XiIJXEMBURCJ. In de Icijengravcrijen van Hcrheaumont, is den 27s,cn Dec., des avonds ten C are, een si uk of blok van den berg, omtrent 100 voelen lang, 92 breed en 50 voet dikter hoogte van 30 voetennaar beneden gestort. Een tweede blok dreigde zich ook los te scheuren. In weerwil van dit dreigende gevaar, gingen dagelijks 35 werklieden hunnen arbeid in die graverijen voortzetten. WIJRTEMBERG. STUTTGARDT28 December. De Koning heeft eergisteren een door de gezamenlijke Ministers rnede-onder- leekcnd manifest uitgevaardigd, waarin de redenen ontvouwd worden, die tot de ontbinding der landsvergadering geleid hebben. In dat stuk komen de volgende zinsneden voor Bezield door de opregte begeerte om te voldoen aan de vorderingen van cenen tijd van vooruitgang, en alle door ons gedane toezeggingen te vervul len, hebben wij de vergadering van de vertegenwoordigers des lands bijeen geroepen, ten einde met. hen te beraadslagen over de veranderingen die in de constitutie noodig geworden zijn ten gevolge van de afschaffing der voor- reglen van den adelstand, of die uit anderen hoofde nuttig geacht konden worden en om met hen een nieuw grondverdrag te sluiten. De ondervinding heeft ons echter tot ons leedwezen overtuigddat op den door de meerderheid dcrzelve ingeslagen weg het voorgestelde doel onmogelijk bereikt kan worden, en veeleer het welzijn des lands onder den storenden in vloed van opgewonden hartstogten veronachtzaamd wordt. Onder voorwendsel dat het publiek regt voor een hooger staandzoogenaamd regt der rede moest wijken, werden door de meerderheid der vergadering beginselen verkondigd en gevolgtrekkingen gemaakt, die met eene constitutionnele monarchie vol strekt onbestaanbaar zijn en de constitutie en de regering des Staats van de willekeur eener toevallige meerderheid van afgevaardigden afhankelijk zouden maken. Door wijze omschrijving van de bevoegdheid der verschillende orga nen van het staatsgezag verzekert de constitutionnele monarchie de vrijheid en de orde, en beschermt de regten van alle burgers. Die inrigting kan echter niet bestaan, wanneer het regt van den Souverein omvergeworpen kan worden, naar de willekeur der overige tot de deelneming aan de uiloefening van bet staatsgezag geroepen organen. Elke staatsinrigting moge voor vol making vatbaar wezen, het moge waar zijn, dat men van den vooruitgang in ondervinding en wetenschap partij moet trekken zeker is het, dat dit alleen geschieden mag op den door geldige verdragen voorgeschreven weg. Door de hesluiten die de meerderheid der vergadering genomen heeft wordt van onze regering gevergd dat zij tegenover de Duitsche bondsstaten cene volstrekt vijandelijke houding aannemen en zich onthouden zal van alle deel neming aan eene bereikbare nieuwe regeling der Duitsche staatsinrigting. Ieder onpartijdige moet begrijpen dat zoodanige handelwijs de noodlottigste gevolgen voor het gehcele land na zich zou moeten slepenen dat de overige Duitsche regeringen zulk cene inbreuk op de verpligtingen welke de geza menlijke Du tsche Stalen aan elkander verbinden, niet zouden kunnen dul den. AVij zijn overtuigd dat verreweg de meerderheid des volks de staat kunde niet goedkeurt, welke men ons alzoo zou willen opdringen, welke de ondermijning van den welstand des ganschen lands onvermijdelijk na zich zoude slepen, en aan onze regering allen invloed op de regeling der Duitsche aangelegenheden zoude ontnemen. Wij zullen ook verder, onder naauwgezette inachtneming van de stem des lands, medewerken tot het bereiken van eene krachtige verccniging van Duitschlanden daarvoor geene offers ontzien. Maar wij zullen geen gehoor geven aan voorstellen, die, met miskenning van het bestaande, het onmogelijke bedoelen, en slechts op liet verderf des lands kunnen uitloopen. OOSTENRIJK. AVEENEN, 29 December. In den Hofburgt worden vertrekken voor den afgetreden Bijks-Stedehouder Joliann in gereedheid gebragt; hij wordt den 4 Januarij hier verwacht. De groote weg tusschen Pcslh en Weenen is in den laatsten tijd zeer onveilig. Te Pesth is op den tweeden Kersdag de Staatsregeling voor het gansche Keizerrijk plegtig ten raadhuize afgekondigd. Daar er geen hoog Staatarnb- tenaar tegenwoordig was, heeft de Burgemeester daarbij eene voorafspraak gehouden, waarin hij de geschiktheid dezer staatsregeling aanwees, ter ver sterking van den gemeenschappelijken band tusschen de verschillende volk stammen der Oostenrijksehe heerschappij. Vervolgens werd de staatsregeling eerst in het llongaarsch en toen in het Duitsch gelezen, en begon men daarna met de voorlezing in de Slavische taal, waarop de menigte riep dal zulks overtollig was, zoodat men dit niet verder voortzette. De bevolking schijnt er nog al mede ingenomen te zijn geweest, zij heeft althans aan den Generaal llaynau als plaatsbekleeder van den Keizer aldaar, eene bezending afgevaai digdom haren dank te betuigen. Des avonds is cene godsdienst oefening in de hoofdkerk gehouden en dc Generaal heeft deze gebeurtenis met een luisterrijk feestmaal gevierd. Werkelijk zijn reeds de maatregelen opgeheven, door welke de Protes tanten in Oostenrijk bij de Roomschgezinden waren achtergezet, in afwachting van de wettelijke verordeningen, die aan de eerstgenoemden gelijke regten met de laatsten verzekeren. In Tyrol hcerscht nog eene volstrekte onverdraag zaamheid en dc Regering zal veel beradenheid en standvastigheid noodig hebbenom daar de constitutionnele verordeningen tc doen eerbiedigen. FRANKFORT. 30 December. De Aartshertog Johan heeft gisteren eene deputatie ontvangen van 24 bur gers, die hem een adns van dankbetuiging der burgerij kwam aanbieden. Door de stad is hem een gedenkpenning aangebolen, die de zwaarte van 40 dukaten heel top den eenen kant prijkt zijn borstbeeld op den an deren is de stad voorgesteld, met liet randschrift: Den Aartshertog Joliann, Rijksbestuurder ven Duitschlandtoegewijd door de vrije stad Frankfort. Het Opperbevel over de bezetting alhier zal aan den Oostcnrijkscbcn Generaal von Mainoni worden opgedragen; zij zal uit een gelijk getal Oos tenrijkers en Pruissen worden zamengesleld. De Generaal in Nederlandsche dienst, de regerende Landgraat van Hcs- sen-Philipstlialis te Meinungen in den ouderdom van 78 jaren overleden. TURKTE. CONSTANTINOPEL26 December. De Sultan beeft uit zijn eigen kas 30,000 piasters (ongeveer ƒ20,000 Ned.) voor de vreemdelingen gegeven, die thans hulpbehoevend in de hoofdstad vertoeven. Aan den anderen kant schijnt het alsof die vreemde onrustige gasten den Sultan toch Ook eenig wantrouwen inboezemen, althans wordt hier zoo veel krijgsvolk vergaderd dat men hij gebrek aan kazernen bijzon dere huizen voor hun verblijf beeft gebuurd. Ter drukkerij van den Sultan is thans op 'sLands kosten, een Turksch- Grieksch woordenboek ter perse, VEREENIGDE STATEN. NEW-YORK, 22 December. Er is bij de Regering berigt ontvangen, dat de Britscbc Consul in Nicara gua, bet onlangs door den staat Honduras aan de Vereenigde Staten verkochte eiland Tigre bezet, en in naam van de Koningin van Engeland in bezit bad genomen tot reden opgevende dat Honduras geen regt had om eenig gedeelte van zijn gebied af tc staan, daar bet zelfs bet regt niet bad op een zelf standig bestaan cn hij reeds te voren zijn voornemen had te kennen gegeven, om genoemd eiland in bezit te nemen. Door den Ainerikaanschen zaakgelas tigde was daarop de ontruiming van hel eiland binnen den lijd van zes da gen geëischl; doch in plaats van daaraan te voldoen, had de Consul Ook nog de verdere in dezelfde haai gelegen, lot Honduras en S. Salvador behoorende eilanden, alsmede 4 havens in bezit genomen. Deswege beerschte de hevigste verbittering cn men wapende zicli tegen de Eitgelschen. De Commissarissen van Nicaragua, San Salvador en Honduras hadden een tusschen die staten, die eene gemeenschappelijke regering wilden vormen, gesloten verdrag, onder teekend. Van de regeringen dier Slatcn welke onder Britschen invloed ston den verwachtte men een weigerend antwoord bij de hevolkingcn beerschte echter groote geestdrift voor de aansluiting, en men twijfelde dus niet of er zoude eerlang eene nieuwe vereenigde repuhliek van Centraal Amerika tot stand komen. Den 19(lcn had het huis der Vertegenwoordigers, ten gevolge van de gedurig verijdelde pogingen om tot de verkiezing van cenen Voorzitter te ge raken, zich nog niet geconstitueerd, cn was dus ook de boodschap van den President nog niet medegedeeld. Den 15Jen had de 47stc stemming voor bet Voorzitterschap plaats, cn wederom geen resultaat opgeleverd. Bij dezen ein- deloozen worstelstrijd tusschen de partijen begonnen de hartstogten meer en meer in het spel te komen, niet alleen in de vergadering, maar in het ge hcele land. De Senaat had aan den President doen aankondigen dat hij ge reed was om zijne werkzaamheden aan le vangen, voor zoover de kring zijner afzonderlijke bevoegdheid zich uitstrekte, en had daarop ten antwoord ont vangen dat den 17llen van wege den President eene mededeeling aan hem zou worden gedaan, die echter geen plaats schijnt te hebben gehad. Onderscheiden steden zijn sedert eenige jaren aanzienlijk in getal van bevolking toegenomen, als: New-York telt thans ongeveer 500,000 inwoners; Philadelphia bijna de helft van dit cijfer; Nicuw-Orleans 150,000Boston 130,000; Baltimore 105,000; Cincinnati 100,000. In liet jaar 1810 be droeg liet getal inwoners van St. Louis 1600, in 1840 16,000 en in 1845, bijna 40,000. Buffalo, hetwelk in 1825, 2412 zielen telt, is thans cene stad met on geveer 45,000 inwoners. §TAO§ BERIGT. NOTIFICATIE tot Oproeping van Vrijwilligers voor de dienst der Nationale Militie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN, gezien hebbende Art. 30 der Wet, van den 8stcn Januarij 1837, Staatsblad N". 1, waarbij aan elke Stad of plaats dc vrijheid verleend wordt, om derzelver contingent in dc Nationale Militie, geheel of gedeeltelijk, in vrijwilligers te leveren, - geven bij deze aan dc belanghebbenden kennis, dat bet daartoe bestemde Regislcr, gedurende de maand Januarij 1850, (except Zon- en Feestdagen) ter Secretarie dezer Stad, van 's morgens ten 10 lot 's namiddag ten 1 ure, zal openliggen, en noodigen mitsdien uit alle ongehuwde manspersonen, welke op den lsleD Januarij 1850 hun 19lle jaar zijn ingetreden, en hun 305te nog niet hebben volbragtten ware zij reeds in dienst der Nederlandsche armee of Nationale Militie hadden gestaanin welk geval zij ook tot den ou derdom van 35 jaren zullen worden toegelaten; de lengte hebbende van 1 el,

Leydse Courant | 1850 | | pagina 3