BUITENLANDSCHE BER1GTEN een dichtstuk getiteld: Uit Portugal, en ten onderwerp hebbende de bekende legende van Don Sebastiaan. De Stcids-Cour. bevat het volgende: Wij meoncn de aandacht onzer lezers te moeten rigten op eenen merkwaardigen dwerg, oud 10 jaren, 7 palmen lang en 8 kilogrammen zwaar, geboren in Friesland, welke onder den naam van den Admiraal Tromp, in de zaal der Mille Colonnes ten toon gesteld wordt. Bepaaldelijk zal zijne beschouwing voor onze geneeskundige Sladge- nooten belangrijk zijnook wegens den zonderlingen vorm van zijn hoofd waarin de groote fontanel nog niet gesloten is. De fraaije evenredigheid zijner ledematen en zijn behagelijk voorkomen maken hem overigens even zoo be langrijk als de beroemde Tom Poucedie in andere hoofdsteden zoo zeer de aandacht trok. ESJGELAMiï, LONDEN, 29 September. 11. M. heeft den 27sten Balmoral verlaten en wordt heden avond te Osborne- housc terug verwacht. De onkosten van het in Hydepark opgerigt wordende gebouw, voor de in het jaar 1851 hier te honden tentoonstelling van voortbrengselen der gansche wereldworden op 100,000 berekend de uit te loven prijzen zijn van 4,000 tot 20,000 al de te maken onkosten worden op 200,000 be groot, welke door vrijwillige bijdragen zullen worden bijeengebragt. Het getal gestorvenen aan de cholera is eergisteren tot 65 gedaald dat der nieuwe gevallen bedroeg 70. Het transportschip Neptnnus, dat 300 gevangenen naar de Kaap over- bragt, is, wegens het uitbreken eener huidziekte onder het volk, den 16den Augustus te Fernambuc moeten binncnloopen, hetgeen misschien indezeoogen- blikken eene gelukkige omstandigheid is voor de Kaap-kolonie. Men meldt uit Alexandrië, dat de door een Grieksch huis ondernomen straatweg door de woestijn tnsschen Cairo en Suez goed vordert. Als deze vol tooid iszal de reis door Egypte voor het verkeer tusschen Europa en Oost- Indië gecne moeijelijkheid meer opleveren. Men heeft berigten uit Canton en Macao lot den 26sten Julij, waaruit blijkt dat het in die plaatsen volkomen rustig was. De nieuwe thee was te Canton aangekomen en werd tot hooge prijzen verkocht. Het schip Marnier was van zijne reis te Jedo in Japan te Sangac teruggekomen. Het had te Jedo veel alarm verwekt, en was dag en nacht door gewapende booten omsingeld geworden, doch overigens waren de man schappen met beleefdheid behandeld. Het schip de Hermes, dat in Februarij met eene lading uit Hong-Kong naar Californië was gestevend, was in April aldaar teruggekeerd, omdat de bevelhebber vernomen had, dat de manschappen der aankomende schepen meestal deserteerden. Ecnigen tijd geleden werd het gerucht verspreid dat de administratie der bosschen in de Graafschappen Gloucestershire, Hampshire, Northamp tonshire, Cheshire, Durham en Kent, en voornamelijk in het Nieuwe Woud in Hampshire, oneerlijk handelde. Zulks wekte de aandacht van Lord Dun can, lid van het Lagerhuis, door wiens toedoen eene Commissie van onder zoek benoemd werd. In het eerste rapport dezer Commissie wordt het vol gende gezegddat de geëmployeerden en boschwachters gewoon waren het schoonste hout te kappen en ten hunnen voordecle te verkoopen. De pachters die eene zekere hoeveelheid lands in pacht hadden, bleken eigenlijk veel meer te bezitten ten gevolge van toevoegingen die zij er langzamerhand en in den loop van vele jaren bij gemaakt hadden. Maar dit is nog niets in vergelijking van hetgeen bekend is geworden betreffende het groote woud van Salceydat in het Graafschap Northampton ligt en niet minder dan 13,000 morgen be slaat. De Commissie heeft ontdektdat dit groote woud niet meer bestaat. Nog voor twintig jaren vond men in het bosch houtdat voor den scheeps bouw geschikt was, en eene aanzienlijke waarde had. In 1827 kozen de Directeuren der bosschen en wouden eenen inspecteur, met name Kent. Deze schijnt vele jaren achtereen het woud van de schoonste eiken beroofd en die voor zijne eigene rekening verkocht te hebben. Eerst na een tijdsveiloop van 7 jaren bemerkte de administratie de oneerlijkheid van dien man. Kent nam de vlugt, maar men kreeg hem weder in handen. Voor het Geregtshof gebragt, bekende hij zijne schuld en werd tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. Wanneer een beschuldigde in Engeland schuld be kent, dan wordt het proces niet voortgezet. Dientengevolge werd het diepste stilzwijgen ten aanzien zijner misdrijven in acht genomen. Alleen door de toenmalige getuigen die thans voor de Commissie zijn verschenen, heelt men het geheim vernomen. Derhalve is de administratie der bosschen en wouden niet alleen in overtreding bevonden wegens het verbergen der waarheid no pens diefstallen in de koninklijke bosschen, maar bovendien beschuldigd en overtuigd van de jaarlijks hij het parlement overgelegde rekeningen vervalscht te hebben, opdat niets ontdekt zou worden. En nu zijn er geene bewijzen meer door welker middel men de eigenlijke schuldigen zou kunnen ontdekken. ITALIË» BOME, 20 September. De afkenring, welke het manifest van den Paus heeft te weeg gebragt, gaat alle denkbeeld te hoven. Niet de radicale drukpers, want deze heeft in Italië geen tolken meer maar de gematigde vaart er sterk tegen uit. Velen dier bladen hebben dat manifest gedrukt naast den brief van den President der Fransche Republiekom het onderscheid des te sterker te doen uitkomen. Van de amnestie door den Paus verleend zijn uitgesloten 9 leden van de provisioneele regering; 200 leden der constituerende vergadering; 12 Mi nisters, waaronder ook personen die tot het driemanschap behoord hebben; 14 chefs van corpsen. Bovendien worden 4000 ambtenaren vervolgd, en is het corps gendarmerie, ten bedrage van 3000 man, ontbonden. PMISSEN. BERLIJN29 September. In de zitting van de Eerste Kamer van Dingsdag heeft de afgevaardigde Ammon den Minister van Bnitenlandsche Zaken geïnterpelleerd omtrent de loopendc geruchten, dat de Duitsche vloot zich ter oefening naar de Middcl- landsche zee zoude begeven. De Minister heelt geantwoord niet tc weten, dat de vloot bevel had gekregen om zich zeilklaar te honden, maar dit te kunnen verzekeren, dat zij niet in de VVeser zoude overwinteren. Mogten de geruch ten zich echter bevestigen en men de opgegeven plannen volgen, dan zou Pruissen zulks als eene schending van zijn regt en eene trouwbreuk beschou wen waartegen het zich met alle middelen zou verzetten. Verder is nog uit dit antwoord gebleken, dat Pruissen, behalve de vroeger daartoe ver strekte geldenter oprigting eener marine reeds 900,000 th. had uitgegeven. Men was nog bezig met Hannover over het oppertoezigt over de vloot te han delen, eene omstandigheid, waarin men een vernieuwd bewijs wil zoeken van het niet uittreden dezer monarchie uit het driekoningsverbond. OOSTENRIJK. VVEENEN, 28 September. Men heeft hier de tijding bekomen, dat de Porte de uitlevering van Kossuth en de overige Ilongaarsche uitgewekenen stellig weigert, Onder! us- schen gelooft men dat zij passen naar Engeland zullen ontvangen en aldus onze Regering en de Russische voldaan zullen zijn. Komorn heeft nog niet gecapituleerd. Iri de stad bevinden zich vele vreemde ingenieurs, die het beleg wenschen bij te wonen, om dal dn plaats beide door natuur en kunst zoozeer versterkt is. De gevolmagtigden der Joodsche gemeenten in Hongarije wenden hier alle pogingen aan om bevrijd tc worden van de hun opgelegde oorlogsbclas- ting, echter zonder veel hoop van te zullen slagen. Dc beroemde Wals-Componist Strauss is den 263tcn dezer alhier over leden. GRIEKENLAND. Er heeft hier eene Ministeriele krisis plaats; de Heeren Christenides en Bal- bis, Ministers van Finantiën en van Binnenlandsche Zaken, zouden aftreden. Tegen den eersten zijn beschuldigingen van den ergsten aard ingehragtte weten, dat er tegen hem een vonnis wegens vervalsching en moord bestaan zou, en de Senaat heeft een in de sterkste bewoordingen opgesteld voor stel, om met iemand, in zulk eenen toestand geplaatst, alle ambtsbetrekkin gen af te brekenin hare dagorde opgenomen. RUSLAND. Men schrijft uit Warschau dat Z. M. de Keizer van Rusland, op de tijding van het dempen van den Hongaarschcn opstand drie personenschuldig aan poging tot een aanslag op zijn leven, de vrijheid schonk. Hij bezocht die gevangenen in den kerker, hragt hun liet afschuwelijke van de beraamde misdaad onder het oog, en op de eenvoudige belofte vari berouw en verbeteringwerden zij ontslagen. OOST-INDIE. In eenen brief uit Batavia van 28 Julij komt liet volgende voor: De ex peditie tegen Nieuw Guinea, bestaande uit een schip, was op het punt van te vertrekken. Dit vaartuig zal verscheiden punten op de kust van Nieuw Guinea aandoen en al het land ten westen van den 141stcn jjraad ooster lengte, namens het Nederlandsche gouvernement in bezit nemen. De expeditie heeft ook in last, om een voegzaam en gezond punt uit tc kiezen, waar een de tachement van 40 of 50 man kan worden achtergelaten. De Heer Gronovius zal vermoedelijk als Commissaris medegaan. Men verhaalt, dat onlangs te Komring, behoorende tot het gebied van Palembang, onlusten zijn ontstaan ten gevolge van het besluit der ingeze tenen om zich te verzetten tegen het heffen eener belasting van 6 ropijen cn tegen den door het Nederl. gouvernement opgelegden gedwongen arbeid. Het schijnt, dat de vroegere Pangeran van het district, wars van dc hem opge legde verpligtingen zijnen post had nedergelegd en naar Palembang was te ruggekeerd en dat zijn opvolger de ingezetenen niet had weten te verzoenen met afpersingen, aan welke zij niet gewoon wareri. Deze opschudding schijnt door de hoogc Regering als ernstig beschouwd te worden, daar drie oorlog- stoomschepen en 1000 soldaten onverwijld van Batavia derwaarts zullen wor den gezonden. In eenen bijzonderen brief van daar van diezelfde dagteekening wordt gemeld, dat op den 5l,en Julij II. door de Regering voor een bedrag van ƒ504,000 aan wissels is afgegeven, aan 66 verschillende personen of firma's en dat de afgifte van wissels door de Indische regering, met inbegrip der evengemelde som toen reeds over de zeven eerste maanden des jaars 1849, het aanzienlijk bedrag van ƒ4,654,000 had bereikt. Ter reede van Batavia lagen den 283ten Julij 's Lands oorlogsfregallen Prins van Oranje en de Sambre; korvetten Argo en Nehalennia; brik dc Koerier, cn stoomschepen Hekla, SamarangVesuvius, Batavia en Phoenix.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 3