P,U ITEN LANDSCÜE BERIG TEN BlNGEI-iAW Eï. LONDEN, 14 Augustus. H. M. de Koningin is, na to Belfast met de grootste geestdrift ontvangen te rijn den 12üen dezer te Glascow aangekomen. De Times zegt dat er alle lioop bestaat om aan te kunnen nemen dat de cholera vermindert. Het hoogste getal schijnt 150 op eenen dag geweest te zijn. Het blad troost de bevolking met eene vergelijking van de tegen woordige ziekte tegenover de pest in Londen van 1665, toen de bevolking, die men als te dier tijde ruim 400,000 zielen bedragendekan berekenen een tiende verloor, daar er gedurende 5 achtereenvolgende weken 38,105 sterfgevallen voorkwamen, en in eene week 10,000. Volgens de verhouding der toenmalige bevolking tot de tegenwoordige, zoude de sterlte tbans 41,000 per weck moeten bedragen, om gelijk te staan, terwijl zij slechts 1,967 beloopt. Donderdag 11. heeft de stoomboot van Petersburg alhier aangebragt 195,000 goud in specie. De aanvoer van 2 tot 8 Augustus alhier, van Amsterdam, Rotterdam Harlingen en Medemblik, beliep als volgt: 7449 vaten boter, 88,966 stuks kazen, 353 qrs. baver, 108qrs. boonen, 290 qrs. tarwe, 87 zakken hennip- zaad, 485 ossen en kopijen, 292 kalveren, 4434 schapen, 189 lammeren, 110 varkens, 109 balen vlas, 104 balen en matten tabak, 311 kisten sui ker, en 500 blokken tin. De oudste Engelsche zee-Oflicier die thans nog leeft, is John Corneth hij heeft zijn 98sten verjaardag gevierd; in 1775 was bij in dienst getreden. In het dorp Aberdanc, in Wallis, zijn 70 mijnwerkers, bijna allen vaders van huisgezinnen, door de onvoorzigtigheid van één omgekomen. Volgens officieele lijsten zijn in de vier eerste maanden van 1849, 270,844 landverhuizers uit Engeland en Ierland vertrokkenvan dit getal begaven zich 201,390 personen naar de Vereenigde Stalen; 48,776 naar Ca nada en andere Engelsche bezittingen van Noord-Amerika17,580 naar de volkplantingen in Australië. In hetzelfde tijdperk van 1848 telde men slechts 104,701 landverhuizers. BEL4Ü1E. BRUSSEL, 14 Augustus. De Maatschappij van Couillet, te Namen, heeft aanbesteed de levering van 15 partijen ijzeren huizen, met zink gedekt, voor Californië. Die buizen zullen 15 el breed zijn en 11 diep, en ieder 4 vertrekken bevatten. FRAHRBIJK, PARIJS, 14 Augustus. De President der Republiek heeft aan een' Engelscbman magtiging verleend om tusschen Calais en Dover eenen onder zee loopenden electrischen telegraaph aan te leggen; het werk moet 1°. September 1850 gereed zijn. Vóór de schorsing der Wetgevende Kamer hadden 83 leden een voorstel ingediend, om de onafhankelijkheid van Hongarije te erkennen de Commis sie heeft echter geoordeelddat dit voorstel niet in beraadslaging moest komen. Er is eene scheuring ontstaan tusschen de ultra-Katholieke partij aan welker hoofd Montalembert staat, en de aanhangers van den Heer Thiers. Het dagblad van dezen laatste, le Constitutionneltrekt nu te velde tegen de onfeilbaarheid van den Paus. Men voorspelt daaruit eene spoedige veran dering van het Ministerie. Het dagblad Le SemeurJournal pMlosopJiique et littérairebe vatte onlangs de volgende beoordeeling van de Fransche staatkunde, ten op- zigle van Rome: Het verhaal van den togt der Franschen naar Rome zal eene vreemde en treurige bladzijde zijn in Frankrijks geschiedenis. Alles is listuitvlug- ten, redevoeringen en verdraaide handelingen geweest. In den aanvang verklaarde men op 't plegtigst als het doel van dien togt de waarborging van de vrijheden der Romeinen tegen de ontwerpen van her stel der onbeperkte heerschappij door Oostenrijk, en dat de wenschen van de meerderheid van dit volk geen 't minste geweld zouden worden aangedaan. Ilct Ministerie verdedigde zich tegen de beschuldiging, dat het vóór had, een' Katholieken oorlogeen' strijd ter gunste van Rome's opperpriester te onder nemen; 'twas in 't belang der vrijheid; uit zorg voor de handhaving van Frankrijks allesbeheerschenden, zedelijken en staatkundigen invloed in Italië! Men zeide zelfs in de Commissiën, en het werd op de tribunen herhaald dat men de inwoners der Romeinschc Staten niet zou dwingen om den Paus terug te nemen, als ze niet meer van hem wilden weten. Zoo verkreeg men eene gunstige stemming in de constituerende Vergadering. Dat was 'l eerste bedrijf. Het tweede begon te Civita-Vecchia. Men wilde niet met het Romeinsche volk handelen, maar zijn grondgebied innemen, zonder het volk cenige stel lige belofte te doen. Onderwerp u eerst, en dan zal men u zeggen wat wij in uw land willen doenDe Romeinen vatten de wapenen op en verdedig den zichdat was dood eenvoudig en er is geen volk ter wereldtenzij het tot den uitersten graad van verlaging ware gezonkendat niet evenzoo zou hebben gehandeld. De Ministers en hunne vrienden hielden zich grootelijks verwonderd. Zij begrepen niet dat men soldaten die bniten hun land de wet kwamen stellen, met geweerschoten ontving, en wilden de hoofdstad bezetten eer zij zich verklaarden. Toen veranderde de vraag van aanzien. De eer van de Fransche vlag was er mcê gemoeidMen moest den roem der Fransche wapenen herstellen. Geene overeenkomsten, geenerlei inlichtingen, voor dat onze soldaten meester waren van het Vatikaan en 't kasteel van St. Angelo! Dat was het tweede bedrijf. Nu zijn we aan 't derde en laatste. De Generaal Ondinot is te Rome. Al de vrijheden zijn onmiddclijk afgeschaft bij het volk, welks vrijheden men ging beschermen. De pers is onderworpen aan de willekeur van het militair j;ezag; de staatkundige vereenigingen zijn onder de strengste straffen verbo den; de vergadering die uit de algemeene stemming was uitgegaan, is zonder pügtpleging ontbonden, en de Paus is genoodigd om in zijne Staten terug te keeren zonder dat het volk middelijk of onrniddelijk is gevraagd: juist zoo als de Kozakken en Croaten te Parijs zouden doen, zoo zij er kwamen. Zij zouden de Franschen trek voor trek kunnen nabootsenstap voor stap volgen, de herdruk der proclamatie van Generaal Oudinot er onder begrepen. In plaats van den naam van Pius IX, bad men er alleen maar dien van Hendrik V te zetten. Echter moest, om ten minste den schijr. te bewaren, de Paus cenige vrij zinnige waarborgen aan de Romeinen geven. Men zou dit op de Fransche tribune zeer hoog laten klinken; de kleinste, de onbeduidenste vrijlatingen zouden als bewonderingswaardige zaken worden uitgekreten, 't Is wel mogelijk dat Pius IX en het collegie van Cardinalcn zich lot die onnoozelc rol lee- ncn. 't Zou ook waarlijk te hard zijn, om de Fransche regering in de veile- genheid le laten, als zij zoo weinig vraagt! Maar dia geringe voldoening is haar zelfs niet toegestaan, en het meest wat zij verkrijgen zal, zal de zege ning der Fransche vaandels zijn. De Franschen soldaten zullen gezegend terugkomen en de Romeinen het juk weder opnemen, dat zij eeuwen lang hebben gedragen. Zoo zal het stuk eindigen. De Italianen zullen de Franschen verachten en voor langen tijd; want men bedriegc zich niet, de Romeinsche Republiek was eene volkszaak door gansch ItaLë. De Russen, Oostenrijkers en Pruissen zullen hen minder achten, om dat ze tegen het beginsel hunner eigene instellingen bebhen gehandeld. De Engelschen en Amerikanen zullen voor ben, zoo als 't reeds blijkt, gevoelens koesteren die we niet zullen noemen, en die niet zonder bitterheid zullen wezen. De naam van Frankrijk zal bij de mensehheid dalen, zijne verbonden zullen er door lijden. En wat zal de Regering tot vergoeding van zoo vele verliezenom niet eens van het geld der schatkist en het bloed der soldaten te spreken, verkrijgen? Ter naauwernood eene dankzegging van de Katholijko partij en de dubbelzinnige gelukwenschen der legitimisten. Frankrijk heeft een' koop van teleurstellingen gedaande betreurenswaardigste die er ooit was. liet zal er zich te laat van overtuigen." SABDINIE. MILAAN, 7 Augustus. Het lossen van 100 kanonschoten heeft den volke de teekening en ratifi cering van het vredestractaat met Sardinië verkondigd. Te Turijn is den zelfden dag, van het sluiten des vredes aan de Kamer van Afgevaardigden en aan den Senaat kennis gegeven, welk herigt met stilzwijgen is ver nomen. Men verzekert dat het huis Rothschild aangenomen heeftde oorlogsver goeding van 75 millioen, welke Sardinië in ettelijke jaren betalen moest, voor die Mogendheid in ééncn termijn te voldoen. ITALIË, ROME7 Augustus. De proclamatien die in de provinciën uit naam van den Paus door de Kar dinaals worden uitgevaardigd, bedroeven de vrienden van Pius IX ten zeerste. Dat is meer dan reactie; het is de terugkeer tot het oude Pausselijke abso- lutismus. De proclamatie van den Kardinaal Aartsbisschop van Melitene heeft in geheel Uinbrie eene verbittering doen ontstaan die de noodlottigste gevol gen na zich kan slepen. De Commissarissen des Pausen schijnen door de vreugde dqp overwinning geheel verblind te zijn; zij zullen eindigen met alles te bedervenindien de te Gaëta vertegenwoordigde mogendheden niet spoedig tusschen beiden komeD. In den avond van den 4l!en was er hier eene groote beweging en eene zamenzwering scheen op het punt van uitbarsten, welke echter nog bedwon gen is door dien alle posten verdubbeld werden en de soldaten gereed stonden oin met de batterijen de casernen te verlaten. De Fransche Priester Rodes, die van den kansel zijne blijdschap betuigd had over het binnenrukken der Fransche troepen, is door dolksteken omge- bragt. Te Parijs werd den 14den het gerucht verbreid, dat drie leden van de Pauselijke Commissie hetzelfde lot hadden ondergaan, NAPELS. GAËTA, 4 Augustus. De Koningin is gisteren van eene dochter verlost, welke in den avond van dien dag door den Paus in de kathedrale kerk gedoopt is. Het Konink lijk gezin, de Ministers, het corps Diplomatique van Napels en Gaëta, woon den deze plegtigheid bij. Volgens Napolilaansch gebruik draagt dit kind 32 namen, waarvan de twee eerste Maria della Grazia, Pia. In den morgen van heden kwam hier de Fransche stoombootaan boord hebbende den Generaal Oudinot en den Admiraal Tréhouart, vergezeld

Leydse Courant | 1849 | | pagina 3