Aan het voornemen daartoe zal spoedig uitvoering worden gegeven, door eenc wets-voord ragt, lot het verleenen dezer vergunning gevorderd." Tweede Hamer der Staten-Generaal. In de Avondzitting van 11. Zatnrdag zijn de beraadslagingen over de over eenkomst met de Handel-Maatschappijen het eenig wets artikel deswege, voortgezet. De lieer Sloet tot Oldhnis hecl't sommige sprekers beantwoord en in zijne bedenkingen blijven volharden. De Heer van Kijckevorsel heeft alle amendementen bestreden, behalve dat van den Heer Donker Cnrtins. De Heer van der Linden heeft het aangaan van cene overeenkomst voor 25 jaren in het breede bestreden. De Heer Verwey Mejan heeft zijn amendement ingetrokken. De Heer Smit heeft toen eene motie van orde gedaan tot sluiting der beraad slagingen welke aangenomen is met eene meerderheid van 40 tegen 18 stemmen. Voor dat men tot de stemming is overgegaan, is bet woord verleend aan den Minister van Koloniën, die verklaard heeft: dat hij de zekerheid had verkregendat indien er eenig amendement mogt worden aangenomen den inhoud van het contraet betreffende, dit zou moeten worden beschouwd als eene verwerping der voordragt, daar de Directie der Ncderlandsche Handelm. hem verklaard heeft, dat zij in geene verandering van het contract zou kun nen toestemmen. Het is op dien grond, dat de regering meent zich te moe ten verklaren tegen alle amendementen, met uitzondering van dat van den Heer Donker Curtius. Daarop zijn de verschillende voorgestelde amendementen in hoofdelijke om vraag gebragt. Het amendement van den Heer Zuylen van Nyevell wordt verworpen met 52 tegen 6 stemmen. Dat van den Heer Poortmanverworpen met eenparigheid van stemmen op ééne na (die van den Heer Westerhofï.) Dat van den Heer Duymaer van Twist, verworpen met 37 tegen 21 stemmen. Dat van den Heer van Hall, verworpen met 35 tegen 23 stemmen. Dat van den Heer Donker Curtius, verworpen met 34 tegen 24 stemmen. Al de voorgestelde amendementen nu verworpen zijnde, wordt het eenig artikel in omvraag gebragt, en met eene meerderheid van 32 tegen 2G stem men aangenomen. Tegen: de Heeren Storm van 's GravesandeMeenwssenDullcrt, van Hcloma, Zylker, van Eek, van Nispen, Dommer van Poldersveldtvan der Ileydenvan Heiden Reinestein, Schilfer, Lcclercq, de Lom de Berg, Jespers, Reinders Bots, Luyben v. d. Linden, Westerhoff, Dirks, Duymaer van Twist, de Man, van Zuylen van Nyevelt, Sloet, Lotsy en van Goltstein. Afwezig waren de Heeren: Hengst, Storm, Thorbecke, Poortman, Albarda, ter Bruggen Hugenholtz VVichers, Lamhrechts en Villers de Pité. Eindelijk is het ontwerp in zijn geheel met gelijke meerderheid aangenomen. De Zitting is daarna opgeheven. JEerste Hamer der Statcn-Generaal In de Zitting van lieden is men, na mededeeling van ingekomene stukken, overgegaan tot het trekken der afdeelingen en het verkiezen der Voorzitters en Onder-Voorzitters waarna de Vergadering is opgeheven. 11 September. Door Z. M. den Koning zijn geschonken het Grootkruis van de Militaire AVillcmsordc aan Z. M. den Keizer van Oostenrijk; aan Z. M. den Koning van Zweden en Noorwegen; aan Z. M. den Koning van Denemarken, en aan Z. M. den Koning van Hanover, en het Grootkruis der Orde van den Nederl. Leeuw aan Z. K. II. den Kroonprins van Hanover. Gisteren avond is Z. K. II. de Kroonprins van Zweden en Noorwegen, met zijn gevolg benevens Z. Exc. de Minister van Zweden en Noorwegendie Z. K. H. zal vergezellen bij het doen eener reis in Belgie, van hier vertrok ken; Z. K. H. heeft den hotelhouder te kennen gegeven dat zijn afwezen van geen langen duur zal zijn, en dat hij dan op nieuw van het hotel Bellevue hoopte gebruik te maken. In de residentie zijn aangekomen Sir SheeMinister van Engeland bij het Zweedsche Hof en de Minister van Binnenl. Zaken van Frankrijk. Z. Exc. is door den Franschen Gezant alhier aan den Minister van Buitenl. Zaken voorgesteld. Gisteren heeft er aan het Ministerie van Buitenl. Zaken, tusschen den Minister en genoemden Gezant eene langdurige conferentie plaats gehad. In de Zitting der Tweede Kaïncr van heden, is het wetsontwerp op de inwisseling der zilveren specien, na eenige toelichting en verdediging van den Minister van Finanticn, aangenomen met 50 tegen 6 stemmen. ROTTERDAM, 10 September. Men verneemt dat het pand van den Heer van Puttenop de Wijnhaven zuidzijde alhier, is aangekocht tot het houwen eener kerk van de orde der Jesuitenwelke thans reeds in eene nabij gelegen pand godsdienstoefeningen houdt, AMSTERDAM, 9 September. Uit de balans, wegens de exploitatie van den Rijnspoorweg gedurende het dienstjaar 18481849, blijkt, dat is ontvangen een bedrag van 579,337.55, en dat is uitgegeven aan renten ƒ405,000, en aan kosten van exploilatie (die van het hoofdbestuur ad ƒ6,506 daaronder gerekend) ƒ303,821.99; te zanien 708,821.99 hetwelk een tekort oplevert van 129,484.44, terwij! het te kort van de vorige jaren op ƒ280,780.88 wordt gesteld', te zomen ƒ410,265.82. NIEUWE DIEP, 7 September. Eergisteren avond is alhier binnengekomen de Russische Pctcrshurger schoe ner, genaamd Tsaritsa, aan boord hebbende den Russischen Prins Kotcliouby, komende van Petersburg. De Prins komt om ons land te bezoeken, zullende de schoener vooreerst in de haven van het Nieuwe Diep blijven liggen. BCJITEJNLANDSCHE BERIGTEiN KA4;elaai:>. LONDEN, 9 September. In de vorige week overleed te Walworth bij Cheltenham zekere Gothard koopman in groenten een groot vermogen nalatende en een ezel die hem 26 jaren gediend had, en aan welk beest hij zoo gehecht was, dat hij niet al leen een jaarlijksche som voor zijn onderhoud heeft bepaald, maar op straffe van onterving en afzetting van den uitvoerder van zijn uitersten wil, beschre ven heeft dat de ezel met krip om de ooren en een rouwmantel achter het lijk zou gaan. De geestelijke en de overheid hebben dit dwaze schouwspel willen verhin deren maar de erfgenamen hadden te veel eerbied voor de nagedachtenis van dengeen die hen, als zij in gebreke bleven, zou onterven, om niet door te drijven, dat graauwtje in rouwgewaad het lijk zou volgen. De lijkstaatsic had plaats; de rouwdragende ezel ging onmiddelijk achter liet lijk, gevolgd door veertien personen, onder een zoo grooten toeloop dat men besloot om den ezel voor bet lick van het kerkhof te laten staanwaarna de begrafenis plegtig- heid volgens het gebruik der Engelsche kerk plaats had. Het getal der aan de cholera overledenen te Londen en in de omstreken was Donderdag 307, en gisteren 273; in het overige van Engeland en in Wallis Donderdag 355en gisteren 485in Schotland Donderdag 24en gisteren 22. FRAHriiSiSJR. PARIJS, 8 September. De Voorzitter der Republiek heeft den 18lleD Augustus aan zijn Adjudant Colonel Ney te Romeeen brief geschreven waarin hij verklaart dat de re publiek geen leger heeft gezonden om de Italiaansche vrijheid te onderdruk ken, maar om haar te regelen; dat hij met leedwezen verneemt, dat men de terugkomst des Pausen zouden willen gronden op verbanning en dwinge landij. Dat naar zijn inzien de wereldlijke magt van den Paus kan hersteld worden op de volgende voorwaarden: Algemeene amnestie; het bestuur in handen van leeken invoering van het Wetboek Napoleon en eene vrijzinnige regering. De proclamatie der drie Kardinalen, waarin geen eens melding wordt ge maakt van Frankrijk, had hem difep getroffen. Toen, zegt hij ten slotte, onze legers Europa doorkruisten, lieten zij ten bewijze van hunnen doortogt na, de vernietiging van de misbruiken der leen roerigheid en de kiemen van de vrijheid. Men zal niet zeggen dat in 1849 een Fransch leger in een anderen zin heeft kunnen handelen en andere uit komsten te weeg brengen. Ik heb vernomen dat het stoffelijke zelfs niet behandeld werd gelijk het zulks verdiende. Niets moet worden verzuimd om onze troepen behoorlijk te huisvesten. Die brief heeft vrij wat opzien verwekt. De bladen der Kerkelijke partij zijn zeer verontwaardigd, dat de Voorzitter het wereldlijk gezag van den Paus te na komtsommigen keuren dien brief zeer goedweder anderen vinden het ongepast dat de Voorzitter zelf schrijft in plaats van den Minister van Buitenl. Zaken. Onderwijl herigten half officiële bladendat de Ministers van dien brief kennis dragen en hem goedkeuren, zelfs de Heer de Falloux, in wien de Kerkelijke bladen het opperhoofd en de beschermer hunner partij zagen, zot>- dat die partij het almede oneens wordt. De Minister de Falloux had voor drie maanden het inkomen van den Hoogleeraar Kuss, te Straatsburg geschorst; de Heer Languinais, tijdelijk waarnemend Minister in plaats van den Heer de Falloux, heeft dit besluit in getrokken. De Heer de Remmer, een Hamburger bankier, die dezer dagen te Na pels overleden iswaar hij leefde sedert hij de zaken had verlatenheeft in zijn testament 100,000 fr. bestemd voor den geneeskundige, die een specifiek middel tpgen de cholera ontdekt. De Parijsche Akademie der Geneeskunde is belast met de uitvoering dezer bepaling van het testament. SPAKJE. Het officiële Spaansche dagblad heeft de benoemingen medegedeeld van den Heer Bravo Muriilo tot Minister van Finantiën en van den Heer Manuel Seijas- Lozano tot Minister van Onderwijs en Openbare werken. Koningin Isabella heeft den Generaal G'hangarnier het Grootkruis der Orde van Karei III ge schonken. ITALIË, ROME1 September. De Paus is van Gaëta naar Napels vertrokken. Generaal Gorzkowski heeft Venetië en Chioggia in staat van beleg ge steld, d'c burgerwacht ontbondende politieke vergaderingen verboden en cene voorloopige censuur ingevoerd.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 3