meer bezat. Narvacz begaf zich naar bet paleis en fic Koningin ontving dat ontslag uit zijne band 5 zij behield het, zeggende dat zij er op zou ant woorden. De Ministers vertrokken; de Koning en de Koningin woonden de opera bij. Daarop het bewuste ontslag aangenomen zijnde, werd een nieuw Kabinet samengesteld, waarvan President is en Minister van Oorlog, de Generaal Graaf Cleonard. Brusselschc bladen melden echter dat dit Ministerie slechts weinige uren bestaan heeft, en toen weder door het oude is vervangen. Een brief uit Barcelona van den 18llcn meldt dat de beruchte Lola Monies door haren echtgenoot den Engelsclwnan Ileald verlaten was, omdat li ij vreesde dat zij hem in hare drilt zou vennoorden, daar zij hem reeds tc Perpignan met cene dolk ccne wond bad tocgcbragt. ITPAE.SE. ROME, 16 October. liet is niet waarschijnlijk dat de Paus bier zal terugkecren voor dat de orde op goede gronden zal gevestigd zijnen hij dus toegeeflijkheid en verge vensgezindheid zal kunnen toonen. De Kegerings-Commissie der Kardinalen heel't beslotendat jaarlijks voor een bedrag van 300,000 kroonen zal worden ingetrokken, aan republi- kcinsch muntpapier. Men verzekert dat de Toscaansche leening van 25 tnillioen fr, met het Ncderlandsche huis Hope en Cornp. gesloten is. WAPEIzü. 15 October. Bij Koninklijk besluit is het toezigt over do scholen weder geheel aan do geestelijkheid opgedragen. Alle schoolboeken moeten de goedkenring der Bis schoppen hebbenen de onderwijzers mogenop straf van ontslaggeene an dere dan goedgekeurde boeken gebruiken. Ook hebben zij te zorgendat hunne leerlingen op de school geene onzedelijke boeken in handen krijgen. De Napelsche oorlogsvloot telt 41 schepen met 718 stukken en wel 2 linieschepen, 5 fregatten, 2 korvetten, 5 brigantijnen, 11 stoom-fregat- ten 4 stoom-korvetten en 12 andere stoom-vaartuigen. De inhechtenisnemingen hebben sedert ecnige dagen opgehouden en de gemoederen zijn tot bedaren gekomende aanleiding tot deze gestrengheid blijft onverklaarbaar. Sommige der vertegenwoordigers van vreemde mogend- beden hebben niet onverschillig kunnen blijven bij maatregelen, zoo bedroe vend als de vervolging tegen de achtenswaardigste mannen des landsen po gingen gedaan om hen aan de nasporingen der politie en aan de gevangenne ming te onttrekken. Onder anderen heeft de Franschc gezant aan velen hun ner de middelen verschaft om het land te verlaten. Een dertigtal heeft eene schuilplaats gevonden aan boord van de stoomboot Ariel, die hen naar Civita Vecchia heeft overgebiagt. De Tempo heeft gisteren het lang verwachte besluit omtrent het be stuur van Sicilië, dat voortaan geheel van dat van Napels afgescheiden zal zijn, hekend gemaakt. Het eiland zal een vierde gedeelte in de gemeenschap pelijke uitgaven, voor de civile lijst, en de departementen van oorlog en marine moeten dragen; een Stedehouder, hetzij een Prins uit den bloede, hetzij cenig aanzienlijk persoon zal in naam van den Koning het eiland be sturen en voorzitten in eencn raadzamengesteld uit eenen Minister van Staat en onderscheiden Direclenrs, belast met de Binnenlandsche aangelegen heden, de Politie, de Finantiën, de Justitie en de Kerkelijke zaken. Boven dien zal een bijzondere Minister voor de Zaken van Sicilië voortdurend bij den Koning le Napels verblijven. PSEUISSEW. BERLIJN, 24 October. De Regering heeft in de laatste dagen gedurig depêches ontvangen van den Gezant te Constantinopelwelke van zulk eenen ernstigen aard zijn geweest, dat het Ministerie zich de zaak bepaaldelijk heeft aangetrokken. Aan genoem den Gezant en aan dien te Petersburg zijn instructien gezonden, om al hun nen invloed aan te wendenten einde den vrede te behouden. De Gevolmagtigden van Hannover en Saksen hebben aan den Raad van Administratie kennis gegeven, dat zij naar hun Vaderland wedei'keerenna dat hunne Regeringen niet toegetreden waren tot het inzigt van Pruissen en de andere Staten, om den 15l,en Jannarij bepaaldelijk vast te stellen als den dag van de verkiezingen voor het Volkshuis. De werkzaamheden van den Raad zullen echter door dit vertrek geen verlet lijden. In de omstreken van Potsdam hield zich op eene afgezonderde plaats cene vrouw onledig met de kunst van waarzeggen uit de kaarten, en mis leidde bij herhaling de onkundigenvan wien zij voor hare profetiën 2 gros- schen ontving. Aangeklaagd hij de regtbank aldaar, werd zij vrijgesproken, op grond dat het niet bewezen wasdat hare bezoekers inderdaad aan die waarzeggerijen hadden geloofd. Thans heeft het Hof van Appèl dit argnment verworpen en haar veroordeeld tot 6 maanden tuchthuisstraf en openbare tentoonstelling. OOSIEKBIJH. WEENEN, 22 October. De Keizer heeft hij den Maarschalk Radetsky, voor zijn vertrek, een bezoek afgelegd, welk voorbeeld door al de hier aanwezig zijnde Aartshertogen gevolgd is. De zoo dreigende depêche van Lord Palinerston (waarvan wij in ons vorig nommer gewaagden is door Lord Ponsomby niet aan den Vorst von Seliwarzenberg medegedeeld, en inmiddels is een andere courier uit Londen aangekomen met last om de meergemelde depêche niet aan het Oostcnrijksche kabinet mede te declen. Men houdt het daarvoor dat Engeland, ziende dat Frankrijk zich ongaarne aan zijne oorlogzuchtige poliliek ten aanzien van het vraagstuk der uitlevering van de Hongaarsche vlugtelingen aansloot, en twij felende, of het, wanneer het tot eenen oorlog mogt komen, wel op de op» regie medewerking van de Franschc regering zou kunnen rekenen, besloten heeft zich meer inschikkelijk te hélooncn. Intnssclien is aan den Admiraal Parker het hevel afgezonden om met zijn smaldeel naar den ingang der Dardanellen te stevenen. Ruim 800 schoolonderwijzers hebben eene petitie aan het Ministerie in gediend over 't schoolwezenen daarin onder anderen verzocht: Staats-volks- seholen. Toezigt daarop van wege den Staat. E<-n I.ands-school-raad, en daarin bekwame mannen uit den onderwijzers-stand. Bezoldiging der onder wijzers door den Staat. Verantwoordelijke ondermeesters. Verlenging van den tijd der schoolpligtigheid voor de jeugd, de jongens tot aau liet 15d<!, de meisjes tot aan het 13dc jaar. De telegraphische linie tnsschen deze stad en Munchen zal legen het einde van November voltooid zijn. Daar deze in verhand wordt gehragt met die van Frankfort, zal men binnen weinige uren gemeenschap tusschen hier en laatstgenoemde stad kunnen onderhouden. De Hongaarsche uitgewekenen schijnen niet van geldelijke middelen be roofd; ten minste had, zoo men meldt, Klapka voor 200,000 thl. wissels op Engeland genomen. Graaf Batliyanydie onlangs de doodstraf met den kogel heeft onder gaan was de kleinzoon van den Graaf Batliyany, die op den wereldberoem- den Rijksdag tc Presburg, alwaar Keizerin Maria Theresia om de hulp der Hongaren tegen liet zegevierende leger van Frederik II bad, hel onvergete lijke: Moriamür pro regina nostra,(Laat ons sterven voor onze Koningin!) uitriep. Deze kreet werd door de geliceie Magnaten-Vergadering in geestdrift herhaald. De Hongaarsche edelen hielden woord het Oostcnrijksche Keizer rijk werd grootendeels door hunnen volhardenden moed gered. Maria Theresia benoemde den Graal uit dankbaarheid in 1748 tot Palatijn van llongaryë. De vader van denden 6dcn Oct. te Arad opgehangen Ilongaarschen Generaal Graaf Leiningen-Weslerhurg, een grijsaard van 80 jaren, die in IVeenen als Luit.-Veldmaarsclialk leefde, is op het herigt van den schandelijken dood van zijnen 30-jarigen zoon gestorven. Deze oude krijgsman heeft als overste in Hollandsche en later in Fransche dienst gestaan. In 1791 keerde hij naar Duitschland terug. Ook hij stierf dus als een offer van den Ilongaarschen opstand, VEREEKIGBE SflATEM. De grootste bron van bedrijvigheid voor de scheepvaart dezer Stalen is ge legen in den toenemenden aanvoer van landverhuizers, die thans grooler is dan ooit. Van 1 April tot 30 Sept.jl. zijn te New-York aangekomen 163,196 passagiers, zijnde 896 per dag, hetgeen eene vermeerdering van 30,000 over gelijk tijdvak van het vorige jaar is. Dc aankomst te Boston, ofschoon lang niet zoo aanzienlijk toont nog grooter verhouding ten voordcele van het te genwoordig jaarte weten 13,867 tegen 7,275 in het vorige jaar. Het geheele getal landverhuizers, dat in 1848 in New-York is aangekomen, bedraagt 248,189, van welke 189,251 uit Ierland, namelijk 59,675 ko mende regtstreeks van daar en 129,576 van Liverpool. AKABEIIE-NIE l\V§ PROMOTIE AAN DE UTREClITSCIIE HOOGESCHOOL. Den 26stcn October de Heer J. II. van Deldcnvan Deventer, in de Reg ten met Theses. SEBRBTIEEWS. Z. M. heeft goedgekeurd de door de Kerkeraden der tlcrv. Gemeenten tc Amsterdam, Eelde, Urk, Woudsend, Nederhemert, WilmsBaambrugge, Mastenbroek, en Uitwijk uitgehragte beroepen op DD. E. B. Swalue, Th. Dr. te Goes; P. K. Begeman, te Kiez.ilJ. P van Hall, vroeger te Kadzand J. II. Seemerinkte St. Johannisga, en de Candidaten C. II. van Darn^ 6. van Ilaltem, P. M. Keiler van Iloorn, J. M. Vcrff en S. G. E. Jorissen. ROTTERDAM, 24 October. De Breede Kerkeraad der Nederd. Hervormde gemeente alhier heeftuit het hekend gemaakte drietal Predikantenheden beroepen, Ds. Walraven Franken Azn.te Waddingsveen. A 86 E il T K A'TT S li IV. Heden beviel voorspoedig van een' ZOON, Letden, 25 Octobsr 1849. M. POTTUM, Backer. Heden overleed; na een langdurig en smartelijk lijden, mijne geliefde Dochter E. LE FEBURE, tot diepe smart van mij en mijne nog overige Kinderen, in den nog jeugdigen lecltijd van ruim 23 jaren. Leïben, Wed. J. L. LE FEBURÉ, Geb. Veyebrief 25 October 1849. en Kinderen. Den 27stcn October 1849 overleed te Leyden in den ouderdom van ruim 72 jaren, Vrouwe CATHARJNA JOBtNA PLEVIER, Weduwe van deu Wel- Ed. Geboren Heer Mr. Pieter van Oüteren, diep betreurd door hare nage- latene Betrekkingen.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 3