LEYDSGHE COURAN MAANDAG, 10 DECEMBER. - De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zaturdag avond. Bij ileie Courant beliourt een uittreksel der Memo rie van beantwoording vaan liet Ministerie op liet Ver slag der Commissie, uit de Tweede Manier over de Begrooting voor 1 8 5®. Inwisseling der 25-Cents-stukken. Wij herinneren het publiek, dat van Maandag 3 December lot en met Zaturdag 15 December de 25-Cents-stukken bij de 1111. Ontvangers worden ingewisseld, en met den 16tlen De cember niet meer gangbaar zullen zijn, BINNENLANDSCÜE BER1GTEN. l.EYDEi\, 8 December. Jn bet tloof.ldislriet Leydenmet Soeterwoude en Voorscholen vcreenigd, zijn ter benoeming van een Lid voor de Tweede Kamer der Slaten-Gcneraal in plaats van Mr. J. R. Thorbecke, opgekomen 393 personen, zijnde afwezig gebleven uit de Stad 47, uit Soetervvonde 12 en uit Voorschoten 4. De vpI- strekte meerderheid was, door twee blanco en één niet behoorlijk, ingevuld biljet, bepaald op 196. De stemmen zijn uilgehragt als volgt: Mr. J. M. de Kempenaer 191; J. A. de Freincrij 186; Mr. N. Olivier 3; Mr. 11. VV. Tyde- man 3; C. Leembruggen 3; L. A. N. Croinmelin, te Wijk bij Duurstede; G. L. Raud te 's Gravenliage; Mr. G. lJ. van Outeren en Jan ilusé, te Ley den, ieder éénc stem. Wij vestigen de aandacht op het bij den Boekhandelaar C. A. van Immer- seel Moonier alhier, uitgegeven Jaai- en Adresboekje voor de stad Leyden, over den jare 1850, (derde jaargang), veel vermeerderde en verbeterde uit gave, daar bet in vele opzigten uitmunt. Behalve Kalender, Feestdagen, rnz., vindt men er in: al de Tarieven der vrachten op den Hollandschen Spoorweg, en voor het overbrengen van tijdingen met den Electro-Magnetischen Telegraaf; Postboden, Loopers, Diligericen, liet afvaren der Trekschuiten, Pakschuiten, Beurtschepen en Marktschuiten van Leyden, Stedelijke, Akade- mische en andere inrigtingen, Scholen, Garnisoen, Schutterijen vele andere zaken Wij hopen dat dc uitgever zijne moeite en onkosten, door een ruim debiet beloond zal zien. Op den Hollandschen Spoorweg zijn in November vervoerd 60,874 rei zigers, en is ontvangen ƒ66,191 hetgeen met de ontvangst der vorige maan den maakt 879,290en bet getal reizigers brengt tot 851,939, De Nedetlander berigt, dat thans blijkt, dat de beide modellen, in gezonden bij de Hoofd-Commissie tol oprigting van een Standbeeld van wijlen Z. M. Willem 11en aan welker vervaardigers die Commissie elk de helft van den uitgeloofden prijs bad aangeboden vervaardigd zijn dour een en den- zelfden persoon, namelijk den Ulrechtselien kunstenaar George. Er bestaat een voornemen om te Rlledc, in Gelderland, eene iurigting te vestigen voor water geneeskunde, in navolging van die welke reeds lang op den Griifenberg in Silezié bestaat. Er zijn reeds in de gemeente Rhede tot dat doel belangrijke aankoopen gedaan. Volgens een van den Gouverneur-Generaal van Nederl. In lië ontvan gen berigt, worden de met den .Overluidpost derwaarts verzonden brieven, welke met lik verzegeld zijnzoodanig aan elkander gehecht aangebragt dat ze zonder beschadiging niet kunnen worden losgemaakt. Den belanghebbenden wordt dien ten gevolge aangeraden, voor het verze gelen der brieven, bestemd om met den Oveilandjost naar Oost Indie te wor den gezondengeen lak te bezigen. Met Handelsblad meldt, dat de N'ed. Bank Gouvernements-wissels uit dc Oost-Indiegetrokken op bet Ministerie van Koloniën, op den gewonen ■voet zat disconteren, mits voorzien van drie endossementen. 's GUAYENHAGE, 8 December. Z. M. beeft benoemd tot Commandant van liet lste regement dragonders den Colonel W. van Toll, thans Commandant van het 2Je regiment, en hij den generalen stal tot Colonel, zonder bezwaar der schatkist, den Luitenant- Coloncl bij dien stat II. F. C. Baron Forstner van Dauibenoy, Gouverneur ▼•n 's Konings ZonenChef van bet Topographisehe bureau bij bet Departe ment van Oorlog. Wtveede B£etitcer der Sttafen-fnenertsml. Zitting van Donderdag 6 December. In deze zitting heeft de Commissie van Rapporteurs haar. verslag uilgebragt over de ontwerpen der begroolingswetten over den jare 1850. Dat verslag zal worden gedrukt en uiterlijk morgen rondgedeeld. De beraadslagingen over die ontwerpen worden bepaald op aanstaanden Maandag, des morgens ten elf ure. Door de Commissie tot de verzoekschriften is verslag uitgebragt op een aantal adressen een dezer adressen is van de Commissie voor bet Instituut van Doofstommen te St. Michiels-Gestelhoudende verzoek tot liet verleenen van eene jaarlijksche subsidie uit 's Rijks kas van minstens ƒ2000. Du Commissie stelt voor nederlegging ter griffie. De Meer Storm vraagt daarenboven verzending van het adres aan den Mi nister van Binnen). Zaken. Nadat de Hceren v. Hejden Reynesteyn, Wicher» en de Minister van Justitie deswege bet woord gevoerd hadden, wordt met 31 tegen 21 stemmen, daartoe besloten. Daarna wordt de zitting opgeheven. In liet verslag op de begrooting voor de Lands-drukkerij is gevraagd, of het niet verkieslijk zou zijn, die geheel op te heffen en liet Lands-druk- werk in bet vervolg aan te besteden. Doch anderen meenden, dat dit op den duur geene bezuiniging zon opleveren. Men moest ook niet vergeten dat bier aan eene algcmcene mededinging niet te denken valt. Een groot deel der thans ter Lands-drukkerij gedrukt wordende stukken en bladen moet met bijzonderen spoed en onder bet oog der Regering worden voltooid. Al leen eene op groote schaal ingerigte, te 's Gravenliage gevestigde bijzondere drukkerij zou zieli niet dit werk kunnen belasten, en de mededinging zou zich dus in vele gevallen tot twee lot of drie particuliere drnkkers beperken. Was eenmaal de Lands-drukkerij vernietigd en de Slaat dus met opzigt tot zijn drukwerk van de bijzondere nijverheid afhankelijk geworden, dan zou deze zich welligt haar werk duur laten betalen, en zoo men dan, hetzij om die, hetzij om andere redenen, op den genomen maatregel wilde terugko men, zou men kannen ondervinden, dat het herstel eener zoo uitgebreid* inrigting als de Lands drukkerij moeijelijk en kostbaar is. Ten slotte heeft uien vrij algemeen verklaard zich voor 's hands tevreden te kunnen stellen met de verzekering, in de Memorie van Toelichting tot het tegenwoordig wetsontwerp gegeven, dat de vraag, die liet hier geldt, op nieuw door het Gouvernement wordt onderzocht, en der Regering met na druk aanbevolen, om die inrigting op den meest spaarzamen voet te doen be sturen, alle misbruik te keer te gaan, en zooveel in haar is, zorg te dra gen, dat liet werk dezer rijks-instelling niet ongunstig bij dat der bijzondere nijverheid afsteekt. Onder anderen is aangemerkt, dat de post van ƒ90,000 voor aankoop van papier buitengewoon hoog voorkomt, en nog ƒ10,000 ter aanvulling bij on voorzien te kort. Men kan liet zich moeijelijk voorstellendat op eens drukkerij, waar jaarlijks ƒ37,000 aan zet- en drukloonen worden besteed1, 100,000 voor papier kunmn noodig zijn. Er is gevraagd of de aanbeste ding van het papier wel met inachtneming van al die voorzorgen geschiedt- tot behoud van wezenlijke concurrentie, welke de zaak vordert. Hetgeen om trent de leveling van dit papier, aan sommige leden bekend was, gaf dub bele aanleiding om de aandacht der Regering hierop te vestigen. ROTTERDAM, 7 December. De voorgenomen nienwe opbouwing der belangrijke glasblazerij van den fleer Hoiftnante Kralingen, welke na docr brand vernield te zijn geweest, reeds 14 jaren had stil gestaan, is als nu beslist en zal tegen liet aanstaande voorjaar daaraan gevulg worden gegeven. De inrigting, gevoegd bij eene in de nabijheid opgerigte nieuwe kalkbranderij en eene ijzeren ornamentgieterij op eene groote sohaal welke beide fabrieken thans reeds in volle werking zijn, belooven nieuwe belangrijke voordeelen aan de werkende klasse dezer zoo industriëele gemeente. LEEUWARDEN, 5 December. Den 3Jcn dezer bad op eene oproeping van liet Stedelijk Bestuur, de eerste bijeenkomst plaats dergenen die zieli bereid verklaard hadden om deel te ne men in de onderlinge Brandwaarborg-Maatschappij. Ruim: 300 voorloapige deelnemers zijn thans ingeschreven, waarvan bijna 200 tegenwoordig waren; deze hebben zeven hunner benoemd om de aanmerkingen op de döflr théAtSte De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de ajzo aderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven

Leydse Courant | 1849 | | pagina 1