LEYDSCHE COURAN VRIJDAG, 28 DECEMBER. De Courant wordt Maandags Woensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven Tntvisscling dcv 25-Cenis-sttMlilscn» De Minister van Finantiën heeft bekend gemaakt, dat de oude 25-Cents-stukken nog tot den 29stea deser kunnen ingewisseld worden bij de Ontvangers der Belastingen. liJNJNEJVEAADSCSJE SiEM5GTEV I.EYDEl\, 27 December. Ten aanzien van den diclstal vermeld in ons voorgaand noinmer, bunnen wij berigten dat reeds denzelfden avond te Amsterdam door de bijzondere waakzaamheid van den Commissaris van Policic Heilbron, een persoon is aan gehouden daar ter stede woonachtig en ongunstig hekend die in liet bezit van onderscheidene verdachte voorwerpen werd gevonden. Spoedig bleek het dat dezelve alle hier waren ontvreemd. Een ander persoon, vermoedelijk mede dader, wist zich aanvankelijk aan de nasporing der Policie Ie onttrekken. Van do door ons opgegevcne goederen geraakten ten gevolge dezer belang rijke aanhouding, onder liewaring der Justitie, al hel gewerkte zilver, meer dan de helft der goudstukken, cenig zilvergeld, mitsgaders van de bankbil jetten, vier ad 100 N°. 733, 323, 09 en 20, later gebleken te zijn 120, een ad 40 N°. 017 en vier ad 25, zijnde van de laatste nader nog één door den bestolene vermist. Wij zijn wijders verzocht te vermelden, dat de coupons ten bedrage van 20.75later door den eigenaar werden terug gevonden. Wij vernemen, dat eenige voorname Logementhouders in de steden Am sterdam Rotterdam, 's (lage, Dordrecht, Haarlem, Leyden, Utrecht en Deventer, zich bij adres tot de Tweede Kamer der Staten-Gencraal hebben gewend, om hunne bezwaren te kennen te geven omtrent de personele be lasting, volgens welke de bij hen in gebruik zijnde groote percelen, welke zij voor bun beroep niet hunnen ontbeer ennaar denzelfden maatstaf worden aangeslagen als die gebouwen, welke door voorname particulieren worden be woond. Ook in andere plaatsen, houdt men zieli met die zaak onledig. De Diakonie dir Evang. I.utli. gemeente te Delft ontving dezer dagen G,879.90, een legaat van wijlen A. J. Hainante Pvotterdain. Uit Alphen wordt gemeld, dat den 18Jen dezer door den Rouwman J. Spruyt aldaar, aan den Koopman J. Boer, te Bodegraven, voor de Wed. Haldcriel en Zoon, te Amsterdam, zijn afgeleverd 8 half-bloed Engelsche varkens, geboren in Augustus 1848, wegende 1893 Ned. ffi. 's GRAVEND AGE, 27 December. Gisteren lubben (III. MM. de Koning en Koningin de godsdienstoefening in de Grootekcrk bijgewoond, onder bet gehoor van Ds. Ruitenschild. Z. M. beeft, bij besluit van 20 dezer jl.aan den Heer W. A. van Hengel, gewoon Hoogleeraar in de Godgeleerde Faculteit aan de Iloogeschool te Leydenten gevolge van bet bereiken van den zeventigjarigen ouderdom, verleend een eervol ontslag uit voormelde betrekking, met vrijlating oin zijne aanspraak op pensioen te doen gelden. De Minister van Marine zal den 28sten te 10 in plaats van te 12 ure gehoor verleeneti. De Minister van Oorlog zal Dingsdag geen verhoor geven. De Eerste Kamer beeft lieden zitting gehouden. Morgen Vrijdag zullen ■de beraadslagingen over de voord ragt .der staatsbegrooting voor 1850, een aan vang nemen. Voorts zijn de overige wetsontwerpen met a I gem een c stemmen aangenomen. Sommige hebben tot eenige woordenwisseling of tot eenige inlichtingen van den kant der Ministers aanleiding gegeven. Op de vraag van den (leer de Jonge van Ellemeetboe het tegenwoordige Ministerie denkt over de handelingen van een vroeger Ministerie, in de zaak van de Bourbon, beeft de Minister van Marine verklaard: dat, na gezet on derzoek, ten volle is gebleken dat de Ministers, die dit contraet hebben ge sloten geheel te goeder trouw hebben gehandelden datals hun eenige blaam deswege mogt aangewreven worden, dit geheel en al onverdiend is. De leden van dc Eerste Kamer der Staten-Gencraal hebben aan den Presi dent dier Kamer, tegen lieden middag in de zaal der loge een groot dinér aangeboden. Vele hooggeplaatste personen zijn daarop genoodigd. De Heer Tliorbccke bevond zich heden morgen niet slimmer, doch is bij voortduring ongesteld en houdt zijne kamer. Den 22sten dezer heeft alhier de aanbesteding plaats gehad van de uit voering der vereischte herstellingen en vernieuwingen aan het gebouw voor liet departement van Koloniën, welk werk voor ƒ11,400 is aangenomen door de Hoeren Hoffman en Krook alhier. Om den tuin naar de zijde van het Plein en tegen over het Maurilshuis, zal worden gesteld een nieuw ijzeren hekvolgens eene sierlijke teekening van den Architect Kraner. De stal en de koepelmet de aangrenzende muren op den hoek van het Plein zullen worden afgebroken. Het zoo uiterst zeldzame xylograpliisclic (met houten platen) gedrukt werk Ilistoria sancti Joliannis Evangelistae ejusque visiones apocalgp - tinnehetwelk dezer dagen te 's Herlogenboseh verkocht is in de veiling der bibliotheek, nagelaten door den Wel-Eer*, lieer van lVlleeom van Kortenlioef, is aangekoekt voor de Koninklijke bibliotheek alhier. De Collecte voor de algemeene Armen-Inrigtingop den tweeden Kers dag beeft de aanzienlijke som opgebragt van ongeveer ƒ2700. Vrijdag avond had alhier de aangekondigde afsclieids- en benefice-voor- stelling plaats van Mevr. J. C. Hoedt, geb. Bingley, die hij deze gelegenheid het feest barer 50-jarige verbindtenis aan dezen schouwburg vierde. Ook bier ter stede werd de bencliciante vereerd inet een zeer tulrijk en uitgezocht pu bliek en vielen baar gedurende de voorstelling de levendigste bewijzen van be langstelling ten deel. Na het voorstuk droeg de beneficiantemet zeer veel gevoel, eenige treffeude, voor deze gelegenheid vervaardigde, dichtregelen voor van den Heer van Enst Koning, waarop haar door den Heer A. Peters, namens Z. M. den Koning, als blijk van achting, een fraai geschenk in goud werd aangeboden, bestaande in eene complete gouden, prachtig bewerkte thee-necessaire, in eene sierlijke doos. Daarop werden door den Heer Ham meeher, Mevr. Valois Sablairolles en mevr. van Ollefen da Silva eenige toe passelijke verzen voorgedragen. GOUDA 21 Deeember. Sedert verscheidene jaren bestaat alhier eene inrigting, welke dient om penningen, die gedurende de zomermaanden door de arbeidende klasse be spaard worden, te verzamelen, ten einde die weder in den winter, aan de inbrengers uit te betalen. De ontvangst dier penningen geschiedt wekelijks onder toezigt van liet al gemeen armbestuur. De uitbetaling heeft in bepaalde termijnen plaats, ter wijl aan diegenen, welke eene bepaalde som ingebragt hebben, tot belooning eene kleine rente als laatste termijn wordt toegekend. Wanneer men nu in aanmerking neemt, dat deze stad, als fabriekstad, even als zoo velen vau bare soort, in bloei vermindert, zoodat er vele armoe diger! gevonden worden getuige iiet getal van meer dau 30,000 recepten, die in dit jaar in de Stads apotheek reeds zijn gereed gemaakt voor diegenen, welke vrije gcneiskundige behandeling genoten dan is het een aangename pligt te kunnen melden, dat door de arbeidende klasse alhier, iu den loop van dit jaar 4011.90 in bovengenoemde inrigting ter bewaring zijn gebragt. Dat velendie nu hunne eigene bespaarde penningen terug ontvangen, in den werkeloozen tijd anders onderstand der armbesturen zouden vragen be hoeft schier geen betoog, en boe toch gaal het gewoonlijk met het zelf be waren van gelden bij de mcesteii Zoo ligt wordt het verzuimd, en beeft men al iets bijeengezameld, hoe ligt wordt het weder gebruikt tot een minder goed doek En wat is er aangenamer voor den mensehdie niet alle gevoel van eer verloren heeft, onderstand te vragen, dan van eigene, dikwijls zuur be spaarde penningen, te leven. Het ware alzoo te wenselien dat alom zulk eene inrigting bestond. Mis schien ware het een van de vele middelendat zou kunnen helpen om het toenemend pauperisme tegen te gaan. Wij hopen ten minste dat het navol ging moge vinden, waar iets dergelijks niet bestaat; met welk doel deze re gelen worden medegedeeld. (IT. R. C.) MAASSLUIS, 25 December. De Commissie alhier beeft voor de weduwen en weezen der in Januarij jl. met liet lioekerschip de Vereeniging verongelukte zeelieden, ontvangen te za- inen ƒ12,930.15) welke giften (na aftrek van reeds gedane uitkeeringen en kosten) tot een vast fonds zijn aangelegd door inschrijving van een kapitaal van ƒ24,000 in liet 2). pCts. Grootboek.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 1