LEYDSCHE COURANT N°. 12 VRIJDAG, 12 OCTOBER. de afzonderlijke nommers worden tegen 10 B 8 m EN LA IN' DSC HE BERlG-TEiN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. Do Prijs der Courant is f 12 in het jaar; Centen afgegeven. l.EYDEN, 11 October. In de Staats Courant leest men het volgende berigt, omtrent de vorming van een Ministerie: Ten einde alle verkeerde uitstrooisels legen te gaan. worden bier de vol gende daadzaken opgegeven. De tleeren Lightenvelt en Donker Curtius heb ben, onmiddellijk na 's Rollings komst van het Looverslag gedaan van bnnnc inzigten omtrent de vorming van een ministerie, dat het vertrouwen der Kamers zoude kunnen erlangen. Met mannen van onderscheiden kleur is gesproken, maar bepaaldelijk zijn de Heeren Thorbecke en Nedermeijer van Rosenthal opgeroepen en sedert cenige dagen in de residentieom te beproe ven eenc combinatie tot stand te brengen, welke den Koning zouden kunnen worden aangeboden. Zij hebben zich met den Heer van Bosse in verband gesteld; dc uilslag hunner werkzaamheden wordt afgewacht. Alle andere ge ruchten zijn van grond ontbloot. Hel was den 2d,D Oct., dat de gemeente Sassenheim het voorregt mogt genieten, den Wel-Eerw. Heer J. C. F. de Mol, zijne 25-jarige herderlijke bediening aldaar te zien vieren. Ten 10 ure des morgens begon eene pleg- tige Ilooge Mis, waarin de Eerw. Herder geadsisteerd werd door 5 Heeren gestelijken, die vroeger als Kapnlanen bij Z. Eerw. in die gemeente hadden gestaan. Na het houden eener toepasselijke en welsprekende leerrede door den Wel-Eerw. Heer G. F. Albers, benoemd Pastoor te Voorhout, over de waarde vari den Herder, naar aanleiding van Joan. XV vs. 16: lk heb u ge steld dat gij zoudt gaan en vruchten voortbrengenen dat uwe vrucht zoude blijvenwerd de H. Dienst door een plegtig Te Deum geëindigd. Voor de Kerk en pastorie waren twee met smaak opgesierde en met toepas selijke dichtregelen voorziene eerebogen opgerigt, terwijl van den toren de vaderlandsche vlaggen wapperden. Eene talrijke menigte gaf door eerescholen en een prachtig vuurwerk hare vreugde te kennen. Ook op eene andere wijze werd dit feest gevierd. Meer dan honderd behoeftige huisgezinnen, zoo kathc- ijlee als onkatholijkewerden dien dag door den Eerw. Herder op vleesch onthaald. [De lijd.) Uit Texel zijn den 5den dezer naar Batavia gezeild, de schepen (leppers, Kapt. 11. Hansen en Javaan, Kapt. G. Eylersbinnengekomen van Batavia Susanna Christina, Kapt. B. de Corbière. 'sGRAVENHAGE, 10 October. Z. M. heeft pensic-n verleend aan den Colonel E. F. von Wiebejcing van het 2de regeinent dragonders; aan de Tuit.-Colonels II, J. Baron van Utenhove, W. F. Baron Snouckaert van Schauburg en J. van Akerlaken van het lstc regement lansiers en het lste en 3(le regiment dragonders, en aan den Colonel K. HoogeveenDirecteur der artillerie magazijnen te Delft. Voorls heeft Z. M. benoemd bij bet wapen der ruiterij: Bij het lsle regement dragonders, tot Luil.-Colonel den Majoor R. J. A. van Grotenhuis, van het corps; tot Majoor den Ritmeester F. C. H. Baron van Utenhove, van het corps; tot Piitmeester der 2de klasse bij ancienneteit, den lsteD Luitenant F. C. van der Putt, werkzaam bij het Dep. van Oorlog. het 2lle regement dragonders, tot Commandant van het regement den Colonel W. van Tol!, thans Commandant van het 3de regement dragonders; tot Luil.-Culonel den Majoor Jlir. R. van Merlen van het corps; tot Majoor den Ritmeester F. A. J. C. Baron van Voorst tot Voorst, van het corps; tot Ritmeester der 2de klasse bij ancienneteitden lstpo Luit.-Adjudant R. J. Castendijk, mede van het corps. Bij het 3lle regement dragonders, tot Commandant van het regement den Colonel J. J. 11 abets, thans Commandant van liet lste regement lansiers; tot Ritmeesters der 2de klasse bij ancienneteit, den lslen Luit.-Adjudarit J. E. Vertholenvan het lste regement dragonders. Bij het nieuw te formeren 4de regement dragonders, tot Colonel en Com mandant van het corps, den Luit.-Colonel K. E. Baron van Heerdt, thans Commandant van het op te heften 2de regement lansiers; tot Luil.-Colonel K. E. Storm de Grave, van het op te heften 2dc regement lansiers. Bij de eseadrons jagers te paard, tot Majoor en Commandant den Ritmees ter A. A. Kïïriig, van het op te heften 2de regement lansiers. Bij het ls'e regement dragonders in dienst te herplaatsen, den Ritmeester der l8lp klasse W. C. Werner, thans op non activiteit. Voorts tot Majoor buiten bezwaar van 'sRijks schatkist, den Ritmeester op non-activiteit G. A. G. Graaf van der Duyn van Maasdam, blijvende tevens tot nadere beschikking in zijne tegenwoordige betrekking bij den staf van Z. K. 11. E'rins Frederik der Nederlanden. Tot Colonel en tevens tot Directeur der artillerie magazijnen te Delft, den Luit.-Colonel E. T. Dinaux, van liet regement veld-artillerie. Over te plaatsen bij dc infanterie van het leger in Oost-Indië, den 2den Luitenant W. D. Bode, van het 7de regement infanterie, en den rang van Colonel te verleenenbuiten bezwaar der schatkist, aan Jen Luit.-Colonel J. van Akerlaken, hiervoren genoemd. Men verneemt dat het Z. M. behaagd heeft de nieuwe Ordonnans-Offi cieren te b noemen die met 1 Nov. e. k. in dienst zullen treden. Daartoe zijn gekozen van het wapen der artillerie de Luitenants van Ingen en Steen berg he, van liet wapen der infanterie van Mansveldt en Dumonceaavan het wapen der cavallerie herkozen de Heer van Bylandt en van dc marine geko zen de Luit. ter zee Huyssen van Kattcndijke. Het plan bestaat om die Hee ren eene lichlblaauwe nniform met zilver en sabels te doen dragen. Het voornemen bestond, dat de Tweede Kamer der Staten-Generaal hare werkzaamheden zou opvatten op Dingsdag, 16 dezer. Men verzekert thans, dat dit acht dagen is uitgesteld en nu bepaald zou wezen op Dingsdag 23 dezer. AMSTERDAM, 9 October. Heden middag ten 1 ure heeft de Heer J. van Gilse, onlangs benoemd tot Hoogleeraar bij het Seminarium der Doopsgezinden, deze zijne nienwe betrek king aanvaard met het uitspreken eencr Latijnsche redevoering, in het groot auditorium der Doorlachte School dezer slad. Met onderwerp, door den spre ker voor deze inleiding gekozen was de arctissimo inter theologiae disci- plinam et munus sacrum vinculo (over de zeer naauwe verwantschap tusschen de godgeleerde wetenschap en het leeraars-ainbt). Na eene breed voerige en zeer belangrijke ontwikkeling van dit onderwerp, hragt de redenaar ten slotte eene welverdiende hulde aan zijn' te vroeg ontslapen voor ganger, den Hoogleeraar W. Cnoop Koopmaus; sprak cenige woorden van dankbetuiging aan Curatoren van het Seminarium, van aanbeveling aan zijne ambtgenooten en vooral aan den Hoogleeraar Muller, met wien hij in het zelfde vak zal werkzaam zijn, en eindelijk van opwekking en vriendschap aan de studenten van het Seminarium, zijne toekomstige leerlingen. MONTFOORT7 October. Op Vrijdag den 5den dezer is door de meerderheid der kiezers tot lid van den stedelijken raad benoemd, Arnoldus van Kleef, baardschrapper alhier. Ongelukkig stadje, waar zoodenige keuze wordt uilgebragt, naar het schijnt, uit loutere religiezueht. liet schouwspel zal zeker in ons land eenig zijn dat de Burgemeester en een der Wethouders (een grutter) met hunnen har bier op het stadhuis in raadsvergadering te zamen komen om over de stads materiële en moreele belangen te beraad-lagen[Utr. Cour.) GRONINGEN, 8 October. Z. M. heeft lot Rector Magnificus bij onze Hoogescliool benoemd, den Hoog leeraar in de Regtsgeleerdheid, J. H. Philipse. Wij vernemen dat de Heer Dr. van Hoëvel, de in het 8ste kiesdistrikt in Gelderland, op hem uilgehragte benoeming tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft aangenomen. Aangezien echter art. 91 der Grond wet verbiedtdat de leden der Staten-Generaal te gelijk zijn bedienaren der Godsdienst, en het onlangs aan Z. M. behaagd heeft, liet eervol ontslag, in den vorigen jare aan den Heer van Iloëvell verleend, als Predikant hij de Hervormde gemeente te Batavia, in te trekken en hein te verklaren voor Predikant hij die gemeente met verlof hier te lande, zoo heelt zich de Heer van Hoëvcll thans tot Z. M. gewend, met verzoek om eervol ontslag uit die betrekking. ProvGron. Cour.) 'S HERTOGENBOSCH 9 October. In den nacht van den 6dcD op den 7dcn dezer zijn te Helmond uit de R. K. kerk gestolen: twee zilveren Christus-heelden een houten verguld Christus beeld; eene gouden ketting met medaille, omzet met diamanten; zes zilve ren krooneneene zilveren roozenkrans; een zilveren scepter; een zilveren wereldkloot; een zilveren hart, waarop een gouden Maria-beeld een zilveren verguld hart; een zilveren schild, en een met zilver gemonteerde lans en spons, bij een kruis behoorendc.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 1