strijder der voorooi doelen over de kometen. Eerevisse, van Eccloo: de ont wikkeling der Vlaamsclic taal- en letterkunde in zuid oostelijke provinciën, onder liet rijk der Nederlanden. Debatten Tooneel. Van Halmaelvan Leeuwarden: medegedeelde wenken. Debatten. Boekhandel en stoffelijke belangenonmiddelijk niet de zedelijke ont wikkeling in betrekking slaande. Van de Putte, van Bocsinghen: over bet schrijven en verspreiden van Vlaamscbe boeken ten dienste der Belgische "volksklasse. Polak van Amsterdam over den toestand der klassieke letter kunde in Nederland, in verband met den Nederlandschen boekhandel. Debatten. De Hoeren Professor Des Amorie van der HoevenSecretaris der tweede klasse van het Koninklijk Nederlandsch Instituut, te Amsterdam; J. H. Halberlsina, van Deventer; Yssel de Schepper, lid van de Nederlandsche Tweede Kamer der Staten-Generaalde Baeekervan St. Winoxbcrgen in Frankrijk, en Professor lluber, van Berlijn, hebben hunne medewerking in de debatten toegezegd. De Hecren P. van Duyse, van Gent, en F. Blicck, van Iseghem, zullen elk een dichtstuk voorlezen. Ieder lid van het Congres zal bij tijds eene nota ontvangen, de voornaamste punten aanwijzende, welke door elk der redenaars verdedigd zullen worden, en voor debatten vatbaar zijn. Indien de zaak het vereischt, mogen de debatten onmiddelijk op de lezing van een stuk volgen. Bij de dehatten worden geene eigenlijke gezegde voorlezingen geduld men mag zich echter van aanleekeningen bedienen. FRANKRIJK. PARIJS, 19 Augustus. De Afgevaardigde Pierre Bonaparte is door de 6,le Kamer van Policie veroor deeld tol eene boete van 200 fr. en in de kostenwegens den klapdien bij aan zijnen mede-afgevaardigde Gastier had gegeven. De Heer Frans Carré, die als President van het Hof van Appel te Rouaandezer dagen den President der Republiek bij diens bezoek aldaar een der meest vleijende adressen heeft overhandigdis dezelfde magistraat die in 1840 als Procureur-Generaal voor het Hof der Pairs de doodstraf legen hem eischte, als aanlegger der zamenzwering van Boulogne. De Commissie belast inet het begrooten der schade, den 13den in eenige drukkerijen aangerigt, heeft besloten, dat aan de Hceren Boul en Proux eene schadeloosstelling van 120,000 fr. zou gegeven worden. De voormalige Koning wil zijn Kasteel Nuilly te gelde maken waarvoor men zegt dat zich een kooper zou hebben opgedaan tot den prijs van twee millioen francs. Het voormalig lid van het uitvoerend bewindde Heer Lamartine wil zijne landgoederen Milly en Monceau verkoopendie eene jaarlijksche opbrengst op leveren van ruim 50,000 francs. De tegenwoordige Voorzitter der Republiek heeft al zijn geld verreisd. Hij zal vooreerst geen partijen of maaltijden geven, in afwachting dat in een hoekje van 's lands bolle schatkist nog eenige buitengewone toelage voor hem te vinden zij. ITALIË, ROME, 11 Augustus. Berigten van gisteren melden, dat het nieuwe Ministerie door de Regerings commissie benoemd, nog slechts uit drie leden bestond. Eerst waren de Mi nisters, die den 16deD November 11. in dienst waren, aangezocht om hunne betrekking weder te aanvaarden; doch zij hadden dit geweigerd, omdat de Paus de toen ingevoerde staatsregeling thans niet wilde handhaven. PRUISSEN. BERLIJN, 19 Augustus. Gisteren heeft de Kamer van Afgevaardigden het voorstel aangenomen, om met de herziening der grondwet, welke bij art. 112 der staatsregeling voor behouden was, dadelijk te beginnen; diensvolgens is eene Commissie van 21 leden benoemd om dat werk voor te bereiden. Daar de stedelijke Regering in aanmerking nam, dat tussehen den Ko ning en de hoofdstad de vroegere vertrouwelijkheid en wederzijdsehe gene genheid nog niet weder is herstelddie tochook voor het materiële welzijn der stad zoo noodig ishesloot zij eene deputatie aan Z. M. te zendenen alzoo den eersten stap tot eene gewenschte verandering te doen. De Koning ontving die deputatie zeer vriendelijk; merkte aan, dat het ge raden was, zich zoo weinig mogelijk uit het verledene te herinneren, sprak echter nog even over den ontrouw van sommigen, en eindigde met zijn ver trouwen te openbaren op het spoedig aanbreken van het oogenblikwaarop hij weder op allen zal kunnen rekenen. Pruisscn zon zich hoe langer hoe meer geneigd betoonen, niet alleen om tot Oostenrijk, maar zelfs tot het voorloopig central bestnur toe te nade ren. De Prins van Pruisscn zou daarom binnen kort bij den Aartshertog Stedehouder een bezoek afleggen. BADEN. Het gaat bier met de vrijwillige leening van 1 millioen guldens niet snel vooruit, zoodat de regering zich genoodzaakt heeft gezien de kapitalisten nog maals uit te noodigen hieraan deel te nemen. Naar het zich laat aanzien zal zij weldra van eene gedwongenc leening van een veel grootei hedrag gevolgd worden. Handelsbrieven schilderen met de somberste kleuren den staat van verval, waarin handel en nijverheid alhier zich bevinden. Zeer velen zijn voornemens naar Amerika te verhuizen en zouden dit reeds bewerkstelligd hebben, indien zij htinne vaste goederen en bezittingen tegen contant geld aan den man konden brengen. Intusschcn is dit aan verscheidene» tegen een spotprijs gelukt, en deze maken reeds de noodige toebereidselen oin nog in den loop van dezen herfst, over Rotterdam de reis naar Noord-Amerika te aanvaarden. Hun voorbeeld zalnaar wij vernemen mede door vele andere ingezetenen in de Zuid-Duitsche staten gevolgd worden. De krijgsiaad te Rastadt gaat nog steeds voort met doodvonnissen uit te spreken en die te doen voltrekken. Den 17dco is een 70jarige grijsaard en een schoolmeester van 28 jaren doodgeschoten die beide tot dei) opstand hadden aangezet. OOSTENRIJK. WEENEN, 18 Augustus. 'J De Maarschalk Radetsky heeft van wege de regering de kwijtschelding tan staalkundige misdrijven in Lombardye afgekondigd, van welke echter 87 leden der aanzienlijkste geslachten van Milaan zijn uitgezonderd, onder anderen de Graaf Velianu Borroineo, wiens paleizen en landhuizen alle verwoest zijn en wicn, als kort voor den afval Ridder van het Gulden Vlies geworden, zijn ontrouw nog zwaarder wordt toegerekend. De proclamatie luidt als volgt: Vele Lombardo-Venetiaansche onderdanen die zich ten gevolge van de po litieke gebeurtenissen uit hun land verwijderd hebbenzijn reeds binnen het Koningrijk teruggekeerd, zonder in het minst wegens hunne deelneming aan die gebeurtenbsen verontrust te worden. Daar het ter mijner kennis gekomen is dat vele anderen van die onderdanen, ofschoon gaarne naar hun Vaderland willende tcrugkeeren, toch in den vreemde verblijven, daartoe aangezet door kwalijkgezinden en onruststokers die zonder ophouden de edel moedige en loyale handelwijze van de Regering des Keizers jegens zijne af gedwaalde onderdanen in een verkeerd daglicht plaatsen, zoo verklaar ik om allen twijfel weg te nemen en de vreesachtigen te bemoedigen, dat alle Lombardo-Venetiaansche onderdanen die zich thans ter oorzake van de poli tieke gebeurtenissen in vreemde landen bevindengedurende de geheele maand September aanstaande vrijelijk en straffeloos in het Koningrijk kunnen tc rugkeeren. Deze, en al degene die vroeger teruggekeerd zijn, zullen even als de overige onderdanen behandeld worden, met uitzondering der in de aan deze gehechte lijst genoemde personen, die, uit hoofde van hunne onverantwoor delijke volharding in de beginselen der omwenteling, niet zonder gevaar voor den openbaren vrede in de Oostenrijksche Staten zouden kunnen wórden toe gelaten. Zij die binnen den gesteldcn termijn niet in het Koningrijk terug gekeerd zijnzullen daardoor van de bovenstaande gunst zijn uitgesloten. Degene die ten gevolge van de tegenwoordige proclamatie niet terugkee- renzullen overeenkomstig de bestaande verordeningen, vrijheid kunnen vra gen om het land te verlaten. Indien iemand later aan een nieuwen aanslag tegen de rust van den Staat schuldig mogt worden bevonden, dan zal hij geacht worden voor zijne vroe gere schuld geene kwijtschelding te hebben erlangd en voor zijne vroegere cn latere handelingen overeenkomstig de wetten worden gestraft. De uitwerking der tegenwoordige proclamatie moet niet worden uitgestrekt tot de stad Venetie en onderhoorighedenvermits deze nog in staat van op stand verkeeren." De Generaal Haynau, was den 10den ten gevolge zijner zegepraal den 5den bij Szegedin, op de vereenigde troepen der Hongaarsche Generaalstot Lovrin op eenen dagmarsch afstands van Arad en Temeswar voortgerukt, en hoopte in den avond van dien dag in laatstgenoemde vesting binnen te ruk ken. Er liep reeds een gerucht dat de Oostenrijkers Temeswar bezet hadden. De Russische Veldmaarschalk Paskewilsch had met het legercorps van den Gene raal Rüdiger, Grosswardein zonder slag of stoot bezet, en daarop den weg naar Arad ingeslagen, werwaarts Paskewitsch met het hoofdleger dacht te volgen. Eene sterke afdeeling was afgezonden om de gemeenschap met het Oostenrijk- sche leger daar te stellen. Zoodat de Russische en Oosten rijksche krijgsinagt meer en meer de omstreken van Arad nadert, werwaarts de Hongaren grooten- deels zijn teruggetrokken zoodat men aldaar een beslissenden slag te gemoct ziet. HAMBURG. 17 Augnstus. Het woeste cn verraderlijke gedrag van de volksmenigte omtrent de door trekkende Pruissische troepen dat zoo deze zich niet bedaard hadden gehou den de stad in een bloedbad had kunnen verkeeren zal de burgerij bitter opbreken daar er gisteren 7,000 man Pruissische troepen alhier zijn binnen gekomen, om voor een onbepaalden tijd te worden geinkwartierd. De bladen dezer stad kondigen aan, dat de Senaat verklaard beeft, onder voorbehoud van de goedkeuring der burgerij, tot het verbond tussehen PruissenSaksen en Hanovertoe te treden. WEST-IN DIE. CURACAO, 10 Julij. Tc Venezuela is alweder eene revolutie uitgebroken tegen den President Monagas, ten voordeele van Paez. Dit berigt is daarom vooral helangrijk dewijl het Gouvernement van Venezuela vijandig tegen de Nederlanders gezind is, omdat deze den Generaal Paez en de zijnen eene schuilplaats op Curacao hebben verleend. Op genoemden 10 Julij lagen vijf Nederlandsche oorlogsche pen in de haven van Curasao, als: de brikken Mercurius, de Meermin cn de Pijl, do korvet Ajax en de Schoener de Vos, terwijl binnen kort nog ver wacht werden de brik Venus en het stoomschip Suriname. De verzameling

Leydse Courant | 1849 | | pagina 3