LEYDSCHE COURANT De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Jh ie van Maandag komt MA AM) AG 26 NOVEMBER uit Zaturdag avond. De Prijs der Courant is f\2> in het Jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven BINISEJNLAJNDSCHE BER 1GTEJN. LEYDEN, 24 November. Naar men verneemt, worden hier te land op nieuw krachtige pogingen aangewend, om agenten te hekomen tot het verknopen van briefjes voor de Hamburger Loterij; in deze loterij worden, gelijk men weet, handwerken, meubelen en andere voorwerpen van Nijverheid verloot, terwijl daarin aan zienlijke prijzen kunnen getrokken worden en men ook gereedelijkin plaats van de voorwerpen zelve, de waarde in geld kan bekomen. Naar men nns verzekert, mist deze buitenlandsche loterij de vereischte autorisatieen wij maken er dus een ieder opmerkzaam op, dat men, door agent van zoodanige loterij te zijnzich aan de deswege bepaalde straffen zou blootstellen. Dr. Cour.) Door plaatsgebrek zijn wij genoodzaakt een uitgebreid verslag van de Prijsuitdceling bij de Muziekschool op 11. Donderdag, tot een volgend nomrner uit Ie stellen, Uit Leeuwarden schrijft men dat aldaar in de groote kerk, onder het gehoor van Ds. Blaauw, in de collecte een rolletje goud van 500 gevon den was. 'sGRAVENIIAGE, 24 November. Z. M. heeft bij besluit van den 22sten dezer, benoemd tot Raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden Mr. U. A, Evertz, thans Raadsheer in het I'rov. Gereglsbof in Friesland. 'Tweede B£ttmer der Staten-fn-esieraal. Zitting van Vrijdag 23 November. In deze zitting zijn ingekomen drie Koninklijke boodschappen ten geleide van de drie volgende wets-ontwerpen met de daarbij behoorende memorien van toelichting, als: 1°. Van een wets ontwerp tot vaststelling van het brievenport en tot rege ling der aangelegenheden van de brievenposterij. 2". Van een wets-ontwerp houdende nadere bepalingen omtrent het opgehe ven bijzonder fonds voor de proceskostenen 3". Van een wets ontwerp tot vaststelling der begrooling voor de Algemeene Lands-drukkerij voor 1850 en aanwijzing van middelen tot dekking dier uit gaven. Door den Voorzitter is kennis gegeven, dat verkozen zijn tot rapporteurs over het wets-ontwerp, houdende voorziening omtrent den overgang in wer kelijke schuld van uitgestelde schuld en kansbiljetten, de tlH. van Rijcke- vorselvan Hall, van Doorn, van der Heyde en Meeussen tot rapporteurs voor de ontwerpen van wet, houdende Hoofdst. I tot en met V, der staats- begrooting voor 1850, de HH. Fokker, Backer, Bachiene, Wintgens en Dullert tot rapporteurs voor de ontwerpen van wet houdende het overige gedeelte der staatsbegrooting voor 1850, de 1111. Heemskerk, Duymaer van Twist, Poortman, de Monchy en van Zuylen van Nyevelt. Door de Commissie voor de verzoekschriften is omtrent eenige adressen ver slag uilgebragtwaarmede de vergadering zich heeft vereenigd. SCHIEDAM, 20 November. De beroemde Belgische historie schilder, de Ridder A. van Yscndyck, Pro fessor aan de Akademie van beeldende kunsten, te Bergen in Henegouwen is hier aangekomen met veertien schilderijen, door hem vervaardigd en voorstel lende de hoofdtrekken van het lijden des Zaligmakers. Deze schilderijen zijn bestemd voor de Roomseh-KathoÜjke kerk, alhier, aan welke zij worden aan geboden door den Heer Corn. Noletoom des schilders, die reeds vroeger de in die kerk aanwezige altaarstukken door dezelfde hand vervaardigd aan haar heelt ten geschenke gegeven. UTRECHT, 23 November. De dagbladen hebben gewaagd van de oprigling eerier Theologische Leer school door het kerkgenootschap der Christelijk Afgescheiden Gereformeerden. Ofschoon volgens besluit der Synode, Franeker als de plaats was aangewezen waar de school zou gevestigd worden, schijnen daartegen van andere zijde be zwaren te zijn gerezen, en het punt op latere Provinciale vergadering ander maal ter sprake gebragt, met dien gevolge, dat het althans niet onwaar schijnlijk moet worden geacht, dat de school te Amsterdam zal gevestigd wor den. De gemeente van het genootschap te Amsterdam moet zich ten deze zeer beijverd hebben en gereed zijn tot aanmerkelijk grootere geldelijke olfers ten behoeve der inrigting, eensdeels wijl zij met vele andere leden des Genoot- scliaps hare stad voor dat doel geschikter houdt, anderdeels ook om zoodoende haren legenwoordigen leeraar, aan wien zij groolelijks gehecht is, in haar midden te kunnen behouden. Kerkbode Uit eene goede bron kunnen wij verzekeren, dat de twist over het predikants-traclement te Haaften geëindigd is. De Staat stond gereed den Heer van', Haaften een proces aan te doen. Hiervan werd aan ZEd. kennis gegeven, terwijl .noglans te gelijker lijd de weg tot minnelijke schikking hem geopend werd. Hieraan gaf bij gehoor. Het gevolg is geweest eene tusschen den Staat, vertegenwoordigd door de Ministers van Binnenl. Zaken en van Herv. Eeredienst, en tusschen den Heer Mr. C. B. Dutry van Haaften, den 25ste" Oct. jl. gesloten overeenkomst, waarbij Iaatstgemelde zich verbindt tot storting eener soin van ƒ20,000 en nog eene van ƒ5000, beide ter inschrij ving op het Grootboek der Nat. schuld van welke eerste som de renten zul len strekken voor het tractemcnt van den Predikantvan de laatste voor den Schoolonderwijzer. Daartegen wordt den lieer van Haaften het vrij en onbe zwaard bezit der kapittelgoederen verzekerd. Naar men verzekert, heeft, ten gevolge vroeger verleende collatie aan den Heer Landré, thans Hulpprediker te Amsterdamde Kcrkeraad van Haaften reeds bezig geweest, om die collatie in een kerkelijk beroep te veranderenen bestaat er alzoo gegronde hoop dat deze langdurige vacature eindelijk vervuld zal zijn. BLOKZIJL, 19 November. Vrijdag 1. I. is bij Schokland een schip omgeslagen waarhij 4 menschen zijn omgekomen. Schipper J. Kreumer was met zijn vaartnig, beladen met hout, op reis van hier naar Amsterdamdoor den hevigen storm zakte de bovcnlast uitsloeg het vaartuig op zeide en liep vol waterde schipper en zijn knecht kwamen in de golven omde vrouw en het kind zijn verdronken in het vooronder gevondenterwijl het schip drijvende is aangetroffen. Kreamer was een stout zeeman, zoo zelfs, dat zijne stoutheid niet zelden tot roeke loosheid oversloeg. Toen het ongeluk gebeurde, bevond zich de oude vader van Kreumer met zijn tjalkschip op een kleinen afstand van zijn zoon verwij derd, doch kon hein niet te hulp komen. uiterste regter zijde gevraagd of in dien ondorstand ook de municipale garde zou deelendie in Februarij voor de zaak der orde gestreden had, en alleen de belangstelling der natie verdiende. Op deze laatste woorden brak een geweldige storm van de linker zijde los, R U1TEJNLA N DSC IIE BE R 2 GTEJN ËNtlEIiAAID, LONDEN, 21 November. De Keizer van Rusland heeft aan de Heeren Rennie opgedragenvoor zijn gebruik een fraai sloomjagt te vervaardigenhetgeen een diepgang van 4 en eene lengte van 180 voet zal hebben. De sterfte alhier is veel minder dan sedert 10 jaren in ééne week, namelijk slechts 878. In 1841 was er eene week dat er slechts 827 perso nen stierven; doch sedert is ook de bevolking aanmerkelijk locgenomen. In de stad Louth in het Graafschap Lincolnshire is de Chiinist Armitage, met zijn vader, huishoudster, een werkjongen en een meisje door eene ont ploffing uit zijn oven, welke hij zeer heet gestookt had, en waardoor het huis gedeeltelijk instortte, ellendig omgekomen. Hij was de uilvinder der seinen voor de spoortreinen bij zwaren mist, en was druk bezig eene nieuwe bestelling gereed te maken. De beriglen uil Britsch-Indie luiden ten aanzien van de geldmiddelen nog steeds ongunstig. In de laatste tien jaren, hebben de uitgaven de in komsten met 2J millioen 's jaars overtroffen. De Engelsrhe bladen schrij ven dit toe aan de oorlogzuchtige strekking van de staatkunde der Regering. FKABïlAIfcBJK.. PARIJS, 22 November. De Zitting van gisteren is alleronstuimigst geweest. De Minister van Bin nenl. Zaken aankondigende dat hij een ontwerp zou indienen om te voorzien in het lot der in Februarij en Junij 1848 gekwetsten en omgekomenen en hun ner weduwen en weezen, heeft de Heer Ségur d'Aguesseau, een lid van de

Leydse Courant | 1849 | | pagina 1