Oboë. 3,!c Klasse. Eervolle meldingC. J. Emeis. Fluit. 3<lc Klasse. Eervolle nodding: A. L. F. Hazenberg. 4Je Klasse. Eervolle melding: J. van der Hoeven. Aan de volgende, van de lagere tot de hoogere normaal-klasse bevorderde, kweekei in gen werden diploma's, getuigende van hunne bevoegdheid tot bet geven van onderrigt in de eerste beginselen der muzijk, en bepaald van Zang, uitgereikt: P. Zwart, A. Krama, J. G. FullinkD. van der Wijk, P. de Haas, W, de Jong, en J. P. Lancel. Omtrent den gewezen kweekeling der school, W. F. G. Nicolaï, die thans en sedert April van dit jaar zijne muziekale studiën aan het Conservatorium der Muziek te Leipzig voortzet, ontvingen Commissarissen der Maatschappij voor Toonkunst alhier de meest voldoende berigtenen nog kort geleden een door de Leeraars en namens het Bestuur van bet Conservatorium afgegeven stuk, inhoudende de getuigenissen nopens de vorderingen en het gedrag van onzen jongen stadgenoot, gedurende en tot aan het einde van den eersten halfjarigen leercursus, en opgemaakt na den afloop van bet halfjarige examen, overeenkomstig bet reglement dier inrigting. Wij meenen bel publiek, dat in liet lot van den veel belovenden wees zulk eene werkdadige belangstelling toonde, dienst te doen, door die getuigenissen bier woordelijk over te nemen. Theorie der Muziek en compositieHerr Nicolaï besucht die Unter- richlsslunden sehr fleissich und macht dureb Fleiss und Eifer viele Fort- schrittc. E. Friedr. Richter. Piano-forte-spelZeigte lobenswertbcn Fleiss und Aufmerksamkeitund bat gute Forlschritte gemaebt. J. Moscheies. Herr Nicolaï bat sich in der Kurzen Zeit, in welcher derselbe mein Schil ler gewesendureb Fleiss und ernstes Streben hervorgethanund verspricht liir die Zukunft Vortrefliches zu leisten. E. F. Wenzei. Orgelspel: Herr Nicolaï macht im Orgelspiel recht gute Fortscbritle nnd liat sich einer anerkennungswertbe Fertigkcit angeëignct. E. F. Becker. Zang: Herr Nicolaï bat iiri Anfange seines Hierseins die Gesangsstudicn fleissig obgelegen. Seit kiirzem ist er dureb Unj'üsslichkeit daarin verhindert gewesen. F. Böhme. Lessen over de Geschiedenis der Muziek: Herr Nicolaï hat die Stunden regelmassig besucht. Brendee. Beglaübigt, init dem Beifügen, dass das sittliche Betragen des Herm Nicolaï stcts sehr lobenswertb gewesen ist. Das Directorium am Conservatorium der Musik L. cokrad scheeikitz. Na bet uitvoeren der Finale sloot de Voorzitter de Vergadering, onder har- telijken dank aan de genoodigde Commission cn de Leden, en met aanbeve ling van de belangen der Maatschappij aan aller voortdurende medewerking cn deelnemende ondersteuning. 0. De Heer M. de Vries zal zijne waardigheid als Hoogleeraar in de Facul teit der Bespiegelende Wijsbegeerte en Letteren aan de Hoogeschool te Gronin gen, den 28slcD met bet houden cener redevoering aanvaarden. In Rotterdam zijn twee valsche vijf guldenstukken ontvangen; het borstbeeld is niet zoo scherp of duidelijk voorkomende, en de stukken ligler dan de echle. Uit Christiania (Noorwegen) meldt men, dat de Kroonprins onmiddelijk na zijn huwelijk met de Prinses Wilhelmina Louisa der Nederlanden, hetwelk in Februarij e. k. te 's Gravenhage zal worden voltrokken, benoemd zal worden tot Onderkoning van Noorwegen en dat Z. K. H. en zijne jeugdige gemalin te Christiania hunne residentie zullen vestigen. Hetgeen dit gerucht schijnt tc bevestigen, is, dat de tegenwoordige Luit.-Generaal des Koningrijks, Graaf Löwenskjold zijn ontslag beeft ingediend hetwelk de Koning beeft aangeno men zonder in zijne vervanging te voorzien. Door Prins Karei Eugenius met het Onderkoningschap van Noorwegen te bekleedenvervult de Koning den algemeenen wensch der Noorwegersdie steeds gewenscht hebbenden erfge naam der kroon aan bun hoofd te zien staan. 'sGRAVENHAGE, 27 November. Z. M. beeft de vermaarde Zangeres Al boni tot Oofzangeres benoemd. Z. M. heeft benoemd tot Commandant der zeemagt in Oost-Indië en Inspecteur der Marine aldaar, den Schout-bij-Nacht E. B. van den Bosch en tot Gezaghebber van St. Martin in West-lndië, den Heer D. J. Crol, thans Landdrost vari het Nederdistrict Nickerie. Gisteren is II. K. H. de Erfgroolhertogin van Saksen-Weimar-Eisenach naar bet Kasteel Biljoen vertrokken, om van daar de reis naar Weimar aan te vangen. Er heeft eergisteren groot alscheidsdiné ten hove plaats gehad. De Minister van Finantiën heeft, in aanmerking genomen, dat er steeds een groot aantal brieven, bestemd voor Nederlandsch Indië, in de brieven bussen der postkantoren worden gevonden, omtrent welke het twijfelachtig is of de afzenders verlangen dat dezelve met de Overlandpost, dan wel met bijzondere scheepsgelegenheden worden geëxpedieerd, herinnerd dat er, geene andere brieven met de Overlandpostbetzij over Stouthamptonhetzij over Marseille, worden verzonden, dan de zoodanige waarop die wijze van expe ditie uitdrukkelijk vermeld staatof ten minste door de eene of andere bij voeging op bet adres aangewezen wordt terwijl daarentegen alle brieven waarop geenerhande vermelding van dien aard voorkomt, bij nitsluiting met een cerstverlrekkcnd schip uit eene Nederlandschc zeehaven worden verzonden. Eergisteren middag is alhier in 80-jarigen ouderdom overleden de Heer J. IJenriques de Caslro, sedert 1824 lid van den stedelijken raad, president van de hoofdcommissie tot de zaken der Israëliten en ridder der orde van den Nedcrlandschen Leeuw. De Gravenhaagsche Nieuwsbode behelst nadere berigten over de arrestatie van Van Bevervoorde, ten betoogc dat diens klugle geheel ongegrond is. Ilij is door de dienaren, die verantwoordelijk zijn voor de overlevering van den arrestant, geboeid om de eenvoudige reden, dat de gedragingen en woorden van Van Bevervoorde bun voorzorgmaatregelen deden noodig achten. Hij is niet vroegtijdig inaar des morgens half negen gearresteerd en in een rijtuig naar hel station gebragt, omdat de spoortrein te voet niet meer te balen was. 'JTwee&e B£iemes" tier Zitting van Vrijdag 23 November. In deze zitting is een wetsontwerp tot vaststelling van het brievenport en regeling der brievenposterij ingekomen, waaraan wij liet volgende ontleenen: Aan bet rijk wordt voorbehouden de uitsluitende bevoegdheid, om brieven of pakeltenpapieren bevattende, van de eene plaats naar de andere, tegen bet genot van vracht te doen overbrengen, op den voet en behoudens de uit zonderingen hierna vermeld. Het briefport is verschuldigd naar mate van den afstand en het gewigt. Het port, naar mate van deri afstand, wordt berekend als volgt: voor een afstand van 30 Ned. mijlen, of daar beneden 5 cents, van 30 tot en met 60 mijlen10 60 120 15 boven 120 mijlen20 De alstand wordt gemeten in eene regte lijn, van bet postkantoor op de plaats van afzending, tot aan het postkantoor op de plaats van bestemming der brieven. Het port van dagbladen, couranten of nieuwspapieren, ééne of meermalen in de week uitkomende, bedraagt een cent voor ieder afzonderlijk blad, on verschillig boe groot de oppervlakte zij. Het aanteekengeld van alle brieven, waaromtrent het nemen van die voor zorg door de afzenders, onder inachtneming van hetgeen omtrent de wijze van sluiting is voorgeschreven, verlangd wordt, bedraagt tien cents, ten kantore van afzending te betalen. Het gewone port wordt bovendien op denzelfden voet als van andere brie ven ingevorderd. De tegemoetkoming aan den afzender, bij vermissing van ecnen aangetee- kenden brief, door de administratie te betalen, bedraagt vijfentwintig guldenzonder meer. Wegens brieven die niet zijn aangetcekendis geene zoodanige tegemoetko ming of andere schadevergoeding verschuldigd. Er zijn op alle postkantoren voor verzendingen van geld of geldswaarde, postwissels te bekomen, op een ander kantoor betaalbaar. Voor provisie wordt, ten behoeve van bet rijk, twee ten honderd van bet bedrag bij de afgifte ingevorderd. Uit de memorie van toelichting blijkt bet volgende: De belling van het port bij ons geschiedt, naar eenen tweeledigcn maatstaf. Vooreerst, in verhouding tot den afstand, volgens den grondslag van art. 1 der oude Hollandscbe wet van 17 April 1807. Er wordt ontvangen: voor eenen afstand van minder dan 6 uren gaans 10 cents, van 6 tot 12 uren 15 cents, van 12 tot 20 uren 20 cents, van 20 tot 35 uren 25 cents, van 35 tot 50 nren 30 cents, van 50 tot 70 uren 35 centsen zoo vervolgens voor elke 20 uren of minder afstand boven de 70 uren 5 cents meer. Zoodat 40 cents het hoogste port is, dat, voor ons rijk kan verschuldigd zijn. De tweede maatstaf is die van bet gewigt. Volgens liet stelsel van bet ontwerp van wet zullen er voortaan, in plaats van acht, slechts vier trappen zijn voor den alstand, te weten: voor een afstand van 30 mijlen en daar beneden 5 cents; van 30 tot 60 mijlen 10 cents; van 60 tol 120 mijlen 15 cents; boven de 120 mijlen 20 cents. Het hoogste port zal alzoo 20 cents zijn. Voorts is de verdeeling der nieuwe schaal, in verband met het voorstel, om den afstand lusschen bet kantoor van afzending en dat van bestemming in eene regte lijn, dat is bcmelsbrcedteen niet meer van plaats tot plaats langs de wegen, te meten, in dier voege ingerigt, dat het port van nagenoeg alle briesen (die van 5 cents alleen uitgezonderd) eene inin of meer belang rijke verlaging zal ondergaan, eene verlaging die, in sommige gevallen, tot zelfs twee derden van bet tegenwoordige port bedraagt. Alle porten van 10 en zelfs eenige van 15 cents komen op 5, de overige van 15 cents wor den 10; de brieven van 20 komen op 13 of op 15 enz.; wordende voorts, om cenig denkbeeld van de werking van hel voorgedragen stelsel te geven eene dien overeenkomstig opgemaakte portlijsl van het post-kantoor te 'sGra venhage biernevens overgelegd. Men ziet daaruitdat voor een brief van 's Gravenhage naar Delft, Uriel IeSchiedam, Rotterdam, Gouda, Alphen of Leyden, slechts 5 in plaats van 10 of 15; voor een brief van 's Gravenhage naar Haarlem, Amsterdam, Utrecht of Dordrecht, slechts 10 cents plaats van 15 of 20 cents zal behoeven betaald te worden. Voor het gewigt is de tegenwoordige grondslag nagenoeg behouden, door het maximum van het gewigt van eenen enkelen brief op 15 wigtjes te stel len; doch verder zijn de trappen der schaal gewijzigd, eensdeels, met liet doel van vereenvoudiging, door bet doen wegvallen der halve porten, op het voorbeeld van betgeen elders aangenomen is, en anderdeels, ten einde de ver zending van eenigzins wiglige pakelten met de post minder bezwarend voor de belanghebbenden te maken. Zoo als dit gedeelte van bet tarief nu voorge dragen wordt, is bet lager, dan wat van dien aard zoo veel men weet, in eenig ander land bestaat. Eindelijk, wat aanbelangt de waarschijnlijke uitkomsten van bet nieuwe tarief, zoowel ten aanzien van het gemiddelde port van eiken brief, als van

Leydse Courant | 1849 | | pagina 2