Ter goedmaking van de uitgaven begrepen in deze algrmeene begroo ting, zullen over dat jaar worden gebezigd: 1°. De rijks directe en indirecte belastingenaccijnsen en reglen hierna genoemdzoo als die thans worden geheven of door nadere wettelijke be palingen inogten worden geregeld en waarvan de raming der opbrengsten bij deze wet is gevoegd, te weten: a. de grondlasten 9,966,000b. de belas ting op het personeel ƒ5,988,000c. het patentregt ƒ2,446,000 d. de ac cijnsen 19,425,560 e. de regten cn boeten van zegel en registratiede griffie-, hypotheek- en successieregten 9,108,000de regten op den in-, uit- en doorvoer, de lonnegelden van de zeeschepen, de scheepvaartregten en de vuur-, ton- en bakengelden ƒ4,533,540; g. het regt van waarborg op de gouden en zilveren werken ƒ139,772. 2°. De inkomsten der domeinen, wegen en vaarten 1,244,533. 3°. De opbrengst der posterijen ƒ1,330,000. 4°. De opbrengt der Staats-Lolerij ƒ400,000. 5". De opbrengst der uitgegeven acten voor jagt en visscherij 100,000. Hieronder zijn begrepen 6°. de opcenten op de hoofdsom als: a. de opcen ten op de grondbelasting, daaronder begrepen 2 opcenten voor kwade posten cn 2 opcenten welke, naar aanleiding van de 2de zinsnede van art. 15 der wet van 12 Julij 1821, vroeger door de gemeenten zijn genoten, b. 20 op centen op het personeel; c. 28 opcenten op het patentregt, zullende de op centen op het personeel en het patentregt geheven worden over het geheele belastingjaar, eindigende den laatsten April 1851 d. opcenten van den ac cijns op de suiker, den wijn, het binnenlandsch gedistilleerd, het huiten- landsch gedistilleerd, benevens op het collectief zegel daartoe behoorende, en op de vervoerbiljetten voor al de accijnsen e. 38 opcenten van den accijns op het geslagt, het zout, de zeep, de bieren en azijnen en de steenkolen, alsmede op het collectief zegel daartoe behoorende; 28 opcenten van den accijns op den turf, benevens op het collectief zegel daartoe behoorende g. 23 opcenten van den accijns op het gemaal en op het collectie! zegel daar toe behoorende, h. 38 opcenten op de regten en boeter, van zegel en registra tie, en op de griffie-, hypotheek- en successie-regteni. 13 opcenten op de regten op den in-, uil- en doorvoer en op het tonnegeld der zeeschepen; k. 13 epeenten op het regt van waarborg op de gouden en zilveren werken. 7°. De verschillende ontvangsten en toevallige haten ƒ1,663,563. 8°. De onvervreemdbare rente van ƒ400,000 ten laste van België. 9°. De uitkceringen te zamen van ƒ9,800,000uit de geldmiddelen van 's Rijks overzeesche bezittingentot kwijting der renten ten laste dier bezit tingen daargesteld. 10°. De som, over het jaar 1850 beschikbaar zullende blijven, als bet batig slot van de ontvangsten cn uitgaven der volkplantingen en bezittingen van het Rijk in andere werelddeelen, en die, wanneer het juiste bedrag daar van zal kunnen worden bepaald nader bij de wet aan de schatkist zal wor den toegewezen, voorloopig bepaald op 4,650,000. Te zamen ƒ71,194,969. Uit eencn Staat vermeldende de raming van 's Rijks inkomsten en mid delen voor het dienstjaar 1848 en hunne opbrengst, blijkt dat de raming was 73,876,315, cn de opbrengst 66,464,865, zoodat ƒ7,411,450 minder ontvangen werd. Omtrent bet nieuwe ministerie is nog niets met zekerheid bekend. Volgens een dagblad, zegt de Nederlanderwil de Nedcrlandsche natie tot 's Ronings Ministers gekozen zien nieuwe mannen met nieuwe stelsels. Wij nemen de vrijheid daartegen te protesteeren. Wij wcnschcn dat 'sKo- nings keuze zich hcpale tot Staatsmannen van erkende verdiensten, en dat deze met beproefde stelsels zullen voor den dag komen. Het fiat experimentum in anima viliwenschen wij volstrekt niet toege past te zien op ons reeds zoo geteisterd Vaderland. Nieuwe mannen met nieutve stelsels ziedaar weder ecne nienwe wending welke in stoutheid de vroegere zou overtreffen. AVij hebben daarvan genoeg. Volgens het Algemeen Handelsblad loopen er geruchten dat men zou willen beproeven om de twee ministeriën van eerediensten bij de Binnenl. Zaken in te declen die van Koloniën en Marine te vereenigenen de werk zaamheden van dat van Justitie aan den Iloogen Raad op te dragen. Voorts zouden den Ministers eenen Secretaris-Generaal worden toegevoegd, die mede in dc Kamers zouden tegenwoordig zijnom de Ministers in de verdediging iler wetten te helpen, of bij verhindering in hunne plaatsen op te treden. Hierdoor zou men een derde minder ambtenaren behoeven en nagenoeg twee ton bezuinigen. In de geldelijke aanspraken van de uitvallende ambtenaren zou behoorlijk worden voorzien. Uit 's Hage wordt ons bij het perse leggen dezer berigt, dat gisteren avond aan het Ministerie van Buitenl. Zaken ecne langdurige conferentie heeft plaats gehad, die, naar men verzekert, met de zamenstelling van het nieuwe Ministerie in verband moet hebben gestaan. Zoo wel de Heeren Donker Cnr- tius en Lightenveltals onderscheidene der tegenwoordige Ministersbene vens eenige andere Heeren, waren daarbij tegenwoordig. Te Rotterdam, waar de cholera nu ook geheel geweken is, zijn gedu rende de laatste 12 maanden daaraan 1995 personen overleden. 's GRAVEND AGE, 9 October. Z. M. heeft bepaald, dat op den 28steD dezer maand buiten koers zullen worden gesteld de stukken van diie-, één- en een halve guldente weten: al de stukken welke de beeldtenis van Koning Willen I voeren, met uitzon dering der guldens van 1840; zullende van Maandag den 22s,cn tot cn met Zatnrdag den 27slen dier maand, alsmede op Maandag cn Dingsdag den 29sten rn 30steD, gelegenheid tot derzclver inwisseling worden gegeven. IDe inwisseling zal plaats hebben behalve bij de Nedcrlandsche Bank ook bij de arrondissements-belaalmeesters. De Gouverneur der Provincie Zuid-Holland heeftbij circulaire van 28 September j 1., de aandacht der Gemeente-besturen gevestigd op een on langs bij H. C. Susan, alhier uitgekomen Volksleerboek, getiteld: Geschie denis van jakob den Handwerksgezelvrij gevolgd naar het Hoogduitsch van Jeremias Gotthelf. Indien immer, dan is het vooral in den tegenwoordigen tijd noodig, den zedclijken invloed niet te veronachtzamen, dien een goed volksbestuur op de gemoederen van de mindere standen der maatschappij uitoefent, ten einde bij de ineerdc-re ontwikkeling, welke zich ook onder die standen openbaart, zoo wel voor hunne hoogere belangenals voor die der maatschappij in het algemeen te zorgen en door de verspreiding van Godsdienstige en ware be ginselen den invloed te keeren van valsche en gevaarlijke leerstellingen. Dit is de nuttige strekking van onderscheidene werken van den genoemden schrijver, en het bovengemelde Volksleesboek komt den Gouverneur vóór, zeer wel aan dat doel te beantwoorden; waarom hij de besturen heeft uit- genoodigdom bij gelegenheid dc lezing van dat werkje te bevorderen. HARDERWIJK, 6 October. Op den lld«i dezer zal van hier naar Rotterdam vertrekken, een detache ment suppletie-troepen, sterk 140 onderofficieren en manschappen, onder bevel van den van verlof terugkeerenden Kapitein van liet O. I. leger Whitton, vergezeld van de 2de Luits. der infanterie van Pabst, van Uoey Schilthouwer en Bloemden 2dco Luit. der genie Verburgtcn den Offie. van Gezondheid 3de klasse van den Berg, ten einde den 12dcn dezer aldaar over te gaan aan boord van het schip Delft, Kapt. Muller, en naar Oost-Indië overgevoerd te worden. Zullende mede op den 24sten daaraanvolgende naar Rotterdam ver trekken een detachement, sterk 45 onder-officieren en manschappen onder bevel van den 2den Luit. Meijers, om, na volbragte reis, naar het vaderland terug te keerenom den volgenden dag aan boord van het schip Maracaïbo te worden ingescheept en naar West-Indië overgevoerd. BUITEJNLAJNJDSCHE BElilGTEJN ESGIiLAXM. LONDEN, 7 October. Er zijn thans eenige berigtcn ontvangen aangaande den togt van Franklin. Het schip Truelove, Kapitein Parker, van Straat Davis naar Huil onder weg, den 29sten September 11. te Longhope, op Orkney, binnengeloopenwas tot aan de Prins Regentskloof door het ijs geboord om genoemde schepen op te sporen, doch kon het, uit hoofde der dikte van het ijs, niet verder brengen, maar, volgens de verhalen der Esquimoos, waren Franklin en de zijnen nog in Maart 11. in Prins Regentskloof geweest, en bevond alles op de vier sche pen zich toen wel. De schepen onder het bevel van Sir James Ross zouden naar de meening dier inlanders, thans ook door het ijs belemmerd wezen. Alhier is spraak van eene nieuwe uitvinding voor de electrieke telegra- phen-dienst, en wel betreffende het drukken van tijdingen, berekend tegen 200 letters in eene minuut. De ontdekking is deels door Engelsehen, deels door Amerikanen gedaan. De Heeren Willemere en Schmidt, die in betrek king staan met de Amerikaansche pers, zullen, als hoofdbestuurders, de zaken regelen. Het geheim waarmede deze mededeelingen zullen worden ver gezeld is zeer groot, zoodat twee kooplieden, die zich in een afzonderlijk daartoe ingerigl bureau te Londen, Douvre of Liverpool begeven, zich met elkander kunnen onderhouden zonder hulp van een derde, en wanneer zij I vertrekken geen enkel spoor hun onderhoud kan bekend maken. De Fran- I sche regering heeft aan de ondernemers het uitsluitende regt toegestaan om de tijdingen met den electrischen telegraaf tusschen Engeland en Frankrijk over te zenden. FRANKRIJK. PARIJS, 7 October. In de Zitting der Wetgevende Kamer van den 6dcn dezer, is met 304 tegen 155 stemmen besloten het woord Burger voor de namen der Afgevaardigden af te schaften en dit wederom te vervangen door het woord Mijnheer. De Afgevaardigde Napoleon Bonaparte heeft in diezelfde zitting verklaard zijn voorstel in te trekken, maar nn drie nieuwe en duidelijk onderscheiden wetsontwerpen in te dienen 1°. tot intrekking van de wet waarbij de Bour bons, 2°. van die waarbij de Orleans verbannen waren, en 3". om de Julij- veroordeelden die getransporteerd zijn, zonder veroordeeld te wezen, terug te roepen. Volgens een gerucht, zou de Minister de Falloux aftredenna het be handelen van het Romeinsche vraagstuk omdat hij met den Minister Du- faure niet eenstemmig denkt, omtrent de vervanging van een groot aantal ambtenaren. Op den lstcn dezer is de oudste persoon in geheel Frankrijk, zeker Robil- lard, te Fontenay overleden. Hij was geboren in 1736, en had dus den ouderdom bereikt van 113 jaren, 4 maanden en 2 dagen. Tot zijn laatste oogenblik had hij het volle genot van al zijne ligchaams- en geest-vermogens. SIRDINIE. TURYN, 2 October. De Tweede Kamer heeft nu ook het ontwerp van wet aangenomen, waarbij de eerste termijn der oorlogsbelasting aan Oostenrijk betaald moet worden,

Leydse Courant | 1849 | | pagina 2