COURANT. LEYDSCHE MAANDAG, 20 AUGUSTUS, N. 100 1849. Dc Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven De Courant wordt Vrijdag uitgegeven uit Zaturdag avond. MaandagWoensdag en Die van Maandag komt BINNENLANDSCHE BEBIGTËN. I.EYDEN18 Augustus. Z. Hl. heeft hij besluit van den 10,leD dezer, aan den emeritus Hoogleeraar P. Hofinan Pecrlkamp, een pensioen verleend van ƒ2,160, op grond van artl. 12, 43 en 47 der wet van 9 Mei 1846. Z. M. heeft benoemd tot Majoor bij het 4lle regt. inf., den Kapitein 11. van der Straal van bet regt. inf. Sedert de laatste opgave van Donderdag den 16Jen dezer zijn alhier bij gekomen 10 Cholera-lijders, overleden 5, hersteld 15. Totaal 1321, overleden 744, hersteld 448, in behandeling 129, Te Haarlem zijn den 16lk'n dezer 11 jongelieden geëxamineerd en 10 toegelaten; den 17<len 12 geëxamineerd en 11 toegelaten. De Provinciale Stalen van Groningen hebben tot Arehivarius van dat gewest vei kozen den Heer Mr. 11. O. Feitb Jr. in plaats van wijlen zijnen vader, den Heer Mr. H. O. Feitb. Te Vlaardingen is weder een haringbuis met 90 tonnen aangekomen; de bcriglen van de vangst luiden ongunstig. •SGRAVEN 11 AGE, 18 Augustus. Z. M. beeft aan den Aartspriester van Gelderland, J. Willemsen, Pastoor te Duiven, vergunning verleend tot het aannemen en dragen van de Orde van Isabella la Catolica hem door de Koningin van Spanje geschonken. Z. M. heeft aan den lieer Kruseman, Boekhandelaar te Haarlem, uit gever van het Gedenkboek wegens de Inhuldiging van Koning Willem III, vervaardigd door Mej. Toussaint, eene prachtige en kostbare pendule ten ge schenke gegeven, tot dankbetuiging vooi de nette en zorgvuldige uitvoering van dat werk. De cifgenamen van Wijlen Z. M. Koning Willem II hebben zich dezer da<ron op nieuw tot de Arrondissemcnls-ReglLank alhier gewend ter beko ming van een nieuw uitstel ten einde zich te kunnen beraden over de al of niet aanvaarding, hetzij zuiver, hetzij onder het voorregt van boedelbe schrijving, van de nalatenschap van den overleden Koning. De Regtbank heeft dat verzoek ingewilligd, en op nieuw een termijn van drie maanden, derhalve tot den l?"1™ November eerstkomende, verleend. Wij zijn wijders onderrigt, dat al hetgeen sommige dagbladen, door over name uit het Zondagsbladhebben helpen verspreiden wegens een op den 15den dezer te houden familieraad, hij te wonen door H. K. II. Mevrouw de Prinses van Saxen-Weimar-Eisenachwaarbij alsdan de laatste band zou wor den gelegd aan de regeling der nalatenschap, ten eenenmale ongegrond was, zoo ook wat uit dezelfde bron werd gemeld, dat men er thans meer dan ooit begon van te spreken, dat de nagelaten schilderijen-verzameling van den Koning, publiek aan de meestbiedenden zal worden verkocht. (IV. Rott. Cour.) Men verwacht eerstdaags de uitvaardiging van een besluit betrekkelijk dc bezuinigingen bij bet departement van Finantiën in te voeren. Binnen eenige dagen wordt alhier verwacht, om in het Hotel Bellevue af te stappen, de Lord Bisschop van Guiana, die, in de laatste week dezer maand, de bevestiging zal houden van de leerlingen der Engelsche Episco- paalschc gemeente alhier, alsook van die te Rotterdam en die zich van hier zal begeven naar Frankfort, Bonn, Brussel en Brugge, mede ter verrigting van gemelde piegtigheid. Sedert de laatste 30 jaren heeft deze piegtigheid in Nederland geen plaats gehad. Blijkens het voorloopig verslag der afdeelingen, betrekkelijk het wets ontwerp, ten opzigte der snelschrijverij voor het officieel verslag van het ver handelde bij de Kamers der Staten Generaalheeft er omtrent het nut der zaak naauwelijks cenig verschil van gevoelen geheerscht, terwijl ook over het middeldat tot het in werking brengen der beoogde verbetering moest wor den aangegrepen, men nagenoeg eenstemmig toonde te denken. De eenige zwarigheid, die volgens het verslag ten deze overblijft, is, of men in de ver meerdering van staatsuitgaven kan toestemmen. Dienaangaande heerschte er verschil van gevoelen, met het oog op den toestand der openbare geldmid delen maar ook dit verschil van gevoelen verdween grootendcelsomdat men bij het ontleden der aangeboden raming algemeen tot de overtuiging kwam, dat deze veel te hoog was, zoo wat betrof de uitgave voor eens als de jaarlijksche bezoldigingen; terwijl in allen geval, naar het oordeel der ledi-nvari de gezamenlijke bezoldiging der aan te stellen stenographen dc som van 5,800 behoort te worden afgetrokken, waaruit thans de ambte naren betaald worden, voor het bewerken der verslagen aan de redactie der Staats-Courant verbonden. Het verslag komt tot de slotsomdat de meer dere uitgaven door de invoering der stenographic te veroorzaken, zich ligt zouden kunnen beperken tot ƒ10,000. .Met bet doel om wezeutlijke openbaarheid te bevorderen beeft men in al de afdeelingen er sterk op aangedrongen, om aan de uitgevers der gewone dagbladen voor het mededeclen van een meer omstandig verslag van de zittin gen der Kamers alle mogelijke aanmoediging te verlecnen. Daartoe geeft men in bedenking, om óf deze dagbladen van zegelregt vrij te stellen voor alle daarbij beh lorende bijvoegsels, die uitsluitend verslagen van het verhan delde in de zittingen der Kamers, der Provinciale Staten of der gemeente raden behelzen óf wel in het algemeen een maximum van zegelregt voor de dagbladen aan te nemen, zoodat zij, ook bij de meeste vergrooting van bun formaat, één en hetzelfde bedrag zouden blijven betalen. Er is zelfs de over tuiging geopenbaarddat indien het belang der openbaarheid nog wel een stap verder wenschte te gaan, het zegelregt der dagbladen, dat merkelijk zwaar op die ondernemingen drukt, geheel afgeschaft moge worden. AMSTERDAM, 17 Augustus. Voor eenige dagen hebben wij volgens een ander dagblad gemelddat II. K. II. Prinses Marianne der Nederlanden van Hare voorgenomen reis naar bet Heilige Land zou hebben afgezien. Wij meenen thans liet tegendeel te w eten Wij hebben blieven uit Lissabon van den 4de'1 dezer. De stoomboot Wil lem I, aan boord hebbende de Prinses, bevond zich toen in de haven van gemelde hoofilstad. II. K. II. had den 24stea Julij Havre verlaten, was den 29sten, na eene reis van 150 uren te Lissabon aangekomen, en moest daar eene quarantaine van vijf dagen houden. Den 3llca Aug. was II. K. II,, door eene sloep der Koningin van Portugalaan wal gebragt en daar met de ver schuldigde eerbewijzingen ontvangen. Den 4llcn dineerden de Nederl. Gezant, Baron S. v. Grovestins, en de Nederlandschc Consul, aan boord bij II. K. II. Denzelfden avond was de Prinses voornemens Hare reis naar Cadix te ver volgen. (lidbi.) GEFFEN, 13 Augustus. Heden werd hier een voermanmet paard en kar cenen bijenstal voorbij rijdende, zoodanig door de bijen aangevallen, dat het paard kort daarna stierf, en de voerman, ofschoon door vele lieden bijgestaan, aan zijn hoofd vooral zoodanig zwoldat hij niet buiten gevaar scheen te zijn doch hij is het gelukkig nog te boven gekomen. B U1 TEN L A N DSC H E BÉB i GTEN FKANKKMK. PARIJS, 16 Augustus. De Commissie der Wetgevende Kaïner voor de begrooting, welke perma nent gebleven is, heeft zich verklaard tegen de belasting van 1 pCt. op de inkomsten; zij zou meer gezind zijn voor eenen verhooging van belasting, daar zij erkende, dat het noodzakelijk was de hulpmiddelen van de schatkist te vermeerderen. Zij beschouwde de belasting op de sterke dranken als hoog noodig. De Voorzitter Lodewijk Napoleon is te Havre zeer koel ontvangen, en vrij wat minder goed bejegend dan te Rouaan. Wel was de stad met na tionale vlaggen bedekt, de huizen, welke hij moest voorbijtrekken, versierd, en eene ontelbare menigte op de straten; maar bij de wapenschouwing over dc nationale garde zijn slechts weinige kreten te zijner eere aangeheven, doch zoo veel te meer ter eere van de Constitutie en de Republiek. De aanleiding tot die minder goede ontvangst schijnt gelegen te zijn, in naijver tusschen de sleden Havre en Rouaan, waar thans belangrijke werken aan de Beneden-Seine worden aangelegd en gelden bijeenverzameld om dien vloed tot aan de hooldstad van het voormalig Norrnandije bevaarbaar te ma ken voor zeeschepen opdat de manufacturers te RouaanHavre zouden kun nen voorbijgaan lot groot nadeel van den handelsstand in die laatste stad. Dc Regeiing heeft den Voor»ilier een ceremaaltijd aangeboden. Ten slotte

Leydse Courant | 1849 | | pagina 1