LEYDSCHE COURAN N°. WOENSDAG, 31 OCTOBER. Ue Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. Do Prijs dor Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven BINNENBAN DSC HE BER1GTEN. l.EYDElY, 30 October. \Vij licbbcn in onze vorige vei meld dat er bij bet Studentencorps een plan gevormd is, om ter viering van 't 275 jarig bestaan onzer Iloogescbool op den 8sleD Fcbruarij 1850, in Junij daaraanvolgende. den intogt voor te stel len van Prins Frederik HendrikLinnen 's Hertogenbosch in 1629 (en niet in 1669, eene kennelijke drukfoutals men zich herinnert, dat de Vorst reeds in 1647 overleed.) Deze minder algemeen bekende verovering was eene der vermaardstc wapen feiten van den Prins, die zich daarbij door zijn beleid, on verschrok ken beid en volharding grooten roem heeft verworven. In 't begin van Mei 1629 sloeg bij met een leger van 24,000 man en 4000 ruiters 't beleg voor de stad door den Spaanseben Krijgsoverste Grobbcndonk aan 't hoofd van 3000 man en 1000 ruiters verdedigd. In Junij daagde de Graaf v. d. Berg met een Spaansch leger van 30,000 man en 17,000 ruiters tot ontzet op; trok echter na eenige mislukte aan vallen op 's Prinsen wel verschanst leger af; doch toog naar den ljsscl, viel in Gelderland en drong tot Naarden door; zoodat men den Prins raadde 't be leg op te breken, om Holland te hulp te snellen, toen de verovering van Wezel van onze zijde, 't Spaansche leger deed aftrekken, en de Prins 't beleg tot den 14'|CD September voortzette, wanneer de stad bij verdrag overging en drie dagen later de uitlogt der bezetting, die 1200 man aan dooden cn niet minder gekwetsten telde, plaats had. Het Handelsblad meldt, dat de Hecrcn Thorbccke, Nedermeijer van Rosenthal en van Bcsse, ten huize van den Heer Thorhecke alhier eene confe rentie hebben gehad. Als tegenhanger van het vermelde uit Arnhem betrekkelijk eenen val van een' metselaar, kan dienen het volgende: Eenigen tijd geleden werd er te Hasselt aan den toren metselwerk verrigt; de werkman werkte als gewoon lijk in een bak en wel op eene hoogte van tusschen de 80 en 100 voeten; ook hier brak het touw, de bak kantelde, de werkman viel er uit, en kwam zonder het minste letsel aan den voet van den toren, in staande hou ding op den grond. Deze wonderbare redding had zich aldus toegedragen: op ongeveer twintig voet den grond genaderd, bleef de vallende met de beide armen onder de oksels in de touwen hangen, waarmede de bak op en neder gelaten werd, en welke juist zooveel konden toegeven, dat hij met de voelen den grond koride bereiken; waaraan alleen de redding te danken was. Echtgenoot cn vader, begaf hij zich dadelijk naar zijn huis, om met dank baar gevoel zijne vrouw, deze wonderbaarlijke redding uit een zoo groot ge vaar het eerste medeledeelen. (j\ed.) De Regering van Rotterdam heeft eene Commissie benoemdom een plan te beramenter oprigting van eene openbare bibliotheek. De Amsterd. Courant meldt uit Zwolle het volgende: De reis van II. K. II. Prinses Marianne naar het Heilige Land wordt nog al gekenmerkt door afwisselende tegenspoeden, eerst ter zake dat haar lijfarts, die te Rome zijn verblijf hield, aldaar niet was te vinden, later eene vccrtiendaagsche ongesteldheid der Prinses, welk een en ander eene maand vertraging heeft opgeleverd het gevolg daarvan is, dat H. K. H. hel hoofdpunt van bare reis nog niet heeft bereikt, zoodat allerwaarschijnlijkst de reis op 1 December aanstaande niet kan afgeloopeu zijn op welk tijdstip liet huur-contract der boot ten einde is. Naar men zegt, is de huurprijs bepaald op 50^000, ter wijl voor elke maand langer dezelfde som moet zijn bedongen den 9Jïn Sep tember was de Prinses te Catania, op het eiland Sicilië, toen was alles wel, zoomede de Eeiw. Heer van Senden. 'sGRAVENI1AGE, 30 October. Z. M. heeft tot Ridders der Orde van den Nederl. Leeuw benoemd, den Re geringsraad M. von Gagernden Consul te Bahia, den Heer Leciagna en din Heer H. P. van Ede van eter Pais, te Rotterdam; deze laatste ter vereering van den ijver cn zelfopoffering, door hem in onderscheiden betrekkingen, maar vooral als regent van het gasthuis aldaar in de verpleging der cholera- lijders bewezen. Gisteren hebben er wederom onderscheidene eonferenliën plaats gehad die tot de vorming van hel nieuwe Ministerie betrekking hadden. Gisteien avond heeft de Koning den Heer Thorbccke ontvangen. Bij voortduring spreekt men er van, dat het Ministerie reeds is of spoe dig zal worden zamengesteld en vrij algemeen wordt heden verzekerd dat het bestaan zou uit de HeerenThorbccke, Binnenlandsche Zaken; van Golt- stein, Buitcnlandsche Zaken; Nedermeycr van Rosenthal, Justitie; I'ahud, Koloniën; van Bosse, Financiën; Mutsaers, R. Kath. Eeredienstvan Heem stra, Hervormde Eeredienst; Generaal Spengler, Oorlog; en van den Bosch of volgens anderen Ter Bruggen Hugenholtz), Marine. Daar er echter reeds zoo vele lijstjes verspreid en openbaar gemaakt zijn, zoo is het zake, aan de zamenstelling van het Ministerie op die wijze, vooralsnog niet te veel geloof te hechten, zoo lang zij niet officieel zal worden bekend gemaakt. H. K. II. de Erfgroothertogin van Saksen-Weimar-Eisenachis van hier naar de Koningin-Weduwe op Biljoen vertrokken. De Tweede Kamer is tegen den 6dcn November, des namiddags ten 3 urebijeengeroepen. MIDDELBURG, 25 October. De beschuldigde J. B. de L'oeil is heden op alle punten schuldig verklaard en veroordeeld om aan de galg te worden gehangen, dat er de dood na volgt. De voorgezeten hebbende Vice-President, Mr. S. de Wind, beeft daarop eene treffende toespraak tot den beschuldigde en tot bet publick gehouden, het welk in ongemeen groot getal was toegestroomd. 's HERTOG EN BOSCH, 29 October. Alhier heeft gisteren morgen een verschrikkelijk ongeluk plaats gehad. De ketel van de stoomboot Jan van Arkel N°. 2 is op het oogenblik dat die boot naar Rotterdam zou afvaren, des morgens om 7 ure, met zulk een ontzet tend geweld gesprongendat een groot gedeelte van het achterschip aan stuk ken vloog en op den wal werd geworpen. Een aantal personen is daarbij om gekomenheden morgen waren reeds 10 lijken gevonden, waaronder dat van den Hofmeestervan den onlangs tot den rang van Kapitein bevorderden Officier Smits, van den Heer Schnitzler, aannemer alhier, en van den Heer J. Vermeulen, van Waspik. Verder is een der stokers zwaar gekwetst en zijn de machinistde hofmeestersknecht en een andere stoker door brand wonden ligtcr gekwetst geraakt. De Kapitein A. van der Schuit is, ofschoon zelf van het schip geslingerd en in Int water nedergekoinen, behouden ge bleven ook schijnen allen die zich op het voorschip bevonden zonder letsel gebleven te zijn. Een man der equipage werd nog vermist. Een stuk van de ketel, bijna 4000 {C zwaar, werd over grachten en hui zen geslingerd en is op een plein nedergevallen. De Advokaat Schilfer, die zich mede op de stoomboot bevond en met den Kapitein Smits stond te spre ken, werd bij de uitbarsting in het water gesmeten doch ook is behouden. Het tooneel der ramp leverde een verschrikkelijk schouwspel op men zag niets dan modder, bloed, verminkte lijken en het overschot der stoombootvan welke men gisteren bezig was te redden wat nog te redden was. Men ver moedde dat in het geheel 22 personen het leven zouden hebben verloren. B U l TEN LA N DSC li E BE lil GTEN EAl GEL. A W LONDEN, 27 October. H. M. is door do waterpokken aangetast, zoodat zij de plegtigc opening van de Steenkolen-Beurs Dingsdag niet zul kunnen bijwonen. M»n kan zich niet herinneren dat de haringvangst ooit zon overvloedig geweest is als thans; de markt alhier wordt overstroomd met dezen visch waardoor de prijs zeer gedaald is. Er zijn gisteren 13 bogen van den spoorweg-viaduct nabij Preston inge stort, door ophooping van water in den omtrek van dien weg, FRANKRIJK. PARIJS, 28 October. De Generaal d'llautpcul, die, zoo als gemeld is, tot Opperbevelhebber van bet expedilionnair leger in Italië is benoemd, is tevens belast met de betrekking van lijdelijk gevolmagtigd Minister der Republiek bij de H. Stoel, na de terugkeering van den lieer de Corcelles. De stad Parijs moet weder eene leening van 40 millioen fr. doen, om hare uitgaven voor bet jaar 1850 te kunnen dekken; onlangs beeft zij eene lccning van 25 millioen aangegaan.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 1