LEYDSCHE COURAN it v i AANSPRAAK DES KONINGS JJe Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt MAANDAG, 17 SEPTEMBER 1849. uit Zaturdag avond. De Prijs der Courant is 13 in liet jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Cente afgegeven. STATEA-GEMERAAL. 'sGRAVENHAGE, 17 September. De rede waarmede de Minister van Binnenl. Zaken II. Zaturdag de zitting der Staten-Generaal heeft gesloten, luidt als volgt: Mijne Heeren! De bepalingen der Grondwet brengen mede, dat uwe tegenwoordige zitting worde gesloten, omdat bet tijdperk, voor bare werkzaamheden gegund, zóó zal zijn verstreken, en het tijdstip zeer nabij is, waarop Uwe volgende zit ting moet worden geopend. Z. M. onze geëerbiedigde Koning heeft mij daarom den vereerenden last opgedragen, om die sluiting van Zijnentwege te bewerkstelligen. Deze zitting kon eerst den 13dcn Februarij van dit jaar worden geopend. Dc ruimte van tijdvoor haren duar overblijvendewerd daardoor zeer beperkt. Maar gewiglig waren de gebeurtenissen, die dat korte tijdperk kenmerken. De eerste en voornaamste vrucht der wijziging van Nederlands Grondwet trad in hel leven. De Vertegenwoordigingdoor de Natie zelve gekozen aanvaardde hare gewigtigc taak. Naanwelijks was ecnc maand na dat gewenscbte tijdstip verloopen, of de al gemeen beminde Vorst, die deze Vertegenwoordiging bij haar optreden uit de volheid van zijn hart had begroet en tot hare werkzaamheid ingeleid werd aan de liefde van zijn dankbaar volk onlscheurd en in het graf ter ruste gelegd. Zijn geliefde Zoon en grondwettige Opvolger aanvaardde zijne Regering, steunende op- en sterk door de verknochtheid van ditzelfde volk aan Zijn Stamhuis, cn werd door U als Koning gehuldigd. De werkzaamheden dor Kamers, door die bedroevende cn verblijdende ge beurtenissen cone wijle afgebroken, werden, zoo als zij waren opgenomen, met ijver hervat cn voortgezet en deze korte zitting heeft opgeleverd wat de aard der zaken en de omstandigheden toelieten, en redelijkerwijze kon worden gewacht en verlangd. Aan het voorschrift van het 5de der additionnele artikelen der Grondwet is voldaan. Het voorstel der wet regelende het kiesregt en de benoeming van Afgevaardigden ter Eerste en Ttveede Kamer en de voorstellen van de provinciale en gemeente-wetten zijn in deze zitting voorgedragenonder zocht en beoordeeld. Er is meer gedaan. Ook andere in datzelfde 5de artikel verlangde wets ontwerpen zijn der Vertegenwoordiging aangebodencn meerdere wetten van verschillenden aard en belang zijn door haar aangenomen. Het voltooijen van eenige dezer belangrijke werkzaamheden in deze zitting wordt door het naderen van den dag, voor de opening der volgende bepaald verhinderd. De zorg voor die onderwerpen zal tot de taak van die volgende zitting behooren terwijl ieder uwer, uit de tegenwoordige, het bewustzijn mag wegdragen binnen dezen korten tijdzooveel hij vermogtte hebben medegewerkt ter bevordering van het waarachtige heil des Vaderlands. De Koning, Mijne Heeren, hoopt binnen zeer weinig tijds in uw midden te verschijnen, om eenen nieuwen tijdkring voor uwe werkzaamheden te openen en uwe medewerking in te roepen omin gemeen overleg met Zijne Majesteit, de Grondwet volledig in werking te brengen, en wettelijk te ver zekeren wat het geiuk en den voorspoed van Zijn Volk kan vermeerderen. In naam des Konings verklaar ik deze zitting der Slaten-Generaal te zijn gesloten." tot Opening van liet Zittingjaar 184950. «Mijne Heeren! Ik verheug Mij in het voorregt, U andermaal om Mij vergaderd Ie zien, en ditmaal, om van de plaats, door Mijnen onvergetelijken Vader vroeger zoo waardig bekleed, eene nieuwe Zilting voor U te openen, waarin Gij ge roepen wordt de dierbaarste belangen des Vaderlands met Mij te behartigen en verdere uitvoering te geven aan de Grondwet, die wij in onze vorige te za- menkomst wederkeerig hebhen bezworen. Wij mogen ons verblijden ter oorzake dat onze uil- en inwendige aange legenheden, sedert het oogenblikwaarop Ik de regering aanvaardde, niet zijn verminderd, maar veeleer verbeterd in gunstige gesteldheid. Met alle Mogendheden hebben wij vrede en goede verstandhouding. De on rust die elders woelt, dringt onze grenzen niet binnen; en de verdeeldheid, die andere Staten eenigermate van elkander verwijdert, blijft ons vreemd. Wij onderhouden met allen een volledig vriendschappelijk verkeer. De ver wikkeling, in welke wij vroeger vreesden ten opzigle van Limburg te zullen of te kunnen geraken, zijn, door de bescherming der traktaten, gelukkig afgewend; cn wij hebben het gegronde vooruitzigt, dat die regtmatigc toe stand nimmer andere dan regtmatige bevestiging of oplossing zal verkrijgen. De zege op Balidoor de dapperheid onzer Land- en Zeemagt bevochten heeft ons het verlies van meerdere verdienstelijke strijders, en, dat het meest is te betreuren, het verlies van eenen voortreffelijker! Bevelhebber, gekost; maar, tot dien duren prijs, zijn de eerbiediging van ons gezag, rust cn orde in den Indischen Archipel verzekerd. De Marine bewees lofwaardige diensten, ook ter gunste onzer West Indische bezittingen. Het Leger gaf Mij ruime stof tot tevredenheid. Mijne beminde Landgenoolen genieten gcwcnschten voorspoed." De oogst was gezegend. De handel herleefde. De fabrieken leverden, ook op de onlangs gehoudens tentoonstelling, uitmuntende proeven van hare gunstige ontwikke ling. En de markt van onze koloniale voortbrengselen heeft voordeden ver schaft, die, gevoegd bij de niet ongunstige opbrengst der belastingen en de reeds tot stand gebragle aanzienlijke bezuinigingen veel hebben bijgedragen tot de verbetering van den stand van 's Lands geldmiddelen. Alleen het gedeeltelijk mislukken van een enkel gewas des velds en dc vele slagtoffers eener gevaarlijke ziekte, gaven Ons stof tot bekommering en leed. Beiden schijnen evenwel te verminderen. Onder die gunstige omstandigheden zijt Gij, Mijne Heeren, herwaarts ge komen, om Uwe zorgen op nieuw aan 's Lands zaken te besteden. Vele en gewigtige bemoeijingen wachten LI, door de Grondwet zelve voorgeschreven, en door de tijdsomstandigheden gevorderd. Zij zullen zich niet bepalen tol het onderzoeken en beoordeelen van dc wetsontwerpen, die de gewijzigde Grondwet vordert. Gij zult U ook moeten bezig houden met eene nieuwe begrooting der uitgaven en inkomsten van het Rijk; met gewigtige stoffelijke belangen der natie; en niet het minst met het overwegen van zoodanige verordeningen, als waar de tegenwoordige ontwikkeling der handelsstaatkunde van Europa ter bevordering van scheep vaart en handel, en tot herstel of verbetering van belangrijke bronnen van volkswelvaart, of, mag het zijn tot het openen van nieuwe raadzaam zullen worden gekeurd. Daarin wensch ik U welberaden, standvastig voor te gaan. Daartoe roep Ik Uwe bezadigde, ecnitragtigebelangstellende medewerking in. Van de schreden door ons in gemeen overleg, op dien weg te doen, han- gen in deze gewigtige oogenblikkenvoorjaren tijds, bet geluk en de voor- l spoed van dit achtingswaardig Volk, welks welzijn wij moeten bevorderen, ten eeneninale af. Het Vaderland plukke van onzen arheid rijke vruchten! De weldadige Opperbestuurder van ons lot schcnke daarop Zijnen zegen! Met deze vvenschcn in het hart, verklaar ik deze Zitting der Staten-Gcne- raal te zijn geopend." Te Leyden Ier Boekdrukkerij van J. Gf. LA LAU,

Leydse Courant | 1849 | | pagina 1