LEYDSCHE MAANDAG, 19 NOVEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; do afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. B5NNENLANDSCHE BER1GTEN. l.EYDEN, 17 November. De Gedeputeerde Staten van de provincie Zuid-Holland hebben aan de Be sturen der steden en gemeenten te kennen gegeven dathij gelegenheid der behandeling van het verzoek van een der Gemeentebesturen in deze provincie, om vroeger toegestane middelen te mogen blijven hellen, ook tot dekking der steeds vermeerderende uitgaven voor het armwezen, door den Minister van Binnenlandsche Zaken, bij missive van 27 October jl.omtrent dit on derwerp eenige beschouwingen zijn medegedeeld, welke de vergadering van Gcleputeerde Staten doelmatig heelt geaeht algemeen bekend te maken, en die hoofdzakelijk hierop nederkomen Dat ondervinding aanwijst dat het niet geheel te vermijden kwaad der subsidien toeneemt, naar mate zij met meerdere ruimte worden verstrekt; doch vermindert, naar inate zij met wijsheid en klem worden beperkt; ter wijl dc kerkelijke Armbesturen, wanneer de subsidien allengs verminderd wordenmiddelen zullen behooren te vindenom langs andere wegen in de behoeften te voorzien, waartoe voornamelijk zal kunnen strekken het aanwen den van pogingen, om de vrijwillige bijdragen te vermeerderen, welke te eerder ingang zullen vinden, naar mate bij de leden der kerkelijke gezindten dc overtuiging zal bestaan dat de behoefte niet onbepaald maar integendeel bij afneming beperkt, uit de gemeente-middelen wordt aangevuld; Datvoor zoo ver de bedeeling der algemeene armen meer bedragen dan die der diaeonie-arrnenzulks hoogst schadelijk moet worden geacht, daai zoodanige handelwijze natuurlijk er toe moet leiden, om de armen terug te houden van het verlangen om tot de bedeeling der Diaconie overtegaan waaruit moet voortvloeijendat zij in hunne betrekking tot de Kerk ver- llaauwenhetgeen op de zedelijkheid ongunstig werkt en hunnen toestand verergertzoodat het welbegrepen belang der plaatselijke kassen en van de armen als om strijd vordert, dat hel daarheen geleid worde, dat bedeelingen der algemeene armen van lieverlede ingekrompen en tot beneden die der Diaconie-armen gebragt worden. Dc Gemeentebesturen zijn uitgenoodigd, om die wenken, bij de beoordee ling der aanvrage van armbesturen om toekenning of verhooging van subsi dien in acht te neinen, en tot de inwilliging van zoodanige aanvragen niet dan bij volstrekte noodzakelijkheid over te gaan. Het aanhangig regtsgeding tusschen den Ambachtsheer des Beide Kat wijken en den Kerkeraad der Herv. Gemeente te Katwijk aan Zee, over de wijze van Predikants-henoeming in laatstgenoemde gemeente, is gestaakt, en zal het collaliercgt alzoo voortaan overeenkomstig het bekend arrest van den Iloogen Baad door hem aldaar worden uitgeoefend. Ned 'sGRAVEN 11 AGE17 November. Bij Koninkl, besluit van den 14JeD dezer is tot Ontvanger der Directe Be lastingen voor het tweede Arrondissement te Amsterdam benoemd, de Heer J. Marijt van Dijk, thans Controleur der Veenderijen in het district. Donderdag is Z. M. van het Loo hier teruggekeerd, en heelt gisteren onder anderen den Minister van Binnenlandsche Zaken ten gehoore ontvangen. Z. M. heelt gedurende zijn verblijf op het Loo verscheidene werkzaam heden in het Park verordenddie welke dienen moeten om eene der boerde rijen in eene stoeterij te veranderen zijn reeds aangevangen. De Staats-Courant bevat een Koninklijk besluit van den H*10" dezer, waarbij art. 31 van de wet op de volkstelling vervangen wordt, door de vol gende bepaling «Met het rondbrengen en afhalen der inschrijvingshiljelten en hoofdelijke invullingsregisters worden door de gemeentebesturen heiast, de wijkmeesters of van wpge het gemeentebestuur benoemde commissarissen of agenten van beproefde trouwnaauwgezetheid en kunde, rDe hoofden der gemeentebesturen houden toezigt over de naauwkeurige invulling." Naar men verneemt heeft Z. M. bepaald, dat, even als in den afgeloo- pen winter, in de verschillende provinciën, waar zich geene maiéchaussees bevinden, hulp-maréchaussees zullen worden gestationeerd. De Koning der Belgen heeft magtiging verleend, om te Luik voor re kening van onze Regering te gieten 7 zware ijzeren houwitser kanonnen, we gende elk omstreeks 4,500 Ned. ffi. en 11 ligle, van 2,500 Ncd. ffi. Bij arrest van het Provinciaal Hof in Zuid-Holland, van den 5dcn de- der, is beslist: 1°. dat het reglement op de uitoefening der groote of zont- haring visscherij voor de provincie Holland door den Koning onder wijzi gingen goedgekeurd, verbindend is, en 2°. dat de stuurman op eene haring buis strafbaar is voor het niet behoorlijk zonderen van den haring. Het Prov. Geregtshof van-Zuid-Holland heeft gisteren eene algemeene en plegtige vergadering gehouden, in welke de Heeren Mrs. sPhilipse en Buyskes zijn geïnstalleerd als President en als Vice-President van dat Hof Na hunne installatie hebben beiden eene plegtige toespraak gehouden. De Heer Philipse heeft daarbij den afgestorven President, Mr. Brand, op eene treffende wijze herdacht. De Heer A. J. E. van Bevervoorde heeft den Heer Procurenr-Generaal doen beteekenendat hij verzet doet tegen zijne gevangenneming en tegen de uitvoering van de tegen hem uilgcsprokene straf, op grond van verjaring. De lieer Precureur-Generaal, in dezen niet willende vooruilloopen de beslis sing der bevoegde regterlijke overheid, heeft gelast, dat de uitvoering van hot arrest vooreerst zal worden gesehorst, en de genoemde persoon mitsdien voorloopig zal worden ontslagen. De zaak heeft heden reeds bij het Provinciaal Geregtshof gedienden is op verzoek van Van Bevervoorde uitgesteld tot den 8slen December. ROTTERDAM, 16 November. In den schouwburg alhier zal in de volgende maand eene belangwek kende voorstelling plaats hebben. Mevr. Bingley, weduwe van den talent vollen Hoedt, dochter van den grooten tooneelkunstenaar Ward Bingley, zal hare 50-jarige verbindtenis aan het tooneel vieren, en tevens hare kunslloop- baan eindigen. Bij die gelegenheid zal waarschijnlijk Molière's Tarluffe wor den gespeeld. ASSEN, 12 November. Het zal voor oudheidkundigen niet onbelangrijk zijn te vernemen dal te gen Maandag den 22sten November, alhier is aangekondigd de verkoop van ruim 15 bunders, in veertien percelen al'gebakenden veldgrond, gelegen aan den straatweg van deze stad daar Rolde, in de nabijheid van het gehucht Ballo daar op dit terrein nog ruim een twintigtal ondoorzochte Tumuli of begraafplaatsen van Germaanschen oorsprong worden aangetroffendie bij de ontginning dier gronden, voor de wetenschap tot belangrijke onldekkingen en medcdeelingen aanleiding zullen kunnen geven. De Heer L. J. F. JanssenConservator bij het Museum te Leydenteckent op bl. 26 van zijn bekend werk over de Drentsche Oudheden (Utrecht 1848) daaromtrent het volgende aan: joflet groote getal grafsteden te Ballo, op eene betrekkelijk geringe uitgestrektheidde zamengedrongen en symetrische ligging van velen het vinden van overblijfselen van meer dan een verbrand lijk in éénen heuvel, en het ontdekken van snijdende werktuigen doen veronder stellen, dat het kerkhof aldaar grootendeels aangelegd is ten gevolge van ge lijktijdig, welligt in eenen veldslag, gestorvenen; en uit het vinden van ge lijksoortige voorwerpen in ronde en vierkante grafsteden aldaar, schijnt te volgen dat beide soorten van grafsteden van éénen volksstam afkomstig zijn. Eene sehi lsteekcning van dit merkwaardige Balloscne kerkhof is bij mij be rustende. [Dr. Cour.) BUITEN LANDSCSJE BERIGTEN ENGELAND. LONDEN, 13 November. De gemaal der Koningin heeft eergisteren de tentoonstelling van voort brengselen van nijverheid te Birmingham liezigtigd, en heeft den weg der waarts, van Euston-Square bij Windsor, welke 112 cngolsche mijlen (37 j uur) lang is, met den spoortrein in den voorbeeldeloos korten tijd van 2 uren 35 minuten volbragt. Ofschoon hel jaargetijde reeds ver is gevorderd vertrekken er echter dage lijks uit lersche havens schepen met landverhuizers, naar dc V< rcenigde Staten of Canada. De lersche bladen hangen een zeer treurig tooneel op van den al- grmeenen toestand van Ierland en melden o. a. dat gedurende de negen eerste maanden dezes jaars, alleen in het graafschap Tipperary, 900 pachthoeven op last der eigenaren ontruimd zijnomdat de pachters in de huur achterlijk waren; waardoor ongeveer 3500 huisgezinnen van hun beslaan zijn beroofd.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 1