Men heeft dezer dagen tijding ontvangen dat de van America hcrwaails varende stoomboot the Hibcrnia, ten gevolge van eenen orkaan bij Halifax is gestranddoch dat de reizigers en brieven door de Americaansche stoomboot the Canada zijn gered en opgenomen. FRANKRIJK. PARIJS, 13 September. De President der Republiek beeft aan 225 opstandelingen van Junij 1848, die te BrestC'herburg en Lorient gevangen zalende vrijheid geschonken. Bij de hervatting der werkzaamheden der Wetgevende Vergadering zul len eenige Vertegenwoordigers aan de Regering het verzoek rigtenom eene naauwkeurige opgave der kosten van de expeditie naar Rome, en van die, welke daaraan nog moeten besteed worden, Zoo als reeds vroeger is gemeld, zou beden alhier eene kerkverga dering bijeenkomen. Bij rle wet van 18 Germinal X jaar, mag zulks niet zonder bijzondere magtiging van wege de Regering geschieden. De Aarts bisschop van Parijs heeft echter begrepen dat hij die niet behoefde te vragen de Regering die met de zaak verlegen zat en echter niet gaarne haar regt zou opgeven, heeft ongevraagd die magtiging verleend, bij besluit van den Voor zitter der Republiek van gisteren, waarbij het houdon van alle kerkvergade ringen gedurende het loupende jaar wordt veroorloofd. De toestand van den Minister de Falloux blijft zeer bedenkelijk. Men beeft het uitwendig gebruik van quinine aangewend omdat men bij zijnen zenuwachtigen toestand en zwak gestelbij inwendig gebruik voor te sterke werking vreesde. Evenwel neemt men tot dit uiterst middel de toevlugt als het ccnig middel om eene tusschenpoozende koorts te bestrijdendie bet leven van den zieke in gevaar kan brengenhoewel het middel niet zonder ongerustheid wordt aangewend. Het blad l'Evenement berigt dat de quinine gunstig had gewerkt. De zieke was eenige uren zonder koorts geweesten beeft zelfs met den Minister van Buitcnlandsche Zaken en eenige leden der Commissie van Vijfentwintigen kunnen spreken, zoodat men denkt dat hij met de opening der Vergadering wel hersteld zal zijn. Men zegt dat de brief van den Voorzitter der Republiek, bij bet Wce- nerkabinct noch groot opzien beeft gebaard noch veel tegenwerking zal on dervinden. Ten opzigte van de twee eerste puntenalgetnccne vergiffenis van staatkundige misdrijven, en het stellen van het Bestuur in handen van leeken, is men het eensalleen vindt men zwarigheid in de invoering van het Fransche Wetboek waarvoor de Romeinen niet rijp zouden zijn. Oostenrijk j zou daarvoor liever bet Napelsche Wetboek willen aannemen. Dat Wetboek, (zegt een Correspondent van de Indépendance) is het Wetboek Napoleon waarin een weinig willekeur, een weinig onbeperkte heerschappij of zoo als men daar te land zegt, een weinig van het zwarte gewaad doorstraalt; maar dat, hoe 't zij, toch een ontzaggelijke vooruitgang zou zijn bij de reg- terlijke instellingen van den kerkdijken staat vergeleken. De onderdanen van den Paus zouden dan zegt menwel geen gezwore nen hebben, maar ook geen geestelijke regtbanken of inquisitie, en bij deze vergeleken, zullen alle regtsplegingen hun zacht voorkomen. De Ooslcnrijksche gezant Graaf Esterhazydie sedert eenigen lijd zonder bepaalde voorschriften was, moet dezer dagen last hebben bekomen om toch bij den Paus sterk op de opvolging der vrijzinnige raadgevingen van Frankrijk aan te dringen, en hoe Napels en Spanje er dan ook over denken, zal wel weinig invloed hebben. Zoo dus de Paus zich slechts los maakt van de ver derfelijke raadgevingen van zijne Camarilla, zal dit vraagstuk wel voor vreed zame oplossing vatbaar zijn althans meent men dit uit de overeenstemming van Oostenrijk en Frankrijk te mogen onderstellen. Men zegt dat het Hof van Weenen de Heer Hubncr als gezant alhier zou aanstellen en dal de Heer Gustave de Beaumont te Weenen als Fransch gezant zou worden erkend. Er liep hier gisteren een gerucht, dat zeker gunstig op den toestand des Lands zou werken dat namelijk de opgeroepen krijgslieden van het jaar 1842 zouden ontslagen worden. De association van werklieden beginnen weder bijeenkomsten te houden. Men telt thans alleen hier ter stede 50 van die vereenigingenen zij trach ten zich in de departementen uit te breiden. Over de gilde der zakkendragers te Marseille worden de volgende bijzon derheden medegedeeld Het is begiftigd met hel voorregt van de lossing der granen, bestaat waarschijnlijk reeds meer dan 18 eeuwen, en telt thans nagenoeg 3000 leden. Er zijn er onder, die eene fortuin van 300,000 francs bezitten; onder hun getal noemt men Menentié, die zakkendrager en tevens lid van de tegenwoordige Wetgevende Vergadering is; hij spreekt het echter tegen. Velen zijn er die zich een vermogen van 00,000 a 80,000 fr. heb ben welen te verwerven. Tusschen die cijfers van 60,000 en 300,000 fr. bestaan nog vele andere fortuinen want de zakkendragers van Marseille ge ven dikwijls 25,000 a 60,000 francs bruidschat aan hunne dochters. Toen de Februarij-omwenteling uitbrak wilde het gilde aan het Vaderland een offer brengen van 100,000 fr.met moeite bragt men hen er toe om deze som tot 50,000 fr. te verminderen. Dit gilde is onder alle opzigten achtenswaardig: geen zakkendrager heeft ooit zijn woord gebroken, noch diefstal bedreven; men ontmoet er nooit een in beschonken toestand en men herinnert zich niet dat ooit een van het gilde heeft teregt gestaan. fi-J. TURYN, 13 September. De Kamer van Afgevaardigden heeft in hare zitting van gisteren eene Cotri- missie benoemd, om het lijk van Koning Karei Albert te Genua over te ne men. Verder is door een Afgevaardigde het voorstel gedaanom hét getal kerkelijke feestdagen te verminderen toen de Minister van Eeredienst daarop aanmerkte, dat dit niet zou kunnen geschieden, dan in overeenstemming met den H. Stoel, wekte dit veel misnoegen. Men spreekt van een ontwerp tot een spoorweg van Genua naar Gcnèvc, door de Savooische Alpen waartoe men onder anderen een onderaardschcn gang door den berg Ceuis zou moeten graven. ITALIË, ROMÉ, 13 September. De Spaansehe expeditie zou voor het einde der maand Italië verlaten en naar Spanje terugkeeren zoodat Frankrijk en Oostenrijk alleen belast blijven met de bezetting, tot op de oplossing der bestaande moeijelijkheden. De Observatore di Roma beweert uit geloofwaardige bron berigt te hebben, dat de Paus onverwijld naar Bénévent zal vertrekken, de hoofdstad van een klein Pauselijk Prinsdom in het Koningrijk Napels, op 60 mijlen afstand van Rome. Volgens de Slatulo zou de Paus te Napels niet met al die tcekenen van blijdschap en toegenegenheid ontvangen zijn, die twee jaren geleden den naam alleen van Pius IXonder al de bevolkingen van Italië te weeg bragt. De Hertog van Parma Karei III, heeft in zijne staten de Benedictijner en liarnabitcr monniken verboden, na den Paus de redenen van dien maat regel te hebben medegedeeld. TOÜCAS1Ë. 10 September. Men is hier weinig tevrede met het vooruitzigt van 6000 Oostenrijkers in' bezetting te krijgen, en even min over eene driedubbele verhooging die het hoofdgeld ondergaan heeft, en die vooral ten platte lande, waar men overi gens het meest aan den Groothertog gehecht isgroot gemor verwekt. Het Ministerie heeft echter verklaard dat Toscane een constitutionele Staat is en wil onder geene andere voorwaarden aanblijven. De Baron de Hugel heeft als zaakgelastigde van Oostenrijk zijne geloofsbrieven aan de Groothertog overhan digd. De Groothertog heeft weder een droevig verlies in zijn Gezin geleden zijn vierde kind, eene dochter van elf jaren, is hem door den dood ontrukt. De jonge Erfprins heeft ook een zwakke gezondheid. De Keizer van Oostenrijk heeft den Groothertog ec-n regement van het Keizerlijk leger geschonken, en zijne beide zonen den een tot Majoor, den ander tot Kapitein daarbij benoemd. S5AREN. Het militair beheer heeft bekend gemaakt, dat tijdens het revolutionnair bewind, 468,980 11. waren uitgegeven, die niet verantwoord zijn. Hieronder is niet begrepen de schade toegebragt aan de kasernen, de gestolen goederen en militaire kleedingen. BEIJEREK. MUNCHEN, 15 September. De Commissie der kamer van afgevaardigden, heiast met het ontwerpen van een adres van antwoord op de troonrede, heeft gisteren haar ontwerp ingediend. Daarin komt het volgende voor Wij deelen met geheel Duitschland in bet vaste vertrouwendat het aan de wijsheid en gematigdheid der regeringen en der volksvertegenwoordigers, aan de belanglooze zelfverloochening der vorsten cn volken gelukken zal, zonder verder verwijl aan Duitschland eene op vrije volks-vcrtogenwoordiging gegronde staatsregeling te schenkenwelke het gemeenschappelijke streven naar eenheid bevredigt, de vrije ontwikkeling naar binnen bevordert, haar van belemmerende hinderpalen bevrijdt, en aan den bondsstaat, door de vaste vereeniging en regeling van zijne krachtendie mate van magt cn kracht naar buiten verleent, welke Duitschland in staat zal stellen, om dien rang wederom in te nemen, waarop de hooge beschaving en de nog onver minderde kracht van zijne talrijke bevolkingen, cn de herinneringen van zijne roemruchte geschiedenis, aan hetzelve regt geven. Alleen het spoedig tot stand koinen van eene staatsregeling, welke aan deze cischcn voldoet, zal den terugkeer van de koortsachtige opgewondenheid der gemoederen verhin deren waardoor eene zoo schromelijke verwarring der begrippen van regt en pligt veroorzaakt cn de wettige orde op eene zoo beklagenswaardige wijze ge stoord is geworden. KERKNIEUWS. GRONINGEN, 17 September. Bij de Doopsgezinde gemeente alhier heeft de vereenigde Commissie, bestaande uit den Kerkcraad en de leden, door de Broederschap daartoe gecommitteerd, ter vervulling der vacature, die eerlang bij die gemeente zal ontstaan door het vertrek van Ds. J. G. de Hoop Scheffcr naar Amsterdam, het navolgende drietal gemaakt: DD. J. de Stoppelaar Blij- desteynP. van der Goot en C. Sepp, Predikanten bij de Doopsgezinde ge meenten te Sneck, Rotterdam en Zaandam, (Oostzijde) cn zijn die Wc'l- Ecrw. Hecren uitgenoodigd om hier eene predikbeurt te komen vervullen. 'sGRAVENIIAGE19 September. Ter vervulling der vacature, is door den Breeden Kerkcraad der Ilcrv. gemeente alhier, liet volgende negental ge-

Leydse Courant | 1849 | | pagina 3