PUBLICATIE. zooveel hebben gekost, tot hare juiste waarde terugbrengende blijven er slecbts twee wegen over om liet cijfer der ontvangsten en dat der uitgaven gelijk te maken, zonder aan de belastingschuldigen nieuwe, ondragelijke las ten op te leggen. Die twee middelen zijn: 1°. De hoofdsom en de wijze van inning van die belastingen te verhongen en te verbeteren welke reeds bestaan en door de ondervinding gewettigd zijn, op zulk eene wijze, dal de belasting schuldigen niet meer betalendoch de opbrengst der belastingen belangrijker wordt, en 2°. het maken van bezuinigingen op de openbare uitgaven iets, waarvoor zij vatbaar zijn zonder dat men gevaar loopt oin den gang der za ken te belemmeren. »Wat bet eerste pnnt betreft, zal de Regering alles aanwenden om in het bestuur van het departement van finanticn die verbeteringen aan te brengen, welke er toe zouden kunnen leiden om zooveel mogelijk het geheele bedrag der belastingen geregeld in de schatkist te doen storten. Wat het verminderen der openbare uitgaven aangaat, de Regering zal de aandacht der Cortes vestigen op eene zeer belangrijke bezuiniging, die op de begrooting van oorlog gemaakt isdoor het leger te verminderenzonder de inwendige rust en de zekerheid van den Slaat in de waagschaal te stellen. In afwachting nu, dat de openbare inkomsten zullen toenemen onder den heilzamen invloed der in te voeren bezuinigingen, stelt de Regering eenige bezuinigingen voor, meest alleen op het leger betrekking hebbende, die van dadelijken invloed op den stand der geldmiddelen kunnen zijn. De Heer OIozago heeft in de zitting der Afgevaardigden van gisteren omtrent verscheidene punten van staatkunde, vragen aan het Ministerie gerigt, onder anderen of die uitrusting naar Rome, die de regering gezegd had dat Spanje niets kosten zou, al dan niet, millioenen had gekost, en wanneer dat leger zal terugkomen voorts wenschte hij inlichting te ontvangen omtrent al wat er met het Ministerie was voorgevallen en beklaagde zich over de beperktheid der kwijtschelding van staatkundige vergrijpen. De Hertog van Valencia, Voorzitter van den Ministerraad, heeft den spreker beantwoord en tot regtvaardiging van de regering beweerd dat Spanje niet had kunnen ach terblijven om den Paus te hulp te komen en dat de onkosten bij de Cortes ter goedkeuring zullen worden ingediend. De redevoering van den Hertog genoot veel bijval, en de Heer Mon verklaarde dat hij het met het staatkun dig gedrag van het Ministerie volkomen eens was. In de zitting van heden heeft de afgevaardigde Benavides de door den Heer OIozago geuite grieven nader ontwikkeld; waarop de Hertog andermaal verklaarde dat het Ministerie alle partijhaat had afgelegd, en waarbij de Heer Mon zijne verklaring herhaalde dat hij zich aan de gematigde partij aansloot en met het Ministerie, waarvan hij vroeger mede een lid uitmaakte, in zijne wijze van handelen zoo als het die thans aan den dag leiddewenschte mede te werken. Het dagblad Clamor publico is gisteren in beslag genomen en de druk vormen verbroken. MÜIIIEK. BERLIJN, 10 November. De Commissie door de Tweede Kamer benoemdom de artikelen der Staatsregeling ten aanzien van Godsdienst en Onderwijs te onderzoeken, heeft voorgesteld die artikelen, welke de Eerste Kamer aanmerkelijk gewijzigd had, te verwerpen. Gisteren is de openbare orde cenigzins gestoord geworden, daar de policie zich heeft genoodzaakt gezien twee vereenigingen uiteen te jagen, die bijeen gekomen waren, om het lijkfeest te vieren van R. Blum, die een jaar gele den te YVcenen doodgeschoten is. De policie ondervond daarbij groot verzet van het volk, doch heeft echter de bovenhand gehouden. In Beneden- Frankenland was eene dergelijke bijeenkomst van Regeringswege verboden. HAIffi¥EIê. 8 November. De Vergadering der Stenden is heden in naam des Konings, door den Graaf von Binningsen met eene redevoering geopendwaarin hij onder andere de hoop te kennen geeft, dat de uitwendige vrede die nog niet stellig is hersteld, toch meer en meer zal bevestigd worden. De finantiele toestand van het rijk was vrij gnnstig. OOI1ENRIJK. WEENEN, 8 November. Z. M. heeft een ontwerp tot hervorming van het Justitiewezen in Hongarije goedgekeurd, hem door den Minister van Justitie aangeboden. De Regering zou eene som van 100 millioen Weener guldens aan schat- kistbilletten tegen 4 en 4\ pCt. rente uitgeven. Daar de Hongaren blijven weigeren eenige betrekking van Staatswege aan te nemenbeeft onze Regering zich in de noodzakelijkheid gezienhooge betrekkingen aan «zei-Hongaren op te dragen de ondergeschikte posten zijn meerendcels aan Duilschers gegeven. De Ilongaarsche kroon en de verdere onderscheidingsteekenen van bet koningschap zijn nog niet ontdekt. De kroon is van het zuiverste goud en weegt 9 mark, C oneen; de juweelen, waarmede zij bezet is, bestaan in 53 saffiren 50 robijnen1 smaragd en 338 parels van buitengewone grootte. De band der kroon is een geschenk van den Griekschen Keizer Michael Dukas aan Geysa I, Koning van Hongarije van 10741077; bet bovengedeelte, bestaande uit twee over elkander gekroonde bogen, is afkomstig van 1'aus Sylvester, die het den Heiligen Stephauus ten geschenke gaf. De scepter, welke con in goud gevatte kristallen knop heeft beeft den vorm van eene knods. De mantel van den II. Stcphanus die in 997 den troon beklom is van zilverslof met goud geborduurd en met afbeeldingen van dc propheten, apostelen en martelaren bedekt. Hij is 54 duim lang. AEREENIGDE STATEN. Er zal tusscben Cincinnati en Covington over de Ohio eene hangende brug worden gebouwd, die de scheepvaart niet belemmeren zal; de kosten worden op 300,000 doll, geraamd. Zij zal in het midden 120 voet boven laag water en 52 voet boven bet peil van den grooten watervloed van 1832 verheven zijn. De torens aan beide oevers, waaraan de brug bevestigd moet worden, zullen 230 voet hoog zijn. In de wetgevende vergadering van den staat Ohio is eene wet aangenomen, waarbij verlof gegeven wordt tot de oprigting eener maatschappij die zich met den bouw zal belasten. Men verneemt uit Californië, dat thans ook het huis Moffat en Comp., te San Francisco, geld is beginnen te slaan, namelijk goudstukken van 10 dollars. Zij zijn in allen deele gelijk aan de munt der Vereenigde Staten; op de voorzijde ziet men bet hoofd der vrijheid, omringd door 13 sterren, met de woorden Moffat en Comp. 1849 er boven; de keerzijde vertoont een adelaar met uitgespreide vleugels, dragende op de borst een schildje met de letters S. M. V. (Standard mint value, wettige muntwaarde). Daaronder leest men: California gold, ten dollars (Californisch goud, 10 dollars). §TAD§ BFRIGT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN, gezien heb bende het Koninklijk besluit van den 23slen October jl.houdende voorschrif ten ter uitvoering van dat van den ÏO"1011 derzelfde maand betrekkelijk dc derde algemeene tienjarige Volkstelling Staatsblad N°. 55 en 50) bren gen bij deze ter kennis der ingezetenendatten gevolge van 's Konings bovengemeld besluit, de bedoelde telling of omschrijving zal worden aange vangen op Maandag den 12llen November aanstaande; en dat door Commis sarissen, die daartoe zullen worden benoemd, aan de huizen der Ingezetenen biljetten zullen worden rondgebragt, otn dezelve voor ol uiterlijk op den 26stctl November daaraan volgende terug te halen, waarop ieder gehouden zal zijn in te vullen (of, indien hij daartoe niet in staat is, zulks door een ander geschikt persoon, of, des noods, bij de oplialing der biljetten, door Commissarissen zelve te doen invullen) de juiste namen en voornamen van bet hoofd des huisgezins, zijnen ouderdom, geboorteplaats, beroep, gehuw den of ongehuwden staat en godsdienst, en voorts ook alle deze omstandig heden van zijne vrouw en bij hem inwonende kinderennaar rang van ou derdomen dus met uitzondering van die kinderen, welke zich op Acade miën, Leer- of Kostscholen bevinden, die op de plaats van hun tegenwoordig verblijf moeten worden ingeschrevenvoorts van de mannelijke en vrouwelijke dienst- en werkbodenvoor zooverre die in bet huis van hunnen meestor woonachtig zijn; mitsgaders van alle afzonderlijk inwonende personen (ten zij die vreemdelingen waren en geen jaar alhier gevestigd 'zijn geweestals wanneer deze niet behoeven te worden ingeschrevendat personen in gestich ten van weldadigheid gealimenteerd en dus ook dc aanwezigen in de gast en ziekenhuizen, zoowel als die zich in kostscholen bevinden, door dc hoofden dier inrigtingen of wel door de opzigters niet aan Commissarissenmaar aan het Plaatselijk bestuur zullen moeten worden opgegeven zullende de verdere onder voogdij staande personen, aan gemelde Commissarissen, door ben, bij wie dezelve inwonen, met vermelding van de plaats, waar hunne ouders (zoo die nog leven) of voogden woonachtig zijn, worden opgegeven; moetende de Administration van buizen van correctie en gevangenissen, almede dc noodige opgaven van de gevangenen invoege voorschreven directelijk aan bet Plaatselijk bestuur doen; terwijl alleen van de militairen (vermits dc hoofden der corpsen ook eene uitvoerige opgave inzenden moeten van hunne onderhoo- rige manschappen) de op zich zeiven wonende Krijgslieden verpligt zijn dc gevraagde opgave te doen aan bovengemelde Commissarissen; zijnde voorts bij Z. M. besluit verder bepaald, dat de Volkstelling plaats heeft naar bet wer kelijk verblijf in den strengsten zin des woords toegepast, zoodat ieder per sooninboorling of vreemdeling, ingeschreven wordt in de gemeente, waar bij den nacht van 18 op 19 November heelt doorgebragt. Burgemeester cn Wethouders vertrouwen dat al de ingezetenen volijverig zullen zijnom mede te werken tot bereiking van Z. M. geëerbiedigd ver langenten einde door eene behoorlijke opgave, te kunnen slagen in de daarstelling van volledige volksregisters binnen dit Rijk en dat mitsdien op niemand bier ter Slede toepasselijk zal behoeven gemaakt te wordende strafbepaling, wegens voortdurende nalatigheid of weigering in de te docne opgave, overeenkomstig art. 1 der Wet van den GJen Maart 1813 Staats blad N°. 12) houdende eene boete van ten minste ƒ10, cn ten hoogste ƒ100, of eene gevangenisstraf van ten minste één cn ten langste veertien dagen of wel boete cn gevangenisstraf te zamen, welke bij opgemeld besluit tegen de wcigerachtigen is vastgesteld. En opdat niemand biervan eenige onwetendheid zoude kunnen voorwenden, zal deze worden afgekondigd, en aangeplakt waar zulks gebruikelijk is. Aldus gearresteerd door Burgemeester en Wethouders der Stad Leydcn, op den 8slcn November 1849cn ten zelfden dage afgekondigd. DU RIEU, Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 3