PR® ISSES. BERLIJN27 October. De Tweede Kamer liceft met 156 tegen 150 stemmen bepaald, dat de Eerste zal bestaan, behalve uit de Koninklijke Prinsen, uit 180 leden, deels te benoemen door de grootc grondbezitters, deels door de provinciale en deels door de Arrondissements-Vertegenwoordigers. OOSTENRIJK. In een schrijven uit Belgrado van den 12dcnOct., wordt een treurig tooneel opgehangen van de vervolgingen en mishandelingen, welke de Hongaarsche uit gewekenen te Widdin van de Turken moeten ondergaandie ben trachten te bewegen tot het omhelsen van het Islamismus. Thans wordt herigt, dat de Israëliten te Ofen en Pesth van de hun opgelegde oorlogsschatting zijn vrijgesteld. RISLiND. PETERSBURG, 19 October. De Keizer heeft een bevel uitgevaardigd, waarbij bepaald wordt dat er eene nieuwe uitgifte van schatkistbiljetten zal plaats hebben en wel ten bedrage van 7 serien, elk van 3 millioen zilveren roebels; ten einde alzoo de buiten gewone uitgaven te dekken, welke de marsch der troepen naar Hongarije heeft veroorzaakt. De zending van den buitengewonen Turkschen Gezant aan den Keizer beeft dien uitslag gehad, dat de Keizer zich voldaan heeft verklaard, indien de Hongaarsche uitgewekenen uit Turkije verwijderd worden. OOST-IN IS IE. BATAVIA, 25 Augustus. Hel stoomschip Batavia, Luit. ter Zee 2de kl. J. Groll, is den 29sten Julij met 3530 brieven naar Singapore vertrokken, en den 14de[1 dezer terugge keerd. Den 29stcn Julij is de Directeur-Generaal van Finantiën Lodewijk Launy Ridder der Orde van den Nedcrl. Leeuw en van de Danebrog-Orde van Dene marken, door cencn noodlottigen val van zijn paard, omgekomen. Bij de herstelling van het Nedcrlandsche gezag in deze gewesten als militair aangekomen, klom bij door bekwaamheden en ijverige pligtsbctrachting op tot de hoogste burgerlijke betrekkingen. Den Staat is in hem ontrukt een trouw en ervaren dienaar; zijne betrek kingen verliezen in hem een liefdevol echtgenootvader en bloedverwant en de talrijke schare, welke zijn stolïelijk overschot naar 's menschen laatste rust plaats volgde, leverde het ontegenzeggelijkst bewijs op van de achting, welke hij zich bij het algemeen had verworven. In zijne plaats is tijdelijk benoemd de President van de Algemeene Reken kamer, de Heer P. B. J. de Veer. Ter eere der overwinning op Balie zijn alhier leesten gehouden. Bij het volksfeest op den 6dcn dezer prijkte de voorgevel van het paleis met een zeer smaakvolle illuminatie, in welker midden de woorden vonkelden Hulde aan Land- en Zeemagt. Ook het Societeits-gebouw Goncordia, was schitterend geïllumineerd. Gymnastische speleninlandscbe tooncel-vertooningen natio nale dansen der Inlanders cn Afrikanen, en vele andere vermakelijkheden verbreidden eene algemeene vrolijkheid onder de talloozc aanwezigen. Het feest werd opgelaisterd door de tegenwoordigheid van Z. Exc. den Mi nister van Staat, Gouverneur-Generaal, die ten half zes ure, met Mevrouw Rochussen, ter plaatse aankwam, en met blijkbaar genoegen deze volksver maken hebben bijgewoond. Ten half zeven ure werd aan de troepen brood kaas, ham, wijn, sigaren enz. aangeboden. Op 'sLands oorlogs- cn particu liere schepen, ter reede, de laatstgemelde voor zoo ver die deel genomen had den aan de Balische expeditie, werd een soortgelijk feestmaal aan de zeelieden gegeven terwijl aan de reeds vertrokken bodems vervcrschingen waren ver strekt om op den dag van het feest aan de manschap te worden uitgedeeld. Aan de talrijke welvoorziene tafels, in de open lucht, door de schitterendste illuminatie voor het paleis verlicht, en door 2300 man bezet, waaronder 900 Europeanen, de overige Afrikanen en Inlandscbe troepen, was de geest drift algemeen. Te zeven ure beklom de Heer P. van Rees, mede-Commissaris voor de rege ling dezer feesten, het spreekgestoelte, tusschen de tafels opgerigt, en bragt in sierlijke en krachtige bewoordingen, hulde toe aan land- en zeemagt, welke toespraak werd beantwoord door twee militairen, die namens de aan wezige manschappenaan Balavia's ingezetenen dank betuigden voor het gul onthaal. Ten balt' acht ure werden verscheiden Chinesche vuurwerken op het YY'alcrloo-plein ontstoken. Ten half tien ure keerde de manschappen vrolijk en opgeruimd naar hunne kwartieren terug. Drie dagen later had het bal en sopper plaats, waartoe ruim duizend per sonen genoodigd waren. Z. II. de Hertog van Saxen-YVeiinar, was door eene ligte ongesteldheid verhinderd dit feest bij te wonen. De Luit.-Colonel van Swieten, door den Gouv.-Generaal een oogenblik vóór het feest, buitengewoon bevorderd tot Colonel, verscheen met de teekenen van dien rang op het bal, en ontving aller hartelijke gelukwenscben. Nadat Z. Exc. en Mevr. Rochussen, te acht ure, door Heeren Commissaris sen waren ingeleid, werd bet bal geopend, hetwelk duurde tot half twaalf ure, toen Z. Exc. en de gcuoodigden zich aan den disch begaven. Aan zes greote tafels werd plaats genomen door ruim 600 personen. Nadat men ge zeten was, stond de President der Commissie Jhr. J. C. R.cijnst, op, en wijdde den eersten kelk ter gedachtenis van de gesneuvelde Nederl. belden op Balie. Deze aandoenlijke herinnering liep in stilte af. Hierna stelde de Heer J President cenen feestdronk in, gewijd aan Z. M. den Koning, en daarna een' gewijd aan Z. Exc. den Gouv.-Generaal, met den wensch dat deze belang rijke gebeurtenis moge bijdragen om Zijne regering voorspoedig te doen zijn; cn daarna een tot hulde aan land- en zeemagt, en verzocht Z. Exc., als Opperbevelhebber der land- en zeemagtvoor beide rnagten de hulde der in gezetenen in dezen toast te ontvangen. Z. Exc. antwoordde: dat, als de Hertog van Saxen-YVeimar tegenwoordig ware, het zijne taak zoude zijn, als gewezen en laatste Opperbevelhebber der 3'lc Balische expeditie, de toast aan land- en zeemagt gebragt, te beantwoor den; doch dat, nu wij het genoegen moesten missen Z. H. te ziennu de toast aan Z. Exc. gerigt was, als Oppclbevelbebber van land- en zeemagt in deze gewesten, Z. Exc., uit beider naam, de beantwoording op zich zou nemen. Hij was verzekerd de getrouwe tolk der gevoelens van het Jeger en der vloot te zijnwanneer hij verklaarde dat officieren en manschappen even gevoelig als dankbaar waren voor de hcusche en hartelijke ontvangst bij hunne terug komst, voor de belangstelling hun betoond, voor de feestelijke hulde. Dat land- en zeemagt trouw baren pligt hadden gedaan en het pleit roem rijk hadden beslist. Dat zij, waar pligt en eer hen riepen, steeds geschaard onder de Oranje vaan, zouden wedijveren tot vervulling van hunne taak in de verdediging van deze kolonie en van de eer der oud-Hollandschc vlag. Dat land- en zeemagt evenwel weten, dat alle krijg niets is dan een mid del tot herstel van rust en vrede, een uiterst middelwaartoe alleen toe- vlugt mag worden genomen, wanneer alle andeie, met de eer bestaanbare middelen falen of te kort schieten dat daarom de krijgsbedrijven op Balie waarde haddenomdat zij het ontzag voor onze wapenen zouden vernieuwen en versterken, zoodat men mogt hopen, dat door hunnen invloedrusten vrede in dezen Archipel mogt heerschenopdat handel en scheepvaart, land bouw en nijverheid ongestoord en onbezorgd gedreven mogten worden en bloeijenen dat de regering daaraan meer en meer hare zorgenen de middelen, welke baar ten dienst staan, mogt kunnen toewijden, tot verhoo ging en bestendiging van de welvaart van i\'ed. lndië in bet algemeen en van Balavia's ingezetenen in het bijzonder. Nog onderscheiden toasten, door toepasselijke muziekstukken afgewisseld, besloten het maal. Voorts heeft de Gouverneur-Generaal den 14den dezer, de twaalf Heeren, die zich als Commissarissen inct de regeling der feesten hebben belast, met de Hoofd-Officiercn van de Land- en Zeemagt aan zijnen disch genoodigden hun zijne deelneming betuigd in de voldoening, welke zij mogen smaken van de zorgen daaraan besteed. De Portugesche Gouverneur te Macao, is den 22stcn Augustus door cenige Chinezen vermoord; de bezetting heeft daarop een der forten aangeval len en het veroverdwaarbij 74 Chinezen bet leven verloren. De moorde naars zouden reeds bij het afzenden der berigtcn, te Canton gevat zijn, waar zij het hoofd van den vermoorde aan den Onder-Koning voor 10,000 taels waren komen aanbieden. STA MS BERIGT. BURGEMEESTER itf YVETUOUDERS der Stad LEYDEN, gezien het be sluit van den Heer Gouverneur van de Provincie Zuid-Hollandvan den 19den September jl.A. N°. 8701 (3dc Afl.) Provinciaalblad N°. 73, herin neren bij deze de Ingezetenen dezer Stadaan de hun bij art. 42 in verband inet art. 27 der Wet van den 29sten Maart 1833 Staatsblad N°. 4) op gelegde verpligting tot het doen van Suppletoire aangiften, zoo betreffende het in gebruik komenbetrekken of meubelcren der pandenwelke op den 15dcn Mei dezes jaars buiten gebruik waren, als wegens de vermeerdering, uitbreiding, verwisseling of aanschaffing van Deuren cn Vensters, Haardste den Dienst- en Wcrkboden of Paarden wanneer zij in de termen van het bovenaangehaalde artikel vallen, en zulks ten einde de toepassing der straf bepalingen, in de artt. 35 en 39 der boven aangehaalde YVet vervat, te voorkomen. DU RIEU, Ley den, 22 October 1849. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAM.YIER. AKAMEMIE-NIEUWS. rROMOTIE AAN DE LEYDSCUE IIOOGESCUOÜL. Den 29steD October den Heer J. G. de Bruyn van Rotterdam, in de Reg- ten, met Theses. PROMOTIE AAN DE UTRECIITSCIIE IIQOGESCHOOL. Den 26sten October de Heer YV. K. van der Breggenvan Amsterdam in de Regten, na verdediging van zijne Ouaestiones Juris. Dienzelfden dag de Heer YV. A. Verhellouw, uit's Hertogenbosch in de Regtenmet Theses. KERKNIEUWS. ENKHUIZEN, 24 October. De Kerkeraad der Ncderd. Herv. Gemeente alhier heeft het volgend alphab. drietal gemaakt: DD. ter Haar Romeny, te Eemnes (Binnendijks); van de Velde, te Borne; Cats YVor, te Mijdrecht.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 2