ilaiviscli peil bedraagt, zoo volgt daaruit, dat de uitmaling thans is gevor derd tot 1.32 onder den zoinerstand. Tot de besteding van bet hiervoren genoemde stoomgemaal te Halfweg, hetwelk moet worden gesticht, ten einde aan liet ongerief van den verklein den boezem van Rijnland te gemoet te komen, is men tot heden niet over gegaan, omdat daarvoor cone uitgave van ƒ180 a ƒ200.000 wordt gevor derd en de stand der beschikbare fondsen, spruitende uit de geldleening van acht millioen gulden die uitgaven voor het oogerihlik niet veroorlooft, zon der de voortzetting der bemaling voor hef volgende jaar in de waagschaal te stellen. Om dit duidelijk te maken dient Ie worden opgemerkt, dat ten laste van de geldleening der acht millioen, die naar gelang der behoeften bij reeksen, en thans geheel, is te gelde gemaakt, werd gekweten: vooreerst een bedrag van ƒ1,397,000 voor de rentebetaling tot en met 31 December 1845; ten andereeen beloop van ƒ90,000 voor de kosten der geldleening, en eindelijk een bedrag van 280,310 voor den aanleg van verdedigingswerken in den omtrek van Amsterdam, die wel ten beloope van 220,000 zijn gebragt op de begrooting bij de wet van 31 December 1843 Staatsblad n°. 71) vastgesteld, doch waarop niettemin bij de oorspronkelijke raming der acht millioen niet was gerekend. Die gelden, gezamenlijk uitmaken Ie een bedrag van ruim 1,767,000 znllen in het fonds voor de droogmaking bestemd moeten terugkeeren. De Regering heeft het voornemen deswege weldra een maatregel aan de Kamers voor te stellen, ten einde met gemeen overleg de voltooijing van deze nationale onderneming te verzekeren, die, wanneer zieh geeri bijzondere en onverwachte tegenspoeden opdoen, nagenoeg zal kunnen worden ten einde gebragt met de som, die er oorspronkelijk voor was geraamd hetgeen bij werken van zulk eenen omvang uiterst zeldzaam mag worden genoemd. Bij die gelegenheid zal aan de Kamer eene meer uitvoerige inededeeling van den stand en uitslag der werken worden medegedeeld, waartoe thans de tijd heeft ontbroken. Sedert liet opmaken der begrootingswetten is nog door het Departement van Koloniën in de schatkist ƒ20,043,333.33 gestort. En terwijl ook de opbrengst der gewone staats-inkomstcn aan de verwachting tamelijk wel be antwoordt, acht de Regering zich onbezwaard om de renten der nieuwe schatkistbiljetten slechts voor een kapitaal van vier iri plaats van zes mil lioen uit te trekken, dat eene vermindering geeft van 90,000. De werkzaamheden van het agentschap van het Ministerie van Finantiën te Amsterdam zijn menigvuldig en onmisbaar, in alles wat betreft de uit gifte, intrekking, verantwoording en vernietiging van schatkistbiljetten en alle andere geldswaardig papier. Op dit oogenblik geeft de vervaardiging der muntbiljetten naar de wet van IC September jl. aldaar zelfs vele buitenge wone drukte. De plaatsing en behandeling van de vlottende schuld kan voegzaam nergens anders dan te Amsterdam plaats hebben. De weiischclijkheid van de vaststelling eener wet op den waarborg der gouden en zilveren werken wordt ten volle erkend. Zoo ras voldaan zal wezen aan art. 175 der Grondwet, hoopt men er aan te voldoen. De Regering zal nader onderzoeken of en in hoe ver zonder nadeel van 's Rijks schatkist, de rijksadvocaten zonden zijn af te schaffen. De Minister van Oorlog voldoet aan het genit verlangen tot blootlegging zijner inzigten omtrent de inrigting van liet leger en de verdediging des lauds. Het leger moet in tijd van vrede, zoo weinig kostbaar mogelijk zijn, doch altijd zóó, dat het voor de defensie van het land bruikbaar is en blijft; an ders waren de kosten niet te verantwoorden. Het leger, zoo als het thans is, is voor de verdediging niet meer dan eene kern, welke in tijd van nood wordt uitgebreid; inaar dit vordert tijd, en deze is dan voor geene geldelijke opofferingen te verkrijgen. De vermindeiingen mogen dus genoegen hebben gegeven, maar de Minis ter van Oorlog betreurt het dat men, niettegenstaande die verminderingen, de begrooling nog te hoog vindt. Hij hoopt van zijne zucht tot bezuiniging bewijzen te geven, maar immer voortgezette verminderingen van bet leger ontaarden in eene slonping, waartoe hij de hand niet zou kunnen leenen. Hij is dus geen voorstander van het stelsel van zamenlrekking der verdediging, waardoor men het grootste gedeelte van het rijk zou prijs geven. De wijze om in dezen stelselmatig te werk te gaan, daarin wii hij zich gaarne, om alle eenzijdigheid te vermijden, door ervaren officieren doen voorlichten. Hij acht zelfs een Comité van defensie wensehelijk, maar de inrigting vordert cenig overleg, omdat er uilgaven aan verbonden zullen zijri. Men moet bij het leger bedenken, dat dit ten riaauwste aan de belangen onzer overzeesche bezittingen verbonden is, en dat men, het leger bier verminderende, gaan deweg dat in Indië verzwakt. Wat de opheffing van hel Topographisch Bureau betreft, deze inrigting is zeer nuttig, en werpt voordeden af die nog zullen vermeerderen, zoodat die instelling spoedig uit eigen middelen zoude te bestrijden wezen. Verder kan een leger de onderscheidene staven niet missen. De groole staf bestaat alleen uit adjudanten van Zijne Majesteit en bij den Prins Veldmaarschalk, waarvan het getal zeer beperkt is. De generale staf, onontbeerlijk in tijd van oorlog, is niet vatbaar om in vredestijd te worden afgeschaft, omdat de officieren bij dien staf eene daar voor eigenaardige opleiding behoevenomdat zij zich met bijzonderheden tot deze dienst betrekkelijk, bekend moeten maken. Zij worden met verkennin gen belast, waarvan de uitslag in fraaije kaarten blijkbaar is, terwijl eerlang eene Itinóraire voor de marcherende troepen het licht zal zien, rnede het werk der officieren van den gcncralen staf, eene zeer belangrijke bijdrage voor de statistiek van ons rijk. De Intendance is reeds aanmerkelijk verminderd. Bij het beantwoorden der aanmerkingen op de begrooting over 1848 en 1849 is aangetoond hoe be krompen, bij vergelijking van andere Staten, dat beheer hier te lande is in- gerigt, terwijl zij sedert nog eene belangrijke reductie heeft ondergaan. De provinciale staf bestaat slechts uit weinige provinciale adjudanten, daar er geerie eigenlijk gezegde provinciale Commandanten meer zijn. De plaatselijke slaven zijn tot liet strikt noodige teruggebragtin vele garnizoenen zijn geene plaatselijke Commandanten aanwezig. Er wordt geene fourragie verleend wanneer er geene paarden worden gehou den. Dit geval beslaat niet. Bij de berekening van de prijzen der l'ourragies is er wel degelijk gelet op de verminderde prijzen, en zijn die dan ook lager dan vroeger berekend. De vergelijking met de kosten der gevangenissen is niet aannemelijk, vermits die kosten betrekkelijk zijn tol al de voedingsmiddelen, terwijl bij de militaire dienst liet brood alleen in aanmerking komt. dat meest uit de militaire bak kerijen wordt geleverd, en dat altijd duurder is dan bij particuliere aanbeste dingen, doch dat brood is dan ook voortreffelijk. flet verschil tusschen de prijzen van het ration brood bij Oorlog en Marine kan bij hel. cerstgeineld Departement moeijrdijk worden opgehelderd. Het getal kadets op de Militaire Academie wordt altijd naar de brboefte geregeld. Het getal officieren bij het leger wordt daardoor nimmer willekeu rig verhoogd. Het heilzame der instelling, de behoefte aan bekwame en goedgevormde officieren, wettigt de uitgaven voor dit onderwerp voor 1850 aangevraagd. Overigens is de vereeniging van meerdere inrigtingen van on derwijs met de militaire academie in ernstige overweging. Bij de geneeskundige dienst neme men in aanmerking, dat zij de kosten bevat van een aantal inrigtingen, tot verpleging van zieke militairen, overal waar eenig talrijk garnizoen is, en dat de zamenslclling van het corps offi cieren van gezondheid naar de behoefte van liet leger, volgens deszelfs wezen lijke formatie, moet zijn ingerigt, daar men heeft gezien welke ongelegenhe den er ontstaan, wanneer die verpleging niet aan ervaren handen wordt toevertrouwd. In die uitgaven zijn ook niet alleen de geneeskundige verple ging, maar de voeding der zieken begrepen, hetgeen niet mag worden voor bijgezien. Het verschil van 10,000 cn van 30,000, vermeld in de Memorie van Toelichting cn in de Toelichtende Staten wordt veroorzaakt, dat hij de Memo rie tot grondslag is genomen het benoodigde voor die afdeelingen volgens be rekening, bij de Toelichtende Stalen bij raming. Bij de artillerie- stapel en constructie-magazijnen te Delft, welke inrigtin gen van veel gewigt blijven ter voorziening in belangrijke behoeften voor de koloniën, zijn reeds verminderingen bevolen. De geweermakers-werkplaatsen te Maastricht zijn slechts van fijdelijken aard, en kunnen in 1851 worden opgeheven. Hieromtrend en nopens alle behoeften van de dienst zijn overwegingen aan- hangig gemaakt, ten einde die met de algemeene belangen van 's rijks verde diging in verband te brengen, waarvoor een Comité van defensie zal worden gevormd. Bij het hoofdstuk van de Koloniën is over verschillende aangelegenheden gesproken. In de eerste plaats over de verbetering van het onderwijs. Het maakt reeds een punt van gezet onderzoek uit. He stoffelijke belangen ontgaan de aandacht der regering evenmin. De verpachting van tinmijnen op Banka, het overgeven van andere mijnen aan bijzondere personen, de invoering eener stoompaketvaart in Indië, zijn zaken, welke eerst kunnen worden overwogen, als deswege voorstellen, op aannemelijke gronden steunende, worden ontvangen. De regering moet in- tusschen zorgen dat de belangen van het moederland en de koloniën daarbij in overeenstemming blijven met die van het algemeen. De maatregelen in der tijd door het Indisch bestuur genomen met opzigt lot het circulerend medium beantwoorden aan het voorgestelde doel. Inlus- sohen heeft het herstel van het muntwezen de aandacht getrokken omdat dit een van die ontwerpen is, welke, ter voldoening aan art. 59 der Grond wet, bij de wet zullen moeten worden geregeld. Het is zeer twijfelachtig of het rigten van den stroom der landverhuizing naar de Oost tot voldoende uitkomsten zou leiden. De pogingen van sommi gen en de herigten uit Indië, hebben tot de overtuiging geleid, dat het, vooral bij de finantiële omstandigheden van den Staat onraadzaam zijn zou, tot bereiking van een altijd onzeker rloelgroote geldelijke offers te brengen, die aan dergelijke proeven verhonden zijn. Al het Surinaamsche bankpapier zal met het einde dezes jaars zijn inge wisseld en vernietigd. De fondsen zijn reeds aldaar ontvangen. De berigten omtrent den toestand der kolonisatie aan deSaramacea, het verlaten van dat etablissement door onderscheidene kolonistende klagten door andere aangeheven, maken het twijfelachtig, of eene uitbreiding of eene voortzetting der genomene proef, raadzaam te achten is, en of eene voortdu ring der aanzienlijke geldelijke opofferingen, daaraan reeds te koste gelegd, wel te regtvaardigen zou zijn. Inlusschen is aan den Gouverneur een per soonlijk onderzoek deswege opgedragen. In het algemeen heerscht er thans rust en orde onder de slaven in de West-Indische bezittingen. De billijke en inenschlievende behandeling welke zij ondervindencn waarop de aandacht van het koloniaal zoowel als vari het opperbestuur bepaaldelijk gevestigd blijft, geven alle hoop dat deze toe stand zal worden bestendigd. Een Indisch cn een Nedcrlandsch pensioen wordt te gelijker tijd slechts door drie ambtenaren genoten, de Heeren Weddik, Stuers en de Veer. De uitgebreide nota door een der leden ingediend is voorgekomen ter de zer gelegenheid geene opzettelijke behandeling te vereischen. V aniicer later een voorstel in deri zin als aan het slot dier nota is bedoeld, bij de Kamer inogt worden aangenomenzal zij de Regering bereid vindenom de even tuele enijuête zooveel mogelijk bevorderlijk te zijn. Wet op de middelen. Hieromtrent geeft de Regering de verzekering, dat het de vraag nopens het belastingstelsel in overweging zal nemen met al dieu ernst en ijver, die het gewigt der zaak vordert. De wijzigingen kunnen al leen ten doel hebben de algemeene lasten dragelijker te maken. De nota onder lilt. R door een lid der Vergadering overgelegd, leverteen nieuw be wijs op vari de schadelijkheid van het stelsel dat men, door nood gedwon gen, iu de laatste jaren heeft moeten aannemen; om namelijk een aanzien lijk deel der staatsinkomsten te vinden uit de opbrengst der Oost-Indische koloniën van den Staat. Zij is echter onontbcerhaar. Het batig slot alleen aan te wenden tot amortisatie van schuld, is, voor geene verwezenlijking vatbaar, indien men geene nieuwe lasten op de ingezetenen wil leggen, en getrouw blijven aan de bestaande verbindtenissen. De Commission van Rapporteurs voor de wets ontwerpen tot vaststelling der begruotiog voor 1850 zijn, na den inhoud der vorenstaande Memorie van Beantwoordingvan oordeel geweestdat te dezer geene nieuwe overwe ging in de Afdeelingen gevorderd wordt. Rij deze antwoorden is overlegd eene gewijzigde begrooting voor het 5de hoofdstuk (Binoenlandsclie Zakan), waarbij bet bedrag is verminderd met 202.000, te weten: 1" met 2000 wegens tegemoetkoming aan aanne mers en 2° met f 200.000, die vroeger gesteld w aren voor een uitwate- rings-kanaal van Grave naar Waspik,

Leydse Courant | 1849 | | pagina 6