.idits van goed bewezen adelijke geboorte, voor ié stelien die dan,althans nog in dc'vorige eenw, daarvoor 100 dncaten aan de orde betaalde. Het gewone ordesteeken is een gonden kruis met witten rand geëmailleerd, aan een zwart lint. Behalve de Commandears zijn er nog twee Jonkers, die echter slechts een kleine bepaalde som uit de inkomsten genieten. Te Schoonhoven kreeg de Orde in 1390 de kerk, die zij toen verkoos boven die van Gouda, nit welke kerken zij kiezen lion, en nog ecnige goederen van Graaf Guy de Blois. Voorts ging voor de Orde, bij het ophouden der krnistogten in 1270, dus pas 80 jaren na hare geboorte, het hoofddoel verloren; doch daarna was zij nog nattig ter beteugeling en hekeering van heidensche stammen in Oost- Pruissen. Sedert verbasterde zij door overmoed en heerschzuchten bleef later alleen nog door de haar overgebleven goederen, dc flaauwe schaduw van haar vorig aanwezen behoudendat zij thans nog als middelecuwsche herinnering nagenoeg in vergetelheid voortsleept.] •sGRAVENHAGE, 6 September. 7s. K. H. de Kroonprins van Zweden en Noorwegen heeft na gisteren middag het diner bij Z. Exc. den Minister Lightenveld te hebben bijgewoond, den avond ten Hove doorgebragt. Heden morgen heeft er op het Alexanders-veld eene groote wapenschou wing over de troepenter eere van Z. K. H. den Kroonprins van Zweden plaats gehad. Bij Burgemeester en Wethouders dezer stad is nader ingekomen ten be hoeve der wegens de cholera noodlijdenden te Scheveningen van H. M. de Koningin-Moeder, 300HH. KK. HH. Prins en Prinses Frederik der Neder landen, ƒ500; Jonkh. E. v. D.ƒ100; enz. Sedert het ontstaan der cholera alhier, zijn aan de ziekte overleden 'sGravenhage in April2 MeiG d Junij124 J«lij 123 Augustus 184 Scheveningen. 52 375 439 429 te zamen 868. Tweede Kamer der Staten-Generaat. In de zitting van gisteren is het bcrigt ingekomen, dat deKoning bewilligd heeft in acht voorstellen van wet, die door dc Kamers der Statcn-Generaal waren aangenomen. Een adres van korenmolenaars verzoekende afschaffing van het gemaal wordt naar de Commissie verzonden. De Commissie tot de verzoekschriften doet verslag omtrent eenige ingekomen stukken. De Heer Ncdermeijer van Rosenthal vraagt het woord en zegtBij het on derzoek in de afdeelingen van het wetsontwerp tot bekrachtiging eener met de Handelmaatschappij gesloten overeenkomst, is in al de afdeelingen de wensch geuit om volledig bekend te worden met dc ware redenen, waarom in 1844 de aflossing der schuld aan de Handelmaatschappij niet geheel, maar slechts gedeeltelijk is afbetaald. Dc Commissie van Rapporteurs heeft dien wcnsch in haar verslag opgenomenen gezegd dat leden die in vroegere jaren zitting in de Kamer hebben gehad zich meenden te herinneren, dat, indien bij de groote geldelijke operatiën van 1844 van de toenmalige schuld van den Staat aan de II.-Maats, het bedrag van 10 millioen onvoldaan is gebleven, daarvoor redenen bestaan hebben, die niet bepaaldelijk voortsproten uit gemis van ge noegzame middelen aan de zijde van den Staatzoodat hier aan het opleggen van bezwarende voorwaarden door eenen schuldeischer aan zijnen schuldenaar niet te denken valtwaarop de overige leden hebben gevraagdwelke de ware redenen geweest zijn, dat toen die aflossing slechts gedeeltelijk heeft plaats gehad. De Regering heeft in hare Memorie van Beantwoording daarop hoofdzakelijk geantwoord, dat die inlichtingen zijn gegeven in Comité-generaal van den 20stcn Mei 1843, bij gelegenheid der behandeling van het wetsontwerp tot regeling van 's Rijks openbare schuld. Daarop heeft de Commissie van rapporteurs na overleg, eenstemmig beslo ten en daaatoe den Spr. gemagtigdom aan de Kamer verlof te vragen den Minister van Koloniën over het hier bedoelde onderwerp te mogen interpel leren welk verlof hij alsnu aanvraagt; hetwelk verleend wordt. Waarop de Voorzitter voorstelt, om een naderen dag daartoe te bepalen, ten ware de Minister dadelijk inogt gereed zijn. De Minister van Koloniën zegt bereid te zijnonmiddelijk te antwoorden op de gedane vraag, maar, gelijk zulks reeds in de Memorie van Beantw. is uitgedruktin Comité-generaalindien de Voorzitter mogt goedvinden dit te bepalen. De Voorzitter zegt dat hij, naar aanleiding van bet verlangen des Ministers, het noodig oordeelt dat deze vergadering veranderd worde in Comité-Generaal. Dienovereenkomstig wordt besloten, en de openbare zitting opgeheven. Nadat dit Comité ruim een uur geduurd had, worden de deuren heropend eh geeft (te Voorzitter kennis, dat er niets meer aan de orde van den dag is, en de Zitting mitsdien wordt opgeheven. Daarna hebben zich de afdeelingen bezig gehouden met het onderzoek van eenige laatstelijk ingekomen wets ontwerpen. In de Zitting van heden is nog ingekomen het ontwerp van gemeente wet met eene memorie van toelichtingalsmede de bekrachtiging der met de Handelmaatschappij geslotene overeenkomst. Het ontwerp van geweer.te-wetdat wij bij hc-t ter perse leggen dezer out» vangenhevat 169 artikelenwaarvan wij in ons volgend nommer eenig overzigt zullen mededeelen. ZWOLI.E, 2 September. Nooit is misschien de verwachting van de boekweit en aardappelen meer - overtrolFcn dan dit jaar; de eerste tot twee maal voor een groot gedeelte be vroren en telkens weder ingezaaid, zal niet alleen het product geheel herstel len, maar zeker bij gunstig weder overvloedig doen zijn, immers de eerst gezaaide staat reeds aan schoven of is binnengehaald, waarvan Vrijdag jl., reeds aan de markt was en goed van qualiteit. De tweede gezaaide is reeds gesloten en zal met 14 dagen rijp zijnde derde gezaaide bloeit nog, maar begint zich te sluitende beide laatste zeer lang van stroo en goed geladen. De aardappelen, waarvan het loof reeds voor 3 en 4 weken verdorde, blij ken uitmuntend van qualiteit te zijnen in quantitcit die van het vorig jaar verre te zullen overtreffen. De ziekte is zoo uiterst gering dat onder de 1,000 stuks een enkele wordt aangetroffen, welke door de ziekte is aangedaan. BUITEiNLANDSCHE BERfGTEJN. ENGELAND, LONDEN, 4 September. Een zekere werktuigkundige heeft een middel van hrandblussching uit gevonden, hetwelk van onberekenbaar nut kan worden, daar het oneindig spoediger dan tot dus ver branden bluscht, zoodat de schade, die daardoor jaarlijks aan gebonwen als anderzins te Londen alleen veroorzaakt, en op 2 mill. berekend wordt, aanmerkelijk zal verminderen. Dit middel bestaat in eene machine, die, in in plaats van water, met rook het vuur uitdooft. Onderscheidene in het groot genomen proeven hebben de doeltreffendheid van deze uitvinding bewezen. FRANKRIJK. PARIJS, 4 September. De President der Republiek, met de hem toegekende som, niet langer in dc behoeften van zijn huis kunnende voorzien, heeft 12 rijtuigen verkocht en 14 bedienden ontslagen in de volgende maand zouden er nog meer worden bedankt. Het Ministeriel blad la Pat/ie logenstraft het door andere bladen ver spreid gerucht van een huwelijk van den President der Republiek. De Raad van State heeft als beginsel aangenomendat al dc gevan genen die aan den opstand van Junij deelgenomen en naar Belle-Isle over- gebragt warennaar Algerië zullen worden vervoerd, aldaar aan een militair opzigt onderworpen zijn doch na eenen proeftijd als volkplanters gronden in eigendom zullen ontvangen. ITALIË. ROME, 26 Augustus. De klagten tegen de Regerings-commissie bij den Paus ingebragt, moeten dezen bewogen hebbenze te ontbindenen in hare plaats een Kardinaal rnct onbeperkt gezag te heklecden. Het gerucht echter dat deze KardinaalI.ain- brnschini zon zijn, verwekt veel ongenoegen, daar niemand zeker minder po pulair is, wegens zijnen afkeer van alle liberale beginselen. De Generaal Rostolan heeft gisteren het opperbevel over de Fransche troepen aanvaarddeze troepen blijven in Italië tot het bestuur zal geregeld zijn. Voorts zou de KardinaalSecretaris van Staat aan de Ambassadeurs der vier Mogendheden een plan hebben voorgelegd van de Regering, hetwelk Z. Heil. in zijne Staten zou willen invoeren. Z. Heil. verleent daarin de meest uitgestrekte municipale vrijheden. In elk district zou eene munici- paliteit bestaanwaarvan de leden bij keuze door de ingezetenen zouden benoemd wordenzullende het stemregt nagenoeg algemeen zijn. De Pau6 zou de Voorzitters benoemen uit de verkozen leden der municipalitcit. Voorts zou in ieder provincie een Raad bestaangekozen door de grond eigenaars en kooplieden, en waarvan de bevoegdheid cenigzins met die der groote jury in Engeland zou overeenkomen. Bovendien zou eene Consnlta, bestaande uit een afgevaardigde van elke provincie en een aantal door den Paus te benoemen leden, zich te Rome verecnigen, en omtrent alle staatsza ken geraadpleegd worden, inaar geen beslissende stem hebben. Eindelijk zou er een staatsraad worden ingesteld, met gelijke bevoegdheid en werkkring als in Frankrijk. De Fransche Gezant wilde de Consulta meer magt geven. De Gezanten van Oostenrijk en Napels verlangden den Paus in zijne onbeperkte heerschappij te herstellen. De Spaansche had wel gelijken lastdoch achtte hervormin gen in het beheer onvermijdelijk noodzakelijk. Uit Venetië wordt van den 27slen berigtdat de Oostenrijksche Rege ring eene lijst had laten bekend maken van 40 burgerlijke ambtenaren, die voor altijd uit de stad verbannen zijn, aan welker hoofd de Voorzitter van het bestuur stondmet name Manin. Een groot aantal personen echterdie onder de verbanncnen niet begrepen zijnverlaten ook de stad. PRITISSEX. BERLIJN, 1 September. De door de Tweede Kamer benoemde Commissie voor de Duitsche aangele genhedenheeft gisteren met 16 tegen 4 stemmen de volgende voorstellen

Leydse Courant | 1849 | | pagina 2