Heer Rolland, gewezen volksvertegenwoordiger in de Constituërcnde Vergaderingter andere zijde. ITALIË, Onderscheiden Franscbe dagbladen willen nu zeker weten dat de Paus bin nen kort in zijne Staten zal terug kecren, zelfs bepaalt het Journal des

Leydse Courant | 1850 | | pagina 2