BRIEI.LE, 22 December. Heden omstreeks 2 ure passeerden door deze stad 12 dragonders, waaronder twee wachtmeesters, van welke zes inan bestemd waren, om als hulpmaré- chaussés gednrende den winter dienst te doen op het eiland Yoorneen de overigen op het eiland Overflakkee. AMSTERDAM, 26 December. Wij vernemen dat de afdeeling der onlangs alhier opgerigtc maatschappij Tot nut der Israëliten in Nederlandop Dingsdag den lslen Januarij aan staande hare werkzaamheden zal aanvangen, met eene vergadering in de zaal Frascati. Bij deze gelegenheid zal door den Heer Mr. Ph. A. Haas Azn., be stuurder-secretaris der afdeeling, eene redevoering worden uitgesproken, ter wijl ook de Heer Mr. A. de Pinto, oprigier der maatschappij en voorzittend lid van het hoofdbestuur, in die vergadering het woord zal voeren. De dezer dagen alhier plaats gehad hebbende veiling van Japansclie en Chineeschc goederenbeeft in meer dan een opzigt de algemeene belangstel ling verwekt vooreerst wegens het groot aantal en de verscheidenheid der voorwerpen, waarvan velen door sierlijkheid en netheid der bewerking uit muntende, een overtuigend bewijs opleverden, wat menschen ook zonder onze vorderingen in de wetenschappen, door vlijt, geduld en inspanning weten daar te stellen. Groot was dan ook het aantal der bezoekers in de welinge- rigte zalen. Ten anderen werd de belangstelling gewekt door het voornitzigt hetwelk deze tak van handel voor ons vaderland oplevert, vooral omdat de Nederlanders op Japan nog niet tegen gevaarlijke mededinging hebben te worstelen. Aan deze belangstelling is het vermoedelijk te danken, dal van wege hooggeplaatste psrsonen in den lande, ja zelfs zoo wij vermeenen door leden van het Koninklijk huis, vrij aanzienlijke aankoopen zijn geschied, en indien wij naar den aandrang van koopers, ook voor huitenlandsehc rekening, mogen oordeelenzoo zullen de aanvoerders in de bereikte prijzen, vooral daar alles verkocht werd, wel eene vergoeding voor hunne bijzondere moeiten en zorgen, alsmede aanmoediging tot onderneming op nog uitgebreider schaal, gevonden hebben. Op deze wijze zouden door dezen tak van handeldie als het ware, na langdurigen stilstand, thans bij vernieuwing weder ontluikt ruime bronnen van welvaart voor Nederland kunnen geopend worden. AmstCour.) ZWOLLE, 24 November. Op Vrijdag jl. kwamen hier 20 ruiters om de dienst als maréchaussees tc verrigten; juist op den marktdag, gaf dit gezigt den landlieden groote blijd schap, wetende dat zij daardoor gedurende den winter vrij zijn van de Neder land sche plaag: landlooperij en bedelarij. GRONINGEN, 18 December. Een landbouwer tc Aduard heeft op den 17Jen dezer drie jonge varkens gcslagt, die tc zamen het ongehoorde gewigt hadden van 1127 halve Ned.©, terwijl het zwaarste alleen 450 woog. Deze varkens waren op den 238teD Januarij dezes jaars ten zijnen huize geboren, en dus op den dag, waarop zij geslagt werdennog geene 47 weken oud. MIDDELBURG, 26 December. Heden avond te 6 ure, vereenigen zich in de Koorkerk alhier ccnige be oefenaars der zangkunst tot uitvoering van zangstukken, genomen uit de PsalmenEvangelische gezangen en andere godsdienstige liederenop het Kerstfeest toepasselijk dc opbrengst der toegangkaartjes is bestemd voor de kas der Nedcrd. Ilcrv. gemeente. BUITEJNLA1NDSCHE BERIGTEiN. ENGELAND. LONDEN24 December. Een burger, onlangs hier ter stede gestorven, heeft een legaat van 30,000 (ƒ360,000 Ned.) vermaakt aan het Genootschap tot uitbreiding van het Evangelie onder de Heidenen. Te Nottingham heeft dezer dagen een treffend geval plaatsgehad. De Heer H. G. Nickolls, 21 jaren oud, eene danspartij bijwonende van omtrent 170 personen, onder welke hij een der levendigste en vrolijkste dansers was, wan delde met zijne Dame door de zaal, toen hij plotseling dood nederviel. Er is eene weddingschap aangegaan dat de voorraad van edel metaal in de Bank den 31s,en December 17,500,000 zal bedragen. Er heerscht veel drukte op de scheepstimmerwerven zoodat zelfs naar buitenslands orders zijn gezonden, om voor Engelsche rekening schepen te bouwen. De tweede tubulaire brng over de Menaï wordt thans opgewondenzij is reeds 12 voet opgeheven. Eindelijk zal het plan uitgevoerd worden, om tusschen ons land en Frankrijk, door middel van cenen ondcrzeeschen electrischen telegraapheene gemeenschap tot stand te brengen. De punten van uitgang zullen zijn Dover en Boulogne. De overbrenging van een berigt tusschen Londen en Parijs zal in eene minuut tijds kunnen geschieden. Tot de daar8telling van den ge- heclen toestel zal slechts 20 a 30,000 vcreischt worden. Tegen de maand Mei of Junij hoopt men met dezen telegraaph gereed te zijn. Berigten van de Kaap tot den 3den meldendat de kolonisten onrustig gestemd bleven. De Gouverneur was ernstig ziek. BELGIË. BRUSSEL, 25 December. De Kamer van Afgevaardigden heeft eergisteren een wetsontwerp aangeno men tot afschaffing der straf van het brandmerk, De bewindslieden erkennen een tekort van 35 millioenen, Anderen schatten het op 40, behalve de vlottende schuld van 30 millioenen. Dc eerstgenoernden laten niet na, van tijd tot tijd de noodzakelijkheid te betoo- gen, om 's Rijks schatkist op de eene of andere wijze te hulp te komen. FRANKRIJK. PARIJS, 25 December. De inkomende regten hebben hier te lande gedurende de elf laatste maan den opgebragt 117,487,000 fr.37 milliocn meer dan in hetzelfde tijdvak van 1848, en slechts 4 millioen minder dan in 1847. De maatschappij der letterkundigen is voornemens eene loterijten bedrage van 600,000 frs. te laten houden, ten einde uit de winst hare uit geputte kas te stijven. Haar bestuur heeft bij den Minister van BinncnI. Zaken een gehoor gehad en dien om verlof daartoe verzocht, en daarbij in de treffendste kleuren afgeschilderd, in welken treurigen toestand de meeste letterkundigen door de Republiek gebragt zijn. In het fabriekaat der zijde vertoond zich tegenwoordig eene nieuwigheid; men vindt thans in de inanulactuur-magazijnen zijden stoffen, die de prachtige sloffen van het ancien régime volkomen nabootsenen waarop al dc uitvin dingen der latere tijden toegepast zijn deze stoffen zijn zoo dik als laken en kunnen daarvoor gebruikt worden. De elegante jonge Hoeren dezer hoofdstad hebben zich dan ook rokken van dit zijden laken laten vervaardigen, gelijk dc Markiezen en financiers van voormaals. De fabriekanten alhier hebben sedert eenigen tijd zoo vele bestellingen ontvangen dat alles niet op den bepaalden tijd kan worden afgeleverd. De lampen-fabriekanten, vooral wat met porselein versierde lampen betreft, dc passementwerkers, bandschoenmakers, uurwerkmakers en ebbenhoutwerkers hebben het inzonderheid druk. De voor rekening van Faustin I, Keizer van Haïtibestelde meubelstukken zullen niet vóór hel einde van Februarij gereed zijnde daarvoor te Lyon vervaardigde rijke stollen zijn eerst dezer dagen afgeleverd. Voor dien Keizer zijn ook 40,000 geweren aangekocht, welke eerstdaags naar Port-au-Prince zullen worden afgezonden, Den 17llcD dezer zijn onderscheidene sloom fregat ten vertrokken, om een regement van Civita-Vccchia naar Algerië te brengen, en dan derwaarts terugkeeren om nog 2 of 3 regementen naar Frankrijk te voeren, waardoor het leger in Italië tot ongeveer 20,000 man zal verminderd zijn. Het mislukte linieschip Valmy, hetwelk van Brest naai Toulon ver trokken was, is, verzekert men, teruggekomen iu de haven waar het ge bouwd is. Dit vaartuig heeft geen zee kunnen bouwen; men zal het moeten sloopen het heeft 5 millioen f'r. gekost en de kiel werd gelegd in 1837. SARDINIË. TURYN, 22 December. Eergisteren heeft Koning Victor Emmanuel II het Parlement plegtig ge opend. In de rede door hem bij die gelegenheid uitgesprokenheeft hij zijnen dank betuigd aan de kiezers, en verklaard dat al de belangrijkste vraagstukken, zoo binnen- als buitenlandsche, nog hangende zijn. De Ko ning is zoowel door de Kamers als door de menigte op de straat met veel geestdrift ontvangen. Na de opening heeft Z. M. wapenschouw gehouden over de geheele nationale gatdc, aau welke hij zijn oudsten Zoon, zes jaren oud, die als gewoon nationale garde gekleed was, voorstelde. De Koningin, die de openingszitting had bijgewoondwas in eene open calèche ook bij de wapenschouw tegenwoordig. ITALIË, De te Porlici vereenigde gezanten der Europesche mogendheden hebben den Paus uitgenoodigd om naar Rome terug te keeren doch de Kardinalen heb ben hem bewogen om vooreerst hieraan geen gehoor te geven. PRTISSEN. BERLIJN, 23 December. Alhier is aangekomen de Erfprins van Saksen-Meiningendie met Prinses Charlotte, de oudste dochter van Prins Albert en Prinses Marianne der Neder landen, is verloofd, en welke verbindtenis openlijk zal worden aangekondigd, zoodra het verlof van moederszijde daartoe zal zijn ontvangen. Zoo men ver zekert zal aan Prinses Charlotte van moederszijde een aanzienlijk vermogen worden uitgekeerd. Het bewind bekomt dagelijks nieuwe krachtj de gematigde partijen in de beide Kamers bctoonenzoodra het in de daad op het welzijn van den Staat aankomt, wederzijds toegeeflijkheid. Men wanhoopt dus niet aan dc mogelijkheiddat de door de Wetgeving herziene staatsregeling den 18<ten Januarij aanstaande, den dag van het kroonings- en orde-feest, als staatswet zal kunnen worden afgekondigd, en alzoo door den Koning worden bezworen. Alhier is dezer dagen de koopman Haase overleden, welke bij uitersten wil aan de stad heeft vermaakt ƒ14,400; waarvan ƒ1,800 tot een uitzet aan 10 fatsoenlijke en zedelijke meisjes die in de weeshuizen groot gebragt en haar 225te jaar bereikt hebben; ƒ1,800 voor het Frederiks-hospitaal 5,400 tot buitengewone ondersteuning van behoeftige doch fatsoenlijke liedenen de overige 5,400 tot betaling van huur ten dienste van verarmde burgers. WVRTEMBERG. STUTTGARDT, 23 December. In de vorige week heeft de Minister van Finantien in de zitting der Kamer eene mededccling gedaan omtrent den staat van 's lands geldmiddelen, waar uit blijkt dat dc staatsschuld in de laatste jaren van 41 millioen tot 46 mil-

Leydse Courant | 1849 | | pagina 2