hoen geklommen is, en dat alleen op de dienst van hel loopemie jaar een tekort van ruim 3 milliocn wordt te gemoet gezien. In de avondzitting van de Kamer der Afgevaardigden van gisteren heeft de Minister van Binnen!. Zaken een Koninklijk besluit voorgelezen, waarbij die vergadering wordt ontbonden, met bepaling, van nog ééne zitting te mogen honden, ter benoeming eener permanente commissie; tevens is be paald, dat de verkiezingen voor de nieuwe vergadering zullen geschieden over eenkomstig de bestaande wet van den lsten Jnlij dezes jaars. Nadat de Minister dit besluit had voorgelezen, heeft hij de zaal verlaten; daarop is de commissie verkozen. Na afloop hiervan, heeft de voorzitter zijnen medeleden dank betuigd voor de hem, als voorzitter verleende medewerking, en bij de tweespalt tusschcn de meerderheid der vergadering en de Regering, achtte hij het gelukkig, dat het Bewind lot ontbinding der Kamer was overge gaan. Hij heeft ten slotte gewenscht, dat het beroep van Z. M. op het volk, tot heil van den staat mogt strekken, en het aanstaande jaar aan Duitsch- land in het algemeen meer zegeningen zou aanbrengen, dan het verloopene. Dat eenmaal de regtmaligc eischen der Duitsche natie naar eenheid en vrij heid de bovenhand zouden bekomen op het geweld, waarmede men die vorde ringen trachtte te onderdrukken, meende hij als zeker te mogen stellen, en hij hoopte, dat het volk dien tijd met vertrouwen en rustig zoude al- wachten. De onder-voorzitter heeft daarop, nit naam der vergadering, den voorzit ter dank gezegd voor de onpartijdige wijze, op welke hij de beraadslagingen had geleid. 00§TE1«RIJH. WEENKN, 20 December. Het lijk van den Aartshertog Ferdinand zal heden avond alhier per spoor trein aankomen, namens den Keizer door Vorst Liehtenstcin ontvangen, door de geestelijkheid ingezegend, en dan in alle stilte buiten de stad om geleid en van hier verder naar Modena vervoerd worden. De nieuwe belasting op de suiker heeft reeds ten gevolge gehad dat in Bohcrnen 15 suiker-raflinadeurs hunne fabricatie hebben moeten schorsen. Van de Ministers sedert 1848 zijn negen in andere betrekkingen over gegaan; vier tot het burgerlijk leven teruggekeerdvier zijn voortvlugtig (Kossuth, Szcmcre, Hurvath, C. Batthyanyi), drie krankzinnig geworden (Stadion, Taaie, Tzechcnyi), twee verbannen (Metternich, Sedlnitzki); een vermoord (Lalour); twee ter dood gebragt (Csanyi en L. Batthyanyi). In het geheel hebben dus sedert Maart 1848 niet minder dan 25 Ministers uitgediend. Wederom zijn 5 voormalige Oflicieren van het Keizerlijk leger, die later bij de opstandelingen gediend hebben, te Arad ter dood veroordeeld; doch die straf is veranderd in gevangeuis op eene vesting gedurende 16 jaren. Het geschil tusschen Oostenrijk, Uusland en Turkije, omtrent de uit geweken [Iongarenis eindelijk beslistde Polen die tot het Islamismns zijn overgegaan, zullen uit dc provincie Rumelie verwijderd en naar verdcrafgc- legenc provinciën in Turkije vervoerd worden. Dc overigen krijgen passen naar buitenslands. De sneeuwval in vele streken van Hongarije is in de laatste dagen zoo hevig geweest, dat vele dorpen geheel bedolven liggen onder de sneeuw. Dc oudste personen herinneren zich niet ooit dergelijke sneeuwmassa bijgewoond te hebben. FRANKFORT. Den 20ste" heeft alhier de ploglige overdragt van het Duitsche centrale ge zag, door den Aartshertog Rijksstedehouder, aan de, ingevolge het tractaat van den 30slcn September ingestelde bondscommissieplaats gehad. De Aartsher tog heeft bij die gelegenheid tot de genoemde commissie een aanspraak gerigt, waarin hij onder anderen zeide: dat hij sedert lang den wensch had gekoesterd om zijne waardigheid neder te leggen, maar dat het noodig was, dat hij hlccf, tot dat een ander gezag was ingesteld. Hij dankte de Duitsche Rege ringen en de nationale vergadering, voor de aan liet voorloopig centraal ge zag verleende medewerking en ondersteuning. De laatstgenoemde bestond in- tusschen niet meer. Zij zelve had haar einde veroorzaakt door de rnagt te huiten te gaan, welke dc wet haar toekende, en door het meest daarvan al' te wijken, op het oogenblik dat elke overschrijding der haar aangewezen gren zen, tot haar eigen verderf moest strekken. De geschiedenis der nationale vergadering en haar ondergang verkondigen aan het Duitsche volk de gewig- tigc les, dat zijne staatsinrigting zich langs geen anderen weg gelukkig ont wikkelen kan, dan langs dien van bezadigden en gestadigen vooruitgang, met naauwgezcltc handhaving van hetgeen eenmaal door regt en wet geheiligd is. Ik doe, sprak hij, afstand in het bewustzijn dat ik getrouwelijk en naar ver mogen gepoogd hebhet mij toevertrouwde gezag tot roem en heil des va derlands uit te oefenen. Tot dusverre is het niet gelukt dat vaderland door een constitulionnelen band te verecnigcn; maar wel is de gemeenschappelijke band en dc vrede verzekerd. Moge Duitschland zijne veelvuldige cn zware be proevingen steeds indachtig wezen, en zijn lot, onder den bijstand des Al- magtigen, aan de eendragt en vaderlandsliefde der Duitsche vorsten, aan den goeden geest der natie aanbevolen zijn! Door den Rijksminister van Buitenl. Zaken, Generaal Jochinus, is aan de vreemde Gezanten bij het centraal bcstnnr, van liet in werking treden der voorloopige bonds-commissie kennis gegevenbij eene circulaire van den 2üstlD dezer, aan het slot waarvan gezegd wordt: Daar het steeds een bijzonder voorwerp der zorg van Zijne Keizerlijke Hoogheid geweest is, de vreedzame en vriendschappelijke betrekkingen van Duitschland lot de vreemde Stalen ongestoord te bewaren, zoo strekt bet den Aartshertog tol voldoening, op het oogenblik zijner aftreding de hoop te kunnen nitcn, dat dc bevriende rege ringen deze gewigtige zorg met genoegen, in dezelfde mate waarin zij aan den engeren raad der voormalige honds-vergadering opgedragen was, aan de heden in werking tredende voorloopige honds-comrnissie toevertrouwd zullen zien. VEREEMGDE STATEN. Een verslag van een bezoek der Koloniën van Nederlanders in Michigan en Wisconsin, door Ds. Wyckbof, Predikant te New-York, in Junij jl. gedaan op last van de algeineene Synode der Gereformeerde Protestanlsche llollandsclie kerk van Noord-Amerikabevat de volgende opgave: De stad Holland met haren omtrek bevat 235 huizen, Groningen 30, Zeeland 175, Drenthe 45, Vriesland 69, Overijssel 35, het Graafschap 50: te zatnen ongeveer 630 bui zen met eene bevolking van nagenoeg 3000 zielen. OOiT-INDIE. PATTIE, OP JAVA, 1 October. Onder hetgeen door den Opperlandvoogd dezer gewestenin liet belang van vooruitgang en beschaving gedaan is, verdient ook gerangschikt te wor den de daarslelling van eene gouvernements-lagere school op de hoofdplaats van de residentie Japara. Bekend geworden met de behoefte aan eene dergelijke inrigting, behaagde liet Zijne Excellentie den Minister van Staat, Gouverneur-Generaal, op eene even milde als ruime wijze, in die behoefte te voorzien, door de beschikbaar stelling van de noodige geldentot bezoldiging van eenen onderwijzer en tot inrigting van een locaaltot het geven van onderwijs. Heden beeft de pleglige opening van deze school plaats gehad. Voorts is eene andere even zoo nuttige instelling, op bet pnnt van in werking te worden gebragt. Zoo als bekend is, beeft de Regering de noodzakelijkheid erkend van liet geven eener uitbreiding aan bel inlandsch onderwijs, en bestaal bet voorne men, om tot dat einde, op Java scholen op te rigtcn met liet doel om be kwame en geschikte inlandsche ambtenaren te vormen. In afwachting van dergelijke school te Pattie, heeft de Regering fondsen aangewezen tot bezoldiging van eenen inlundscben onderwijzer, belast met liet geven van onderrigt aan de zonen van Javaansche hoofden en ambtenaren. Een der vertrekken van liet residentie-kantoor zal daartoe worden in ge reedheid gebragt, en aan bet hoofd is een bekwaam Javaan geplaatst, die, onder toezigt van den resident, onderwijs zal geven in liet lezen en schrijven met Javaansche en Romeinsche letters en in liet rekenen tot cn niet den regel van drieën. Men mag van deze inrigting de schoonste uitkomsten verwachten. Volgens berigt van den adsistent-resident, gecommitteerde voor de Ba- licsche zaken, van 7 October 1849 was de uitslag van zijne zending hij do Baliesche vorsten, tot uitreiking der tractatengunstig geweest. Over het algemeen liet de ontvangst hij de radjas niets te wenschcn over de vorsten hebben geenc moeite gespaard om hunne goede gezindheid jegens liet Nederlandsch gouvernement te doen blijkengedurende zijne reis had de gecommitteerde de overtuiging bekomen, dat de vorsten hunne verbind- tenissen, met liet gouvernement aangegaan, getrouwelijk en met opregtheid zullen trachten na te komen. De verhouding der radja's onderling was daarentegen nog niet geheel ge regeld. Dc dewa Agoerig Poetra cn dc radja van Gianjar verkeerden in on min met den vorst van Banglie. In het rijk van Djembrana waren oneenig- heden ontstaan tusschen den nieuwen vorst en zijnen rijksbestierder Goestie Madeh Passckan. Met de ontruiming der redoute Ie Beliling was een aanvang gemaakt; materieel cn personeel der artillerie, dc zieken en cenige infanterie waren naar Soerabaija ingescheept. STAINS BERIGT. KENNISGEVING. JVationule-Militie BURGEMEESTER ek WETHOUDERS der Stad LEYDEN, gezien hebbende art. 21 der Wet voor dc Nationale-Nliliticvan den 8sten Januarij 1817, waar bij aan manschappen, dienende bij de Nationale-Militie, wordt toegestaan, dat ingeval zij, na liunne inlijvingccne der vrijstellingen mogten hebben bekomen, die bij art. 91 en 94 van gemelde Wet zijn uitgedrukt, zij daar van ten spoedigste aangifte kunnen doen aan het Bestuur der Gemeente, voor welker contingent zij zijn ui (gemarcheerd Roepen bij deze op, zoodanige bij de Militie voor zich zeiven dienende manschappen, die door het overlijden van hunnen vaderof hunne moe der weduwe zijndeof door regterlijke echtscheiding hunner ouders of door overlijden van een' of meer broedersvoorgevallen na hunne in lijving, zijn geworden Eenige wettige zonen, tevens éónige kinderen zijnde. Kostwinners van moeders of grootmoeders, weduwen zijnde, of in regtcn gesepareerd. Kostwinners van ouderlooze broeders of zusters, Of eenige broeder van een onherstelbaar gebrekkigen broeder. Om, uiterlijk vóór of op den 5<lcn Januarij 1850, schriftelijke aanvrage om ontslag, met opgave der redenen, in te leveren op de Secretarie dezer Stad, 's morgens van tien tot twaalf ure, en in de opgave almede ten dui delijkste te vermelden, bij welk Regiment en Bataillon zij, door of voor wicn die aanvrage geschiedt, dienende zijn; Zullende, na opgemelden dag, geenc aanvrage ten fine voormeld meer kunnen worden aangenomen.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 3