LEYDSCHE YRIJDAG, 16 NOVEMBER. R INN EN L A N DSC HE BERiCT EN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt vit Zatvrdag avond De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. I.EYDEN15 November. Het arrest, rloor den Hoogcn Raad, op den 9'k'" deter, in de voor denzcl- ven aanhangige zaak, tusschen de Stedelijke Regenten en den Minister van Finanliën benevens de Diakenen der Nederduitsehe Hervormde Gemeente ge wezen, is in ons N". van dpn 12den dezer, even als in vele andere nieuws bladen, minder juist medegedeeld; het luidt woordelijk als volgt: De Hooge Raad der Nederlanden Partijen gehoord; Overwegende dat bij art. 19 van het Wetboek van Burgerlijke Regtsvorde- ring aan den Regter de bevoegdheid gegeven is, oin in eiken stand van de zaak, wanneer zij voor minnelijke schikking vatbaar schijnt, partijen te ge lasten, oin in persoon of met derzelver praclizijns voor zich of voor een of meer Regters-Cornmissarissen te verschijnenten einde eene vcreeniging te beproeven O. dat de onderwerpelijke zaak in die termen valt; Gelast partijen oin op Woensdag, den 21slcn November 1849, ten twaall ure, met hnnne praclizijnsten voormelden einde, te verschijnen voor den President van den Raad, en de Raden Mr. Jonkheer van den Velden en Mod derman, als medecommissarissen, benevens het Openhaar Ministerie, ten einde een vergelijk te beproeven vrijlatende aan liet Plaatselijk Bestuur tier stad Legdenals belang hebbende bij de geschillen, om aldaar mede te compareren door Burgemeester en Wethouders of door daartoe be noemde Commissarissen uit de Begering om de voorstellen van schikking aan te hooren en zicli deswegens te verklaren. Bij Koninklijk besluit zullen van den 3den lot en met den 15den De cember aanstaande de tegenwoordige 25-Cents-stukken worden ingewisseld. Te Dordrecht is den 13dcn overleden, de met zooveel roem als kunst graveur bekende J. Ch. Bendorp, in den boogen ouderdom van 84 jaren. De beestenmarkt welke den 10den te Zwolle gehouden werd was druk bezet en de dragtige kocijen gingen naar verbonding der maiktprijzenliks van de hand, door den verhoogden prijs der boter aan de Londensche markt, en bet goede en veelvuldige vee-voeder. In de vette kocijen was minder koop lust wel werden er velen verkocht, maar tot verlaagde prijzen; want ge wone vette waar gold 30 a 34 cent liet Ned. IC puik ruim vette 1 a 2 cent liooger, wanvetle naar evenredigheid vette koeijen waren ƒ20 minder dan het voorgaande jaar. Hel guste vee is redelijk in prijs, van. 1 en 2 jaar zijn veel en tot zeer matige prijzen te bekomen. In het algemeen staan de prijzen van het vee nog steeds iu zeer gunstige verhouding tot andere voortbrengselen van den landbouw. De vette ganzenmarkt was niet buitengewoon volde prijs was van ƒ1.50 a ƒ4.50, dooreen genomen 2 het stuk, hetgeen dus voor dit artikel mis schien eene som van ƒ4,000 heeft afgeworpen. Op de koemarkt te Hoorn den 12den gehouden, waren hijna 9,000 runderen aangehragtde handel w as aanzienlijk en de prijzen vrij hoog. Op de beestenmarkt te Arnhem, den 12deD dezer gehouden, waren 1,110 stuks rundvee. Op de paardenmarkt welke den 13den te Gorinehcm gehouden werd, waren 3,230 paarden aangehragt; de handel was levendig; de prijzen lager dan voorleden jaar; den volgenden dag waren op de beestenmarkt bijna 0,380 stuks vee aangevoerd de prijzen waren w illig liet vet vee duur. De gezonken stoomboot Jan van Arkel n". 2, is den 10den uit den mond van de Zuid-Willemsvaart iu de Dieze gesleept, en de gestremde vaart hersteld. 'sGRAVEN 11 AGE15 November. Z. M. beeft aan den Heer A. I.. Weddik, laatst Gouverneur van Borneo, met verlof bier te lande, voorloopig de waarneming der betrekking van Secretaris-Generaal bij het departement van koloniën opgedragen. Z. M. heeft benoemd den lslen Luit.-Kwartiermeester J. van Dijl, van liet 4dc regement infanterie, tot Kapt.-Kwartiermeester op non-activiteit, met aanstelling tot Directeur van het Bijks-liospitaat te Utrecht. Z. M. de Koning wordt heden avond van het I.oo terug verwacht. Z. K. 11. Prins Fredrrik is den 10l!<,n te Potsdam aangekomen. De termijn van beraad, aan de hooge erfgenamen van wijlen Koning Willem II verleend voor de aanvaarding der nalatenschap van den overleden Vorst, is door de Rogtbank alhier, op verzoek der hooge erfgenamenander maal verlengd tot 17 Februarij aanstaande. De Minister van Finantiën heeft bekend gemaaktdat tot en met den 31ston October 1849 is uitgegeven een kapitaal van 4,888,200 aan schat kistbiljetten, daargesteld krachtens de wetten van 27 December 1840, en 30 October 1848. Gisteren avond is in deze residentie overleden de Heer Mr. C. Vollenho- venBaad-Aviseur bij liet Ministerie van Binnenlandsche Zaken, Comman deur der Orde van den Nederl. Leeuw, Staatsraad in buitengewone dienst, enz. Gedurende eene reeks van jaren heelt hij in onderscheidene betrekkingen zich door ijver en kunde onderscheiden, en zich door zijne minzaamheid en hulp vaardigheid de achting en toegenegenheid van zijne onderhoorigen verworven. Onder anderen heeft hij geruimen lijd de betrekking van Secretaris-Generaal bij liet departement van Binnonl. Zaken vervuld, waaruit bij in het vorig jaar eervol werd ontslagen, om als Baad-Adviseur bij dat departement op te treden. De Heer van Bevervoorde is gisteren nacht te Amsterdam gearresteerd en met den trein van 1 uur naar liet Huis van Arrest alhier overgehragt. ITtveeds 3itunes' der' IStaten-Greiieraal. Zitting van Dingsdaq 13 November. In deze Zitting beeft de Kamer bare werkzaamheden hervat. Al de nieu we Ministers waren in de Vergadering tegenwoordig. Een zeer groot aantal stukken is sedert de laatstgehoudene zitting ingeko men. Behalve de bekende besluiten omtrent de Ministers: 1°. Eene missive van den afgetreden Raad van Ministers, nopens de weder bijeenroeping der Kameronderteekend door den Heer Mutsaersals tijdelijk Voorzitterwordt voor kennisgeving aangenomen. 2°. Drie missives van den Minister van Oorlog, betrekkelijk de vcroordec- ling van den Staat door den lloogen Raad, tot betaling van 15,000, met de renten ad 5 ten honderd, aan C, P. de Bourbon. Daarbij worden over gelegd de cxploiten dier vrroordeelingwelk een en ander in verband staat lot bet ontwerp der verstrekkingen, bij de Kamer aanhangig. Door die uitspraak van den Hoogen Raad wordt de Staat met executie bedreigd. Een en ander wordt aangenomen voor kennisgeving. 3°. Eene missive van den lloogen Piaad met eene lijst van zes Candidalen voor de vervulling van Raadsheer in dat Colb'gie, opengevallen door liet overlijden van den Heer Mr. Noiret de Bruyn. Op deze lijst staan de Uccreii 1°. Mr. Everts, Raadsheer in bet Hof van Friesland; 2". M'. Philipse, Presi dent van bet Hof in Zuid-Holland; 3°. Mr. Wiardi Beekman, Raadsheer in het Hof van Noord - Holland4°. Mr. Ypey, Officier van Justitie te Leeuwar den; 5°. Mr. van YssclsteinRaadsheer in het Hof van Zeeland, en 6". Mr. L. Asser, Regter in de Arrondissements Regtbank te 'sllage. Een aantal ingekomen adressen wordt in banden gesteld van de Commissie tot de verzoekschriften, en vele ingekomen boekwerken zullen in de boekerij worden geplaatst. De Heeren van Iloëvell en van Heemstra, nieuw benoemde leden der Ka mer, hebben hunne geloofsbrieven ingezonden. De Commissie bestaat uit de Heeren VerweyMéjan, Mutsaers en van Heemskerk, De Minister van Rinnenlandselie Zaken treedt vervolgens in cenige ontwik keling van de geschiedenis der formatie van liet nieuwe ministerie; van de ondersteuning en bet vertrouwen, die bet verwacht bij de aanvaarding, bij de vervulling der taak, die thans op liet ministerie rust, en den invloed, die zijne oplreding op den gang der werkzaamheden zal uitoefenen. Na al hetgeen cr voorgevallen en bekend geworden is, acht het zieli daar toe in dubbele mate verpligt. De lange duur der ministeriële krisis, de lange schorsing der Zitting, heelt hier en daar cenige spanning te weeg ge- bragt. Dit noopt hel ministerie om al dadelijk te. spreken. Het zal niet opklimmen tot hetgeen vroeger is voorgevallen, en hetgeen aanleiding gege ven heeftdat het vorige ministerie zijn ontslag aan den Koning heeft inge diend, en dat aan een lid van liet vorig ministerie en aan een li l dezer Ver gadering de taak werd opgedragen om eene nieuwe zamenstelling van het ministerie voor te bereiden, en van hunne bemoeijingen aan Z. M. ver slag te doen. De Minister zal de hcrinneiing aanvangen van de eerste oproe ping van den Heer van Rosenthal en van hem Minister. Zij werden opgeroe pen om in den laten avond van den 3dcn October in den Ilaad te verschijnen.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 1