Onze landstreek is zeer gezond en vruchtbaarvol springbronnen. Het groeit hier een derde spoediger dan bij u maar wij pooten en zaaijen hier iaat om de lale nachtvorst. Drie uren van hier is ook een predikant, die ons veel dienst heeft bewezen. Hij is nu wel 80 uren verre verhuisd. Wij kunnen wel het achtste hoofdstuk van het vijfde hoek van Mozes op ons land toepassen zulk een land toch heeft God ons hier gegeven. De lieer geve ons zijne genade, dat wij in zijne wegen wandelen, en het alzoo behouden, en niet bederven als Israël. De Heer schenke u alle genade en zien wij elkander aan deze zijde des grafs niet meer terug, dan moge het zijn in de eeuwigheid. Wij blijven enz. Den ITJe" dezer werd te Arnhem in het Hötel Bellevue van den Heer Frohnhauser, gehouden de vierde Algemeene Vergadering van de Leden der Vereeniging voor de Nederlandsche Flora. Door de heerschende ziekte was liet getal der opgekoinerie leden zeer gering; het bleek echter, dat de vereeni ging in het afgeloopen jaar aanzienlijk in leden was toegenomen en er werd bepaald dat de 5de vergadering in het volgende jaar op den ÏG"160 Augustus te Deventer zal plaats vinden. 'sGRAVENHAGE, 21 Augustus. Z. M. heeft eervol ontslag verleend, onder dankbetuiging voor hunne be- wezenc diensten, aan onderscheiden personen, die bij de Hofhouding van wij len Z. M. Willem II geplaatst waren geweest. Ook heeft Z. M. eervol ontslag verleend, heliondens hunne aanspraak op pensioen of wachtgeld, met ingang van 1° Januarij 1850, aan 4 commiezen, 7 adjunct-commiezen, den lstcD en 2den klerk hij het Departement van Fi- nantiën, en aan den lslen klerk bij het Agentschap van het Ministerie van Finantiën te Amsterdam. Z. M. heeft een pensioen verleend van 279 aan den afgetreden Pas toor der R. K. gemeente te Heeswijkin Noord-Braband. Z. M. heeft den Heer K. II. M. Heintjes van Veersscn, benoemd tot Adsistent voor de dienst der Nederl. etablissementen ter kust van Guinea. Gisteren namiddag is II. M. de Koningin met de beide Prinsen, van het Loo in deze residentie teruggekeerd. Z. M. de Koning wordt morgen alhier verwacht. De Kroonprins van Zweden, zal in den loop dezer weck alhier aankomen. Men zegt dat hij Prinses Louise huwen zal dochter van Prins Frederik. H. K. H. Prinses Marianne is den 6Jen dezer te Cadix aangekomen en den volgenden morgen naar Sevilië vertrokken waar zij voornemens is eenige dagen te vertoeven. Eergisteren is in deze residentie overleden de Heer Mr. J. A. Brand Ridder der orde van den Nederl. Leeuw, President van het Prov. Geregtshof in Zuid-Holland, vroeger Officier bij de Regtb. te Leyden. Uit een overzigt van den staat der cholera alhier, blijkt dat sedert den aanvang der ziekte, of van 21 Mei tot en met 18 Augustus, zijn aan getast 540 en overleden 274 personen. Te Scheveningen zijn sedert den aan vang der ziekte aldaar, of van 22 Julij mede tot 18 Augustus, aangetast 471 en overleden 233 personen. Thans ziet het licht de lijst der voor de verloting aangekochte voor werpen der Tentoonstelling te Delft, ten getale van 1875, waaronder zeer belangrijke, als: het Deventersche tapijt, genaamd fabriekaat van Smyrna, fijne linnenslakens en anderen manufacturen glas- en aardewerk, chrono meters, piano's, electro-rnagnetischc toestellen, en andere werktnigen, fijn- houten meubelen, zilveren- en goudenwerken, enz. De koopers der lijst ont vangen na den afloop der trekking, zonder betaling, eene opgaaf der verloting. HARDERWIJK, 20 Augustus. Den 23sten vertrekken van hier 48 manschappen, alle Afrikanenonder het hevel van den Adjudant-Onderofficier Schuiten, om naar St. George d'Elmina te worden overgebragt en naar hunne haardsteden terug te keeren. SNEEK, 17 Augustus. Werd er, sedert eenige dagen, in de dagbladen melding gemaakt, dat er in sommige streken van ons Vaderland, eene kwaadaardige ziekte onder de varker.s ontstaan is, ook wij kunnen berigten dat in dezen omtrek vele var kens ziek worden en binnen weinig tijds sterven. Maaris dit elders een buitengewoon verschijnsel, dat sommigen zelfs met de cholera in verband brengen, hier baart zulks geene bevreemding; want de hargeziekle ge lijk dc Friesche landhonwcrs het noemen, is bij ons sedert jaren nu meer, dan inindcr algemeen, een gewoon verschijnsel geworden, waartegen tot nog toe geene kruiden schijnen gewassen, ten minste niet gevonden te zijn. BUITEiNLAjNDSCHE BEK1GTEJN. ENGELAN». LONDEN, 18 Augustus. H. M. heeft aan den Stedehouder van Ierland last gegeven, om officieel bekend te maken, dat zij den Prins van Wallis, den vermoedelijken erfge naam des troons, den titel van Graaf van Dublin heeft geschonken, als een blijk van tevredenheid wegens het door haar in die stad en elders in Ierland genoten onthaal. In het dorpje Bromsgrove, graafschap Worcester, is de vronw van een arbeider onlangs van vier dochters bevallen, die allen zeer welvarend zijn; een jaar geleden beviel zij van drie kinderen. Dingsdag 11. werd in Lincoln's-inn-ficlds alhier, onder voorzitting van den Aartsbisschop van Canterburyeene vergadering gehouden van het ge nootschap tot bevordering van Christelijke kennis. Een zeer belangrijk ver slag werd voorgelezen, waaruit bleek dat niet minder dan 7 werken van aanzienlijken omvang in het afgeloopen jaar waren volbragt; eene uitgave namelijk van Luthers Duitschen Bijhei, de Fransche overzetting van het Oude Testament; een Italiaansch Nieuw Testament; het gewone gebedenboek in het Portugecscheene nieuwe uitgave van het gebedenboek in het Fransch eene uitgave van het Grieksche gebedenboek des genootsehaps, en eene nieuwe vertaling der kerkorde in de Deensche taal. Intusschen wordt eene nieuwe uitgave van het gebedenboek in liet Arabisch bewerkt, en het derde deel van de overzetting der zeventigen, te Athene gedrukt, was ter uitgave gereed. Ten gevolge eener vermeerderde aanvrage om het gebedenboek in het Hol- landsch, aan de Kaapstad, had het cornmilté, bijgestaan door .den Eerw. Dr. oswortheene gehcele herziening van het werk aangevangenen spoedig hoopte men de meest volledige en naauwkeurige vertaling der kerkorde te kunnen toonendie ooit in de Nederduitsche taal was vervaardigd. Volgens de verzekering van een hier uitkomend godsdienstig dagblad is Dr. Giacintlio Achillidie onder Grogorius XVI een ambt in het Pauselijk paleis bekleedde, maar 5 jaren geleden tot de Protestantsche Kerk overging, en zich sedert te Rome met de verspreiding des Bijbels bezig hieldden 30sten Julij, zoo het heette in naam der naam der Fransche Republiek, in hechtenis genomen, en in een der geheime kerkers van het Heilig Officie geworpen. Zaturdagll. heeft het gevaarlijk opwinden der buisvormige brug over de Menaï eenen aanvang genomen. Het geheele gevaarte moet worden opgeligt tot eene hoogte van 100 voet, en iederen dag vordert men 6 voet, zoodat, indien geen tegenspoed wordt ondervonden, de eerste buis in 14 dagen tijds kari zijn gelegd naar mate zij rijst gaat men met metselen voortten einde bij mogelijk breken der kettingen de brug te steunen. Zoodra de buis is ge legd zal men haar gereed maken voor het doorlaten van spoortreinenen zal tot het opwinden der volgende buis worden overgegaan. De cholera, hoewel volgens de laatste opgave minder slagtoffers tellende dan in de vorige weekheeft nogtans in het midden dezer week hevig ge woed. Den I4den dezer maand werden 517 personen aangetast, terwijl het getal overledenen 187 bedroeg; de laatste opgogevenc dag geeft 358 nieuwe gevallen en 157 overledenen. Op nieuw zijn gruwelijke moorden de lijst daarvan komen vermeerderen. De nieuwe geldmunt, ten bedrage eener waarde van twee shillings, is deze week uitgekomen. Men gelooft dat, te oordeelen naar de fijnheid van het werkdeze munt spoediger slijten zal dan andere. Te Liverpool is 150 ton ijzer uit Noord-America aangekomen. Die kleine hoeveelheid was slechts een staaltje der verschillende voortbrengselen van de mijnen aldaar en die de eigenaars alleen zonden ter vergelijking met het ijzer uit de mijnen van Staffordshire. Die vergelijking is geheel ten voor- deele van het Americaansch ijzer uitgevalleninzonderheid van dat der Ver- eenigde Staten. Het zou onmogelijk zijn om de ontzaggelijke omwenteling te berekenendie deze ontdekking in onze koophandels betrekkingen met dat land zou kunnen veroorzaken. De Morning-Herald verdedigt en prijst lieden de kolonisten der Kaap de Goede Hoopen verzekert dat de bewoners niet behoeven te vreezen dat de Kaap tot eene loozing voor Engelscbe misdadigers gebruikt zal worden. BELG1E. GEND, 18 Augustus. Dc uitvoerende Commissie van het Nederlandsch letterkundig Congres alhier heeft het volgende programma uitgevaardigd De zitting van liet Nederlandsch lelterknndig Congres alhier zal plaats hebben den 26slco Augustus en twee volgende dagen. Zij wordt geopend met de lezing van het proces-verbaal der werkzaamheden die door de uitvoerende Commissie zijn verrigten met eene aanspraak van den Voorzitter dier Com missie. Daarna wordt overgegaan tot het kiezen van een vast bureau, be staande in eenen Voorzitter, twee Ondervoorzitters en twee Secretarissen, waarop onmiddelijk de spreekbeurten beginnen zullen. Deze zijn verdeeld als volgt: Taal- en Letterkunde. A. de Jager, van Rotterdam: het belang dat er in de zamenwerking van Belgische en Noord-Nederlandsche letterkundigen is gelegen voor den bloei der Nederlandsche taal. Borrnans, van Luikin welke betrekking de oude taal, het Duitsch het hedendaagsch Vlaamsch en het Hollandsch tot elkander staanen welk nut uit derzelver vergelijking kan getrokken worden. Gerth van Wyk, van Wijk bij Duurstede: over den stand en de cischen onzer gemeenschappelijke moedertaal. Debatten, Sleeckx van Brussel: over de strekking der Nederduitsche letterkunde. P. J. dcDeyn, van Ninovc: wat moet de Nederduitsche schrijver in Belgie voornamelijk be doelen? J. B. VVilleras, van Doornik: over de Vlaamsehe beweging. Zetternam van Antwerpenover eene Vlaamsehe verbindtenis tusschen al de dorpen van Vlaanderen. Jottrand, van Brussel: hoe zal men in het toe komende de Nederlanderszoo van de Waalsche en Nederduitsche als van de Hoogduitsche stammen, verzamelen of bijeen houden, zonder hun natuurlijk regt wegens het uitoefenen hunner wederzijdsche talen te krenken, hetzij in plaatselijk bestuur, hetzij in de algemeene landdagen Debatten. GeschiedenisD. Buddinghvan Delft: over Jacob van Maerlant als Zuid-Hollander. S. J. Mulder, van Amsterdam: Balthasar Bekker, als be-

Leydse Courant | 1849 | | pagina 2