BUITEN L A KDSCIIË BE BIG TEN. EHIGËLillï», LONDEN, 3 December. De Koningin-Weduwe is gisteren morgen ten twee ure zeer zacht ontslapen. Reeds in het voorjaar hadden zich de kenteekenen eener teringziekle bij baar vertoond, cn alle pogingen om door verandering van luchtgesteldheid gunstig op baar gevoelig gestel te werken, bleken al spoedig vrnchteloos te zullen blij ven. Met den aanvang van September had zij baar verblijf gevestigd in Bently Priorynabij Stanmore, waar zij nu overleden is. Bezoeken barer naaste betrekkingen, den Hertog en de Hertogin van Saksen-Meiningen en anderen, strekten baar tot groote verzachting in baar langdurig lijden, vooral vond zij veel troost in het bijzijn harcr zuster, de Hertogin Ida van Saksen-Weimaren van de beide Dochters dier Vorstin. Na den 6lIen Octo ber verliet zij haar vertrek niet meer. Het laatste bezoek dat zij van de re gerende Koningin en Prins Albert ontving was den 13dc" Novembervoor bun vertrek naar Osborne. De lijderes was sedert lang van bet hopelooze van haren toestand overtuigd; zij liet zich reeds den 18dcn October, uit de hand des Bisschops van Londen het 13. Sacrament des Nachtmaals toedienen. Amelia Adelaïda Louisa Theresia Carolina van Saksen-Meiningen was den 13de" Augustus 1792 tc Meiningen geboren, en huwde, op 26-jarigen leef tijd, den Hertog van Clarence, die toen reeds 53 jaren telde. Den 4den Julij 1818 kwam zij te Londen aan, cn den 18den dier maand werd de huwelijks- plegtigheid voltrokken. Den 26sten Junij 1830 besteeg de Hertog, onder den naam van AVillern IV, den Britschen troon; na zijnen dood, die den 20stea Junij 1837 plaats greep, leefde de Koningin-Weduwe steeds zeer afgezonderd, en deed zich alleen door bare onuitputtelijke weldadigheid opmerken. Zij was door bare Nicht, Koningin Victoria, en door al de overige leden der Koninklijke Familie, zeer geacht en geliefd. Te dezer stede bestaat eene liefdadige vereeniging, bekend ooder den naam van de Samaritaanscliewelke zich ten doel stelt personen welke gcene verblijfplaats hebben, een toevluglsoord te verschaffen. Dezer dagen beeft zij tot dit doel afgehuurd vijf bogen van den via due, gelegen in de nabijheid der straten Lambeth, SouthwarkBethrelyan en The Minories. Twee dier vijf bogen zijn bestemd ten behoeve der vrouwen de drie overige voor de mannen. Een dier laatste zal voorzien worden van ijzeren kribben met opgevulde matrassen een ander met veld-bedden over eenkomstig met die der nachtwachts, de derde met zuiver stroo en dckkleeden. In dezen laatsten boog zal elk gratis worden opgenomen gedurende den nacht. Voor de toelating van een persoon in den eersten boog gedurende den nacht, zal 2 stuivers worden betaald, voor den tweeden 1 stuiver. Deze verblijfplaatsen zullen door gaz verlicht en door stoom van beet wa ter verwarmd worden. Een geneesheer zal den gehcelen nacht tegenwoordig zijnom ingeval van noodzakelijkheid hulp te verleenen. Het loezigt over de daarin opgenomen personen wordt opgedragen aan de agenten van policie. Des daags wordt gratis onderwijs gegeven aan de armen-kinderen der beide seksen. Reeds sedert meer dan een jaar beeft Doctor Qnechette, drie bogen van den via-duc van den spoorweg van Blackwood afgchnurd waar bij dagelijks aan 600 kinderen gratis onderwijs doet geven. De waarde van den invoer is in November bijna een millioen meer geweest, dan in dezelfde maand in 1848; en over de 10 verloopen maanden is eene vermeerdering waargenomen van bijna 9 millioen Het schip Caleb Grimshaw, met 390 landverhuizers van Liverpool naar Ncw-York bestemd, is op 16 mijlen ten Z: O. van bet eiland Flores, een der Azorische eilandendoor de vlammen vernield. In den nacht van 12 No vember werd de brand ontdekt, maar was niet te dempen, zoodat zij in de sloepen cn op een ijlings vervaardigd vlot gingen; zij bonden deze achter aan liet schip en sloten toen al de luiken, opdat de vrije lucht den brand niet zou bevorderen. Zoo bragten zij vijf dagen door, terwijl de vlammen lang zamerhand het schip verteerden, dat, voor den wind afdrijvende, de brooze vaartuigen met zich voortsleepte, waarop meer dan 400 menschcn eene toe- vlugt hadden gezocht. Eindelijk kreeg men den 17dea een schip in het ge- zigtdat op hunne noodseinen naderde, het was Sarah, in ballast van Lon den naar Nieuw-Brunswijk. De Kapitein nam de ongelukkigen aan boord doch daar er zeer ruw weder opkwam, was bij langer dan twee dagen bezig, om ben te redden. Den 20stea was de Caleb Grimshaw geheel verbrand. De geredden hebben toen met de Sarali hunne reis naar New-York voortgezet. Den 16dca November was te New-Orleans eene stoomboot gesprongen, waarbij omstreeks 200 menschenmeest allen landverhuizers, het leven ver loren. De berigten van de Kaap loopen tot den 12den October. Ten gevolge van bet besluit der kolonisten om zich tegen bet aan land brengen der met de Neptnnus aangekomen gedeporteerden te verzetten, werd voortdurend alle leverantie ten behoeve van bet bestuur, der land- en zeemagt geweigerd, en de Gouverneur was ter voorziening in de dringende behoeften genoodzaakt ge weest om de ossen van een aantal ter slad gekomen wegens in beslag te ne men en andere dwangmiddelen te verordenen om zich levensmiddelen te ver schaffen. De gisting nam meer en meer toe, ofschoon die nog niet tot eene uitbarsting was gekomen. De Heer Pine, vroeger Gouverneur van Sierra Leone, is in die betrek king te Port Natal aangesteld door de Hollandscbe boeren gesticht. Hij is er den 24slCD November met 120 jonge Fingelscbe landlieden heengetrokken. FRAISEïJK. PARIJS, 4 lecember. Een groot aantal Afgevaardigden heeft in de Wetgevende Vergadering ccft voorstel gedaan om in alle departementen van de Republiek familie-regt- banken op te rigtenom de partijen te bevredigen, vóór dat zij processen aangaan. Het is naar eene Commissie verzonden. Men zegt dat de Minister van Oorlog zeer ongunstige berigten uit Al giers zou hebben ontvangen, zoodat bet dringend noodig zon worden om ver sterking derwaarts te zenden. Voor eenigen tijd is gemeld dat een zekére Heer Libri onderscheiden boeken en handschriften van openbare bibliotheken ontvreemd bad thans wordt medegedeelddat bij wegens deze misdaad verwezen is naar bet Hof van Assises. De Romeinsche Regering heeft de vervallen renten op de Romeinsche leening niet overgemaakt, zoodat zij die zich hier bij bet buis Rothschild oin betaling hebben vervoegdonverrigter zake zijn moeten terugkcercn. Rothschild bad geweigerd de gelden voor te schieten, zoo als de Paus hem verzocht bad. De handel en arbeid zijn te Halluin, Tourcoing, Roubaix en in andere fahriekplaatscn zoo toegenomen, dat men er handen te kort komt en werk lieden in Belgie moet zoeken. Te Clignancourt nabij Parijs is den 29stca November, j. Pacquet, een werkman, in den hoogen ouderdom van 100 jaren en 3 maanden overleden. Tot aan zijnen dood was hij nog in het bezit van al zijne geestvermogens, en weinige dagen le voren bad hij aan zijnen schoonzoon een plan van een buis geschonken, dat deze voornemens was te bouwen. Te Lyon zou een labriekant geslaagd zijn om fluweel te maken ter breedte van 2 tot 8 Nod. ellen, terwijl bet bevorens nooit anders dan op smalle breedten kon worden vervaardigd. STALIE, ROME, 27 November. Het gevangen nemen van vier Romeinsche vrouwendie lot aanzienlijke eri liberaal-gezinde famiüën behooren, heeft hier groot opzien gemaakt. Zij hadden eene lijkdienst bijgewoond voor de in den laatsten strijd gesneuvelde Romeinenen hadden bloemenkransen op het in de kerk opgerigt katafalk nedergelegd. Toen zij dit deden riep eene stem uit de menigte: Vrede aan de zielen van de martelaars voor liet vaderlandZij zijn 3 dagen en 4 nachten gevangen gebonden, en nu hebben zij onder bet opzigt van policie- agenten buisarrest. Ook eenige Romeinen zijn bij die gelegenheid gevangen genomen. De militaire censuur beeft weder 10 officieren uit de dienst ontslagen. Het vertrek van den Generaal R.ostolan wordt zeer betreurd omdat zijn opvolger, de Generaal Baraguay d'llilliers, zeer gestreng le werk gaat. Er werd verspreid dat een aanslag gemaakt was op bet leven der drie Kardinalen, die de Regerings-Commissie uitmaken Dc regerende Commissie van Kardinalen die besloten beeft ieder die baar wil spreken, toe te laten, had zekeren Ceccarelli, Oud-Adjudant der ont bonden burgerwacht ontvangen. Deze ria overgifte van zijn verzoekschrift waarin bij op hoogen en wanhopigen toon een ambt of onverwijlden onder stand van 100 scurli (rijksdaalders) vroeg, naderde ben zonder antwoord af te wachten, cn een mes trekkende, dreigde bij ben te dooden als zij hem dat geld niet gaven. De Kardinalen riepen, terwijl zij hem zochten te bedaren, om hulp, en toen beeft bij zich zeiven 't mes in de borst gcstootcn. Hij I is aan 't geregt overgeleverd; volgens een ander berigt zou bij de Commissie i niet hebben bedreigd. Dc Spaansche troepen zullen half December bet Romeinscb grondgebied verlaten; de Spaansche Gezant heeft bevel ontvangen ze tegen dien tijd te doen inschepen. In het Florentijnsche blad Statuto leest men Terwijl men over defi terugkeer van den Paus onderhandelten terwijl het collcgie der Kardinalen den II. Vader weerhoudt om aan de dringende aanzoeken daartoe te voldoen, is de schatkist ledig, de ontevredenheid neemt toe, de houding der bevol king wordt meer en meer dreigend en de Regerings-Commissie der Kardi nalen heeft geen anderen steun meerdan in de vreemde bajonetten. Bij de weinige nationale troepen die bier zijn, openbaren zich de duidelijkste sporen van muitzucht. De te Viterbo in bezetting liggende dragonders heb ben moordkreten tegen de priesters doen hooren en ook bier heeft gisteren een bataillon linietroepen een prelaatdie in een pauselijk rijtuig voorbij reedmet dreigende kreten vervolgd. De Napelsche vlugtelingen, welke bier bun verblijf hadden gevestigd, hebben aanzegging gekregen de stad te moeten verlaten zij zullen passen naar Griekenland ontvangen. PRUIS SE K. BRESLAU, 30 November. De aanhoudende sneeuw beeft de gemeenschap op den spoorweg met Opper- Silezië gestremd; tusschen deze plaats en Krieg is de weg geheel onbruik baar. Het beeft reeds sedert twee dagen sterk gesneeuwd. De loffelijk bekende Dr. Schenkel, die, in de plaats van den beroem" den de Wette, tot Hoogleeraar in de Godgeleerdheid te Bazel beroepen is, zalofschoon jonger dan de overige aldaar aangestelde theologantenden rang van eersten Professor in die faculteit bokleedcn. Ook zijne verdere be" dingen zijn toegestaan.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 3