BUlTEi\LAI\DSCHE BER1GTEJN. Er werd van liet scliip signaal gemaakt om bijstand van de stoomboot te krijgen, waartoe men oogenblikkelijk bereid was. De bevelhebber liet aan stonds trossen aan boord brengen en bragt bet schip des avondsbehouden op de reede van Vlissingenvan welke het heden morgen in de marine-ba- ven is gesleept. •s HERTOGENBOSCH9 November. Onze berigtgever schijnt verkeerd onderrigt te zijn geweest, toen bij ons liet overlijden mededeelde der huisvrouw van II. van den Braak te Haarcn. Dit berigt wordt ons verklaard geheel onjuist te zijn. Met groot genoegen deelen wij de teregtwijzing mede. Noordbrab TILBURG, 10 November. Sedert ecnige dagen is men druk bezig aan het graven tot legging der fondamenten en het aanbrengen van de benoodigde bouwstoffen tot het bou wen van een nieuwen stal voor een 50-tal paarden bij de door wijlen 7,. M. Willem II alhier gestichte militaire kaserne. Men verneemtdat een paar dagen geleden een jeugdig jager van dit garnizoen, des nachts de stilwacht hebbende, zich op een paard heelt gezet en daarmede is vertrokken, zonder tot dusver iets van zich te hebben •doen hoorenzijnde ook alle gedane nasporingen tot heden vruchteloos. Ilandelsbl.) ENGEL1NU. LONDEN10 November. Een der Ministeriële bladen betoogt, dat het zaak is voor Engeland den euvelmoed der Chinezen andermaal te beteugelen, en meent dat daarom aan die landstreek, waar misdrijven tegen Europeanen gepleegd worden, zware belastingen moeten worden opgelegden de straf der schuldigen niet meer aan de Chinesche Overheden moet worden overgelaten. Een gedeelte der vlootbestaande uit 3 driedekkers en ecnige andere -vaartuigen, was den 24sten Oct. op hare gewone ankerplaats bij Tenedos vóór de Dardanellen aangekomen. Maandag 11. heeft te Horton een man zijne vrouw voor 5 sh. 6 p. verkocht; later berouw hebbende, wilde bij den koop vernietigen, doch te vergeefs. Op de hoogte van Kaap lloorn is het schip Apollo vergaankomende van Californië, met veel stofgoud aan boord. De manschap schijnt omgeko men te zijn. Hoezeer de waarde der eigendommen in Ierland verminderd is, kan daaruit blijken, dat in den laatsten tijd, eene landhoeve met 154 acres land, waarop vóór ecnige jaren eene hypotheek van 1000 was genomen, cn waaraan onlangs nog 1,G00 aan verbouwing cn verbetering was besteed slechts voor 110 verkocht is. FI5. AMM.IS.Sq5M. PARIJS, 10 November. De geruchten volgens welke bij het hoog bewind voornemens zouden be staan om op eene onwettige wijze eene nieuwe omkeering van zaken te be werken hebben zich in de laatste dagen zoozeer vermenigvuldigd en schijnen zooveel ingang te hebhen gevondendat de Regering begrepen heelt dienaan gaande het stilzwijgen niet te kunnen bewaren. In den Momiteur van den 10de« leest men daaromtrent de volgende ver klaring »Dc President heeft in zijne boodschap gezegd: »»Ik wil het vertrouwen der natie waardig zijn, door de conslitntie te handhaven, die ik bezworen heb."" Deze woorden zijn stellig cn duidelijk, cn laten geene verkeerde uit- leggirig of twijfeling toe. Zij zijn bijna gelijkluidend met de formule van .zijn eersten eed. Welnu! In sommige dagbladen, in de wetgevende verga dering, in gezelschappen, met één woord overal, brengt men het gerucht in omloop van een vermeenden coup d'étatmen schept er een zeker vermaak in om daardoor aan ligt te verontrusten lieden angst aan te jagen; men ver stoort met snoode oogmerken het algemeen vertrouwen. Wij zijn gernagtigd te verklaren dat zulks eene hatelijke lastering en eene belecdiging is van de goede trouw en opregle bedoelingen van hem, die nimmer zijn woord heeft verbroken." Deze verklaring heeft een zeer goeden indruk gemaakt. Zij is zoo stellig cn ondubbelzinnig, dat men onmogelijk langer denken kan aan het bestaan der plannen, waarvan zooveel gesproken is, en dus moet thans alle bekom mering te dien aanzien wijken. De nieuw benoemde Prefect van Policie Carlier, heeft de volgende pro clamatie doen aanplakken, welke gecontrasigneerd is door den Minister van Binnenl. Zakendoch boven welke de woorden Fransche Republiek niet ge vonden worden: Inwoners van Parijs 1 het hooge vertrouwen van den President der Repu bliek heeft mij tot de prefectuur van politie geroepen. Voor mij zal het eene blijvende eer zijnwaardig geoordeeld te wezenin deze moeijelijke betrekking, de groote en opene staatkunde te ondersteunen, welke met de daden en de verklaringen van net hoofd van den Staat is aangevangen. Ik vraag aan mijne medeburgers hnnne zamenwerking en hunne ondersteuning terwijl ik hun mijn ijver cn mijne kracht beloof. De vredelievende mannen van alle klassen kunnen in mij niet dan een vriend zienik ben en zal altijd zijn, ik. zeg niet de vijand, inaar de moedige en onvermoeibare tegen stander der rustverstoorders, zoowel der hoofden als der werktuigen. Be scherming aan de godsdienst, den arbeid, de familie, den eigendom, de goede voornemens, het berouw zelfs! Waakzaamheid en gestrengheid tegen het socialismus, de onzedelijkheid, de wanorde, slechte geschriften, de ver harding der partijgangers! Nationale gardes, hoofden van inrigtingen voor nijverheid, huisvaders, handelaars, arbeiders, schraagt mij in de vervulling van mijn last. Goede burgers moeten het voorbeeld geven om de werking van de wetten en van de overheid gemakkelijk te maken. Orde in de huis gezinnen en de werkplaatsen is de krachtigste steun voor de politie van den Staat. Onze zaak is dezelfde: gij wilt eene beschermende magt, wij willen eene wijze vrijheid. De gematigdheid, welke op de kracht steunt, zal, twij felt er niet aan de booze driften ten onder brengen. De onstuimigste dagen zijn voorbij, maar men moet niet insluimeren bij de eerste goede vruchten. Er is nog niets gedaan, zoo lang er nog iets te doen overig blijft voor de orde en de veiligheid. Inwoners van Parijsthans geldt het een sociaal verbond legen bet so cialismus; het is de zaak van alle farailien, van alle belangen. Laten wij door de openbare veiligheid het bijzonder vertrouwen verlevendigen laten wij aller bestaan voor de toekomst verzekeren door de hechtheid der getrouw ge- eerbiedigde maar ook getrouw toegepaste instellingen. Het is tusschen ons allen eene onderlinge vcrwaarborgingwij hebben dus regt om op elkander te rekenenrekent op mij." Volgens het dezer dagen uitgegeven officiële verslag, omtrent de strafple- ging in Frankrijk over 1347, hadden de geregtshoven der 86 departe menten gedurende dat jaar in 5,857 strafzaken uitspraak te doen, bedra gende het getal der beschuldigden 8,704. In 1845 bedroeg het getal der strafzaken 5,077, dat der beschuldigden 6,908, en in 1846 was het cijfer der strafzaken 5,054dat der beschuldigden 6,685.. Bij vergelijking met deze twee jaren, had alzoo in 1847 eene vermeerdering plaats van ongeveer 600 strafzaken, dat is 15 ten 100, en van 1,900 beschuldigden, dat is 28 ten 100. Sedert 1825, toen voor het eerst die opgaven openbaar gemaakt werden, nam het cijfer der strafzaken en beschuldigden bijna jaarlijks af; over de jaren 1845 en 1846 was dat cijfer bet laagst, maar is in 1847 plotseling cn sterk vermeerderd. Wat de correctionnelc zaken betreft, bet getal van deze was over 1847, in vergelijking met 1846, met 23,546 ver meerderd en dat der beschuldigden met 31,815. Een dagblad vraagt waaraan deze vermeerdering is toe te schrijven, cn zegt dat in 1847 de duurte der levensmiddelen en de voorteekenen eener om wenteling, onrust en bezorgdheid hadden doen ontstaan, dat er ongeregeld heden van ernstigen aard in de steden en op het platte land uitbarstten, en dat de ondervinding bewezen heeft, dat ieder tijdperk van staatkundige krisis zich door vermeerdering van misdaden en wanbedrijven kenmerkt. De lijden van rust, waarin de wetten geregeld werken, leveren eene vermindering op. De revolutionnaire tijdperken doen alle kwade neigingen toenemen, brengen stoornis in den arbeid te weeg, wekken haat cn nijd op. Ten gevolge daar van nemen de misdaden toe. Hun getal zal dan zeker over 1848 weder grooter zijn. De ontvangsten bij de stedelijke accijnsen dezer stad beginnen te ver meerderen. In de 7 eerste dagen der maand November 1847 hadden die regten 878,936 francs opgebragtin 1848 bedroegen zij gedurende de daar mede overeenkomende dagen, slc-chls 837,361 fr.; in 1848 op dezelfde dag- teekening, verheffen zij zich tot 1,062.936 fr. De spoorweg van het Noorden beeft 442,733 francs opgebragt, 107,000 meer dan in diezelfde week in 1848. Het plan van Lamartine om zich in het oosten te gaan vestigen wordt in het door hem uitgegeven dagblad Le Conseiller du Peuple tegenge sproken. glPAMof E. MADRID, 6 November. De Staatsbegrooling voor het jaar 1350 is den 2dcn dezer door den Minis ter van Finantiën aan de Kamer van Afgevaardigden ingediend. De gewone uitgaven zijn daarbij geschat op 1,146,307,576 realen (ƒ143,288,447 Ned.); daarenboven nog 80 rnillioen realen (10 mill. Ned.) voor buitengewone. De inkomsten op 1,147,029,234 realen (ƒ143,378,654.50 Ned.) [De reaal bere kend op 12J. Ct. of 1/20 van een piaster, die gelijk staat met den Nederl. Rijksdaalder. Zijnde voorts de benaming van een reaal voor een som van 2j- stuiver of 5 grootenop het laatst der vorige eeuw te Amsterdam nog algemeen in gebruik.] Bij de voordragt dier begrooting heeft de Minister onder anderen gezegd: «Voor het tegenwoordige kan de toestand, waarin onze finantiën verkee- ren, ongetwijfeld niet als voldoende beschouwd worden. Niettegenstaande al de opofferingen, welke wij van de belastingschuldigen moesten vergen, heb ben wij het nog niet kunnen verkrijgen dat de ontvangsten de uitgaven be strijden integendeel, er bestaat tusschen deze beide posten een te kort, dat reeds menigmaal den gang der zaken belemmerd en de plannen der Regering verijdeld heeft. Het is noodzakelijk dat zulk een te kort verdwijne, wanneer men de rampen wil vermijdendie een zoo onnatuurlijke stand van zaken onvermijdelijk moet doen geboren worden. De Regering is te meer doordron gen van de noodzakelijkheid om in het te kort te voorziendaar volgens haar gevoelen, wanneer men hierin ten achtere blijft, ook in Spanje die om wentelingen zullen plaats grijpen cn die staatkundige schokken zullen onder vonden wordenonder welke Europa in den laatsten tijd gebukt ging cn nog altijd gaat. «Alle gevaarlijke theorien ter zijde stellende cn zekere finanliele en staat huishoudkundige leerstellingendie aan de volkeren welke zp beproefden

Leydse Courant | 1849 | | pagina 2