LEYDSCHE n°. ir i 840. VRIJDAG, 28 SEPTEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt vit Zaturdag avond AV\V. w*-v De Prijs der Courant is 12 z'« het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Cente afgegeven. R1JN E M A „N DSC li RERIGTE1N. l.EYDEN 27 September. Heden is bier de Tentoonstelling van wege <le Hollandsche Maatschappij van Landbouw op den Doelen geopend. Er was een groote toeloop van bezigtigers, behalve uit de stad zelve, niet alleen uit naburige maar zelfs uit verwijderde plaatsen; ook Z K. H. Prins Frcderik der Nederlanden vereerde de Tentoonstelling met zijne tegenwoordig heid en waarlijk zij verdient bet in alle opzigleri. De geschiktheid en ruimte van 't locaal en den open grondzijn door de Commissie met het meeste overleg aangewend, om alles zoo te plaatsen dat het genoegzaam in 'loog valt; terwijl bet geheel met zoo veel smaak is gerangschikt, dat ook die voortbrengselen van den Landbouw, waarhij alleen liet nuttige en niet liet sierlijke in aanmerking kan komen, toch op eene bevallige wijze het oog streelen. Wij kunnen bier bij deze vermelding in geene bijzonderheden treden. Een zeer groote menigte voorwerpen, zoo lot den akkerbouw als tot den veeteelt, tot zuivelbereiding, hoiitteelt en bloemkwcekerij betrekking hebbende, zijn er ingezonden; bet aantal nommers waaronder zij in de Naamlijst vermeld slaan, bedraagt ongeveer acht honderd, waartoe blijkens de lijst een getal van ruim twee honderd inzenders bet hunne hebben bijgedragen. Men mag verwachten dat de moeite en zorgen der Commissie verder door een talrijk bezoek zal worden beloond; niemand zal onvoldaan heengaan, maar voorzeker zal men opgetogen slaan over den rijkdom der natuur in ons Vaderland, en de pogingen toejuichen van eene Maatschappij ter ontwik keling daaivan, lot bevordering van 's Lands welvaart. Wij hopen nader, wanneer ook de tentoonstelling tan het vee zal hebben plaats gehadcenig verslag te geven van het een en ander, dat op deze tentoonstelling bijzonder de aandacht trok of melding verdient, waarbij echter de overvloed ons in de noodzakelijkheid zal brengen om nog veel inet stil zwijgen voorbij te gaan. De Gron. Courant deelt als een voorbeeld van buitengewone vrucht baarheid mede, dat in den Hof Asinga, te Middelstum, den Med. Dr. Wi ebeis toebehoorendevan een appelboompje geplukt zijn 5276 appelen, ruim 6 Ned. mudden vullende, nadat zeker 1000 stuks daarvan afgevallen waren. De stam vari dat boompje is slechts 90 Ncd. duimen boog, en beeft op bet dikste niet meer dan 19 duimen in doorsnede. Op dien stam zijn slechts 3 hoofdtakken, waarvan de zwaarste aan den wortel een omvang beeft van 42, en de ligtste van 31 duimen. Dat boompje was onderschraagd door een raam, waarover de takken tot op den grond nederhingen als die van een treurwilg. Van buiten was bijna geen blad zigtbaaren aan sommige dunne takjes hingen 60 a 70 appelen. In de D/entsehe Courant leest men bet volgende ingezonden stuk, over bet aanwenden van teer, bij de longziekte van liet rundvee: Naar ik verneem, is door zekeren landbouwer in dit gewest, sedert de long ziekte op zijn stal werd ontdekt, namelijk toen bet tweede rund daaraan lijdende was, als een genees-en voorbehoedmiddel gewone teer en wel, naar bet schijnt, met gunstig gevolg aangewend; aan alle koeijen op zijnen stal, zoowel gezonde als zieke, werd eiken morgen stiptelijk een weinig teer om den neus gestreken, hetwelk door de koeijen gedeeltelijk werd opgeslikt. L. had dit middel naar eigen goeddunken beproefd, en gedacht, dat het in alle gevalle niet schaden kon en toch eene zuivere en lrissche lucht gaf; de ge- bcele schuur en stal waren bierdoor ten allen tijde als met eene teerlucht ge vuld; onder deze behandeling is de ziekte van zijnen stal geheel geweken; van de twintig stuks vee zijn slechts zes aangetast, waarvan drie gestorven en drie zijn genezen. L. hechtte aan dit middel eene hooge waarde, zoodat, hoewel de ziekte reeds lang beeft opgehouden, de behandeling met teer nog dagelijks wordt voortgezet, llit eene en andere gevolgtrekkingen vermeen ik te mogen besluiten dit middelzoo eenvoudig in aanwending en onkostbaar tevensalgemeen te moeten aanbevelen. Het dagblad Le Semeur geeft een verslag over liet Vredi-s-Congrrs tipt - welk met deze woorden eindigt: Al de lessen in bet Congres gegevenhebben zonder twijfel niet dezelfde waarde; maar door te gelijk de ondervinding en den pligt in te roepen, heeft bet Congres zich op eenen grond geplaatst waaralle menscben, die met een' goeden wil bezield zijn, elkander kunnen ontmoeten, liet welbpgrepen belang der volken zal tevens met de zedekuride van bet Evangelie, de zaak van den vrede ondersteunen. Wij wcnschen de verspreiders het beste gevolg op hunne pogingen, zij zullen vele hinderpalen ontmoeten, maar dat is hun bekend; de gebruiken, de vooroordeelen de driften verdwijnen niet in eenen dag; evinwcl de waarheid is zeker van hare overwinning. Wij kunnen door ons verzuim, haar uur vertragen; maar wij gaan voorbij, en er zullen na ons komen, die na onze weigering, ze zullen doen zegepralen. 's GRAYE.YIlAGE26 September. Z. UI. heeft benoemd tot Commandeur der Orde van de Eikenkroon den beroemden Kunstschilder te Parijs, A. Soliefïi-r. Z. M. heeft bij het Departement van Finantiën benoemd Tot Referen daris den Heer Mr. C. H. Iminerzeel, thans Commies; tot lloofd-Cominiesen de Ilecren D. Ribbe en T. G. Versfeit, thans Coininiesen tot Coinmiesen de Heeren A. J. Cornclissen en Mr. P. C. J. van Gbertthans Adjunct-Cominie- scntot Adjunot-Commiesen de Heeren J. van Kempen en R. Schepman, thans eerste Klerken en den eervol ontslagen Adjuncl-t'ommies \V. C. Bo- wier, verleend den rang van Commies, builen bezwaar van 's Rijks schatkist. Z. M. de Koning, vergezeld van zijnen Adjudant den lieer Goedecke is gisteren namiddag ten 5J uur van bet Loo in de residentie teruggekeerd. Heden morgen is 11. M. de Koningin, benevens de Prinsen Willem en Hendrik rnet baar gevolg, per spoortrein van 7 ure 46 minuten uit deze re sidentie naar Duitschland vertrokken. Van goederhand wordt verzekerd, dat er bij II. M. de Koningin-Moeder volstrekt geen plan bestaat o:n dit land te verlaten en zich met der woon buiten 'slands te gaan vestigen. Gisteren avond is er eene langdurige Ministerraad gehouden. lieden is de groote rouw geëindigd voor wijlen Z. M. Willem II, welke den 4lien April was aangevangen. Thans begint de middelbare rouw, die zes weken duurt. In eene algemeene openbare vergadering van bet Provinciaal Geregtshof van Zuid-Holland, van lieden, is de Heer Mr. .J. A. van der Sande, nieuw benoemd Raadsheer in bet Hol", als zoodanig pleglig geïnstalleerd. Rij die gelegenheid zijn door den Edel Groot Acbtb. Heer Procureur-Generaal bij bet Hof, Jbr. Mr. Junius van Ilemert, en door den Edel Groot Achth. lieer Vice- President bij hetzelve Hof, Mr. Phil ipso, toepasselijke aanspraken gehonden, waarin door ben herdacht zijn de smartelijke verliezen, rlie het Hof achter volgens door bet overlijden van deri Heer Mr. Vaillant en Mr. Brand, Raads heer en President van bet Hof, beeft geleden, en waarbij tevens gewezen is op bet verlies, dat bet Hof beeft ondergaan, ten gevolge van de benoeming vari Jbr. Mr. Melort tot Raadsheer in den tloogen Raad. Voorts hebben zij den nieuw benoemden Raadsheer geluk gewensebt met de aanvaarding der hem opgedragene betrekking. Nadat du Heer van der Sande in bet Hof zit ting genomen bad, werd de openbare algemeene vergadering gesloten. Tweede Manier der Staten-Gieneraal In de Zitting van heden zijn aan de orde van den dag de beraadslagin gen over liet concept-wpzen in antwoord op de 'J'roonrede, en wel allereerst over de algemeene strekking van dat concept. De lieer van Voorst verklaart zich tegen de algemeene strekking. I)e Heer Thorbecke antwoordt, als lid der Commissie, kortelijk den Spr. De lieer van Hall kan zich over bet algemeen met den geest van bet adres verecnigen doch niet op grond van hetgeen door den laatstcn Spr. is in bet midden gehragt. Al hetgeen ongunstig nopens den loop der zaken te zeggen valt, moet tegen de Ministers, niet tegen den persoon des Konings gerigt worden. De algemeene beraadslagingen worden hierop geslotenen de algemeene strekking vari liet adres, met eenparige stemmen op één na (die van den lieer van Voorst) goedgekeurd. De beraadslagingen over de afzonderlijke zinsneden worden geopend. 14 worden zonder hoofdelijke stemmen aangenomen. 5 geeft aanleiding tot beraadslagingen. Deze luidt aldus: Tot behar- liging dezer stoffelijke belangen tot nieuwe regeling van ons finantieel huis houden tot opbouw der instellingen, welke de gewijzigde Grondwet vordert, roept Gij, Sire, onze bezadigde en eendrngtige medewerking in. Nooit vond

Leydse Courant | 1849 | | pagina 1