LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG, 14 NOVEMBER. III NN EN LAN DSCHE BER1G T EN De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag liomt uit Zaturdag avond. De Prijs der Courant is ƒ13 in het jaar; de afzonderli/ke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 13 November. De Vullisschuiten van deze Stad op onderstaande Stedenvaren van den jstcn November 11. als volgt Van Legden op Utrecht: 's Avonds ten 9 ure, (en niet 's Morgens, zoo als in onze vorige abusivelijk is vermeld.) Van Utrecht op Legden: 's Avonds ten 8 ure. Van Legden op Haarlem 's Morgens ten 9 eri 's Namiddags ten 2 ure. Van Haarlem op Legden: 'sMorgens ten 7J en 'sNamiddags ten 4 ure. Van Legden op Delft: 'sNamiddags ten 2) ure. Van Delft op Legden 's Morgens ten 9 ure. Van Legden op 'sHage: 's Morgens ten 7i en 's Namiddags ten 5 ure. Van 'sllage op Legden: 's Morgens ten 8) en 's Namiddags ten 2) ure. Sedert langen tijd is er wel geene gewigtiger verzameling van zeldzame schriften ten verkoop aangeboden dan die, welke door den Boekhandelaar H. W. Schmidt, in Ilalle, op den 10deD Januarij aanstaande, is bepaald. Die verzameling bevat, volgens den gedrukton catalogus, behalve 223 oude handschriften, ongeveer 1000 nnica, incunabelen en de zeldzaamste drukken, van het begin der boekdrukkunst af, iri chronologische rangschikking. Ook heeft men de verkooping van Tieck's boekerij te wachten. Het frankforter Journal zegt deswege: lleeds voor eenige maanden vernam men door de opmbare dagbladen, dat Ludwig Tieck zich van zijne hoogstbelangrijke en door letterkundige schatten uitmuntende bibliotheek ontdoen wilde. De Boek handelaar Asher heeft zich destijds beijverd, die voor 7,000 daalders aan te koopen, en zal haar thans in openbaren verkoop brengen. Deze belangrijke auctie zal den 10den December aanstaande aanvangen, en de Heer Asher heeft een' catalogus der verzameling doen vervaardigen, welke 7930 nommers telt. Een gedeelte van de Tiecksche boekenvooral die de oud-Engelsclic letter kunde betreffen is bereids in Engelsche handen overgegaan andere bestel lingen van het Britsche museum en uit Oxford zijn voor de verkooping ont vangen. Rijk vooral is de literatuur betrekkelijk Shakespeare, die dan ook incer bepaaldelijk de aandacht der Engelschen heeft opgewekt. Terwijl onder deze oude drukken ook eene uitgave des Brilschen dichters met aanteekenin- gen van Milton's hand bijzonder de oplettendheid waardig is, bevindt zich ook een ander exemplaar, in den catalogus vermeld, welke men hoopt, dat in Duilschland zal bewaard blijven. Het is eene uitgave van Shakespeare van Stcevens met aanteckeningen van Tieck zeivengedurende een meer dan veertigjarig tijdvak, waarin de Duitsche dichter Shakespeare beoefendeom een uitvoerig werk over hem uit te geven dat echter niet tot stand is ge komen. Dr. Schucrmans heeft een' middel gevonden tegen den hik, hetwelk wij zeiven reeds in 7 gevallen met onmiddelijk gevolg hebben toegediend. Het bestaat eenvoudig in een paar stukjes witte suiker. Onmiddelijk, zegt Dp. Schucrmans, wijkt hierdour de hik, door welke oorzaak hij ook moge zijn te weeg gebragt. Geneesk. Cour.) 'sGRAVENUAGE, 12 November. Bij Z. M. be.-luit van den 9d<,n dezer, zijn benoemd: de Heercn T. Schuur man en B. Goudswaard tot Directeuren en J. Tollenaar tot Secretaris van de Nedcrlandsche Handelmaatschappij, aanvang nemende 1° Januarij J350. Op daartoe ingekomen verzoek heeft de Koning zijne goedkeuring ver leend aan het voornemen, oin in 1852 in de stad Arnhem eene Tentoonstel ling van Nationale Nijverheid te houden, waarbij ook voorwerpen uit andere provinciën dan Gelderland alsmede uit 's Hijks overzeesche bezittingen kunnen worden toegelaten. H. M. de Koningin-Weduwe heeft aan het Genootschap van Moederlijke Liefdadigheid aan den Helder, ƒ100 toegezonden. De Minister van Finantiën heeft ter kennis gebragt, dat, hoewel bij de onlangs plaats gehad hebbende intrekking van zilveren munten, naar de wet van 1816 vervaardigd, de guldens met den stempel van Nederlandseh Indic, tot 1839 geslagen, ter inwisseling zijn toegelaten, hieruit echter niet volgt dat munten, den stempel van Nederlandseh Indië dragende, voortaan aan de Rijks-Kantoren in betaling worden genomen, maar dat die munten, als niet behoorende tot het Nederl. Muntstelsel, geregeld bij dc wet van den 26sten November 1847, even als tot hiertoe het geval was, worden afgewezen. Wij meenen met zekerheid te mogen mededeelendat de HH. J. R. Thorhecke, Minister van Binnenlandsche Zaken, en Nedermeijer Ridder van Rosenthal, Minister van Justitie, voornemens zijn hun mandaat, als leden van de Tweede Kamer der Stalen-Gcneraal neder te leggen, aangezien zij dit mandaat, voor zich zeiven, incompatibel beschouwen met dc door hen be- kleede, hooge waardigheid. Inderdaad zal men zich dan ook herinneren, dat de Minister Thorhecke steeds geijverd heelt tegen de opname in de Grond wet, van de bevoegdheid tot het hekleeden dier beide betrekkingen gelijk tijdig. Twee belangrijke keuzen zullen dus weldra behooren gedaan tc wor den, om de twee vermelde plaatsen, naar waarde aan te vullen. AMSTERDAM, 10 November. Aan den wensch van vele oudheidminnaars, dat de oude St. Anthonie- poortlater bekeud onder den naam van St. Anthonieswaag, als een ge- denkteeken van vroegere eeuwen, mogt behouden blijven, zal worden vol daan. Het stedelijk bestuur heeft besloten dit gebouw geheel in zijnen oorspronkelijken stijl te herstellen, en doet er reeds eenige herstellingen aan uitvoeren. Dit gebouw gelegen op de Nieuwmarkt was voorheen eene stadspoort, die met verscheidene ronde torens en spitsen, kasteels-wijze gebouwd is, en waar van volgens een oud opschrift in den muur, de eerste steen op den 28stcn Mei 1488 is gelegd, en welk gebouw 5305 en 4 stuivers heeft gekost. Eene voor dien tijd belangrijke som, als men in aanmerking neemt dat vol gens oude aanteckeningen de werkmeesters twee stuivers en de knechts een en een halve stuiver daags verdienden. In 1617 werd het beneden tot een waag en boven tot een burgerlijke wachtkamer, heelmeesterskamer en andere gil den-vergaderplaatsen ingerigt en in 1690 werd in 't midden nog een torentje opgezet en een benedenvertrek tot eene kamer voor de ontleedkunde ingerigt. HARDERWIJK, 8 November. Men herinnert zich zeker het vooreenigen tijd medegedeelde berigt, omtrent een bewijs van het jammerlijk bijgeloof alhier, en waarvan eene oude vrouwmet name Gerritje Geesingdie men voor eene tovenaarstcr hield bijna het slagtoffer was geworden. Deze zaak is alstoen onmiddelijk ter kennis der justitie gebragt, die alle middelen heeft in het werk gesteld, om de schuldigen aan de zware mishandeling van genoemde vrouw op tc spo ren. Diesniettegenstaande heeft men er slechts viei kunnen ontdekken, die als zoodanig stellig herkend zijn gewordenmet name T. Luitjes en zijn huisvrouw G. Ham, J. Weijenherg en 8. Bakker. De instructie tegen deze personen is thans afgeloopenen, vermits de mishandeling eene ziekte en ongeschiktheid lot persoonlijken arbeid gedurende meer dan twintig dagen heeft ten gevolge gehadis deze in de tegenwoordige eeuw buitengewone zaak, bij bevelschrift der Arrond.-Regtbank te Arnhem, van den 5dcn dezer, naar den l'rocureur-Gcneraal van het Provinciaal Gereglshof van Gelderland verwezen, voor hetwelk zij binnen kort zullen teregt staan. MIDDELBURG, 9 November. Dingsdag 11. ontdekte de beurtschipper C. J. Mommaas en zijn knecht A. Pijpeling, varende op Zierikzecin de Zandkreek, eene drijvende sloep, met een eind touw en een riem er aan, die door hen met groole moeite werd opgcvischt. Kort daarop ontdekten zij op eene plaat, twee menschcn ten halven lijve in het water en, bij den steeds wassenden vloed, met bijna wis sen dood voor oogen. Hierop keert dc schipper, hoe moeijelijk en gevaarlijk dit voor hem, als zeilende voor wind en tij ook ware, terug en gelukt het hem na eene bijna wanhopige krachtsinspanning van meer dan een uur waarbij zijn knecht hem met moed en beleid bereidvaardig bijstond, twee arme Arnemuidsche visschers, die hier bij laag water kreukels (alikruiken) gezocht hadden en door den opkomenden vloed hunne sloep verloren hadden, te redden. Gisteren middag is de stoomboot Director, van Antwerpen naar Londen gestoomd; doch toen men het vuurschip gepasseerd was, ontwaarde men een Engelsch barkschip van Sunderland en bestemd naar Ceylori met steenko lenin wier nabijheid zich bevonden ren Hollandsche loodskotter en ceue visschersboot van Calais, hebbende achter zich eene loodsboot van Ostende, die het schip sturen moest, dewijl het op de Duinkerkscbe banken gestooten, daaibij lek geworden was en nevens verlies van ankers, kettingen, enz., het gehccle roer verloren had.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 1