LEYDSCHE COURANT YRÏJDAG, 4 JAN ÜA RIJ. 2.\SS BINN EN LAN DSC HE BER1GTEN. 18 SO. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. <uit Zaturdag Avond. Die van Maandag komt N° De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nommers werden tegen 10 Centen afgegeven. r* (V; l.EYDEN, 3 Januarij. Wij vernemen dat de Kerkeraad der Waalsche gemeente Ie Amsterdam uit liet vroeger gemaakle viertal bestaande uit de Uil. Decleman, te Zwolle; van Goens, alhier; Guye, te Groningen, en Marcus, te Rotterdam, gisteren avond beroepen heeft den Wcl-Eerw. Zeer Gel. Heer F. C. J. van Goens, Th. Dr. Z. M. heeft tot burgerlijke leden in den militieraad zitting houdende te Gouda, benoemd de Hoeren C. Wcggeman Guldemondt, lid der Stalen, en Mr. P. G. Huhrrelit, lid van den Raad dezer stad; en tot hunne plaatsver vangers Mr. W. lilariken, lid der Staten, en G. van Leeuwen, lid van den Raad der Stad Gouda. Z. M. heeft benoemd tot Burgemeester en Secretaris der gemeente Alphen, den Heer J. '1'. Roos, in plaats van wijlen den Heer A. Leinzon Pijnacker. De Haarlemsche Courant deelt omtrent de schade door de laatste stormen en hooge vloeden te weeg gebragt, nog het volgende mede: Aan de werken van het Nieuwe Diep is geen noemenswaardige schade toe- gebragtook de zeewerken van de Heldersche kust hebben niet geleden. Voor de Rijkswerken tc Petten bereikte het zeewater in den nacht van 28 op 29 December weder de hoogte van 2 ellen boven vol-zee, en was dien siacht de drukking van den wind op de Q el van omtrent 60 ID. De brik en de steen in de kistingen zijn op de eene plaats meer dan op de andere getakt en uitgeslagen, en ecnigc schoeideelen uit de kisting weggerukt. Aan het paalwerk heeft rnen geene belangrijke beschadiging waargenomen. De zanddijk is weinig afgeslagendoch het strand is op sommige plaatsen verlaagd. Aan de daarnaast gelegen zeewering van de Hondsbossen is reeds op den 285tcn eene bres in het paalwerk en de daarachter en tegen liggende kisting geslagen, nagenoeg tegenover het Grmeenelands-huiswaardoor de zee met aandrang op den dijk werkte, die destijds reeds eene bres van 7 ellen peil had bekomen, en uit dien hoofde met zeilen was bekleed geworden. Op andere punten had het paalwerk dezer zeewering destijds ook reeds schade geleden. Bij den daarop gevolgden storm in den nacht van 28 op 29 December is Re reeds bestaande bres in het hooge paalwerk tot 50 ellen verbreed, en daarbij nog eene kleinere bres ontstaan van 4 ellen, terwijl de dijk, die op dat punt eene kruin had van 24 ellen, tot op 10 ellen kruinsbreedte werd weggeslagen, en verder tot op eene uitgestrektheid van 110 ellen op de oude kruinsbreedte werd beschadigd. Verder zijn in het paalwerk en in de kisting dezer zeewering nog twee bres sen geslagen, te zamen ter breedte van 35 ellen, en is de daarachter lig gende zanddijk almede min of meer afgenomen. Zoo veel is zeker, dat deze zeeweering veel heeft geleden. Van den toestand van het beslagwerk buiten hel paalwerk, en van de in zee liggende hoofden wordt nog niets gemeld. In 't algemeen hebben de duinen langs de kust veel door afslag geleden. Op Marken heeft de storm in den nacht van 28 op 29 December veel schade aan den dijk berokkend; op ééne plaats 40, en op eene andere 80 ellen weggeslagen. Ook op Urkalwaar het zeewater in den nacht tot twee ellen boven vol-zec was gerezen, is ecnige schade geleden. Uit nadere berigten nopens de schade aan de zeewering tusschen het Kam perduin en Petten, blijkt, dat ook de berm, zoo voor de provinciale werken, als voor die van de Hondsbossellen, op zeer vele plaatsen uiteen is geslagen en afgezakt, maar dat dadelijk de vereischte maatregelen zijn genomen, om den zanddijk op de zwakste plaats te beveiligen en tc versterken, en dat ver der met den meesten spoed het noodige zal worden beraamd om de geledene schade te herstellen. Onder Heemstede bevonden zich in den avond van den 31stcn December twee vaders van huisgezinnen van acht en negen kinderen in zekeren kroeg «n hebben bij 't verlaten daarvan twist gekregen over eenïg geld. De een heeft den ander op den grond geworpen en zoodanig op de barst getrapt dat bij liet terstond bestierf. Wij vernemen dat liet overigens geschikte lie den waren. Dit jammerlijk voorval zij aan de levendige herinnering aan bevolen van lien die de kroegen bezoekenvan ben die niet nalaten de zaak der afschaffing in een bespottelijk licht .le plaatsen, en van allen die door gezag of invloed zouden kannen medewerken om de kroegen, die holen van rampzaligheid uit te roeijen, of althans door gepaste maatregelen, in het zoo dringend belang van het in dit opzigt jammerlijk verblinde volk te beperken en zoo veel mogelijk onschadelijk te maken. Wij vernemen dat de Hoogleeraar Cop te Deventer bij de aanslaande invoering der Pharmacopaea Neerlandica Aanteekeningen lot handleiding bij baar gebruik zal uitgeven. Een werk dat uit zulk eene bevoegde pen ge vloeid, van groot nut zal kunnen wezen. Mr. F. A. S. A. Raron van Ittersumtc HattcmDr. W. C. H. Sta ring, van Laren, Dr. J. Wttewaalvan Voorst, en Mr. I. F. B. van Hasselt, van Apeldoorn, hebben zich, bij akte voor den Notaris Lulofs, te Zulphen, tot een zedelijk ligcliaam verecnigd, met liet doel, om in de provincie Gel derland, Overijssel of Utrecht eene Landhuishoudelijke School op te rigtcn. Weldra zullen zij de gevorderde Koninklijke goedkeuring trachten te verkrij gen op een plan van negotialie van niet minder dan ƒ100,000 en niet meer dan ƒ200,000. Zoodra deze goedkeuring zal verkregen zijn, zal dit plan met eene beschrijving der school bet licht zien. 'sGRAVENUAGE, 3 Januarij. De Minister van Binnen landschc Zaken zal Zaturdag aansl. geen gehoor ver leen en. Dezer dagen is de eerste aflevering uitgekomen van een werk door de Gebroeders Langenhnizen alhier ondernomenbevattende de afbeeldingen van de voornaamste praalgraven en andere gedenkstukken van beroemde man nen in ons Vaderland met de noodige beschrijving, en waardoor men nu bij een verzameld zal bezittenwat anders in afzonderlijke stedebesclirijvingcn verspreidgevonden wordt. ROTTERDAM, 2 Januarij. In de Maas en Goerec zijn in 1849 binnengekomen 2417 en uitgeklaard 2"39 schepen, behalve de vischlioekersjagers, enz. In 1848 waren 2136 schepen binnengekomen en 2316 uitgeklaard. Uit Maassluis zijn naar zee gezeild 200 koopvaardijschepen en 16 bin nengekomen. Te Dordrecht zijn 253 zeeschepen ingeklaard. AMSTERDAM, -1 Januarij. Zondag II. is bier in de Amstelkerk eene gift van ƒ2000 gecollecteerd ten behoeve der Herv. Diakonie. Van liet geschrift van onzen geleerden stadgenoot Mr. E da CostaIsraël en de Volkenziet thans te Londen eene Engelsche vertaling liet licht. Blijkens een algemeenen staat, uitgegeven door de Hoeren van Meurs en C°. alhier, bestaat de Nederlandsche zeemagt op heden uit 2 schepen van 84 stukken, 5 van 74 stukken, waarvan drie in aanbouw, 2 van 60 stukken, 1 van 54 stukken, 11 van 44 stukken, 2 van 38 stukken, waarvan een in aanbouw, 2 van 28 stukken, 2 van 26 stukken, 5 van 28 stukken, 5 van 26 stukken, waarvan twee in aanbouw, 2 van 22 stukken, 1 van 20 stukken, 10 van 18 stukken, 4 van 14 stukken, 7 van 12 stukken, waar van 4 in aanbouw, 3 van 14 stukken, 1 van 8 stukken, 5 van 6 stukken, 5 van 5 stukken, 4 van 4 stukken, 3 van 3 stukken, 11 stoomschepen, waarvan 1 van 8 en 10 van 7 stukken, waarvan 2 in aanbouw, 4 ijzeren stoombooten en 3 transport-schepen. v Volgens een heden bij ons ontvangen brief, is liet oordcel op Java, ten aanzien der bekende nota van den Heer Sloet tol Oldhuisniet gunstig. Velen achten een verkoop van een gedeelte der gronden aldaar, voor hoogst gevaarlijk, en wenschen dat dit plan voer den ontwerper een vrome wensch blijve. »Als de Heer Sloet," schrijft men, »onze Oost-Indische bezittingen niet alleen kende uit boeken en mondelinge verbalen, maar bier gezien en ge hoord bad waarover hij schrijft, dan zou bij gewis verdedigen wat bij nu veroordeelt." AmstCour.) Gisteren avond had in de zaal Frascati alhier, de eerste vergadering plaats van de Atnsterdamsche afdeeling van de Maatschappij Tot Nut der Israëlieten in Nederlandwelke vergadering door een bijzonder groot aantal ledengenoodigden eu belangstellenden bijgewoond en door eene aanzienlijke vrouwenschaar werd opgeluisterd. De fleer Mr. Ph. A. Haas Az., eerste Se cretaris der afdeeling, trad bij die gelegenheid op als spreker, en droeg in j welsprekende cn sierlijke taal eerie rede voor, waarin hij zich tol taak had

Leydse Courant | 1850 | | pagina 1