LEYDSCHE COURANT N°. 105. VRIJDAG, 31 AUGUSTUS, '"izir.y Pm i m. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Cento afgegeven. BIIVJN EIS L1 i\ DSC H E B ER G TEIV I.EYDEN, 30 Augustus. Heden zijn er gecne opgaven van Cholera lijders ingekomen. Te Utrecht zijn Zondag en Maandag aangegeven 24 cholera-lijders. Van Zondag- lot Dingsdag morgen lijn aangegeven 29 overledenen. Te Groningen waren van den 23 tot den 27st,D dezer 33 personen door de cholera aangetast. In de onderscheidene kerken te Utrecht is Zondag II., op den algemee- Lïid- en Dankdag gecollecteerd ƒ1,214, behalve het kopergeld. Nog heeft het Kerkelijk Concert aldaar op den 27stcn gehouden, ƒ585 opgebragt. Te Groningen is Zondag gecollecteerd ƒ1,050, te Haarlem ruim ƒ700. Tc Haarlem zijn den 28sten dezer 9 jongelieden geëxamineerd en 8 toegelaten; den 29slon 12 geëxamineerd en 8 toegelaten. Doctoren in de Letteren worden opgeroepen, ter vervulling der met October aanstaande vacature van het Rectoraat der Latijnsche scholen te Doesburg. Bouwkundigen zijn uitgenoodigd tot het beantwoorden eener prijsvraag, tol verbouwing der localen van de Sociëteit de Harmonie, te Dordrecht. De beloonirig voor het goedgekeurde antwoord is ƒ200. Maandag ochtend is op den Hollands. Spoorweg bij de Ketheltusschen Schiedam en Delft een ontzettend ongeluk voorgevallen. Ecne boerevrouw van middelbaren leeftijd, wilde den weg overgaan, doch den tijd niet heb bende om den aansnellenden trein te ontwijken, werd door dezen omver geworpen en bleef, vreeselijk verminkt, dood op de plaats liggen. De vrouw moet zeer hardhoorend zijn geweest, immers niettegenstaande het fluiten der machine bleef zij voortloopentot dat zij eindelijk, daar het niet mogelijk was den trein zoo plotseling te doen stilstaan, door den locomotief werd gegrepen en omvergeworpen. Een' Rotterdammer werd eergisteren tusschen die plaats en 's Dage op den spoorwagen zijne beurs ontrold; de dader, vermoedelijk een Franschman, was zoo vrij geweest te Delft af te stappen. In de 's Gravenh. Nieuwsbode leest men: Om een einde te maken aan al het geschrijf over liet al of niet volvoeren van het reisplan van II. K. II. Mevrouw de Prinses Albert van Pruissen, zijn wij thans in slaat te melden, dat de reis wel wordt voortgezet. De Prinses is op weg naar Palermo in Sicilië, en zal er blijven vertoeven tot dat de berigtcn van hier aldaar zul len zijn ontvangen. De Prinses en allen die haar vergezellen, genieten de volmaakste gezondheid, en II. K. H. verzuimt niets om Hare reisgenooten alle merkwaardigheden in de verschillende havens te doen bezigtigen. Volgens een berigt uit Madrid is Prinses Marianne te Malaga aangekomen vanwaar zij zich naar Grenada zou begeven. Van 20 tot 25 Aug. zijn te Vlaardingen de volgende haring-schepen aangekomen, als: De Vernieuwde Hoop, aanbrengende 116 ton; Willem de Eerste, 114 ton; de Groote Visscherij, 88 ton; Middelharnis75 ton; Op Hoop van Zegen, 84 ton; De Pekelharing, 112 ton; Maasstroom, 105 ton; De Noordzee, 91 ton; Het Goed Voornemen, 85; en de Dankbaarheid, 88 ton. Do Staats-Courant van 25 Augustus, N°. 199, behelst eene naamlijst van de gesneuvelde en gekwetsteen eene van de ten gevolge van ziekte over ledene officieren en manschappen der derde expeditie tegen Bali; de eerste lijst bevat 100 namen waaronder 77 gewonden de tweede 71 namen. 's GRAVENHAGE30 Augustus. Bij besluit van Z. M. van 25 dezer is de waardigheid van Kanselier der Nedcrl. Orden opgpdragen aan den Vice-Admiraal E. I.ucas, Directeur en Commandant der Marine te Vlissingen. Bij besluit van gelijke dagteekeningbeeft de Koning aan Jhr. Mr. II. L. Wichers, Minister van Justitie, op diens verzoek, ren onbepaald verlof verleend, tot herstel zijner gezondheid, en de tijdelijke waarneming zijner be trekking opgedragen aan den Minister van Bui'enlandsche ZakenMr. L. A. Lighten velt. Z. M. heeft Dr. L. C. van Goudoever benoemd tot buitengewoon Hoog leeraar in de Geneeskunde aan de Iloogeschool te Utrecht, in plaats van wij len den Ilooglecraar E. J. W. von Baumhaucr. Z. M. de Koning heeft Z. K. II. den Kroonprins van Zweden en Noor wegen het Grootkruis der Orde van den Nederl. Leeuw geschonken. Gisteren middag heeft Z. K. II. de Kroonprins van Zweden in het Hó- tel Bellevue ontvangen het gehcele Corps Diplomatiek henevens al de Hoofd officieren en de Karnerheeren van Hunne Majesteiten en van Prins Frederik. Des middags heeft Z. K. II. gedineerd bij Z. K. 11. Pi ins Frederik en 's avonds heeft er ten Hove eene soirée plaatsgehad, waarop Z. K. II. tegenwoordig was. Heden morgen ten 11 ure heeft Z. K. II. zich hegeven naar de Gothische zaal, nadat Z. K. H. eene conferentie gehal heeft met de Ministers van Zwe den en Pruissen. Eergisteren avond is er soirée ten Hove gehouden, welke door Z. K. II. den Kroonprins van Zweden, benevens den Heer Pierre Napoleon Buonaparte werd bijgewoond. Gisteren middag heeft er familie-diner ten Ilove plaats gehad waaraan deel hebben genomen Z. K. II. de Kroonprins van Zweden en Noorwegen cn gevolg, HH. KK. HII. Prins en Prinses Frederik, hunne Dochter Prinses Louisa, en Prins Hendrik, alsmede Z. Exc. de Minister van Zweden cn Noor wegen bij het Ned. Hof, de Generaal Manshach. Z. K. II. de Kroonprins en zijn gevolg hebben, gedurende het verblijf alhierden rouw aangenomen. Gisteren avond heeft er bij den Engelscben Minister, den Heer Disbrowc, eene groote soirée plaats gehad, welke is bijgewoond door Z K. 11. den Kroon prins van Zweden en Noorwegen, met gevolg, door het Corps Diplomatique, door den Engelschen Kapitein Peelenz. (deze Kapitein is de zoon van Sir Robert Peel; hij is afgestapt aan het Hötel de Bellevue.) Heden morgen heeft Z. K. II. de Kroonprins de kazernen in oogen- schouw genomen, en heeft een gedeelte van het garnizoen manoeuvres voor hom uitgevoerd. In de residentie is aangekomen en aan het Hötel de l'Europe afgestapt, de Heer Mr. Fiers Smeding, President van het Hof van Suriname, en familie. Men zegt dat de nieuwe formatie van Artillerie en Cavaüerie zou ge- teekend zijn dat beide wapens aanmerkelijk verminderd zullen worden en de rijdende artillerie vooral in die vermindering zal deelen. De trein zegt men dienaangaande, wordt bij dat regement ingedeeld, en de batterijen wor den van 8 op 6 gebragt, terwijl de officieren van den trein op twee derden van hun activiteits-tractement gebragt worden. Thans is ter beraadslaging in de Tweede Kamer gereed een gewijzigd ontwerp ter regeling van het kiesregt en de benoeming van Afgevaardigden ter Eerste en Tweede Kamer, met eene memorie van beantwoording, waarbij de Regering heeft geineend zich te moeten onthouden van het bestrijden der ongunstige beschouwingenmiskenningen en beschuldigingenin de inlei ding van het verslag der Commissie uit de Tweede Kamer betreffende het vorig wetsontwerp bijeengebragt en opgehoopt, en gaat dadelijk over tot de aanmerkingen, op het wetsontwerp zelf in het midden gebragt. De Regering ontwikkelt in die memorie de redenen, die haar hebben be wogen of tut de gemaakte wijzigingen of tot het behoud der vroegere be palingen; de voornaamste aanmerkingen betreffen den census cn de kies districten. Ten opzigte van den census zegt zij, dat de Grondwet vordert, dat binnen de grenzen, tusschen de 20 en ƒ160, naar de plaatselijke ge steldheid de census zal worden bepaald en men dus altijd tot de rangschik king van iedere plaats binnen die beide uitersten zal moeten komen. Zoo danige rangschikking is nu door haar voorgesteld; niet willekeurig gekozen, maar berekend naar eenen vasten maatstaf, door het betaalde belastings bedrag, in verhouding lot de bevolking. Beide, bevolking en belaslings-be drag, mogen geacht worden de plaatselijke gesteldheid aan te duiden. En alzoo mag de Regering zich vleijenaan den eisch der Grondwet te hebben voldaan; terwijl door de wijziging, nu in de berekening van den census aan- gebragt, vele van de geopperde bezwaren zullen vervallen. Zij kan niet toestemmen dat de Grondwet volstrekt vordert eene verdeeling van het Rijk in kiesdistricten, en niet toelaat ecne verdeeling van iedere provincie van het Rijk in kiesdistricten.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 1