BUITEJNLAJXDSCHE BERIGTEN. voegde autoriteit, tor vervolging van de onwillige» of tegenstrevers opgezon den behoort te worden. 3°. Dat, vermits volgens art. 459 van liet bestaande strafwetboek, ieder houder of oppasser van dieren of van melk- slagtvcc, van besmettelijke ziek ten verdacht, gehouden is, daarvan onverwijld aan het Hoofd van het Plaat selijk Bestuur kennis te geven en tevens dat vee opgesloten te houden, in de handhaving van dit art. het middel voor den Burgemeester ligt om te we tenof en waar zich eenigerhande ziekte onder het vee in zijne gemeente op doet; terwijl het bestaan der ziekte, even als tot dus ver, kan worden ge constateerd door de erkende veeartsen, of, daar waar deze binnen den beken den afstand niet voorhanden zijn, door andere deskundigen, en 4°. Dat de Plaatselijke Besturen de bevoegdheid behouden om op de tot dus verre gebruikelijke wijze, de medewerking in te roepen van de voor hunne gemeente aangewezene veeartsen terwijl in de gemeente, alwaar men geene erkende veeartsen tot het helpen handhaven der politie-maatregelen be komen kan, even als tot nu toe plaats had, deskundigen kunnen worden aangewezen, aan welke het onderzoek van en het toezigt op het vee kan wor den opgedragen zullende echter de reis en andere kosten in zoodanige geval len wanneer die mogten noodig zijn, niet meer ten laste van het fonds voor den landbouw kunnen komen, maar daarin moeten worden voorzien op dezelfde wijze als bij de uitvoering van andere gewone politie-maatregelen plaats heeft. Twee jaren geleden werden de leden der Hervormde gemeente alhier uit- genoodigd tot vrijwillige inschrijvingen, teu einde een Oude Mannen- en Vrouwenhuis te stichten, welk plan alstoen echter, ten gevolge der tijdsom standigheden, mislukte. Thans zijn de leden dier gemeente op nieuw daar toe uitgenoodigd. Tot den aankoop en de verbouwing met al wat tot de huishouding behoort, wordt 80,000 vereischt. Men verneemt dat Mr. Is. da Costa voornemens is dezen winter in het locaal Diligentia te 's Gravenhageniet gelijk vroeger ecne reeks van bijbel beschouwingen voor te dragen, maar een zestal letterkundige voorlezingen te houdenover Poé'zyin verhand niet Geschiedenis en Menschkunde waarop eone lijst ter inteekening in het locaal zal liggen. Deze voorlezingen zullen plaats hebben om de vier weken, beginnende met den 6<lcn December, en voorafgegaan worden van ecne buitengewone of inleidende lezing(te hou den op Donderdag den 22sten dezer) over improviserende Poëzy. 8 November. Z. M. de Koning is gisteren morgen uit deze residentie vertrokken en zal naar men verzekert, omstreeks tien dagen op het Loo verblijven. Z. K. H. Prins Frederik zal de sedert lang voorgenomen reis naar Ber lijn, heden nacht ten drie ure aanvaarden. Art. 91, 4, der Grondwet bepaalt, dat leden der Staten-Generaal een bezoldigd staatsambt aannemende of bevordering in de staatsdienst ver wervende, ophouden leden der Kamers te zijn, maar dadelijk weder ver kiesbaar zijn. Ingevolge deze bepalingen zijn opgehouden leden der Kamers te zijn de Ueeren1°. Mr. J. A. Philipsedie tot President van het Prov. Hof in Zuid- Holland is bevorderd. 2°. Mr. J. R. Thorbecke, die tot Minister van Binnen- landsche Zaken is benoemd en 3°. jhr. Mr. J. T. M. Nederineyer Ridder van Rosenthal, die benoemd is tot Minister van Justitie, voorloopig belast, met de portefeuille van het Departement voor de Zaken der Hcrv. Eeredienst, enz. SCHEVENINGEN, 7 November. Men vreesde dat de naaischool, waarop sedert 1837 voor rekening van II. M. onze geëerbiedigde Kouingin-Moedergedurende den winter een 50tal meisjes van behoeftige ouders, onder directie van Mevrouw Maas, onderwijs in vrouwelijke handwerken ontvangendit jaar niet zoude worden heropend. De edelmoedige Stichtster heeft echter de Directrice doen magtigen omvoor loopig op den ouden voet voort te gaan welke goedgunstige beschikking met I blijdschap is ontvangen. Met de stcurharingvisschcrij blijft 't zeer gunstig gesteld. Sedert den 30sten der verleden maand zijn weder 14 pinken te Scheveningen aangezet, die gezamenlijk 9,360,000 stuks hebben aangebragt. De haring is thans ook j grooter van stuk dan die welke 14 dagen geleden werd gevangen. Een der pinken heeft het verlies van een matroos te betreurendie in den nacht van 11 op 12 October voor Yarmouth, bij stormweder, over boord is geslagen. ROTTERDAM, 6 November. De Koninklijke Nederlandsche Maatschappij tot aanmoediging van den Tuin bouw hield op den 3(lcD November jl. hare zesde Algemeene Vergadering hier ter stede. In eene korte voorafspraak hragt de Tweede Voorzitter hulde aan de nagedachtenis van wijlen Z. M. Koning Willem II, Beschermheer der Maatschappijen deelde de Vergadering mede dat het Z. M. Koning Willem III I goedgunstig had behaagdhet Beschermheerschap over de Maatschappij aan I te nementerwijl tl. M. de Koningin onlangs het honoraire lidmaatschap wel I had willen aannemen. De Secretaris droeg vervolgens het verslag voor van I den staat der Maatschappij, die steeds gunstig is. Deze instelling voldoet I meer en meer aan hare bedoelingenterwijl het aantal leden toeneemt. De E eerstvolgende tentoonstellingen zullen zijn te Haarlem, Rotterdam, 's Hage. I De Heer Jhr. von Sieboldtot herstel zijner gezondheid tijdelijk buiten's lands, I en daardoor verhinderd aan de werkzaamheden deel te nemenheeft als lid I van het Bestuur bedankten is tot honorair President benoemd. De daardoor I ontstane vacature is aangevuld door de benoeming tot lid van het Bestuur, I van den Heer B. E. Cankrien, een der meest geachte ingezetenen van Rotter- l| damen algemeen bekend als bevorderaar van nuttige instellingen. Van •zijne toetreding is dus ook voor deze Maatschappij zeer veel goeds tc vcrwach- I ten. Dc overige leden van het Bestuur, die met 1850 moesten aftreden zijn herkozen. Deze Vergadering heeft overigens in allen deele voldaan aan het doel waartoe bijeenkomsten moeten dienen namelijk om door gemeen schappelijk overleg en wisseling van denkbeelden de belangen der zaak waar aan zij zijn toegewijd eendragtig te bevorderen. (IV. Rott. Cour.) AMSTERDAM, 7 November. Gisteren werd te 's Hage ecne Dame betrapt en aangehouden, op het uit geven van Russische coupons, welke vermoed werden valsch te zijn. Ten gevolge van de nasporingen, alhier onmiddclijk ingesteld, op de mecdcelingen en aanwijzingen van een tot dat einde overgekomen Commissaris van Polieie van 's Gravenhage, is gehleken, dat gemelde coupons, als ook coupons 2pCt. Werkelijke Schuld, volgens ecne nieuwe methode op steen zijn overgebragt en gedrukt op de steendrukkerij, waar vroeger reeds de welbekende adreskaarten in den vorm van bankbilletten zijn vervaardigd. Van de valsche coupons waren slechts weinige afdrukken gemaakt, en men gelooft dat dezen allen in beslag zijn genomen; terwijl de steen onmiddelijk na den druk is vernie tigd, zoo dat verdere misleiding niet te vreezen is. De Chef dier drukkerij is voorloopig in hechtenis genomen. ALKMAAR6 November. Op de koemarktgisteren alhier gehoudenwaren ruim 4000 stuks tc koop gesteld. De prijzen en verkoop waren voldoende. Onder het schoone vee muntte een gelde-koe van den Heer F. Roem, welke voor ƒ150 verkocht werd bijzonder uit. De verkoop van domein-goederen, gelegen in de gemeente Calandsoog genaamd het Kocgras, heeft den 22stcn October bij opbod ƒ578,300 kunnen gelden. Bij perceelsgewijze afslag van heden werd dit gebragt tot, ƒ035,000, en werd, gecombineerd, met 41,000 verhooging, genomen door den Heer Jhr. Mr. C. van Foreest. [Amst. Cour.) ARNHEM, 6 November. Aan de derde beestenmarkt alhier waren aangebragt 803 stuks vee. Bij prijsverhooging werd zeer veel verkocht, men besteedde tot 150 voor essen cn van 135 tot 150 voor kocijen. GRONINGEN, 5 November. Uit Uithuistermceden schrijft men van den lstcn dezer, als een bewijs dat een appelboom een hoogen ouderdom kan bereiken, het volgende: Door den storm in October II. is een appelboomwaaraan zich ongeveer twee zak appels bevond, omgewaaid. Deze boom was meer dan 132 jaren oud; want volgens nog bestaande beschrijvingen heeft hij den grooten watervloed van 1717 door gestaan. En wie zal bepalen hoe vele jaren hij toen al bereikt had? 'sHERTOGENBOSCII, 6 November. Het Kanaal de Zuid-Willemsvaart zal niet worden afgedamdzoo als eerst gemeld was, om daaruit het wrak en de machinerie der stoomboot Jan van Arkel n°. 2 op te halen er wordt thans ijverig gewerkt tot verdieping aan den kant der kade, ten einde tusschen dezelve cn het wrak een schip te kun nen brengen en doen zinkenwelke maatregel ook aan de andere zijde zal worden genomenom vervolgens onder het opzigt van den Heer A. van Haften de ligting en uit den weg ruiming te beproeven met dezen arbeid zullen echter nog eenige dagen heengaan. Intusschen lijdt de handel veel door deze strem ming, onderscheidene schepenwaaronder eenige met ijzerom in het Zoll- vcrein op bepaalden tijd te worden gevoerd worden opgehouden. Men schat de schade, ann het stoomjagt toegebragt, op 60 a 70 duizend gulden, en eene nieuwe dergelijke stoomboot op circa 150,000 gulden. Het elfde slagtoffer der ramp met de Jan van Arkel n°. 2 is gisteren nacht overleden; de Heer M. van Maaren Aannemer alhier, wiens leven men nog gehoopt had te behoudenis na 8 dagen lijdens en zinsverbijstering be zweken. De Stads-regering heeft de voormalige zoutziederij de Bloem alhier, aangekochtom daarin een algemeen slagthuis in te rigtenin verband met de voorgenomen opheffing van de Stads-Vleeschhalwelk laatste gebouw, naar men hoort, publiek zal verkocht worden. ENGELAND. Het overlijden van de Koningin van Madagascar, Ranavalo Marigalka, geeft hoop op het herstel der vriendschappelijke betrekkingen tusschen Enge land en Madagascar, die afgebroken werden ten gevolge der mislukte zending van den Generaal Dacres, twee jaren geleden. Haar zoon is een Christen. BELG1E, ANTWERPEN, 6 November. Gisteren avond kwam hier de stoomboot Amicitia van Rotterdam aan, met 30 lama's aan boord, die voor den Plantentuin te Parijs bestemd zijn. Heden morgen werden zij onder eenen grooten toeloop van nieuwsgierigen ontscheept. Zij zijn afkomstig uit de stallen van wijlen Z. M. Koning Willem II der Nederlandende Directeur van genoemden Plantentuin heeft ze voor de som van 20,000 francs aangekocht. Uit Luik meldt men dat aan het kanaal naar de Maas ijverig wordt gearbeid zoodat het den lstcn December zal kunnen geopend worden. Deze waterweg zal het verkeer met Nederland zeer doen toenemen.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 2