BUITEJNLA1XDSCHE BERIGTEK. warende wijs heeft kunnen bepalen, om voor de aandeelen, waaraan geene prijzen zullen te benrt vallen, een afdruk te bestemmen van een geïllustreerd plan der lokalen, waarin de tentoonstelling woidt gehouden; de schets is onder medewerking van een der meest geachte kunstenaren in ons vaderland ontworpen, en zal op de steendrukkerij van den Heer Mieling te 's Graven- hage worden uitgevoerd zoodat de verloting werkelijk zonder nieten zal zijn De uitvoering dezer zaak moge aan de deelneming in de verloting bevor derlijk wezen, maar bovenal strekke zij, om duurzaam herinnering te schen ken aan hetgeen door duizenden met zooveel opgetogenheid is aanschouwd, en moge ook daardoor de vermeerdering van kennis aan hetgeen van industrie in ons land bestaat, rijke vruchten dragen. UTRECHT, 23 Julij. Wij verblijden ons in het sluiten van de kermis. De geheele burgerij heeft gedurende de laatste dagen getoond in dat gevoel te deelen. Het laat zich verwachten, dat de ziekte die gedurende het kermisgewoel in hevigheid aanmerkelijk is toegenomen, nu spoedig eenen beteren loop zal nemen en aan onze stad den anders zoo wel verdienden lof van gezondheid zal teruggeven. j)en ju]ij bleven alhier in behandeling 40 cholera-lijders; tot den 22sten zijn er bijgekomen 248, hersteld 15, overleden 110, blijvende dus den 22sten in behandeling 163. Nederl ENGELAND. LONDEN, 21 Julij. De Koningin heeft de regeringen der steden in Ierland die zij wil bezoe ken, doen aanschrijven, dat zij geen statie-bezoek gevende, ook geene feeste lijkheden verlangt. Aan de Kaap de goede hoop heerschte in 't laatst van Mei veel gisting over het bewuste besluit der Engelsche Regering om de bannelingen der waarts te zenden, en alzoo de Kaap tot een strafkolonie te maken. Wijd en zijd werden tegen dat besluit vertoogen gereed gemaakt, en men vreesde voor oproerige uitbarsting bij de aankomst der bannelingen. Het Fransche schip Voyageur de Kernicvan Bordeaux naar Morlaix met wijn en brandewijn, is op onze kusten aangetroffen en naar Cardiff op- gebragt. De bemanning, vier personen sterk, was gestorven, men denkt ten naaste door vergiftiging. FRAHHSIJK. PARIJS, 22 Julij. De voormalige Minister Guizot is werkelijk den lijden nJt Londen te Havre aangekomen, en door dezen met eerbied, door genen met schimp ontvangen. Den volgenden dag kwam hij te Iionfleur aan, waar men hem met de meeste welwillendheid ontving. De gewigtige beraadslaging over de vrijheid der drukpers is heden bij de vergadering begonnen. De Heer Mathieu een lid der linkerzijde, opende die. Hij zeide te twijfelen of hij, in bet belang der minderheid, de aanne ming of de verwerping der wet moest wenschen. De Heer de Montalembert verklaarde, dat hij voor de wet stemmen zoude, niet om de vrijheid der drukpers te schadenmaar om haar te redden. Van de andere zijde der vraag hield de Heer Jules Favre eene rede, die bij zijne welsprekendheid wat veel aan persoonlijke aanmerkingen, vooral tegen den Heer Odilon-Barrot toegaf, welke Minister daarop met kracht doch ook met gematigdheid ant woordde. IT ALIE, ROME, 16 Julij. De Generaal Oudinot heeft aan den Minister van Oorlog gemeld dat gis teren het herstel van bet gezag des Pausen geproclameerd is, te midden van de levendige toejuichingen der menigte, en dat in de St. Pieterskerk een Te Deum is gezongen. Voorts schrijft de Generaal dat de rust en het vertrou wen zich meer en meer bevestigenen er tusschen de soldalen en de bevol king de beste verstandhouding bestaat. Van de onderhandelingen en voorwaarden van het herstel is niets bekend. Men gist dat de Paus onvoorwaardelijk was hersteld, overeenkomstig met zijn bij herhaling deswege geuit verlangen. Hoe dit zijhet Pauselijk gezag is dan nu in al de Romeinsche Staten hersteld, te Rome door de Franschen, te Ancona, Bologna en in de legatien door Oostenrijk. Indien zulks, gelijk waarschijnlijk is, geheel onvoorwaardelijk geschied is, dan zouden daardoor de moeijelijkheden vermeden wordenwelke men vreesde dat tusschen Frank rijk, Oostenrijk, Napels en Spanje te dier gelegenheid zouden ontstaan, en dari zou voor Pius IX alleen de taak zijn voorbehouden om aan de Romeinen het genot te verzekeren der vrijheden, die zij ten gevolge van de buitenspo righeden der demagogen gevaar liepen te verliezen. Men mag zich vleijen dat de Paus, die in Italië het eerst als hervormer optrad en aan zijne landgenoo- ten het uitzigt op eene regtmatige vrijheid opende, aan zich zeiven gelijk blijven en liet zoo roemrijk aangevangen werk niet onvoltooid laten zal. HA HO VER. 17 Julij. Z. M. heeft bij besluit van eergisteren eene nieuwe Eerste en Tweede Kamer bijeengeroepenmet bepaling dat de verkiezingen volgens de voorloopige kies wet zullen plaats hebben. De tijd der opening zal nader worden vastgesteld. OOSTENRIJK. WEENEN, 19 Julij. De Keizer is teruggekeerd van zijn uitstap naar Brunn hij is in Moraviess hoofdstad met veel geestdiift ontvangen. De hier woonachtige beroemde veld slag-schilder l'Allemani, is bij Komorn, terwijl hij gereed stond om den juist beginnenden slag te schetsen, door een kanonkogel gedood. In den nacht van den llden 0p jjden j|, zonden de Venetiers een brander uit tegen 't Oostenrijksch fregat Venus; de brander hechte zich aan 't fregat en ovcr- stortte het met brandende stoften. Met veel moeite kwam de Venus los en boorde den brander in den grond. Men zegt dat eergisteren de tijding zou zijn aangebragt, dat de Generaal der Hongaren, Bern, den Banns Jellachich verslagen, al zijne stellingen genomen en hem naar Semlin gedreven had verder dat Arad genomen en Petcrwardein door de Hongaren bezet zou zijn. De oorlogslijdingen van daar zijn gedurig zoo verward en onzeker, dat de stand der strijdende partijen niet met eenige juistheid is op te geven, het geen te moeilijker is uit hoofde van de groote uitgestrektheid van het oorlogstoo- neeldat zich over gansch Ilongarye uitstrektzoodat terwijl de oorlogskans hier ter gunste van Oostenrijk slaat, ginds de Hongaren weder ecnig voordeel behalen. Over 't algemeen echter schijnt Oostenrijk den opstand meester te worden. Nog een Priester, Messaroi genaamd, is te Presburg doodgeschoten, omdat hij, zoo als zijn vonnis luidde, het volk tot opstand had aangezet. FRANHFORT, 21 Julij. Het verwekt overal verbittering, dat de Rijkswet op het sluiten van de speelbanken te Homburg en Wisbaden niet wordt nagekomen, en men meent dat spoedig door de Rijkstroepen krachtdadig de wet op die banken zal wor den ten uitvoer gelegd. HAMBURG, 20 Julij. In Sleeswijk en Holstcin hebben de bepalingen der tusschen Denemarken en Pruissen gesloten overeenkomsten een hoogst ongunstigen indruk gemaakt. Te Sleeswijk zelf is den 16,leD dezer eene openbare vergadering der burgerij gehouden en daarin besloten een protest tegen den wapenstilstand te ondertee kenen en het Stadhouderschap te verzoeken, onverwijld de noodige oorlogstoe rustingen te bevelen ten einde de regten van de Hertogdommen met kracht van wapenen tegen Denemarken te handhaven. ZWITSERLAND. Het land wordt hier overstroomd door vlugtelingen. Uit het noorden ko men ze in grootcn getale uit Badenuit het zuiden van den Kerkdijken Staat en verschillende streken van Oostenrijksch Italië en Sardinië. Deze lieden komen meestal vrij naakt en berooid hier aan. 'tSpreekt van zelf dat zoo zij wapenen met zich voeren, deze hun worden ontnomen; de besturen onzer kantons zijn van meening, die wapenen, welker teruggave door verschillende regeringen wordt verlangd, niet anders te doen dan tegen vergoeding der onkosten, die ter verzorging dier lieden gemaakt zijn. WEST-INBIE. Wij onlieenenzegt het Handelsbladaan particuliere berigten uit Suri name, dd. 9 Junij het volgende: Met de Europesche kolonisatie aan de Saramacca is het allertreurigst ge steld. Reeds heeft een tiental huisgezinnen de plaats verlaten en het is meer dan waarschijnlijk, dat, zoodra de regentijd voorbij en de drooge tijd daar zal zijn, dit voorbeeld door de overigen meerendeels zal worden gevolgd. De Bestuurder met zijn Adjunct, de Schoolmeester en de Doctor zullen dan te zamen de voortzetting van dat onbekookt plan mogen bewerkstelligen. Heer lijke renten van een kapitaal van zes tonnen gouds! Welk een enorm voor deel had deze waarlijk belangrijke volkplanting daarvan kunnen trekken, wan neer men naar de ware regelen der volkshuishoudkunde te werk was gegaan! Maar, hetgeen nog erger is dan dat verlies, hoe benadeelt dit alles de repu tatie van Suriname niet! En hoe moeijelijk zal liet worden, om van de natie- die opofferingen te vragen welke voor haar behoud onmisbaar en voor de eer van Nederland weldra verpligtend zullen worden! En toch, het is onmis kenbaar, landverhuizing, landverhuizing op eene groote schaalgeheel vrij en onbelemmerd is het éénige redmiddel, om deze kolonie te behouden. Begint men daarmede niet spoedig met kracht, en volgens de regelen der wetenschap, geloof het vrij, dan is Suriname verloren, onherstelbaar verloren. Daarbij, het is het eenige middel om eventueel de vraag der emancipatie op te lossen. Het is eene schande voor Nederland, dat men nu nog naar de middelen moet zoekenom tol die uitkomst te komen STABS REIÏIGT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN brengen mits deze ter kennisse van de belanghebbenden, dat van den Heer Controleur der Directe Belastingen is ontvangen hot vierde Voljaars-Kohier voor de Belasting op het Personeel, dienst 1849 en 1850, hetwelk op den 17lien dezer maand is executoir verklaard, en op heden aan den Heer Ontvanger verzonden. DU RIEU, Ley den23 Julij 1849. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 3