LEYDSCHE COURANT. 1849. v;- M; WOENSDAG, 19 SEPTEMBER. BtNNENLAN DSCIIE BER1GTEN De Courant wordt Maandags Woensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag avond \y. De Prijs der Courant is f 12 in het jaarj de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Cente afgegeven. LEYDEN18 September. Het beiigt, dut te Harderwijk eene Volontaires-Scbool zou worden op- gerigt enz., was niet geheel en al juist. Men verzekert dat er niet bepaald eene sehool en wel in die stad zal worden gevestigd; doch dat alle jongelin gen van een onbesproken gedrag, van 1G tot 20 jaren, op de vroeger mede gemelde wijze, bij elk rogement iu de gelegenheid zullen worden gesteld, om als OnderolEeirren voor de Oost-lndiën te worden opgeleid, ten einde alsdan in vier jaren tijds tot Officieren in de Indien te worden verbeven. Men ver wacht, dat eerlang van Regeringswege nopens deze zaak eenige mededingen in bet openbaar zullen worden gedaan. 's GR A YEN tl AGE, 17 September. Zaturdag 11. is alhier overleden de Heer Mr. J. P. N'oiret de Bruyn Raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden, Ridder der Orde van den Nederl. Leeuwenz. Krachtens eene door den Koning verleende magtiging, is aan de Hceren II. C. E. van den Ouwclant c. s.vergunning verleend tot het oprigten eener gaz-fabriek te 's Hertogenboschten einde die stad met loopend gaz Ie ver lichten. De Iloofd-Commissie tot bet oplerigten standbeeld voor wijlen Z. M. Koning Willem 11, heeft alle beeldhouwkunstenaars uitgenoodigd tot bet, inzenden van ontwerpen voor bet gedenkteeken ter nagedachtenis van Koning Willem II. Het zal bestaan in een staand beeld, voorstellende den Koning, boog ongeveer 3,50 ellen, geplaatst op een voetstuk van 3,50 a 4 ellen hoogte, gerekend uit den begancn grond, voorzien aan twee zijden met half vei lieven beeldwerk, voorstellende de wapenfeiten des Konings te Quatre-Bras en Bautersern en de twee andere zijden met de toepasselijke opschriften die de Commissie daarop zal doen plaatsen. Het zal op een plein worden geplaatst, oin van alle zijden ziglbaar te wezen. Het ontwerp door den kunstenaar in te zenden, moet bestaan in een schets- beeldje (statuette ébauohe) van 4 a 5 palmen hoogte op een onbewerkt voetstuk, in evenredigheid der opgegevene maat, met en henevens bet ont werp van bel beeldwerk. De schclsbeelden zullen moeten worden ingezonden vóór of op den 15(trn November aanstaande aan het adres van den Secretaris der Hoofd-Coinmissie te 's Gravenbage. De Commissie looft eene premie uit van ƒ250 voor de meest voldoende schets, die daardoor haar eigendom wordt. Zij behoudt zich voor om daarna al dan niet met den vervaardiger in onderhandeling te treden over de uitvoe ring van het beeld. De onbekroonde schetsbeelden zullen vrachtvrij aan de inzenders worden terugbezorgd. STATEN-fiENERAAL. AANSPRAAK DES KONINGS tot Opening; van liet Zittingjaar 184950. Mijne Heeken! Ik verheug Mij in het voorregt, U andermaal om Mij vergaderd te zien, en ditmaal, om van (Ie plaats, door Mijnen onvergetelijken Vader vroeger zoo waardig bekleed, eene nieuwe Zitting voor U te openen, waarin Gij ge roepen wordt de dierbaarste belangen des Vaderlands met Mij te behartigen en verdere uitvoering te geven aan de Grondwet, die wij in onze vorige te za- menkomst wederkeerig hebben bezworen. Wij mogen oris verblijden, ter oorzake, dat onze uit- en inwendige aange legenheden, sedert bet oogenblikwaarop Ik de regering aanvaardde, niet zijn verminderdmaar veeleer verbeterd in gunstige gesteldheid. Met alle Mogendheden hebben wij vrede en goede verstandhouding. De on rust die elders woelt, dringt onze grenzen niet binnen; en de verdeeldheid, die andere Staten eenigerinate van elkander verwijdertblijft ons vreemd. Wij onderhouden met allen een volledig vriendschappelijk verkeer. De ver wikkeling, in welke wij vroeger vreesden ten opzigte van Limburg te zullen of te kunnen geraken, zijn, door de bescherming der traktaten, gelukkig afgewend; en wij hebben liet gegronde vooruitzigt, dat die regtmatige toe stand nimmer andere dan regtmatige bevestiging of oplossing zal verkrijgen. De zege op Balidoor de dapperheid onzer Land- en Zeemagt bevochten heeft uns bel verlies van meerdere verdienstelijke strijders, cn, dat het meest is te betreuren, liet verlies van eenr-n voortreilelijkeri Bevelhebber, gekost; maar, tot dien duren prijs, zijn de eerbiediging van ons gezag, rust en orde in den Indischen Archipel verzekerd. I)e Marine bewees lofwaardige diensten, ook ter gnnste onzer W.-I. bezittingen. Het Leger gaf Mij ruime stof tot tevredenheid. Mijne beminde Landgeuooten genieten gewenschten voorspoed. De oogst was gezegend. De handel herleefde. De fabrieken leverden, ook op de onlangs gelioudene tentoonstelling, uitmuntende proeven van bare gunstige ontwikke ling. En de markt van onze koloniale voortbrengselen beeft voordeden ver schaft, die, gevoegd bij de niet ongunstige opbrengst der belastingen en de reeds tot stand gebragte aanzienlijke bezuinigingen veel hebben bijgedragen tot de verbetering van den stand van 's Lands geldmiddelen. Alleen liet gedeeltelijk mislukken van een enkel gewas des velds en de vele slagtoffers eener gevaarlijke ziekte, gaven Oris stof tot bekommering cn leed. Beiden schijnen evenwel te verminderen. Ouder die gunstige omstandigheden zijt Gij, Mijne Hcerenherwaarts ge komen, om Uwe zorgen op nienw aan 'sl.ands zaken te besteden. Vele en gewigtige bemoeijingen wachten U, door de Grondwet zelve voorgeschreven, en door de tijdsomstandigheden gevorderd. Zij zullen zich niet bepalen tot bet onderzoeken en beoordeelen van de wetsontwerpen, die de gewijzigde Grondwet vordert. Gij znlt U ook moeten bezig houden met eene nieuwe begrooling der uitgaven en inkomsten van bet Rijk; met gewigtige stoffelijke belangen der natie; en niet bet minst met het overwegen van zoodanige verordeningen, als waar de tegenwoordige ontwikkeling der handelsstaatkunde van Europa ter bevordering van scheep vaart en handel, en tot herstel of verbetering van belangrijke bronnen van volkswelvaart, of, mag bet zijn, tot bel openen van nieuwe raadzaam zullen worden gekeurd. Daarin wonsch ik U welberaden, standvastig voor te gaan. Daartoe roep lk Uwe bezadigde, cendragtige, belangstellende medewerking in. Van de schreden door ons in gemeen overleg, op dien weg te doen, han gen in deze gewigtige oogeublikkenvoorjaren tijds, bet geluk cn de voor spoed van dit achtingswaardig Volk welks welzijn wij moeten bevorderen, ten cenenmale af. Het Vaderland plukke van onzen arbeid rijke vruchten 1c weldadige Opperbestuurder van ons lot schenke daarop Zijnen zegen! Met deze wenschen in het hart, verklaar ik deze Zitting der Staten-Gcnc- raal te zijn geopend." Z. M. weid bij de plegtigheid vergezeld door HH. KK. de Prinsen Hendrik en Frederife. II. M. de Koningin en IILIKK. IIIIde Prins van Oranje en Prins Maurits, zonen des Konings, bevonden zich in de Vergaderzaal, in de Hof-Loge. Uit bet verslag der Commissie, beslaande uit de HH.: Nedermeijcr van Rosenthal, van Randwyek, Borrel, Engelen en YVesterhoff, uitgebragt in de zitting van de Tweede Kamer der Slaten-Gcneraal van den 11den September 1849 omtrent bet jaarlijkse!) regerings-verslag nopens den staat van bet on derwijs in ons vaderland, oritleenen wij liet volgende: Bij allen, die de lotgevallen der menschheid met eenige belangstelling gade slaan, is meer en meer de overtuiging verlevendigd, dat onverwijld kracht dadige hulpmiddelen behooren aangewend te worden tegen bet toenemend be derf in het maatschappelijk ligchaainwaarvan de jongste tijden de treurigste bewijzen hebben opgeleverd. Ouder die middelen nu, van wier toepassing men met bet meeste vertrou wen eene heilzame uitwerking mag te gemoet zien, bekleedt bet openbaar on derwijs eene eerste, welligt de allereerste plaats. Daarom verdient bet meer dan ooit te voren de onverdeelde belangstelling eener vergadering van volks» vertegenwoordigers, wier roeping bet is, de zedelijke en stoffelijke welvaart eener natie met alle kracht te bevorderen. De taak der Commissie bepaalt zich tot bet opgeven der uitkomsten, welke bet onderzoek van bet regerings-verslag nopens den staat der boogcre, mid delbare cn lagere scholen in ons Koningrijk over 1847 heelt opgeleverd, welk verslag op den lste" Maart jl. aan de Tweede Kaïncr is ingediend. Zij zal

Leydse Courant | 1849 | | pagina 1