kunnen hywooncn. Weinig later werd dezelfde verklaring door prof. Kesteloot ten acnzien van prof. Sclirant te Leyden en de heer Schinkel te 'silage afgelegd. Ten slotte werd door den heer Alberdingk Tliym een wel opgesteld en ziel roerend dichterlyk vaerwel gelezen. Waarna zoo als in ons vroeger berigt ge meld is, de Voorzitter Des Amorie Van der Moeven de vergadering met cene toespraak besloot, die met grooten bijval werd aangehoord. Al de stukkenop het congres afgelezen en ecnige der ingezondene znllen in ecncn bundel worden gedrukt. Men teekerit tegen 5 fr. in by de leden der uitvoerende commissie. FRANKRIJK. PARIJS, 11 September. Do Minister Falloux heelt in den Moniteur van gisteren berigtdat de bekende brief van den Voorzitter hem niet was medegedeeld, en dat voorts die blief zuiver officieus was geweest. De kerkelijke dagbladen keuren die verklaring goed. Die der tegenpartij hebben er veel tegen in te brengen en vinden, dat daar die Minister die geheclc onderneming tegen Rome beeft doorgedrevenen die in vrijzinnigen geest begonnendoor zijn toedoenzoo als die dagbladen beweren, in den meest behoudenden geest is voortgezet, hij zich er nu zoo niet kan afmaken, maar dat al de gevolgen zijner dub belhartige staatkunde, die, onder voorwendsel van de orde te Rome te her stellen, het oude stelsel van misbruiken wil doen zegevieren, voor zijne reke ning komen. De Minister Odillon-Barrot is op zijn bij Parijs gelegen landgoed door cene ernstige ziekte aangetast. Jerome Bonaparte, voormalig Koning van West falen, is thans de oudste der Franschc Generaalscr is sprakedat hij tot Maarschalk zal verheven worden. De Vnivers meldt, dat de Kerkvergadering, tegen den 17Jen dezer bijeengeroepen zich zal bezig houden met de geloofsbelijdenis, het bijeenroe pen van departementale conciliën op vaste tijden en de gelijkvormigheid der geestelijke tucht. Ook zal bet vraagstuk der onbevlekte ontvangenis van Maria behandeld worden, waaromtrent door den Paus het oordeel der geeste lijkheid is ingeroepen. Volgens een opgaaf in bet dagblad le Presse hebben van 17911814 de ligtingen in Frankrijk 4,556,000 man bedragen. Napoleon alleen ligtte er 2,476,000. Daru in zijn verslag Moniteur 10 floréal 10(le jaar) erkent dat ze nooit ontslagen werden. In 1813 bestond 't leger uit reeruten van 1820 jaren, TV stierf. Van de 1,260,000 die in 1813 geligt werden waren in 1814 maar 100.000 man over. In 1792 had Frankrijk 86 Depar tementen, van 17941800, 105, en de vrucht van het verlies van 4J. mil- lioen menschcn700 millioen schadeloosstelling aan de Mogendheden en 490 millioen onderhoud voor 't occupatie leger, was, dal Frankrijk na den slag van Waterloo kleiner werd dan 't in 1790 was. Men herinnert zich niet ooit zoo vele rupsen gezien te hebben als dit jaar; zij rigten op vele plaatsen groote schade aan, ITALIË, ROME, 1 September. De brief van den President der Fransche republiek beeft bij de bevolking zooveel bijval gevonden, dat men plan bad om over de houding welke het Fransche bewind scheen te willen aannemen, openbare vreugde te bedrijven, die natuurlijk te gelijkcr tijd tegen de Regerings-Commissie der drie Kardina len zou gerigt zijn geweest. De Generaal Rostolan echtervreczende voor be denkelijke gevolgen voor de rust der stad, heeft eene proclamatie uitgevaar digd, waarbij hij, overeenkomstig de vroeger gemaakte bepalingen omtrent den staat van beleg, alle vereenigingen en zamenscholingenvan welken aard ooken wat ook baar doel moge wezenstellig verbiedt en ter verzekering van de openbare rust en de naleving der bepalingen die hij den intogt der Fransche troepen in Rome gemaakt zijn besloten heeft dat de agenten der openbare magt zullen beletten dat er eenige zamenscholingen, van welken aard ook, gevormd worden en dat er eenige manifestatie plaats hebbc.* Zij zullen niet dulden dat onder eenig voorwendsel worde afgeweken van de vroeger door de Fransche autoriteiten uitgevaardigde hevelen, en dat alle overtreding van of verzet tegen de voormelde bepalingen volgens de wetten zal gcstralt worden. Te Parijs was sprake van de terngroeping des Generaals Rostolan en van zijne vervanging door den Generaal Bedeau of Bandon. De commissie van Kardinalen is zeer verontwaardigd dat de Fransche Ge neraal Rostolan verscheidene personen op vrije voeten heelt doen stellen, welke zij op willekeurige wijze in hechtenis had doen nemen. Men wil zelfs, dat de commissie Rome verlaten heeft. De Generaal heeft te kennen gegeven dat hij verlangde, dat te dien aanzien wettig, in de volle beteckenis van dat woord zou worden te werk gegaan, en dat bij de gevangenissen door Fransche sol daten zou laten bewarenwaaraan hij dan ook terstond gevolg gaf. De com missie verklaarde dat zij andere plaatsen tot gevangenissen zou kiezen, waarop hij zeer bedaard antwoordde: dat bij zich dan genoodzaakt zou zien, ook daar Franschc posten te zetten. Aan een jong mensch gal de Generaal, op diens verzoek, verlof om een Dagblad voor de gevangenissen uit te geven, waarin de namen van alle gevangenen, bun stand, de aard der misdrijven waarvan rij beschuldigd zijn enz. zouden opgenomen worden. De volgende werken zijn door den Paus op de lijst der verboden boeken gesteld: Serbati, over de staatsregelingen en de eenheid van Italië: Giobcrti, over de hedendaagsehe JesuitenVenturaover de gesneuvelden bij de bele gering van Weenenen een werk over de 5 wonden der oorspronkelijke kerk en de verkiezing der Bisschoppen. OOSTENRIJK. WEENEN, 6 Septeml er. Er wordt hier veel gesproken van het bijeentrekkrn van een leger 30.0ÜG mail sterk in het Vorallgebergte, en van een 70,000 man sterk in Bohème. Onze Regering zou ook Van de Pruissische verlangd hebbendat zij Zuid- Duitschland dadelijk door hare troepen zou doen ontruimen. Ook liep het gerucht dat onze troepen in het vervolg te gelijk met de Pruissische, Rastadt zouden bezetten. De aangekondigde bijeenkomst te Töplitz van IIH. MM. den Keizer, en de Koningen van Pruisscn Cn Saksenheeft den 5llcn plaats gehad. De gemeenschap op de eilanden van Venetië is thans vrij, en van alle zijden stroomen vreemdelingen derwaarts. De edelmoedigheid van Radetzky heeft daar goeden indruk gemaakt. De wapenstilstand met Komorn gesloten, is verstreken zonder dat die vesting zich heeft overgegeven. De belegering zal dus weder beginnen. Klapka zou er het bevel nedergelegd hebben cn door Graaf Esterhazy vervangen zijn. De vesting had in de laatste dagen nog veel versterking ontvangen, en was ruim voorzien van alle benoodigdheden. KERKNIEUWS. llit het vroeger vermeld drietal is tot Predikant bij de flerv. Gemeente te Almelo beroepen, Ds. J. W. G. R. Schorse, te Wilsum. Bij den Ondergeleckende is nog ontvangen voor de behoeftigen te Katwijk aan Zeevan: J. P. S. te Bloemcndaal ƒ5; A. in contanten ƒ1.50; A. P. (met bijschrift: liet is weinigmaar zal wel te pas komen5; Q. X. 1 Coupon N°. 526 ƒ9.90. Voor die to Noordwijk aan Zeevan .J. P. S. te Bloemendaal 5 A. in contanten ƒ1.50; A. Z. (met bijschrift: liet is kleinmaar de zegen van God wijst mijne hand5 en van A. A. ƒ10. Leyden13 September 1849. A. LIBRECI1T J.EZWYN. ALGEMEENE BESCHRIJVING W DEM 1MSCHEN ARCHIPEL. Te vervolge van het stuk in ons nommer van den 29stcn Junij). IV. DE ARCHIPEL EN DE HANDEL. De rijkdom der Natuur in den Archipel, inzonderheid in de voortbrengselen van het plantenrijk, is tevens de grond van zijn onmetelijk belang voor den wereldhandel, cn de oorzaak, dat alle handeldrijvende natiën der wereld te allen tijde naar deze oorden zijn zamengevloeidbeurtelings elkander verdrin gende en hunne mededingers trachtende te weren. De schitterende daden van Columbus, van Vasco de Gama en Magellaan hadden voornamelijk de ontdekking der Moluksche eilanden ten doel, welker geurige voortbrengselen te voren slechts langs een' grooten en mocijelijken omweg, door de bemidde ling vooral van Venetië, de volken van hef Westen bereikten. Zonderling is hethoe de waarde dezer artikelendie thans in den handelsomzetzelfs van den Archipel, eene betrekkelijk geringe plaats innemen, eenmaal tegen goud en edelgesteenten werd opgewogenen het bezit der Specerij-eilanden met ongeloofclijke drift en volharding deed najagen. Menschelijker beginselen en gezonder begrippen van staathuishoudkunde heb ben het vernielingsregt der specerijen [een regt dat onze voorvaderen zich had den aangematigd, en waarbij zij jaarlijks geregeld de kweeking van den kruidnagel door vernieling van de boomen tot eene bepaalde boeveelheid be perkte, opdat die hoog in prijs zou blijven,] sedert het vierde eener eeuw doen opheffen; maar voor het overige is het monopolie gehandhaafd, door de stem van alle menschenvrienden en aller bevoegde beoordeelaars ge wraakt, en is het aan cene ophanden zijnde hervorming onzer koloniale in stellingen voorbehouden, om de smet uit te wisscben die het nog op den Nederlandschen naam doet kleven. De voortgang en ontwikkeling intnssehen van den handel deed cr weldra andere bronnen van rijkdom ontdekken. Vooreerst de hoogst belangrijke af zet, dien de veelsoortige bevolking des Archipels aan de voortbrengselen der Europesche nijverheid, inzonderheid aan onze manufacturen, verzekert en ten andere de verbazende ontwikkeling van den landbouw, in sommige gedeelten van den Archipel. Zoo levert de koffij die het eerst door van Hoorn in 1690 op Java werd ingevoerd, maar welker teelt gcene resultaten opleverde, vóór zij in 1719 op bet landgoed Kadoewang van den Gouverneur-Generaal Zwaardecroon werd geplant thans reeds op dat eiland in gunstige jaren eene hoeveelheid van 125 a 130 millioenen ffi. De aanplanting van het suikerriet, vroeger in deze gewesten van gering belang, levert thans op Java gemiddeld zeker honderd millioenen {Q 's jaars op. De inheernschc indigo- en tabaks plant, maar evenzeer de eerst in 1828 door den Hoogleeraar Rcinwardt op Java ingevoerde cochenille-teeltcn de nog later door den Heer Jacobson uit China derwaarts overgebragte theekuituurzijn of beloven zoo vele andere bronnen van rijkdom die Java tot de voordeeligste kolonie der wereld vor men. De schitterende uitkomsten, in de laatste jaren zijn grootendccls de vrucht van het door den Gouverneur-Generaal van den Bosch ingevoerde stelsel van landbouw en belasting, onder den naain van Kulluurstelsel bekend, en behalve de aanzienlijke balen, die daardoor in 'slands schatkist gevloeid zijn, hebben ook de handel en scheepsbouw van Nederland daarvan onberekenbare voordcelen getrokken. Indien naauwelijks een land ter wereld met den Indischen Archipel kan wedijveren in vruchtbaarheid van den bodem, en in den rijkdom, verschei denheid en eigenaardigheid der voortbrengselen zoo biedt tevens geen ander gewest ter wereldin verhouding tot de oppervlakte des landscene gelijke

Leydse Courant | 1849 | | pagina 3