BUITEJ3LAINDSCHE BERIGTEN. irifiijer van Rosenthal 10, de Man 3, van Hall 1 en Duymaer van Twist 2, te zamen 60 stemmen zoodat de Heer Thorbecke de volstrekte meerderheid van stemmen beeft bekomen en als tweede Candidaat op de lijst wordt geplaatst. Voor de verkiezingen van derden Candidaat, hebben er twee stemmingen plaats. Eerste stemming: de Heer Nederrncijer van Rosenthal 13, de Man 6, Anemaet 5, Mr. L. D. Storm 15, Vcrweij-Méjan 4, Roreel van Hogenlanden2, Donker Curtius S, Duymaer van Twist 1, Lamhrechts 2, van Eek 1 van der Linden 1Wichers 1 en blanco 1zamen 60. Tweede stemming: de Heer van Rozenthal 12, de Man 2, Anemaet 1, Mr. Storm 30, Donker Curtius 12, Lambrechts 1, en van Eek 1; te za men 59. Mitsdien beeft de Heer Storm de volstrekte meerderheid verkregen en wordt deze tot derden Candidaat benoemd. De Voorzitter bedankt de Heeren stemopnemers voor de door ben volbragte taak en verzoekt, ingevolge art. 55 van het Reglement van Orde, de Heeren stemopnemers, benevens de Heeren Dullert, Godefroi, Costerns en Zyleker, de Commissie uit te makendie belast zal zijn de opgemaakte lijst van Candidaten aan den Koning aan te bieden. Waarna de Vergadering wordt gescheiden. Eerste Kamer iter Staten-Creneraal, In de Zitting van heden aanvaardt de Voorzitter het voorzitterschap met de volgende aanspraak «Mijne Heeren, «Door 's Konings vertrouwen vereerd, valt mij op nieuw de onderscheiding te beurt, geroepen te worden tot het Voorzitterschap dezer vergadering. «Voor de eerste maal plaats nemende op dit gestoelte, gevoelde ik, bij het levendige besef van het gewigt dezer hoogst-vereerende betrekking, de behoefte aan uwe toegevendheidmedewerking en ondersteuning. «Gij, Mijne Heeren, verleendet ze mij in ruime mate, Daaraan dank ik het mede, indien ik eenigzins mogt slagen in betgeen van mij kon worden verwacht, en daarop steun ik op nieuw, nu dezelfde taak andermaal mij is opgedragen. Uwe welwillendheid roep ik nu weder in, en vlei rnij, terug ziende op het verledene, er op te kunnen rekenen. «Het tijdvak der onlangs geslotene zitting was rijk aan gewigtige gebeur tenissen, ze leggen nog versch in het geheugen die droevige dagen, maar ook die plegtige oogenblikken, die een verblijdend verschiet in de toekomst openden. «Merkwaardig voor het Vaderland kan de tijdkring worden, welken wij thans intreden, indien de ontwikkeling der bepalingen onzer Grondwet, ge durende denzclven tot stand wordt gebragt. «Daardoor kan bet welzijn van het volk, dat wij vertegenwoordigen, wor den bevorderd, hechtheid aan het staatsgebouw worden gegeven, en de troon, zoo mogelijk, nog sterker bevestigd, waarop thans gezeten is de doorluchtige opvolger van hemonder wiens Regering de Grondwet zoo belangrijk is gewijzigd. «Met den wensch dat de Voorzienigheid onze pogingen, tot welzijn van Va derland en Vorstmoge zegenenaanvaard rk op nieuw het voorzitterschap van de Eerste Kamer der Staten-Generaal." De Heer lioffman stelt voor, deze aanspraak te doen drukken. Hiertoe wordt besloten. Men gaat alsnu over tot het trekken der afdeelingen. Na afloop daarvan, verzoekt de Voorzitter de leden, zich, na het einde der Vergadering, in de afdeelingen te vercenigentot het verkiezen der Voorzitters en onder-Voorzit ters, alsmede van een Lid uit elke afdceling tot hel opmaken van een ont werp van adres in antwoord op de Troonrede. De Zitting is daarna opgeheven. AMSTERDAM, 17 September. Alhier zijn van don 10<i«e tot den 15llen dezer geboren 133 kinderen, en overleden 225 personen. Uit de door Gedeputeerde Staten gearresteerde rekening en verantwoor ding van den stcdelijken ontvanger alhier, over de dienst van het jaar 1847 (welke rekening en verantwoording op het stadhuis voor een ieder ter inzage ligt) blijkt, dat de ontvangsten hebben bedragen de som van 3,249,361.77 en de uitgaven 3,012,591.96^ zoodat meer ontvangen dan uitgegeven is de som van 236,796.80J. GEERTRUIDENBERG, 13 September. De bekende Hendrik Matheus Boers, die den 21 Julij jl. tot tien jaren gevangenis veroordeeld, onlangs ontsnapt, doch te Raamsdonk weder gevat was, is gisteren nacht alhier uit zijne gevangenis ontkomen. Alhoewel geplaatst in eenen vcrwulfden kelder, in een hok van zware bal ken, beklampt met dikke planken, heeft hij in dat hok eenc opening van circa drie palm gemaakt, waardoor hij in den kelder gekomen, door den muur, die den gevangenkelder van bet overige gedeelte gebruikt wordende tot wijnkelder scheidt, is gebroken. Een gedeelte van dien muur berustte op geen fundament. Juist waar dat begint te ontbreken is de gevangene be ginnen te graven, en is alzoo onder door den grond gekomen in den daarnaast gelegen wijnkelder onder bet stadhuis. Om daaruit te ontkomen had hij ver der niets noodig dan eenig latwerk van een daarvoor staand bek af te breken, daar de buitendeur wel voor de afsluiting van buiten, maar niet voor die van binnen was iogerigt. is nog niet gevat. FRIMRIJK. PARIJS, 16 September. Gisteren is de President der Republiek naar St. Cloud vertrokken, waar hij denkelijk zal vertoeven tot dat de Wetgevende Vergadering hare werk zaamheden hervat. De Minister de Falloux lijdt aan zware long- en keel ontsteking. Een paar aderlatingen en een bad hebben echter veel verligting aangebragt. De Minister van Koophandel is op nieuw voorloopig met de zorg voor het openbaar onderwijs Leiast. De Minister Odilon Barrot, die reeds ge- ruimen tijd ongesteld is, wordt langzaam beter; dagelijks brengen de chefs van zijn Ministerie eenige uren bij hem door. De benoeming van den Generaal Bandon, die den Generaal Rostolan te Rome zou vervangenheeft geen voortgang. De Heer Mcrcier is derwaarts gezonden om den laatstgenoemde te bewegen vooreerst nog in zijne betrekking te blijven. De leden der Bergpartij hebben een verzoekschrift onderteekendstrek kende om de onmiddelijke bijeenroeping der Wetgevende Vergadering te erlangen. De cholera is sedert eenige dagen zeer verminderd. Do verschijning der cholera te Marseille beeft aldaar zoo grooten schrik verspreiddat bijna de helft der bevolking die stad heeft verlaten, terwijl verscheiden fabrieken stil stonden. De schrik was niet weinig toegenomen door de tijdingdat de pest te Fiume aan de Adriatische Zee was uitgebroken, en dat te Trieste reeds eenige gevallen waren waargenomenofschoon brieven uit Trieste het berigt wegens het uitbreken der pest te Fiume bevestigen, blijft men de waarheid daarvan in twijfel trekken. Meer zeker is hetdat de cholera zich thans ook te Rome heeft vertoond. De nieuwe expeditie welke te Toulon tegen Marokko werd gereed ge maakt, zal geen voortgang hebben, omdat onze Regering voldoening gege ven is voor de belediging haar aangedaan. PRUIS SE K. De beroemde Alexander von Humboldt vierde den 14Jc" dezer zijnen tacli- tigsten verjaardag. Iu het volgend jaar zal hij gedurende eene halve eeuw lid der Akademie van Wetenschappen geweest zijn. OOSTE K 1.1 K. WEENEN, 14 September. De Keizer beeft den Russischen Veldheer Paskewitsch het Grootkruis der Maria Theresia Orde gezonden, met een zeer verpligtcnd schrijven, waarbij Z. M. het voornemen uit om, zoo veel zijne verpligtingen zulks gedoogen, met zachtmoedigheid jegens Hongarije te werk te gaan. De Maarschalk Radctzky is gisteren, en de Banus Jellach eergisteren hier aangekomen. De eerste is met uitbundig vreugdebetoon door het volk ingehaald. Het Ilongaarsche leger zal eene hervorming ondergaan. Alle Hongaar- sche soldatende officieren tot den rang van overste ingeslotenzullen als gewone soldaten bij het Keizerlijk leger worden ingelijfd. In het vervolg zullen er geene Hongaarselie regementen meer bestaan, maar slechts één Oos- tenrijksch leger uit alle nationaliteiten zamengesteld, met zooveel mogelijk Duitsche officieren aan het hoofd. De staatsregeling, zoo als die door den Keizer bevestigd is, laat niet toe dat elke volksstam zijne eigene krijgsmagt bezitte. In den Ilongaarschen oorlog en de beide Italiaansehe veldtogten beeft Oostenrijk zoo op het slagveld als aan ziekte 45 h 50,000 man verloren, waarvan alleen 15,000 voor Venetië gesneuveld zijn. Op dit oogenhlik telt het leger nog 60,000 gewonden. Komorn nog door 30,000 man opstandelingen met 200 stukken ge schut bezet, levert een groot bezwaar ter volkomene onderwerping en bevre diging van Hongarije op, daar deze vesting zoo onneembaar wordt geacht, dat men zich tot insluiting zal moeten bepalenwaaraan nog een Russische afdeeling onder Generaal Grabbe deel neemt. De Veldtuigmeester Haynau heeft al de leden der Kamer van Afgevaar digden en der Magnaten-tafel in Hongarije, al de leden van de algemeene Commissie van bestuur, al de aanvoerders en hoofden van den opstand, al de officieren en ambtenarendie onder de Ilongaarsche Regering gediend heb ben, en al de regters, opgeroepen om voor de militaire regtbank te verschij nen. Er zal dus eene der grootste staatkundige processen plaats hebben. RU§LAKB. PETERSBURG, 8 September. De Keizer heeft een manifest uitgevaardigd waarbij hij verklaart hevel te hebben gegeven aan zijn leger in Hongarije, om, nu het wettig gezag van Oostenrijk aldaar hersteld is, waartoe het Russische leger zoo veel heeft bij gedragen, huiswaarts te keeren. Voorts heeft de Keizer in het oostelijk ge deelte des rijks een Iigting van 4 man op de 1000 zielen en in het westen van 8 op de 1000 uitgeschreven. De Keizer heeftten einde aan de Israëliten de middelen te verschaffen om zich op den landbouw toe te leggen, bepaald, dat ieder Israëliet, vader eens huisgezins, die landbouwer wenschl te worden, gratis eenigen grand zal ontvangen, verder zekere som tot bestrijding der eerste onkosten 10 jaren vrijdom van belasting en tevens vrijstelling van de militaire dienst., ook voor zijne kinderen.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 3