PROGRAMMA Men schrijft uit Boxmeer dal de Heer Mr. J. B. Hengst, Lid van de Tweede Kamer der Stalen-Gencraalvoor het 2dc hoofd-kiesdistrict Grave zijn ontslag heeft ingezonden. B UITEN L A PïDSC HE BERiGTEPE BELfilE, BRUSSEL, 9 October. Eerstdaags wordt de Prins van Metternich hier verwachtom er met zijne familie den winter door te brengen. Reeds in 1792, 1793 en 1794 heeft hij in België gewoond; zijn vader was toen eerste Minister, bij de Aarts hertogin Maria Christina en den Hertog Albert van Saksen TeschenGouver- nenrs-Generaal der Oostenrijkschc Nederlanden. Zijn geest van verzoening en schrander inzigt in de staatszaken, had hem bij de natie zeer bemind gemaakt. De Prins van Metternich is thans in zijn 77ste jaar, hij is driemalen ge huwd geweest en heeft twee zoons en twee dochters. De bevolking van het Koningrijk was, volgens cene door den Minister van Binncnl. Zaken bekend gemaakten staat, op het einde van 1848, 4,359,090 zielen. Het getal der geboorten heeft in 1848 bedragen 120,383 en dat der overledenen 108,287. FR ASTRIS. IJK. PARIJS, 9 October. Een voorstel van den Afgevaardigde Pelleticr, dat volgens zijne bewering dienen moest om de armoede weg te nemen, en dat door hem in een wetsont werp van zestien lange artikelen werd ontwikkeld, heeft eene zeer onstuimige vergadering ten gevolge gehad. De lleeren Ch. Dupin en Dofaure hebben met veel beleid aangetoond, hoe zulke voorstellen geen ander gevolg konden heb ben dan het opwinden der menigte en het voorbereiden van nieuwe omwen telingen. Onder geweldig rumoer heeft die Afgevaardigde zijn voorstel in getrokken en in zelfs een voorstel om het in overweging te nemen met 433 tegen 5 stemmen afgewezen. De geschillen met Marokko zijn bijgelegd, Frankrijk heeft de verlangde voldoening ontvangen. ITALIË, ROME, 3 October. De Sultan heeft aan den Paus een' brief van gelukwensehing gezonden met de demping van den opstand, en er een aanzienlijk geschenk in geld bijgevoegd. De Fransche Regering zal het door den Paus uitgevaardigde staatsstuk aannemen, in vertrouwen dat Z. II. aan de vergiffenis van staatkundige mis drijven de ruimst mogelijke toepassing zal geven, waartoe de Heeren de Cor- celles en de Rayneval al hunnen invloed zullen in 't werk stellen. Hiermede zijn echter de geldmiddelen nog niet gebaat. Het te kort over Augustus alleen is reeds ongeveer 600,000 scudi [een scudi staat gelijk met onzen rijksdaalder, dus anderhalf millioen gnldens Ned.]. Over September zal 't welligt nog meer zijn. Het Bankiershuis Torlonia te Parijs zou 20 inillioen willen Iconen, mits men de kerkelijke goederen verpandde, met regt tot verkoop. F.en zaakgelastigde van voornoemd huis is ter onderhandeling her waarts vertrokken. Andere berigten zeggen dat het driemanschap der Kardinalen in alles den onverzoenlijksten en aan alle staatkundige ontwikkeling vijandigsten geest ademt, waardoor bij voortduring de spanning tussehen de partijen in hevig heid toeneemt. Tc Civita-Vecchia liep een gerucht dat er te Napels een opstand zou zijn uitgebroken en de Koning daarbij zou omgekomen zijn. De omstreken der stad worden door rooverbenden zeer onveilig gemaakt, zonder dat men tegen hen maatregelen neemt. In Sicilië zijn de geestelijken weder hersteld in het hezit der goederen, die hun in het vorige jaar zijn ontnomen. Te Milaan is door de Regering kennis gegevendatom de tekorten aan te vullen in de kas van het Lombardijsch-Venetiaansch Koningrijk ont staan gedurende 1850, 51 en 52, de belastingen met 50 pCt. zullen ver hoogd worden. De cholera woedt sterk in het noorden van Italië, te Milaan, Venetië, I'arma en elders. nUIS§EN. BERLIJN, 9 October. De onderhandelingen omtrent een vredestractaat tussehen onze Regering cn die van Denemarken zijn hier aangevangen. Door de Deensche Regering is daarmede belast de Hoer v. Pecklineen man van een reglschapen karakter cn groote kundigheden en die gedurende langen tijd den Koning van Dene marken als Hërtog van Ilolstein en Lauenburg vertegenwoordigd heeft. De voorjaars-wolmarkt te Breslau, welke zoo voordeelig is afgeloopen werkte op de tegenwoordige najaars-markt zeer gunstig. De aan de markt gebragte hoeveelheid bestaat uit Schleeswijkcr scheerwol ca. 3000 ctr., Poolsche en Oostenrijksche zomer-wol ca. 1000 ctr., Poolsche, Poseneren Gallicische scheerwol ca. 9000, Russische scheerwol c. 10,000 ctr., lams- en dooden wol c. 200, te zamen c. 25,000 ctr.; hiervan zijn reeds verkocht 10,000 ctr., de prijzen waren van 19 tot 95 rthlr. naar hoedanigheid. LUXEMBURG. 7 October. De Stenden hebben gisteren een antwoord op de rede van Z. K. II. Prins Hendrik aangenomenwelke slechts ecnen weerklank behelstdoch waarvan het slot dus luidt: Z. M. en Zijne Regering kunnen op de rondborstige en loyale medewerking der Kamer rekenen, wanneer de beginselen van orde,, wettigheid onpartijdigheid, behoud vooruitgang en eer den grondslag Hun ner Staatkunde zullen uitmaken. Z. M. heeft niet geaarzeld te erkennen, dat Luxemburg tot nu toe die beginselen gevolgd heeft. Er in volhardende, is het geoorloofd, een' voorspoed te hopen, waarvan het land zich gelukkig zal gevoelenden Souverein getuige te doen zijn, wanneer de omstandigheden Hem zullen veroorloven, zich te midden der Luxemburgers te begeven. Den 6den heeft Z. K. H. het feest der buks-schieters bijgewoondeenvou dig in het zwart gekleedzonder eenig Ridder-Orde. Hij heeft bij het schie ten den vierden prijs behaald. Het bestuur der Sociëteit heeft bij Z. K. II. het middagmaal gehouden, OOSTENRIJK. WEENEN, 1 October. Het verdrag tussehen Oostenrijk en Pruissenwegens de daarstelling van een nieuw voorloopig bondsorgaan is gisteren tussehen den Graaf von Bern- storff cn den Vorst von Schwarzenberg alhier gesloten, en daarbij aan de wedcrzijdschc regeringen een termijn van 10 dagen voor de ratificatie voor behouden. Het verdrag is, wat al de voorname ponten betreft, op het Pruissische voorstel gegrond, zoodat de naauwkeurige omschrijving der gren zen van de bevoegdheid der nieuwe centrale commissie het onmogelijk maakt haar ter sluik de bevoegdheid van den voormaligen bondsdag te doen uitoefe nen. De vestiging van een Duitschen bondsstaat op den grondslag van het ontwerp van Pruissen, Saksen en Hannover, schijnt bij het verdrav ook in zoo verre verzekerd te zijn, dat Oostenrijk het regt tot zoodanigen maatregel daarbij erkent. Gisteren is een hooggeplaatst Sardinisch ambtenaar alhier aangekomen, belast met het overbrengen van 60 bewijzen van inschrijving op het groot boek der Sardinische schuld, elk van een millioen lires, welke aan Oosten rijk in pand worden gegevenvoor de uitbetaling van de door Sardinië ver schuldigde schadevergoeding voor de kosten van den oorlog. In de nieuwe leening is thans voor een bedrag van 65 millioen inge schreven. Er zijn te Triest reeds 2193 personen door de cholera aangetast en 840 overleden. der HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ vam FRAAIJE KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN, voor het jaar 1849. De Ilollandsche Maatschappij van Fraaije Kunsten en Wetenschappen hield den 15dcn September 1849 hare Jaariijksche Algemecne Vergadering te Rotterdamonder Voorzitting van den Wel-Ed. Gestr. Heer Mr. YV. S. van Reesema die haar opende met eene redevoeringOver Dicht- en Letter kundige Genootschappen in ons Vaderland. Hierop deed de Algemeene Secretaris verslag van de voornaamste handelin gen en voorvallen hij de Maatschappijsedert de laatste Algemeene Vergade ring, den 16'len September 1848 te Amsterdam gehouden, en van haren tegenwoordigen staat. Vervolgens zijn uit de voorgestelde vragen de volgende aangenomenom beantwoord te worden vóór of op den lslen Januarij 1851 A. Uit het vak der Wijsbegeerte. In hoe verre heeft de materialistische wereldbeschouwingdie zich in onzen tijd vooral in Frankrijk als de hoogste Wijsbegeerte tuil doen gel den medegewerkt tot dc vorming, ontwikkeling en verbreiding van de Communistische en Socialistische denkbeelden B. Uit liet vak der Taalkunde: Iti hoe verre kan de studie van het Vlaamscli bevorderlijk zijn aan de verrijking onzer taal?" C. Voor eene proeve van Poëzij Studentenlust en Studentensmart." De Maatschappij herinnert, dat zij vóór of op den lslen Januarij 1850 ant woorden verwacht op de volgende in het jaar 1848 uitgeschreven Prijsvragen: A. Uit het vak der Theorie der Sclioone Kunsten: 3) In het algemeen schijnt de meening te heerschendat de Gothische Bouwstijl daarom zulk een rijkdom van vormen toelietomdat hijaan zeer weinig gebondenaan de verbeelding en den smaak der bouwmees ters meer speelruimte liet dan eenige andere. Men vraagt daarom a. 33 Hebben de Bouwmeesters in de middeleeuwen zich bij het maken hunner Gotliische ontwerpenwat den vorm betreftweinig om vaste regelen bekreund?

Leydse Courant | 1849 | | pagina 2