BUITEJNLANDSCflR BERfGTEN. EKGELIKB, Tijdingen van de Kaap de Goede Hoop van den 28stcn September melden, dat de strijd met de regering en de burgers nog steeds voortduurde. De Gouverneur was niet te bewegen geweest, om de Neptunus naar Ascension, een rotsachtig eiland in de stille Zuidzee, of eenige andere plaats te zenden. De burgers weigerden eenige levering hoegenaamd ten behoeve van de ambte naren van den Staatdie de partij van den Gouverneur hieldenvan het leger en de vloot. FRiKRRMS. PARIJS, 27 November. Het Ministerie heeft eene menigte ontwerpen van wetten ter wetgevende vergadering ingediend daarbij naar 't schijnt op 't oog hebbende om zich van de volksgunst te verzekeren, waartoe vooral het ontwerp om pensioen kassen voor oude werklieden de strekking had voorts een ontwerp om het cijfer der billetten van de Fransche bank van 452 tot 525 milïioenen te verhoogen. De Heer Pierre Bonaparte die zich eigendunkelijk aan den strijd tegen de Arabieren te Algiers heeft onttrokken, wil nu te Parijs vechten, en daagt den een na den ander uit. Eergisteren hield hij zijn tweede tweege vecht. Een paar leden der wetgevende vergadering hebben ter beteugeling dier toenemende ligtzinnige en dwaze vechtwoede een voorstel ingediend tot een wet, waarbij bet tweegevecht op zware straf wordt verboden. De Voorzitter heeft in een aanspraak aan de nieuw benoemde Prefecten met nadruk hunne verpligting onder 't oog gebragt om de regering te onder steunen ter handhaving van gezag en orde, en ronduit verklaard dat zij de herkiezing van hem die op de stem van 5 milïioenen Franschen onder de moeijelijkste omstandigheden het bestuur aanvaarddebij de aanstaande ver kiezing moeten voorbereiden, en hem helpen om door bevordering van 'svolks welzijn de liefde en het vertrouwen te verdienen. Men kondigde echter gis teren de officiële tegenspraak aan dat de Voorzitter die toespraak zou hebben gehouden. Voorts zijn er in den nacht van 26 op 27 dezer 46 legitimisten gevat, alleen uit de hoogere standen en loopt er een gerucht dat de partij van dezezich met de bergpartij zou vereenigen en dat de Voorzitter bet dan zoo ver zou kunnen brengen, dat de wijziging der staatsregeling door 3/4 der leden der vergadering, die ter zijner herkiezing zouden noodig zijn, tot stand zoude kunnen komen. Er zou een buitengewoon Commissaris, en wel een Luitenant-Generaal benoemd naar Lyon gezondenen met het Lestuur over 5 departementen belast worden. Een visschersvaartuig heeft verleden week te Havre een nog levenden walvisch van 27 Ned. ellen op 't sleeptouw binnengebragt. Te Marseille is den 19Jen plegtig de waterleiding van de Durance ge opend waaraan 10 jaren gewerkt was en die ruim 30 millioen fr. heelt ge kost; de hoogte dezer waterleiding is op sommige plaatsen 9 Ned. ellen boven den beganen grond.l Het prachtig kasteel van Luneville, het laatste overblijfseldat aan de roemrijke tijden van de Hertogen van Lotharingen herinnert, is den 23stcn door eenen brand vernield. De geschillen met Marokko zijn bijgelegd; de Regering van dat land beeft aan de onze de gevorderde voldoening gegeven. SABDI1VIE. TURYN, 22 November. Bij besluit van den Koning is de Kamer van Afgevaardigden ontbonden en Z. M. heeft bij die gelegenheid de volgende proclamatie afgevaardigd »YVij Victor Emannel II, Koning van Sardinië, enz. «Onder de zwaarwigtige omstandigheden van het oogenblik moest de goede trouw en eerlijkheid, die ik meen tot heden steeds in mijne woorden en daden aan den dag gelegd te hebbengenoegzaam zijn om alle onzekerheid te doen ophouden. Niettemin gevoel ik, zoo niet de noodzakelijkheid, dan toch de behoefte om tot mijn volk een woord te rigtendat een nieuwe waarborg voor hetzelve zal zijn en te gelijk regt en waarheid in het licht zal stellen. »De ontbinding der Kamer van Afgevaardigden zal de vrijheden des lands in geenerlei gevaar brengen. Zij worden beschermd door de geëerbiedigde nagedachtenis van mijnen vader, Koning Karei Albert; zij zijn toevertrouwd aan de eer van hel Huis van Savoye zij zijn gegrondvest op de heiligheid der door mij afgelegde eedcn. YVie zou er nog bezorgdheid durven koesteren. »Vóór de bijeenroeping van het parlement moet tot de natie, moet vooral tot de kiezers een' rondborstig en ernstig woord gerigt worden. In mijne proclamatie van den 3dcn Julij 1849 raadde ik hun aan zoodanig te handelen, dat de nieuwe staatsregeling geene onmogelijkheid zou worden. Maar slechts ongeveer een derde der kiezers heeft deel genomen aan de verkiezingen. De anderen hebben geen gebruik gemaakt van het regt, hetwelk in een vrijen Staat voor elk tevens een strenge pligt is. Ik had mijn pligt vervuld, waarom hebben zij den hunnen verzaakt »In de troonrede heb ik den treurigen toestand van den Staat, die onge lukkig maar al te bekend was, voorgesteld. Ik heb de noodzakelijkheid aangetoond om een einde te maken aan partij-drilten en spoedig de levens- quaesliën te beslissendie de natie in spanning hielden. Mijne woorden vloeiden voort uit eene levendige vaderlandsliefde? Wat is er de vrucht van geweest «De eerste handelingen der Kamer waren vijandig legen de Kroon. De Kamer heeft gebruik gemaakt van een regtdat zij bezit. Maar wanneer ik vergeten had moest dan ook zij niet vergeten »Ik spreek niet van den alle perken te buiten gaanden oorlog, dien de oppositie tegen de staatkunde gevoerd heeft, welke door mijne Ministers op eene grootmoedige wijze gevolgd werd en de eenige mogelijke was. »Ik spreek niet van de aanvallen tegen het praerogatief, dat de wet van den Staat mij toekent. Maar ik heb regt van de Kamer strengelijk reken schap te vragen van hare laatste handelingen, en ik beroep mij te dezen aanzien met vertrouwen op het oordcel van Italië en van Europa. »Ik heb een eervol en geen verderfelijk tractaat met Oostenrijk gesloten. Dat vorderde het openbaar belang. De eer des lands, de heiligheid van den eed eischten tevens dat het getrouwelijkzonder uitvlugten en zonder haar kloverijen ten uitvoer gelegd wierd. Mijne Ministers hebben de toestemming der Kamer gevraagd. Deze heeft hare toestemmingdoor er eene voorwaarde bij te voegen, onaannemelijk gemaakt, omdat zij de wederkeerige onafhan kelijkheid der drie staatsmagten vernietigde en de staatsregeling van het Rijk schond. »Ik heb gezworen de regtvaardigheid en de vrijheid te zullen handhaven, voor ieder binnen de perken van zijn regt. Ik heb beloofd de natie te zul len bevrijden van de dwingelandij der partijen welke ook haar naam mogt zijn of haar doel, of de rang der mannen die tot haar bchooren. Deze beloften, deze eeden vervul ik door eene Kamer te ontbinden, wier langer aanwezen onmogelijk is geworden; ik vervul ze door onmiddellijk eene nieuwe Kamer bijeen te roepen. Maar zoo het land, zoo de kiezers mij hunne medewerking weigerendan zal het niet op mij zijndat de verantwoorde lijkheid voor de gevolgen nederkomtzij zullen die aan mij niet te wijten hebbenmaar aan zich zeiven. «Wanneer ik het van mijn pligt geacht heb, bij deze gelegenheid strenge woorden te doen hooren dan vertrouw ik toch tevens, dat het gezond ver stand en de regtvaardigheid der natie erkennen zullen, dat die woorden te gelijk warme liefde ademen voor mijn volk en zijn waarachtig welzijn bet- welk mijn vasten wil om zijne vrijheden te handhaven en tegen eiken bin nen- of buitenlandschcn vijand te verdedigen, ten waarborg beeft. »Nog nimmer heeft liet huis van Savoye te vergeefs zijne toevlugt geno men tot het vertrouwen, het gezond verstand en de liefde van zijn volk. Het heeft dus regt om zich onder de bestaande omstandigheden op dat volk to verlaten, en het voor zeker te honden, dat wij, vcreenigd, de staatsregeling en het land redden kunnen uit de gevarendie bet thans bedreigen." ITALIË, ROME, 20 November. De Generaal Baragay d'llilliers is heden morgen aangekomen en de Generaal Rostolan vertrokken na een dagorder aan de soldaten en de inwoners waarbij hij afscheid neemt. De Heer de Corcelles is steeds hier, en men zegt dat in weerwil van de aankomst van vele Kardinalen, de Paus vooreerst nog niet zou terngkecren. Er zijn reeds gedenkpenningen gereed op het herstel der Pauselijke regering ter uitdeeling aan de verschillende afdeelingen der vreemde troepen. Voor de Diplomaten die deel hadden aan de bijeenkomsten te Gaëta zullen derge lijke worden geslagen ter waarde van 1000 francs. De P.egtbank der H. Rota, welke de omwenteling gesloten had, is thans weder plegtig geopend. [Eene regthank in 't begin der 14de eeuw door Paus Johannes XXII inge steld om kennis te nemen van de kerkelijke inkomsten in alle Katholijke landen. Zij bestond uit 11 kerkelijke doctoren uit Italië, Frankrijk, Spanje en Duitschland gekozen. De naam van Rota een wiel, zou of van de rond gaande waarneming der zaken of van het cirkelvormig mosaiek van de vloer dier geregtszaal ontleend zijn.] Uit Napels verneemt men, dat de Koning meer en meer de oude orde van zaken herstelt; onder anderen rekent men daartoe, dat een besluit van 1821 weder van kracht is verklaard, waarbij niet alleen de dagbladen, maar ook alle boekwerken aan de censuur onderworpen zijn. Te Pprtici was eenige dagen te voren op nieuw een consistorie gehou den, waarin, naar men beweerde, door de Kardinaals voorgesteld zou zijn, dat de Paus, alvorens zich weder naar zijne Staten te begeven, van de geza menlijke Katholijke Mogendheden eene uitdrukkelijke vcrwaarborging van zijne regten en zijne onafhankelijkheid zou vragen. Dit voorstel zou echter den bijval van Z. II. niet weggedragen hebben. PKUISSEiK. BERLIJN, 24 November. Men begint zich meer en meer met een gunstigen afloop van het Sleeswijk- Holslcinsche geschil te vleijen. Het stadhouderschap te Kiel wilop raad van Pruissen en Engeland, zelf tot bevordering der vredesonderhandelingen medewerkenen heeft tot dat einde de Ileercn von Liliencronzijnen zaak gelastigde te Berlijn, en Blome von Falkenberg naar Kopenhagen afgevaar digd om aan den Koning een voorstel tot schikking over te brengen. Aan vankelijk is die stap reeds met een gewenschten uitslag bekroond. De beide afgevaardigden zijn te Kopenhagen zeer welwillend ontvangenmen beeft hunne voorstellen aangenomenbet verlangen geuit om eene naauwkeurige opgave der wenscbcn van de Hertogdommen tc ontvangen, en 6chcen niet

Leydse Courant | 1849 | | pagina 3