de opbrengst in liet algemeen, gelooft men, op grond van verschillende bcre- koningen, te mogen aannemen, dat liet gemiddelde port uagenoeg 12 cents per brief zal bedragen cri dat het tegenwoordige aantal brieven slechts met 02£ per cent of ruim 3/5 zal behoeven te vermeerderen, om tegen het verlies, hetwelk uit de verlaging van het tarief zal voortvloeijenop te wegen. Ook is nog ingekomen de begrooting der hands-drukkerij over 1850, waar van de uitgaven geraamd zijn op ƒ161,700, tot dekking waarvan worden aangewezen de inkomsten, wegens door de drukkerij aan de departementen van algemeen bestuur, collegiëri, administration, autoriteiten en ambtenaren te leveren druk-, linieer-, graveer-, plaatdrukwerk en meer, ten bedrage van ƒ163,800 en voorts nog wegens veikoclite onbruikbare goederen en voorwer pen ƒ100 te zarnen ƒ163,900. Het batig saldo der rekening van de ont vangsten en uitgaven wordt verantwoord onder de rijks-ontvangsten van dat jaar, terwijl in eenig nadcelig saldo nader bij de wet wordt voorzien. De afdeelingen hebben gisteren het onderzoek van de ontwerpen der Staatsbegrooting voor 1850 ten einde gebragt. lieden zullen zij de ont werpen betreffende de Lands-drukkerij en het fonds van proces-kosten onder zoeken. BEEKBERGEN, 25 November. Dezer dagen overleed alhier zekere Landbouwer J. D. B., nalatende een ver mogen van ƒ120,000; men verneemt nog daaromtrent, dat de helft dier nalatenschap ineerendeels bestaande in gouden rijders en ducaten, voor de bed stede des overledene in den grond is begraven gevonden; en dat deze die bergplaats van zijnen schatzoo lang had verborgen gehouden tot hem het spraakvermogen ontbrak, en hij slechts de plek konde aanwijzenaan degenen die zijn sterfbed omringden, hetwelk aanleiding heelt gegeven, dat men daar later is gaan graven en den schat gevonden heeft. BREDA, 23 November. Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, is een vertoog aan de Regering gerigt, hoofdzakelijk tot daarstelling van eene stoomvaart van Rot terdam regtstreeks op Bredadoor middel van een kanaal van den Moerdijk op die stad, en de verlenging dier lijn door eenen ijzeren spoorweg op Ant werpen. De uitslag dier pogingen wordt verlangend door gezegde Kamer te gemoet gezien, ten einde naar gelang van dien, onmiddellijk de noodigc ope ningen mede aan de Belgische regering te kunnen doen. 'S HERTOGENBOSCH 23 November. De Arr.-Regtbank alhier heeft op de bewering van Mr. N. F. Sassen Ad vocaat te dier stede, bij haar vonnis van 21 dezer een allergewigtigst beginsel met betrekking tot de door bet Domein Bestuur gevorderd wordende grond renten aangenomen. Zij heeft aan de rentpligtigen het regt toegekend, om bij de betaling, op hel bedrag een vijfde gedeelte te korten wegens de vol doening der grondbelastingen van de met de rent bezwaarde goederen. BUJTEJNLA_\i)SCHE BERiGTEiN7. MGELANH. LONDEN24 November. De berigtcn uit de fabriek-districlen luiden ongunstig; de bedrijvigheid was sterk verminderd en de prijzen der garens en geweven goederen dalende. De President van de nieuwe Republiek Liberia in Afrika meldt, dat de slavenhandel op het gebied der Gallinas geheel was afgeschaft. Hij was voornemens die landstreek te koopen en bij de nieuwe republiek in te lijven, waardoor de hervatting van den slavenhandel zou worden belet, cn het vrije grondgebied op de Al'rikaansche kust eene uitgestrektheid van 700 mijlen zou beloopcn. FBINIKIJK. PARIJS, 25 November. Er wordt verspreid, dat de President der Republiek ongesteld is, cn reeds twee aderlatingen beeft ondergaan. Men wilde ook weten, dat de nationale garde zon ontbonden worden, en dit het voorspel zou zijn van den Coup d'état, waarvan zoo veel gesproken wordt. De Minister van Binnenl. Zaken heeft om de beloofde bezuiniging van 10 mill, te vinden, groole wijzigingen in de administratie gebragt en vele ambtenaren ontslagen. Ten gevolge van den AA'oensdagschen strijd hebben werkelijk twee twee gevechten plaats gehad maar gelukkig zonder noodlottige gevolgen. Tus- schen de Hccren d'Aguesseau en Bertholon en tusschen de Heeren Brives en Bérard zijn kogels gewisseld doch al de strijders zijn bijna ongekwetst ge bleven. Alleen heeft een schampschot den Heer d'Aguesseau het vel ge schaafd, en zijne tegenpartij een kogel door zijn jas gehad. Het Concilie te Hennes is met veel luister geopend met eenen oplogt waarbij ruim 400 geestelijken tegenwoordig waren. Onze vloot ligt eenige uron van Smyrna af, en bestaat uit 6 liniesche- schepen1 fregat en 2 stoomfregatten. De tijdingen uit Algiers zijn ongunstig. De opstand breidt zich onder de Inboorlingen uit, en zal nieuwe uitrustingen van troepen noodzakelijk maken en alzoo de plannen tot bezuiniging van den Generaal d'Haulpau! aanvankelijk schipbreuk doen lijden. SPAKJE. MADRID, 20 November. Een voorstel in de Kamer van Afgevaardigden gedaanom de Baskische provinciën van hare aloude voorregten te beroovenis met groote meerder heid verworpen. De Ministers hebben zich tegen het voorstel verklaard en niet alleen hare privilegiën, die bij de wet bekrachtigd zijn, verdedigd, maar ook de ongegrondheid betoogd van het verwijt, aan de bevolking van de Baskische provinciën gedaan, als of zij aan de tegenwoordige orde van zaken in Spanje weinig verknocht zouden zijn. Intusschen hebben de Ministers erkend dat het bestaan der bedoelde privilegiën tot ongelegenheden aanleiding gaf, en verklaard dat de regering zich bezig hield met liet opsporen van middelen om dit bezwaar uit den weg te ruimen zonder iemands regten te krenken. De regering heelt Mahon tot vrijhaven verklaard; katoenen stoffen van Engelsch fabrikaat of van andere vreemde landenalsmede andere artikelen welke tot nu toe als verboden goederen waren uitgesloten, worden voortaan door deze haven in Spanje toegelaten. PRÏIISSEIS. BERLIJN, 24 November. De Eerste Kamer beeft lieden bij de beraadslaging over de Constitutie, met 84 tegen 51 stemmen liet volgende amendement aangenomenVoor de vorming der Eerste Kamer is eene bijzondere wet noodig, welke door de beide Kamers zal moeten worden goedgekeurd, en als een gedeelte der Con stitutie zal worden beschouwd. Tot zoo lang zal de voorloopige kieswet van kracht blijven. DUSSELDOPiP23 November. Op den Keulen-Berlijnscben spoorweg is een ongeluk gebeurddat echter nog erger gevolgen had kunnen hebben. Booswichten hadden in de nabij heid van Bochum de spoorstaven opgebroken en toen weder los nedergelegd waardoor de locomotief en drie rijtuigen, waarin gelukkig geene reizigers zaten, van het spoor zijn geslagen en verbrijzeld. Slechts een der machinis ten moet de beenen hebben gebroken. MAIOVER. 23 November. De Tweede Kamer beeft in hare zitting van den 20sten, de wet tot weder invoering van de Jury cn van bet mondelijk onderzoek in strafzaken, met groote meerderheid aangenomen. Zij heeft verder eenstemmig besloten tot het opheffen van de 6 mannen kloosters, die nog in het Rijk bestaan. ffiölfENRIJIL AVEENEN, 22 November. Z. M. de Keizer is den 20sten te Praag aangekomen en er met vreugde ontvangen. Hij zal niet regtstreeks naar AVoenen terugkeeren, maar alvorens het Noorden van Bohemen en verder Lenz bezoeken. Thans verzekert men dat de staat van beleg onzer stad met 2 Decem ber aanstaande, zijnde de eerste verjaardag der troonsbestijging van den jongen Keizerzal worden opgeheven. Itij de nieuwe zegelwet verwacht men de invoering van bet zegel op de dagbladen, zoo als zulks in andere landen bestaat. De groote politieke bla den zullen met 1 kreutzer per exemplaar belast worden. Dien ten gevolge zullen de couranten 40 a 60 pCt. in prijs stijgen. De beide Mogendheden Oostenrijk eri Rusland hebben thans bepaaldelijk van hunne eischen tot uitlevering der Hongaarsehe uitgewekenen afgezien cn waren bereid het gewoon diplomatiek verkeer met Turkije weder aan te knoo- pen. Die berigten hebben op de beurs een zeer gunstigen invloed uitgeoefend. De nieuw benoemde Gouverneur van Venetië, Luit.-Gener, Puchneris in zijne nieuwe residentie aangekomen. Er zouden naar men meende in Hongarije nu geene doodvonnissen meer uitgesproken worden, omdat Graaf Iladdy, een gewezen Oostenrijksch officier, die later bij bet leger der opstandelingen als Generaal diende, slechts tot gevangenisstraf verwezen is. Van AVeenen naar de groole sleden des Rijks zullen tclegrapbiscbe liniën worden opgerigt RÏJSL AKB. Berigten uit Kaukasie melden, dat het Dagestantscbe legercorps onder bevel van den Generaal Vorst Argulinski Dolgoruckide vesting Tschock na een hevig bombardement ingenomen en geheel vernield heeft. Gedurende bet beleg dier vesting had de vijand een aanzienlijk verlies geleden, hetwelk niet minder dan 3000 dooden cn gewonden beliep, en niet alleen de bezetting maar ook de benden van Schamyl getroffen bad die de omliggende hoogten bezet bielden. Met dit wapenfeit waren de voor dit jaar vastgestelde offensive krijosverrigtingen der Russische troepen in Dagestan geëindigdgedurende welke hun geheel verlies niet meer dan 550 man aan dooden en gekwetsten bedragen had. De regering zon aan de Circassiërs den afstand van alle vestingen huns lands, met uitzondering van Sukkum Kale en Anapahebben aangeboden, en beloofd hunne onafhankelijkheid te waarborgen, onder voorwaarde dat zij de ligling van reernten op hun grondgebied toestaan en bet Russisch pro tectoraat erkennen. Deze aanbiedingen zijn echter van de band gewezen, en door de Circassiërs algevaardigden naar de Porte gezonden om deze raad te vragen cn baar liet aanknoopen van onderhandelingen te verzoeken.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 3