LEYDSCHE COURANT. JV°. 1849. WOENSDAG, 25 JULIJ. BINNENLANDSCHE BERJGTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. JUe van Maandag komt uit Zaturdag avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. V LEYDEN24 Julij. De Tentoonstelling der Koninklijke Nederlandsclie Maatschappij tot Aan moediging van den Tuinhoaw, op 11. Zondag geopend heeft in ruime mate deelneming vooral van onze Sladgcnooten ondervonden. Het getal bezoekers heeft tot hiertoe ieder dag ongeveer 500 bedragen. Heden morgen heeft Z. K. H. Prins Hendrik en heden middag H. K. 11. Prinses Fredcrik der Nederlanden, met hare beide Dochters en gevolg, de Tentoonstelling met een bezoek vereerd. De weezen van al de Godshuizen zijn van wege de Maatschappij uitgenoodigd geworden, om de Tentoonstelling te komen bezoeken. De inrigting beantwoordt uitnemend aan het doelde verschillende plant soorten zijn met zoo veel smaak als overleg geplaatst, in de Manège-zaal prijkt de kenr van heerlijke gewassen van warme luchtstreken, terwijl een rijkdom van in vollen bloei staande planten vóór het gebouw, onder ren op zettelijk tot dit doel vervaardigd dak, als in eene groote zaal staan die aan ecne zijde geheel open is, en ter zijde en achter het gebouw, in cenen daartoe aangelegdcn tuingrond, nog eene menigte planten zijn gerangschikt, die meer de vrije lucht beminnen. De overvloed is te groot om thans ten opzigte van al wat deze Tentoon stelling in zeldzame of door bijzondere kweeking uitmuntende planten aan biedt, in bijzonderheden te treden. Wij hopen van een of andere bevoegde hand nader eenig overzigt te kunnen mededcclen, van eene Tentoonstelling die zoo wel beantwoordt aan de moeite en zorgenwelke de Commissie uit de Maatschappij van Tuinbouw met zoo veel beleidals ijver en smaak aan haar besteed heeft. Wij herinneren dat het morgen, Woensdag, de laatste dag is. Op II. Zaturdag, lusschcn 3 en 4 ure des namiddags, waren niet ver van de Karnemelksbrug alhier, twee knaapjes in den Rijn gevallen, met name Pieter van Leeuwen oud 7 jaren, en Carel van Leeuwen oud bijna 5 jaren. Een jongeling met name Jeroen de Haas, alhier woonachtig in de Kaarse- makerstraat, oud 17 jaren, had door het roepen om hulp door de omstan ders naauwelijks het ongeval vernomenof sprong zonder aarzelen in de aldaar vrij diepe gracht, had het geluk de beide kinderen die reeds naar het midden waren gedreven, te grijpen en naar den wal te brengen. Zoo wel de redder als de geredden hebben geene nadeelige gevolgen van het gebeurde ondervonden. Het zou overbodig zijn, hier de edele daad van den ge noemden jongman verder te verhellen hij verdient voorzeker aller dank en lof, die in cenen tijd, waarin zoo vele slaglolFers vallen, twee kinderen aan eenen wissen dood heeft ontrukt. Sedert de laatste opgave van Zaturdag den 2lslcn Julij zijn alhier bij gekomen 105 Cholera-lijdersoverleden 51 hersteld 9. Totaal 103G, over leden 548, hersteld 154, in behandeling 334. Z. M. heeft, bij besluit van 19,len dezer, onder anderen goedgevonden te benoemen tot 2de Luitenants hij het wapen der infanterie van het leger in Oost-lndie: den Sergeant-Majoor J. F. G. Verhocfl', van het 5dc en den Sergeant W. J. van der Vlist, van het 8slc rcgemerit infanterie. De Inspecteur-Generaal van de Gencesk. dienst der Land- en Zeemagt heeft ter kennis van alle Genees- en HeelkundigenNederlanders van geboorte, gebragt, die genegen mogten zijn, om zich als Officier van Gezondheid der 3de klasse voor de Dienst der Zeemagt te verbinden, om zich bij verzoek schrift op zegel geschreven en postvrij in te zenden hij hem aan te melden met overlegging der nagenoemde bewijzen, op gezegeld papier, als: 1°. Eene geboorte-acteten bewijze van cenen ouderdom beneden de 24 jaren; 2°. een bewijs van ongehuwd te zijn; 3°. een bewijs van voldane dienst- pligtigbeid aan de nationale militie 4°. een bewijs van goed zedelijk gedrag, af te geven door de regering hunner wuonplaats; 5°. een bewijs van geschikt heid voor de militaire dienst, af te geven door den eerstaanwezenden Officier van Gezondheid bij bet garnizoen in hunne woonplaats, of in het naaslbijge- legcn garnizoen 6n. bewijzen van genoten onderwijs in de voorbereidende schoolwetenschappcnwaartoe onder anderen a. de grammaticale gronden der Nederduitsche en Franschc talen; zoodat de Adspirant uit deze talen we- derkcerig en inet vaardigheid, zoowel schriftelijk als mondeling, moet kunnen overzettenb. de grammaticale gronden der Latijnsche taalen bet verstaan van gewoon proza in die taal c. de rekenkunde, vooral de leer der gewone en tiendeelige breuken en derzelver toepassing op het metrieke stelsel van maten en gewigten7". bewijzen van afgelegde examina als Genees- of Heel kundige, of van regelmatig in die vakken volbragte studiën. Na overlegging van welke bewijsstukken hun de gelegenheid zal worden verschaft, om aan 's Rijks Kweekschool voor Militaire Geneeskundigen te Utrecht, bewijzen hunner kennis in de voorbereidende schoolwelenschappen te geven, en daarna in een examen bewijzen van voldoende bekwaamheid in de Genees- en Heelkundige wetenschappen voor de verlangde betrekking af te leggen. Aan den rang van Officier van Gezondheid der 3de klasse is verbonden een aclivitcits-tractemenl van 700, en een non-acliviteits-tractement van ƒ500 tafelgeld en toelagecn de rang van 2den Luitenant bij het corp Mariniers. De eerste haringbuis, Stuurman C. Cordia, is gisteren te Maassluis binnengekomen, welke heeft aangebragt 87 tonnen; de tweede Stuurman J. Schenk te Vlaardingen, aanbrengende 57 tonnen. De hcrigten uit zee no pens de visschcrij luiden gunstig. 'SGRAVENHAGE, 24 Julij. Daar in weerwil van de aankondigingen van 2 cn 12 Junijjl., sommige belanghebbenden hier te lande blijven voortgaan met de certificaten van oor sprong wegens goederen, ten uitvoer naar Neerlands-Indië bestemd, ter visc- 'ring in te zenden of aan te bieden hij het Departement van Rinnenlandscbc Zaken, zoo heeft de Minister van Binnen]. Zaken, onder herinnering aan den inhoud van gemelde aankondigingen, de belanghebbenden op nieuw opmerk zaam gemaakt, dat de bedoelde cerficaten regtstreeks behooren ingezonden te worden aan het Departement van Koloniën waaraan uitsluitend ook be hooren te worden gerigt alle verzoeken om inlichting of rakende de behande ling van hetgeen met die certificaten in verhand staat. De belanghebbenden worden uitgenoodigd, hierop te letten, daar zij anders de schade, door verkeerde behandeling of noodeloos oponthoud veroorzaakt, aan zich zeiven hebben te wijten. Den 20slcn overleed alhier na een langdurig lijden de Heer Vosmacr, Directeur der Algemeene Landsdrukkerij. Sedert eenigen tijd heerscht hier eene zekere, vrij kwaadaardige ziekte onder de paarden der ruiterij bij alle regemenlen. Meestal openbaart zij zich als kwade droes cn somtijds is bet zoo erg dat er geenc paarden genoeg zijn om de dienst te doen, zoodat de regimentscommandanten genoodzaakt zijn om hunne manschappen de exercitiën te voet te laten doen. Naar men verneemt zal aan de commandanten der regementen infan terie cn artillerie weder toegekend worden, een ration fourage voor een tweede dienstpaard. Men verneemt dat er binnen kort ook eene organisatie van de Munt zal plaats hebbenhetgeen in een naauw verband staat met de opheffing van het collegie van Raden cn Generaal-Mcesteien tot hiertoe met het oppcr- loezigt van dien talc van beheer belast. Tweede Eiamer der Staten-fieneraal. In de zitting van Zaturdag, 21 Julij, is ingekomen een adres van NeuenC0, Bierbrouwers uit Middelburg, daarbij vragende afschaffing van de belasting op de bieren. Verzending naar de Commissie ad lioc. De Commissie van Rapporteurs is gereed haar algemeen verslag uit te brengen over het ontwerp van wet, nopens het overbrengen van fondsen voor den grooten weg van Utrecht naar 's Hertogenbosch. Drukken en ronddeelen terwijl de beraadslagingen aan de orde worden gesteld na afloop van die over hot ontwerp van wet tot aanvulling van bet lslc hoofdstuk der staatsbegrooling. Aan de orde van den dag is de voortzetting der beraadslagingen over bet ontwerp van wet, tot regeling der toelating en uitzetting van vreemdelingen. De Voorzitter geeft kennis, dat door den Minister van Justitie is ingezon den eene nota, ten geleide van een nieuw artikel, dat als art. 21 aan het einde van het ontwerp zal worden gevoegd. Het luidt aldus: Al Ie akten en stukken, ten gevolge dezer wet op te maken of af te ge ven, zijn vrij van zegel, registratie- en griffieregten." Alsnu worden de beraadslagingen hervat, en wel over art. 12 aldus lui dende: »De uitzetting op onzen last heeft alleen plaats om redenen van staaten niet in eenig bijzonder belang.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 1