LEYDSCHE COURANT,' Nü. 100 1849. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt MAANDAG, 3 SEPTEMBER. uit Zaturdag avond. m TK 'gïWiK! De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nummers worden tegen 11) Cente afgegeven. BINN EN L A N DSCIIE B E R1G T EN LEYDEN, 1 September. Men verneemt dat door J. Wijlenburg de Vries en .1. Planjcr alhier aanvraag is gedaan tot de geregelde vaart eener Sell roef-stoomboot voor passa- siers en goederen, tusschen deze stad en Ainsteidam, en zulks met aandoe ning der navolgende plaatsen, als: Leyderdorp, Acht hoven, Koudekerk, 's Molenaarsbrug, Oudshoorn, Alphen, Gousluis, over liet Tolhek, Vrouwen akker, Uil hoorn en Ouwcrkerk. Reeds zouden er onderhandelingen hestaan met bovengezegde ondernemers en de Hecren Paul van Vlissingen en Dudok van Heel te Amsterdam, die op hun etablissement aldaar gezegde Schroef-stoomhoot zouden vervaardigen. Verder verneemt men dat de veerschippers der gewone schuilen uitgenoo- digd zijn, indien zij rnogten mcenen hierdoor benadeeld te kunnen worden, zich deswege met de ondernemers te verstaan. Sedert de laatste opgave van Dingsdag den 28slen dezer, zijn alhier aan gegeven 2 cholera-lijders, overleden 1, hersteld 2. Totaal 1,340; ovcrle- din 756; hersteld 510; in behandeling 74. Z. M. heeft aan de Commissie voor de Tentoonstelling te Delft opge dragen, oin aan al do inzenders van voorwerpen de tevredenheid te betuigen, waarmede Z. M. die tentoonstelling bezigtigd heeft. Het was de Commissie bijzonder aangenaamaan die inzenders dat bewijs te mogen geven van 's Ro llings opmerkzaamheid en hooge belangstelling in de Vaderlandsche nijverheid. Ook in onze stad hebben HH. Fabrikanten deswege zeer voldoende brieven van genoemde Commissie ontvangen. De Staatscommissie voor het Hooger Onderwijs is den 30slen weder te Haarlem vergaderd geweest. De Commissie tot afneming der examina heeft dien dag geëxamineerd 10 jongelieden en 6 toegelaten. Zij heeft gisteren hare laatste vergadering gehouden, ten einde de hoofd punten van het aan de Regering in te dienen verslag vast te stellen. Na afloop daarvan is door den Voorzitter der Commissie aan de leden een diner gegeven in het logement de Geleerde Man onder Bennehroek. In de Staats-Courant van heden is opgegeven de uitslag der trekking van de loterij van voortbrengselen der Nijverheid te Delft. Men verneemt dat de groote jagt in deze provincie den 10llcn dezer ge opend wordt. 'sGRAVENHAGE, 1 September. Z. M. den Koning benevens Z. K. 11. den Kroonprins van Zweden en Noorwegen Z. K. H. Prins Hendrik en verder gevolg vertrekken heden met den tweeden trein naar Amsterdam, tot het bijwonen van het te water la ten van Zr. M*. stoomschip Pluto, en worden lieden avond terug verwacht. Het op eergisteren door Z. M. gegeven diner werd bijgewoond door Z. K. II. den Kroonprins van Zweden en Noorwegen, en Z. K. II. Prins Hendrik, en voorts door Z. Exc. den Minister van Buiten). Zaken, en door al de Ministers der Buitcnlandsche Mogendheden, enz. - Z. K. 11. de Kroonprins van Zweden en Noorwegen heeft heden weder ten Hove het middagmaal gebruikten daarna zich begeven naar Z. K. II. Prins Frederikop het Huis de Paauw. Gisteren avond heeft Z. Exc. de Minister van Buitenl. Zaken, in het hótel Fuhri, cene langdurige conferentie gehouden met den Minister van Frankrijk. Den 29sten heeft de Fransche Gezant een groot diner gegeven, waarbij de Heer Pierre N. Bonaparte, en onder meer andere aanzienlijke personen, ook de Deensche Gezant tegenwoordig zijn geweest. Gisteren heeft de Heer Bonaparte weder ten Hove gedineerd, en was hij voornemens, om heden do terugreis naar Parijs aan te nemen. De Heer Wiehers, Minister van Justitie, heeft ingevolge het verleende verlof deze residentie verlatentot het doen eener buitenlandsche reis. - Heden heeft de nieuw benoemde Voorzitter in het Gereglshof van Gel derlandde Heer v. Rappardden eed voor den Hoogcn Raad afgelegd. De Voorzitter van den H. Raad heeft Z. E. G. A. zijn genoegen betuigd, dat het Z. M. had behaagd hem in eenc betrekking te herstellenwelke hij te vo ren met zoo veel luister had bekleed. AMSTERDAM, 31 Augustus. Door de Nedcrlandsche Handelmaatschappij zijn voor deze stad bevracht 6 voor Rotterdam 4, voor Dordrecht 1 en voor Middelburg 1 schip. Men verneemt dat er in de gemeente Kralingen, bij Rotterdam, op het terrein naast de naast de Nieuwe Kerk der Hervormde gemeente zal worden opgebouwd, eene nieuwe school en bijbehoorende onderwijzerswoning, waar van de kosten het terrein daaronder begrepenop circa 18.000 zijn ge raamd, en waartoe het rijk en de provincie de gemeente met 1/3 der kosten, als don gratuit, znllen te gemoet komen. Aan deze school was sedert lang eene zoo dringende behoefte, dat bijna de helft der kinderen van geschikt onderwijs moesten verstoken blijven, liet is aan den onvermoeiden ijver van den Burgemeester der gemeente te danken, dat, na veel tegenstand en zeer lange deliberatie, eindelijk dit nuttig werk zal tot stand komen. UTRECHT, 30 Augustus. Men verneemtdat de algemeene Synode der Nederl. Hervormde kerk in de maanden Julij en Augustus vergaderd, na kennis genomen te hebben van de talrijke consideration der Provinciale kerkbesturen, der Klassikale bestu ren, der Kerkeraden, der Provinciale cdlegiën van toezigt en der Kerkvoog dijen, op het Concept-Reglement voor het bestuur der Hervormde kerk bij haar ingekomen geoordeeld heeft, voornd. Reglement in zijn geheel niet te mogen aannemen en evenmin hetzelve ter wijziging ter hand te kunnen nemen. Men weet tevens, dat de Synode desniettegenstaande besloten heeft, ernstig en krachtig in het werk der revisie van de Kerkelijke reglementen voort te gaan. Daartoe heeft zij zoowel de beide Concept-Reglementen van 1847 en 1848 met al de daarop ingekomen stukken op nieuws in handen gesteld der algemeene Synodale Commissie, ten einde aan de Synode van 1850 een nieuw gerevideerd Concept-Reglement aan te bieden, dat aan de behoeften der Her vormde kerknu door de ingeleverde eonsidcraliën meer kenbaar geworden zou kunnen voldoen; als zelve in hare zitting van 1849 datgene gerevideerd, waaraan de Hervormde kerk reeds nu dringende behoeften heeft. Zij heelt daarom provisioneel gearresteerd eene revisie van die hoofdpunten in het vi gerende Reglement welke op de verkiezing cri zamenstelling der Kerkelijke besturen enz. betrekking hebben, en bepaald, dat de leden der verschillende Kerkelijke besturen door de kerk zullen benoemd worden, en dat deze vrije kerkelijke keuzen znllen uitgaan van de Klassikale vergadering. Te gelijk heeft zij maatregelen beraamd, waardoor zoodanige kerkelijke ver kiezingen reeds zouden kunnen worden gedaan op de Klassikale vergaderin gen in Junij 1850, en de nieuwe Kerkbesturen spoedig daarna in werking komen. Deze provisioneel gearresteerde revisie kan vervolgens met de volle dige herziening van het Algemeene reglement en de overige Kerkelijke regle menten in behoorlijk verband gebragt worden, en als toepassing van het be ginsel der zelfstandigheid van de kerk in betrekking tot hare vertegenwoor diging daarin worden opgenomen. ProvUtr. Cour.) B U iTEN L ANDSCH E BERi GTEN ENGELAND. LONDEN, 29 Augustus. In de laatste week hebben in deze hoofdstad 2457 sterfgevallen plaats go- had, zijnde dit nog ruim 200 meer dan de vorige weck, toen dat cijfer reeds het dubbel bedroeg van het gewone getal. BELGIR. Den 26stcn dezer, des voormiddags ten 10 urehad te Gend de eerste zitting plaats van het vroeger aangekondigde Nederlandsch Lelies kundig Congresin de groote gehoorzaal van het prachtige Universiteitsgebouw, on der de regering van Koning Willem gesticht, wiens naam, eenmaal uitgc- wischt, thans weder met groote letters in den voorgevel prijkt, en wiens tribune, met het Nedcrlandsche wapen voorzien, in genoemde zaal in liet oog valt. Eene schaar van geletterde en aanzienlijke personen, uit de ver schillende Belgische gewesten en ook uit Noord-Nederland zaaingekomenbe nevens een talrijk publiek, woonden deze zitting hij, gedurende welke zich een- en andermaal een zangkoor deed hooren. De Voorzitter der uitvoerende

Leydse Courant | 1849 | | pagina 1