gesteld: de bedoelingen van liet bestnur der Amslcrdamsche afdeeling duide lijk en beknopt uiteen te zetten en aan te toonen langs welken weg liet de grondslagen van algemeene volksbeschaving tracht in toepassing te brengen. De redenaar behandelde hoofdzakelijk twee punten: 1°. onderzocht hij ot er in het algemeen behoefte bestond aan de maatschappij die hier is opgerigt; 2°. in boeverre de middelen, zoo als die in het reglement der Amsterdamsche afdeeling zijn omschreven, aan die behoeften trachten te voldoen. De spieker ontwikkelde, hoe onze tijd meer dan eenige andere behoefte beeft aan echte beschavingsloegmet betrekking daartoe een' blik op den toestand der Israëlieten in Nederland ging vervolgens nawaaraan zij in het bijzonder behoefte hadden, betoogde hoeverre echte beschaving in onze dagen zich vooral moest bezig houden met het stoffelijk welzijn der minvermogen den zette de middelen daatoe te bezigen niteenen wees op het heilzame dat de medewerking aan eene maatschappij als deze kan aanbrengen voor de Israëlieten in Nederland, nu het proselytismus in allerlei vormen veroverings plannen ontwerpt. Vervolgens ontwikkelde hij hoe de bedoelingen en begin selen van het bestuur, het vertrouwen van een ieder, van welke meening ook verdienen, en dal derhalve eene algemeene deelneming te wachten is, daar het hier ware volksbeschaving, volksgeluk betreft, die toch ieder wel denkende zal trachten te bevorderen. Na deze rede trad als spreker op, de Heer Mr. A. de Pinto, van 's Hage, voorzittend lid van het hoofdbestuur der maatschappij en gaf (volgens den naam dien de geachte redenaar zelf aan zijn stuk gaf) eene proeve eener po pulaire voordragt ten onderwerp hebbende: over de verdraagzaamheid. In deze echt populaire voordragt behandelde de Heer de Pinto de volgende vijf vragen: 1°. wie is verdraagzaam; 2°. wie is onverdraagzaam 3°. wal win- nen wij bij verdraagzaamheid 4°. wat verliezen wij bij onverdraagzaamheid 5". wat vermag de verdraagzaamheid voor deze maatschappij? Tijd en plaats gedoogt niet hier over den inhoud meer uit te weiden, het zij echter genoeg mede te deelen dat de edelste bedoelingen en de zuiverste beginselen er in doorstraalden. j Beide sprekers mogten in de luide toejuichingen der vergadering hare on bepaalde tevredenheid ontwaren, en, dat hunne gemoedelijke woorden weer klank vonden in de harten der aanwezigen, bleek duidelijk door het toetreden van verscheiden hunner tot het lidmaatschap der maatschappij. De vergade ring werd daarna met toepasselijke woorden door den voorzitter der afdeeling den fleer A. de Pinto, gesloten. AmstCour.) MEPPEL, 31 December. In den avond van eergisteren kwam hier aan de diligence Concordia van Zwolle, met zich voerende het lijk van een Koopvaardij-Kapitcin van de gemeente Wildervankprovincie Groningen; deze, reeds sedert eenigen tijd aan zenuw-toevallen lijdende, had in de diligence wederom zoodanig toeval gekregen, en was daaraan gestorven. Alhier is het lijk, ter reqnisitie van de policie door twee geneeskundigen geschouwd. OOTMARSSUM, 27 December. Een nader onderzoek naar de steengroeve alhier, heeft onlangs plaats ge had en thans 10 minuten ten westen van deze stadniet minder dan de proeven ten oosten vroeger genomen, heeft men ook ditmaal de overtuiging verkregen, niet alleen dat er eene aanzienlijke steenlaag gevonden wordt, maar eene geheel andere veel harder en deugdzamer soort dan die uit de llentheimsche uf Gildehauser steengroeven. De Heer G. Engels, voornaam landbouwer alhier, die tot het onderzoek ook wederom zijnen grond heeft aangeboden, was met eenige hecron dezer stad uit Oldenzaal en den hekenden geoloog Stork van Weerselo, bij de proeven tegenwoordig. De diepte der horing is geweest 10 voeten. De Vereeniging tot de ontivikkeling van provinciale welvaart in Overijsselheeft zich deze zaak met ernst aangetrokken, en door haar is eene som geld verstrekt aan eene daartoe benoemde Commissie, om de ge reedschappen en benoodigde arbeiders te betalen. ONSTWEDDE, 31 December. De gemeente alhier had in 1830 slechts 1289, op 1 Jan. 1840, 1979 inwonersen bij de nu gehouden volkstelling 3296. Deze verbazende vermeerdering heeft haren grond in den verderen opleg van het Slads-Kanaal en den belangrijken aanbouw aldaar, alsmede in de verdeeling der marktgronden van de boerschap Onstwedde. De marke, in den jare 1827 en de zeven daaraanvolgende tusschen de waartsgeregligden verdeeldbesloeg eene oppervlakte van omstreeks 5000 bunderswaarop bij de verdceling zelfs geene enkele woning stond. Thans vindt men aldaar behalve eene menigte alleen liggende woningendrie gehuchtenwaaronder zelfs een, de Horsten, 't welk 387 ingezetenen bezat. Een groot gedeelte dier Marke, 't welk in vroegere jaren slechts door den herder met zijne kudde schapen werd bezocht, is thans ontgonnen en in vruchtbare akkers herschapen, en levert thans voldoende produkten op, om in de behoeften van meer dan 1000 menschen te voorzien, terwijl aan de ontginning van den nog woest liggenden grond dagelijks met den meesten ijver wordt gewerkt. GRONINGEN, 31 December. In den vroegen morgen van II. Zaturdag stortte in de Bloemstraat alhier plotseling een gehouw in, zijnde de rijschool van den Heer I. I. Zon. Dit gebouw, pas twee jaren geleden geheel nieuw opgetrokken, was 90 voet lang en 50 breed, en naar het schijnt zoo ligt gebouwd, dat het, na in den afgeloopen zomer reeds cenigzins te zijn verzaktthans onder de zware sneeuwvracht, die het torschte, voor goed is bezweken. Gelukkigerwijze heeft men daarbij verder geenerlei ongeluk te betreuren. Voorts zijn nog dienzelfden dag twee gedeelten van meer oude gebonwen door de groote massa's sneeuw ineengezakt; alles zonder bijkomende rampen. BITEJN LAM).8C5Ji; BEBIGTEN ENGELAND. LONDEN31 December. In den aanstaanden Kabinetsraad zal beraadslaagd worden over het intrek ken van het besluitwaarbij de vestiging van veroordeelde misdadigers in de kolonie van de Kaap de Goede Hoop bevolen is; men meent dat tot de intrekking zal worden besloten. Sir Robert Peel heeft aan zijne pachters een brief geschreven, waarin hij hun meldt, dat, daar het beschermend stelsel niet meer kan ingevoerd worden, en de prijs der levensbehoeften nog eene nieuwe daling zal onder gaan, hij de pacht zal verminderen, wanneer de noodzakelijkheid zulks vereischt. In de vergadering van het Mechanic's Institute, is beraadslaagd over bet verbranden in plaats van het begraven der dooden. Vele plannen zijn om dit te verwezentlijken opgesteld en aangenomen. De hooge vloed heeft hier geen onheil aangerigthij is niet zoo hoog gestegen als men vreesde. Te Dover is het water hoog geklommen en heeft eenige wijken overstroomd. Te Yarmouth is de schade zeer grooteen ge deelte van den spoorweg op Lowestoft is weggeslagen. Te Portsmouth hebben de hooge vloed en storm veel schade veroorzaakt; pakhuizen en aan het water gelegen woningen zijn overstroomd schoorsteenen en daken afgeslagen cn schepen van bnnne ankers gerukt. In de noordelijke streken is zoo veel sneeuw gevallen, dat de loop der [losten en spoortreinen aanmerkelijk vertraagd is. FRANKRIJK, PARIJS, 1 Januarij. De President der Republiek heeft onlangs het laatste zijner eigendommen voor 180,000 fr. doen beleencn, daar zijne bezoldiging niet genoegzaam is voor de uitgaven, die hij in zijne betrekking genoodzaakt is te doen. In de Zitting der Wetgevende Vergadering van gisteren is met 345 tegen 312 stemmen besloten, het volgende amendement des Heeren de Ranee, aan de commissie te verzenden een credict van 8 milliocn francs wordt aan den Minister van Oorlog en Marine geopend, om des noods de hangende onderhandelingen tusschen de Eransche en Argentijnsche Republiek kracht bij te zeilen. Frankrijk had op den lsten dezer 555,365 ambtenaren, van den Presi dent tot aan den veldwachter. Dat is een op de 16 inwoners. De spoorweg van hier naar Orleans ligt geheel onder de sneeuw bedol ven op sommige plaatsen is zij zoo hoog opgewaaid, dat de treinen hebben moeten ophouden cn de passagiers den nacht in de vallei van Bance hebben moeten doorbrengen. De verliezen door den I'arijschen handel cn nijverheids-takken, ten ge volge van de omwenteling van Februarij 1848 geleden, worden begroot op 1000 millioen, zich verdeelende in 220 millioen aan de regtbank aangegeven faillissementen, in 330 millioen aan bij minnelijke schikking getroffen over eenkomsten cn in 450 milliocn aan kapitaal, dat aan handel en nijverheid onttrokken is, zonder dat men kans heeft, het er weder te zien insteken. ITALIË, ROME, 25 December. Ten gevolge van de zware onkosten van het voortdurend verblijf der Fran- sche troepen zijn onderscheiden belastingen verhoogd. Het 20stc reg'. infanterie van het Fransche leger, is naar Algerië inge scheept, en drie anderen regimenten zullen naar Frankrijk terugkeeren; reeds waren een aantal manschappen naar Toulon vertrokken. Al de Fransche troepen zouden met ongeduld verlangen den Kerkdijken Staal te verlaten. De Oosten rij ksche bezetten die punten, die de Spaansche troepen verlaten hebben cn naderen Rome al meer en incer. PRÜISSEN. BERLIJN, 28 December. Blijkens medegedeelde 'opgave van den Minister van Oorlog, telt onze marine thans 3 groote schepen (waaronder 2 stoomvaartuigen), 36 sloepen en 6 jollen; te zamc-n aan boord hebbende 97 stukken geschut, 48 officieren en 1753 manschappen. Zij zal spoedig eene vermeerdering ondergaan, daar in Engeland 8 linieschepen, 1 fregat en 2 korvetten zouden aangekocht worden. Het diplomatieke corps, hetwelk bij ons hof zijne natiën vertegenwoor digt, is op dit oogenblik zeer talrijk, en bedraagt, met inbegrip van zijn ge volg, 285 personen. De natiën, die aldaar worden vertegenwoordigd zijn: Portugal, Spanje, Sicilië, Sardinië, Engeland België, Turkye, Oostenrijk, Rusland, Mecklenburg-Schwerin Keur-IIessen, Hanover, Eeijeren, Zweden cn Noorwegen, Saksen, Nederland, de Vcieenigde Statenen Wurtemberg. In de provincie Westphalen wordt bij voortduring geklaagd over de ontzettende overbevolking der gevangenissen. Deze is zoo grootdat niet slechts aan de gevangenen de noodige ruimte ontbreekt, maar dat zelfs de korte gevangenisstraffen voor kleine overtredingen' niet kannen worden ten uitvoer gelegd.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 2