LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG, 14 SEPTEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag fcoint vit Zaturdag avond De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Cente afgegeven BI m EJN L A IN DSC IIE BERSG T EJN I.EYDEN, 13 September. De ongcsleliilieid van <Ien Hoogleeraar Tborbeeke, die hem dezer dagen bij de rillingen der Tweede Kamer heelt doen Klissen, doet hem nog sleeds zijne hamer houden. Er bestaat echter gegronde hoop, dat zijn Hooggel. na verloop van weinige dagen zijne werkzaamheden weder zal kunnen hervallen. De heerschende ziekte te Noordwijk aan Zee, die aldaar J der bevolking heeft weggerukt, is aldaar bijna opgehouden; er waren in de vorige weck slechts twee sterfgevallen voorgekomen. Uithoofde van de alom in ons vaderland heerschende ziekte, is door de Regering bepaald, dat de inspectie der verlofgangers van de nationale militie, in plaats van in October, in Mei aanstaande zal plaats hebben, na de slui ting van de zittingen der militie-raden. De Ileeren van der Meer, onderwijzer te Marken, en Groenendaal onderwijzer te Amersfoort, hebben op zeer voordeelige en aannemelijke voor waarden, heide cenc aanstelling als Hollaiidseh onderwijzer aan de Kaap- Kolonic or.Uangen. Vtr. C.) Wij achten het niet onbelangrijk de volgende opgave mede te detlen van hel getal bedelaars-kolonisten uit de onderscheidene provinciën des Rijks op 1 Januarij jl. in de koloniën der maatschappij van weldadigheid in de provincie Drenthe aanwezig, als: uit Noord-Braband 140, Gelderland 149, Zuid-Holland 930, Noord-Holland 888, Zeeland 99, Utrecht 253 Fries land 370, Overijssel 157, Groningen 277, Drenthe 26 en uil Limburg 21; totaal 3,296. VALKENBURG, 13 September. Op de gisteren alhier gehouden paardenmarkt waren een aantal van ruim 400 paarden, waaronder zeer vele goede en fraaije werden gevonden, en 40 venlens. Er was veel volk op de markt, maar weinig kooplust; er zijn gceue hoiige prijzen bedongen. Ten 3 ure was alles in goede orde algeloopen. 'S GR AVENH AGE, 13 September. Door Z. M. is benoemd lot Ridder der Orde van den Nederlandsche Leeuw, den Heer 11. Commijs, lloofd-Cominics bij het Ministerie van Marine. Eergisteren heeft Jhr. Mr. M. A. Melort, nieuw benoemd lid van den floogen Raad, den gevorderden eed in handen van Z. M. afgelegd, de instal latie zal waarschijnlijk den 22slCD plaats hebben. Door een misverstand is gemeld dat er Maandag avond een groot gala bal aan het hotel van Prins Frederik zou plaats hebben. De Minister van Marine zal den 14'ten geen gehoor vcrleenen. Thans is bepaald dat Zaturdag den 22,len dezer in de Engelsche Epis copale kerk in de Kazernestraat, alhier door den Lord Bisschop van Guyana de plegtigheid gehouden zal worden der Bevestiging. Alle Kandidatenwo nende te Amsterdam, Rotterdam of elderszoowel als die der residentie, zijn uitgenoodigddeel aan die plegtigheid te nemen. Den Zondag daaraanvol gende, des morgens ten elf ure, zal door zijne lordschap eerie kanselrede ge houden worden. De Collecte zal verstrekken tot ondersteuning van het fonds der Maatschappij tot verspreiding van hel Evangelie in de vreemde landen. Des namiddags van dien dag zal door zijn lordschap te Rotterdam insgelijks eene kanselrede worden gehouden. De Lord Bisschop bevindt zich thans tot verrigting dier plegtigheid te Bonn. Van heden af zullen gedurende eenige volgende dagen beproevingen van geschut plaats hebben, nabij het kanaal naar Scheveningen, waardoor de duinen in de rigting van Wassenaar onveilig zijn. Tiveeile Hamei' dei' Stateii-fneiiereicil. In de Zitting van Dingsdag is nog beraadslaagd over liet wetsontwerp tot ontneming der hoedanigheid van standpenningen aan gouden munten welk wetsontwerp met algemeene stemmen is aangenomen, en wel nadat het 4de artikelop voorstel van den Heer van Rijckevorscl eene wijziging had onder gaan, waartegen de Minister van Finantiën verklaarde geen bezwaar te heb ben. Dat artikel luidt thans aldus: nVóór of uiterlijk op den laatsten De cember 1852 worden de krachtens deze wet uitgegeven muntbiljetten, op de daartoe door Ons aan te wijzen tijdstippen, voor de sommen daarin uitge drukt, wederom ingetrokken tegen zilveren Nederlandsche muntstukken. In de zitting van gisteren heeft de Commissie, belast met het onder zoek van het verslag nopens den staat der geldmiddelen over 1846 en 1817, hij monde van den Heer Bachicne, haar rapport gedaan. Zij stelt voor, dat rapport te doen drukken en ronddeelen, en het hij afschrift te verzenden aan den Minister van Binnenl. Zaken; terwijl zij wijders voordraagt, het verslag neder te leggen ter griffie. Dien overeenkomstig wordt besloten. De lieer Sloet tot Oldliuis heeft verslag uilgebrngt namens de Commissie, in wier handen is gesteld het rapport over den staat van het armwezen. De Commissie concludeert dat de vergadering haren dank zal betuigen voor de meer dan gewone zorg, die er ditmaal hesleed is aan het opmaken van be doeld verslag, waarin zoo velerlei berekeningen en opgaven zijn opgenomen, maar tevens dat de wcusch zal worden te kennen gegeven, dat er in den aan vang der volgende zitting eene nieuwe wet wegens het armwezen zal worden voorgedragen. De Kamer heeft zich met die conclusie vereenigd en tot het doen drukken *an liet uilgchragte verslag besloten, Nog heeft de Heer Dullert verslag uitgebragt over de rekeningen van dc algemeene Landsdrukkerij over 1847. Drukken en ter griffie. Daarna zijn de beraadslagingen aangevangen over het geheel van het ont werp tot verhooging van uitgaven voor eene verbeterde verslaggeving der Han delingen van de Kamer in het Bijblad der Staats Cour. Onderscheidene Sprekers, de Ileeren Costerns, van Eek, Sloet lot Oldliuis en Groen van Pririslerer hehhen daarover het woord gevoerd, zoowel voor, tegen als over liet ontwerp. Onderscheidene vraagstukken zijn daarbij behandeld; zoowel liet stelsel van stcnographie, welks invoering beproefd wordt, als dat der tachy- grapliie, welker beoefening dagelijks practisclie resultaten oplevert, zijn daar bij, in verschillenden zin, Ier sprake gekomen. Hieromtrent werd gezegd dat de ongezpgeble uitgifte der bijvoegsels, niets anders is dan eene welwillende vergunning, eene oogluiking van den Minister van Finantiën, in het belang der openbaarheid, doch welke, met de zegelwet in de hand kan worden ver boden dat derhalve het verlangen der dagbladen tot ontheffing niet zoozeer geschiedt, om de Handelingen der Stalen-Generaal te publiceren, maar om van die ontheffing voor de courant zelve gebruik te maken,.tot het opnemen van andere zaken. In de avondzilting van gisteren zijn de beraadslagingen vooitgezct. Door den Heer van Eek is een amendement voorgedragen ten doel hebbende: oin art. 1 te wijzigen en om uit het ontwerp te Igten de artikelen 2, 3 en 4, en daarmede de uitgaaf van een som van f 10,000, geraamd ter zake van den opbouw van een lokaal tot plaatsing eener snelpers en den aankoop ecner snelpers. De Heer Costerus heeft een amendement voorgesteld, de strekking hebben- de, om dc uitgaven aanmerkelijk in te krimpen en aan den Minister, bij het verleenen van noodige uitgaven, de vrijheid te laten, om ook de tachygraphie te bezigen lot rneer spoedige en betere mededeeling van het officieel verslag. Nadat dit. amendement buiten gevolg was gebleven, beeft de lieer Bachiene mede een amendement ontwikkeld, lot weglating uit den considerans, van de woorden: liet gebruik maken van de stenograpliie. De Heer Duymaer van Twist beeft insgelijks een amendement voorgedragen, strekkende meer be paaldelijk tot weglating uit den considerans, van de woordendoor middel van het Bijblad der Nederlandsche Staats-Courant. Na langdurige woordenwisselingen is de uitslag der discussien geweest als volgt: 1°. Aanneming van het amendement van den Heer van Eek met 40 tegen 10 stemmenwaardoor zijn koinen te vervallen arlt. 2, 3 en 4 van de voord ragt. 2™. Afwijzing van het amendement van den Heer Bachiene met 47 legen 3 stemmen. 3°. Aanneming van het amendement van den Heer Duymaar van Twist, met 46 tegen 3 stemmen. Daarna is het gewijzigd ontwerp met 47 tegen 4 stemmen aangenomen. Tegen de Heeren van Hasselt, van Doorn en Costerus. Bij het eenig aangenomen artikel der voordragt zijn alsnu op het Vde Hoofd stuk der Slaatsbegrooling voor 1849 toegestaan f 6000 tot verbetering cn bespoediging van het officieel verslag der handelingen van de Kamers door middel der stcnographie. De Minister van Finantiën heeft in den loop der zitting verklaart, dal, aangezien de afzonderlijke bladen, door sommige Couranten uitgegeven, lot

Leydse Courant | 1849 | | pagina 1