BUITEJNLANDSCHE BERJGTEN. slagingen floor deze mctledeelirigen uitgelokt getuigden van den wetenschap- pclijlien zin en de humaniteit der leden. Na den afloop der werkzaamheden bleef men vriendschappelijk bijeen. Gisteren morgen werd de algemeene vergadering gehouden. De President van bet hoofdbestuur, de Heer Schneevoogt, opende haar met eene sierlijke rede, waarin hij het groote nut aantoonde, hetwelk de maatschappij aan de geneeskundige staatsregeling, de geneeskundige wetenschap en de geneeskun digen zelvcn zal aanbrengen. Daarna gaf de Secretaris van bet hootdbesluur, de Heer Ramacr, een uitvoerig verslag van den staat der maatschappij, zoo wel van de eerste pogingen, welke tot bare oprigting gedaan zijn, als van haren tegenwoordigen toestand, benevens van de werkzaamheden der verschil lende afdcelingen uit dit verslag blijkt, dat de maatschappij thans 23 af- deelingen heeftdie te zamen ongeveer VOO leden tellen. Na vele cn gewig- tigc beraadslagingen, bad de benoeming van bet hoofdbestuur plaatstot welke met bijna eenparige stemmen gekozen waren de HeerenDr. Schnee voogt, Dr. Hcije, Dr. Sybrandi, Chirurgijn Vollcnhoven, te Amsterdam, Dr. Ramacr, te ZulplicnProf. G. J. Mulder, te Utrecht; Dr. Molenwater, te Rotterdam; Dr. Evers, te 's GravenhageDr. Homoet, te Arnhem; Dr. Ali Cohen, te Groningen, cn Prof. Donders, te Utrecht. Ten G ure sloot de President deze in vele opzigtcn zoo belangrijke verga dering waarna de leden zich aan cenen gcmeenschappelijken maaltijdin liet liötel Rellevue vercenigdcn. ■In het volgende jaar zal de bijeenkomst te Utrecht worden gehouden. ASSEN, 24 October. Het bert, waarover melding is gemaakt, is in de nabijheid van Anderen geschoten. Een man, aldaar in het veld werkende, bespeurde het en gaf daarvan kennis aan den jager J. Reinders; deze begaf zich met vier ingeze- nen op weg cn toen hij liet in het oog kreeg, liet hij deze mannen achter blijven, om hem, ingeval van nood bij te staan, en ging alleen voorwaarts. Zoodra liet hert hein zag, kwam bet in vollen ren op hem af, bij liet liet tot op acht passen naderen, schoot toen en bal bet geluk, hetzelve voor in de borst te treffen, bet bleef staan, wankelde en zeeg neder. Men schrijft den groeten baat van het hert jegens menschen toe aan de vele mishandelin gen en plagerijen, waaraan bet, nog in de kamp zijnde, van de zijde van arbeiders en jongens heeft bloot gestaan. 'S HERTOGENBOSCH 25 October. Den 22sten is alhier in de kracht zijns levens ontslapen Dr. C. H. J. Franc- ken Rector der Lalijnsclie Scholen alhier en Bestuurder van het Provinciaal 'Genootschap van Kunsten en Wetenschappen in Noord-Brabant. In 183G pro moveerde bij aan de Iloogcschool te Lcyden. Hier geplaatstwerd hij benoemd tot Lid der Prov. Commissie tot opsporing en bewaring van Monumenten cn Oudheden in Noordbrabant. Zijne redevoering bij bet Prov. Genootschap ge houden over het Dualismus in de natuurgodsdienst der oude Germanen en zijn verhand met de oud-Persischewerd op veler verlangen in 't licht gegeven'; weinig dagen vóór zijn dood maakte bij zich bij bet Prov. Genoot schap bekend als den schrijver der met de medaille des Gcnootscliaps be kroonde prijsverhandeling over de Cimbren. EKCELA1VD. LONDEN, 24 October. De spoorweg van Dublin naar Cork is de vorige week over zijne gclieele uitgestrektheid geopend. Er hadden bij die gelegenheid feesten plaats, aan welke de Lord-Luilenant van Ierland beeft deelgenomen. Heden is voor liet eerst geen Cholera-geval van hier en uit den omtrek aangegeven. In de laatsfe dagen zijn hier aanzienlijke hoeveelheden aardappelen uit NederlandBelgië en Frankrijk aangevoerd. Te Dublin bestaat bij dc Regering bet plan om een groot getal posten op te heftendie inderdaad sinecures zijnmen zou daardoor eene besparing verkrijgen van ƒ144,000. FEAIK1ÏJS. PARIJS, 25 October. Dc Voorzitter der Republiek beeft sedert zijne benoeming reeds 133 maal, den Ministerraad gepresideerd. Hij bezoekt van tijd tot tijd fabrieken en inrigtingen van nijverheid cn wordt cr betamelijk doch zonder groote geest drift ontvangen. - Onruststokers zijn wederom aan den gang om het volk op te ruijen in oproerige geschriften, die zij aanplakken, en waarin zij de Regering aanval len als zou die de vestiging der Republiek te Rome verhinderd hebben. Er worden echter door de Regering bij den naderenden winter krachtdadige maatregelen genomen om de orde te bandhaven. Al de forten der stad zul len gewapend en 100,000 man er ingelegerd worden. In dc zitting der Wetgevende Kamer van den 24slen is besloten het voorstel om de vroegere verordeningen in te trekken, waarbij het verblijf in Frankrijk aan de Vorsten uil het geslacht der Bourbons en Orleans ontzegd wordt, niet in overweging te nemen. De Minister van Binnenlandscbe Zaken beeft de redenen welke de Re gering bewogen, om, hoezeer zij zich in beginsel met dit voorstel verecnigde, toch er op aan te dringen, dat het voor het tegenwoordige niet in aanmerking genomen mogtcn worden, en hoofdzakelijk bet volgende gezegd: Dc wetten waarvan de intrekking wordt voorgesteld zijn niet nieuw, On der het Keizerrijk beeft men gemeend het geslacht der Bourbons te moeten verbannen; gedurende de restauratie heeft men de familie Napoleon verban nen na de revolutie van Julij werd de oudste tak der Bourbonsthans heeft men den toegang tot het Vaderland voor de familie des Keizers opengezet en de wetten ten aanzien der beide takken van de Bouibons gehandhaafd. AVij weten dat er in die lamilien personen zijn die diensten aan het Va derland bewezen hebben anderen zijn te jong vertrokken dan dat men hun iets zou kunnen verwyten; maar wij gelooven niet dat men hun nu reeds de vergunning tot den terugkeer naar Frankrijk kan geven. Het land is rustig de nijverheid begint op onderscheiden punten te her leven maar er hcerscht nog zekere onbestemde onrust, eene nietige omstan digheid zon die kunnen verhoogen. Eerst door eene langdurige uitoefening der verkregen regten kan het vertrouwen zich bevestigen, cn wij gelooven dat de aanneming der onderhavige voorstellen de bereikiug van het doel waarnaar wij strevenzou kannen vertragen. Niet dat wij gelooven dat de Vorsten van het Huis Bourbon naar Frankrijk zouden terugkeeren om er tegen het beginsel van het algemeene stemregt zamen te spannen en het aan te randen wij gelooven dat zij hier als goede en eenvoudige burgers zouden komen leven maar wat zij zeiven niet deden dat zou men in hunnen naam kunnen beproevenEr zijn gedeelten van Frankrijk waar de herinnering aan de Regering van den oudsten tak nog in aller harten levendig is. Dit is voorzeker een prijzenswaardig gevoelmaar heeft men gcene reden om te vreezendat woelzieke lieden dat te baat zou den kunnen nemen, om in de streken onlusten aan te stoken, die men met geweld zou moeten onderdrukken Maar bovendien zonin geval van aanneming van het voorsteldoor som mige lieden, wier leeistellingen wij bestreden hebben, uw votum zoo ver keerd uitgelegd worden dat zij niet zouden nalaten te zeggen dat gij het Koningschap wilt herstellen. In sommige departementen, waar vrede cn rust hcerscbcn, zou de aanne ming van het voorstel het herstelde vertrouwen schokken. Om dat vertrou wen te verlevendigen hebben wij het mogelijke gedaanhebben wij de goede verstandhouding tussclien de heide staatsmagten trachten te handhaven; die verslandhouding bestaatgij hebt weinige dagen geleden een bewijs daarvan gegeven. Uw votum omtrent liet Romeinsche vraagstuk heeft tot bevestiging van het vertrouwen irieer hijgedragen dan gij u kant voorstellen. Wij heb ben alle onze pogingen aangeweud oin dat doel te bereiken, en nu zou al wat gedaan is door de aanneming van voorbarige voorstellen weder afgebroken worden! Wij vragen u das neemt dat voorstel niet in overweging; later, wanneer liet geschikte tijdstip verschenen is, zal de Regering zich beijveren, om den tegenstand dien zij thans genoodzaakt is te biedenwederom goed te maken. Daarop is besloten met 484 tegen 103 stemmen, het voorstel niet in overweging te nemen. In de Zitting van den volgenden dag is liet voorstel om aan de opstan delingen van 1848, amnesti te verlcencn, nadat de Minister van Binnen!. Zaken Dufaure het insgelijks bestreden, met 419 tegen 183 stemmen af gewezen. Het gerucht van de benoeming van den Heer de Corcelles in plaats van den Heer de Falloux tot Minister voor het Onderwijs, schijnt zich meer en meer te bevestigen maar men is het nog niet eens over de juiste beteckenis, die men aan deze keuze moest geven. Men meent dat de Heer de Corcelles in de Romeinsche zaak nagenoeg dezelfde beginselen van zijn voorganger zou aankleven. De laatste nieuwstijdingen uit Rome meldden, dat men de wer ken aan het Vaticaan voor de ontvangst van den Paus heeft geschorst, waar uit men dus opmaakt, dat de II. Vader vooreerst nog niet zal terugkomen. De Moniteur bevestigt officieel de benoeming van den Generaal d'llautponl voor het Opperbevel voor het Fransche leger te Romein plaats van den Generaal Rostolanop zijn verzoek teruggeroepen. De Keizer van Rusland heeft aan den beroemden schilder II. Vernet 100,000 fr. doen overmaken voor een onlangs naar Petersburg gezonden schilderij. SPANJE. MADRID, 19 October. Gisteren werd in den Ministerraad de hegrooting van 1850 goedgekeurd. Na den afloop der raadsvergadering begaven de Ministers zich naar hunne hotels en maakten zich gereed voor de bijwoning der opera in den hof-schouwburg. Onderlusschen viel, naar men zegt, het volgende ten paleize voor: Eergisteren had de Koningin tegen haren eersten inayordomoden Graaf de Pino Hermosa, gezegd, dat liet noodig was, dat het Ministerie veranderd werd, dewijl de Ministers aan den Koning niet behaagden. De Graaf meende dat zij schertste, evenwel sprak hij eenige woorden ten betooge van de diens ten die het tegenwoordige kabinet bewezen heeft. Zoo stonden de zaken toen de Koningin gisteren avond een brief van den Koning ontving, die haar ten dringendste aanspoorde, om zich zoo spoedig mogelijk los te rukken uit de klaauwen van Narvaez cn zijne collega's." Dc Koningin deelde dien brief aan den eersten mayordomo medeen voegde hem toe«opdat gij zien moogt dat ik gisteren avond gelijk hadzie hier een brief van mijn waarden echtgenoot: deel hem mede aan uwen broeder, den Minister van Marinedie er op zijne beurt kennis van zal geven aan den President van den Raad." Dit vond op staanden voet plaats. Narvaez ver zuimde geen oogenblik zijne ambtgenooten bijeen te roepen, en er werd be sloten het ontslag van alle leden van het Kabinet hij de Koningin in te die nen, uithoofde het bleek, dat het Kabinet het vertrouwen der kroon niet

Leydse Courant | 1849 | | pagina 2