FR AST RB-IJK, PARIJS, 15 November. In de zitting der Wetgevende Kamer van gisteren heeft de Minister van Oor log eenige credieten voor zijn departement aangevraagd, groot 37.967,300 fr., voornamelijk wegens de kosten van den logt in Italië, welke na eenige aan merkingen zijn toegestaan. Daarop heeft de lieer Achille Fould, Minister van Finantiën den toestand der schatkist, hare behoeften en hare middelen om die te bestrijden opengelegd. De vlottende schuld bedroeg onder het oud be stuur 227 millioen fr. en is in 1848 niet verminderd, de Minister verklaarde echter, dat zijn voorganger er eene aanzienlijke vermindering in heeft weten te bewerkstelligen, dat hij gaarne ook de lasten der belastingschuldigen zou willen verligten, doch gedurende hetjaarl850 geen afstand zou kunnen doen van de belasting op de dranken; en diende een wetsontwerp in, waarin verzocht wordt om uit de vergadering eene Commissie van Onderzoek te be noemen die zich overluige van de noodzakelijkheid der instandhouding dezer belasting. liet ontwerp van belasting op het inkomen zal worden ingetrok ken. De som der te korten over do dienst van 1850 zal geene vermeerdering ondergaan. Het jaar 1850 zal geene leening behoeven. De Minister heeft voorts op hel bureau nedergelegd1. een ontwerp van wet op de inkomsten; 2. op de belasting der dranken; 3. tot benoeming eener Commissie van On derzoek; 4. op de registratie; 5. op de brievenporten; 6. betrekkelijk het pri vilegie der bank van Frankrijk en de verzending dezer ontwerpen naar de bureaux en naar de Commissie voor de begrooting verzocht. Over dit verzoek ontstond eene beraadslaging, waarop do linkerzijde en de bergpartij gedu rende een kwartier unrs zulk een geweldig gedruisch begonnen te maken, dat alle verdere beraadslaging onmogelijk was. Nadat de zitting eenigen tijd ge schorst was, werd besloten aan bet verzoek van den Minister te voldoen, en niet die ontwerpen naar eene speciale Commissie te verzenden gelijk door een lid was voorgesteld. Vervolgens werd een ontwerp van wet betrekkelijk de Grieksche leening aangenomen. Gisteren in den namiddag had de President de Republiek gehoor gege ven aan verscheiden Italiaansche Kardinalen, die bier onlangs uit Italië aan gekomen zijn. Heden is aan het Elysce een groote Raad van Ministers ge houden, bij welken al de leden van het Kabinet tegenwoordig waren. Sedert bet nieuwe Ministerie, werkt de President regtstrecks met de hoofden der Af- dcelingen bij liet Ministerie van Buitenl. Zaken, en beslist alleen over de aangelegenheden van dat departement. Thans noemt men niet meer den Heer Drouyn de Lhuys, Gezant te Londenals Minister van Euitenl. Zaken maar den Generaal d'HautpouI. Men schrijft uit Rome den 31slen October aan 'l Journal des Debuts b Onder dc lieden die in of huiten de Nat. Vergadering te Parijs den togt naar Rome hebben gewild zijn er die ik persoonlijk hoogacht en van wie 'tmij moeite doet mij af te scheiden; 'tzijn degenen die in dezen togt niet enkel een staatkundig bedrijf hebben gezien, maar een godsdienstig; niet alleen het herstel van de hoofdhestanddeelen der orde in Europa, maar ook en bovenal het geestelijk herstel der H. Stoel. »Zoo de Katholieken, om ze met name te noemen, thans de verlenging van liet bezetten door de Frarischen vragen dat ze mij dan toestaan bun ne derig en opregt te zeggen, dat zij nog voortgaan zich zeiven te bedriegen, en dat indien zij de vrecselijke omkeeringen konden te weten komen, die het gezigt, de omgang, ik zou zeggen de dampkring van ons leger op den geest der Romeinsche bevolking te weeg brengt, zij niet rusten zouden voor dat de laatste onzer soldaten ware teruggekeerd. b Geloof toch niet dat het leger verbroedering te weeg brengt, neen, bet heeft in 't algemeen, voor 't geen het van 't Romeinsche volk kent, slechts een vrij verschillend gevoel van dat van achting. Geloof niet dat liet bier een geest van wanorde brengt, noch dat bet er het volksgezag en socialismus predikt; de volkomenheid van zijne krijgstucht trekt integendeel de bewon dering van vrienden en vijanden. Maar het is hier wat het overal zal wezen, 'tgeen het noodwendig, onvermijdbaar zijn moet, liet is de uitdrukking der maatschappij waarvan bet uitging en waarvan bet een deel uitmaakte. bIIc herbaal niet wat dikwijls genoeg gezegd is, dat wij op den grondslag van volks-souvcreiniteit berusten, en dat het beginsel der souvereiniteit van den Paus integendeel de zending van God is; dat zou nog een betwist punt zijn. Maar dat is geen betwist punt, dat de F'ransche Maatschappij, de hedendaagseheMaatschappij, indedaad wereldlijk is; dat zij door hare wetten, door bare zeden, door haren geest, ja zelfs door bare staatsregeling eene le- ken-maatschappij is. bIIc spreek bier niet van Republiek, nocli van constitutionele regering, noch zelfs van liberale. Men moet hooger opklimmen; de wording van het hedendaagsehe Frankrijk heeft verderloopende wortels. Er was een tijdvak der menschheid dat de lS^e eeuw heet; er ziju denkers en schrijvers geweest die men wijsgeeren genoemd heeften die de leken-opvolgers van Luther ge weest zijn er beeft eene groote maatschappelijke omkeering plaats gehadde Fransche omwenteling genoemd, die in de wereld het beginsel der gelijkheid heeft vastgesteld; de gelijkheid van rangen, van regten, van geweten, van eerediensten. b De omwenteling is in het staatkundige geweest, wat de hervorming ge weest is in bet godsdienstige; zij heeft, als ik zeggen mag, de regering in gemeenzame taal overgebragt; zoo als Luther voor den Bijbel gedaan had; zij heeft de tafelen der wet algemeen gemaakt. Wel nu 1 dal beginsel van we reldlijk-verklaring, van burgerlijke er. godsdienstige gelijkheid, voert Frank rijk overal in en zal liet overal invoeren bet zit nog meer in de patroontasch van den gemeenen soldaat, dan in den staf van den Veldmaarschalk. Die soldalen die bet Vaticaan bewaken komen uit een land waar alle godsdien sten gelijk zijn voor den staatwaar dc omvang der wetgeving den Israëliet evenzeer openstaat als den Christen zij zijn leden eener maatschappij waar de wet den burger niet anders vraagt dan zijn geboorte-akte; waar de schei ding van het geestelijke en wereldlijke een gedane zaak is, waar de Priesters zedig en godsdienstig in de waarneming hunner geestelijke bediening leven en zich noch met testamenten, noch met liuigezinncn inlaten. b En men wil dat deze levendige en onophoudelijke prediking geen vrucht zou dragen 1 Dat is onmogelijk. Wij behoeven niet te prediken of te onder wijzen wij verbreiden die leer onwillekeurig. Het is de magtigste en on weerstaanbaarste van alle besmettingen, die van bet voorbeeld; bare verbrei ding is die van ons zeiven. Men heeft met de boeken gezegd, dat Frankrijk de oudste dochter is der kerk, maar men heeft vergelen, dat ze tevens dc oudste dochter is der omwenteling. b Wij mogen doen wat wij willen wij kunnen die vreeselijke opdragt niet koerendie tegelijk onze grootheid en ons geluk uitmaakt. Wij zijn zonen en kleinzonen--tier omwenteling; wij zijn de vrucht van haren schoot, in bloed, in twijfel, in droefheid ter wereld gebragt. O Katholieken! wat hebt gij gdaan Zonen der Kruisvaarders, gij hebt de zonen van Voltaire ter verovering van 'tHeilige Land gezonden; ge hebt het geloof doen prediken door ongeloovigen gij hebt bet door wereldlijke onderwijzers opgevoerde ge slacht ter stoel van den II. Petrus ingewijd. Toen de ridders hel graf van Jesus Christus gingen hernemen, droegen zij het kruis op de borst, zij hadden bet op het gevest van bun zwaard zij streden en stierven in den naam des kruises en omhelsden bet bij bun sneven. Men brengt slechts voor den dagwat men in zijn hart omdraagt; hadt ge dan, eer ge Rome bekeeren wildet, Parijs niet kunnen bekeeren? Heeft een woord, waarbij het uwe en het mijne enkel stof is, niet gezegd: Leest men ook eene druif van doornenof vijgen van distelen? (Matlb. VII. 16b.) b Gij hebt bet gewild. Gij hebt wind gezaaidge zult storm oogsten. Wanneer de vloed die over den ouden grond is heengegaan en die hem nog overdekt, zal afgcloopen zijn; wanneer hij niets meer voor onze oogen zal laten, dan een naakte en door de golven verlaten streekdan zult ge zien dan zult ge liet slib zien dat bij er zal hebben achtergelaten. De tanden van den draak uit de fabelover den grond verstrooidopkomende in gewa pende soldaten dat zijn geen soldalen die bet Fransche leger op zijnen togt gezaaid zal hebben, bet is iels magtigers en levendigers, bet zijn denkbeel den. De leerstellingen gaan baren weg geheel alleen zij overschrijden onop gemerkt grenzen en muren en vloeden en zeeën. Nocli quarantaines, noch gezondheids-cordorisnoch verbodsstelselsbonden baar tegen. Men weel niet boe ze komen noch van waar zij neervallen noch van waar ze uitgaan 'tis als met die zaden, die de wind op onzigtbare vleugelen omvoert en die in verafgelegen landen neerdalen, zonder dat 's menschcn band ze er heeft ge bragt. En dan ziet men hen ter gelegener tijd, de korst van vulkanen splij ten, men ziet ze door steenen dringen en spruiten, en eensklaps schaduwen en onbekende uitvloeisels verspreiden. Dat hebt gij wel niet gewild; maar, b mijtte gedachten zijn niet uwe gedachtenuwe wegen zijn niet mijne tvejenspreekt de Heer." (Jcs. 55. 8.) Van Rome is geen nieuws dan de herhalingen omtrent de ophanden zijnden terugkeer van den Paus, en over bet gedrag van bet Driemanschap der Cardinalen, dat in afwachting van de terugkomst van den II. Vader voortgaat, met alle ambtenaren die de Republiek, in wat betrekking ook, hebben gediend af te zetten en in de gevangenis te werpen. Het Hof te Versailles heeft den IS'16" zijn vonnis uitgesproken in zake der beschuldigden van Junij 11. Bij dat vonnis zijn 17 der beschuldigden tot de straf der deportatie veroordeeld betgeen gelijk staat met levenslange ge vangenisvermits er nog geen plaats van deportatie bij de wet aangewezen isen de thans voorgedragen wetwelke strekt om bet eiland Mayotte of de Marquesas daarvoor te bestemmen, geen terugwerkende kracht zal hebben. Drie andere beschuldigden, ten aanzien van welke de gezworenen verklaard hadden, dat verzachtende omstandigheden bestonden, zijn tot vijfjaren ge vangenisstraf veroordeeld; terwijl elf, waaronder de Colonel Forcstierzijn vrijgesproken. Met Hof heeft bovendien 37 beschuldigden bij verstek tot de portatie veroordeeld. IPIIJE. MADRID, 10 November. De Minister van Buitenlandscbe Zaken heeft in de Zitting van gisteren aan de Kamer medegedeeld, dat aan de troepen in Italië bevel was gezonden, om onmiddelijk terug te keeren. Men zeide in de Kamer, dat na den 10den 0f ixden der volgende maand, geen Spaansch soldaat zich meer in den Ker- kelijken Staat zou bevinden. Op bet bureau van de Kamer van Afgevaardigden is gisteren door eenige leden een voorstel nedergelegdoin de Baskisclie provinciën voortaan in al de gewone belastingen te laten deelentot nog toe waren deze op grond hunner privilegiën of keuren, van die belastingen vrijgesteld. El Clamor Publico vergelijkt de uitgaven der begrooting van 1849 met die van 1850, en komt tot bet besluit dat de laatste de eerste met 53,864,950 realen (ƒ6,733.118) overtreffen. Uit Barcelona wordt gemeld dat bet post-rijtuig van Madrid in de omstre ken van Tarrega door vier bandieten is aangevallen. De Generaal Ros de Olano die onder de reizigers behoorde, werd van al hetgeen beroofd, hetwelk hij bij zich bad. Ook is tusschen Ecya en Luisiana de diligence van Seville op dezelfde wijze aangerand. Ditmaal was bet de Generaal Pardo die het slagtoffer der roovers werd,

Leydse Courant | 1849 | | pagina 2