VERBETERING. RUITENLANDSCHE BERUGTEN. j zich laat aanzien, dat de Hongaren, wier eenheid vrij wat verbroken is, al ineer en meer liet onderspit zullen delven en de onderwerping van dit uitge strekte land niet verre meer verwijderd schijnt te wezen. Mogt nn de eindelijke uitslag maar niet enkel op onderwerping uitloopen, die als gevolg van overmagtzoo weinig geruststelling voor de toekomst aan biedt; maar door gematigdheid en echte vrijzinnigheid van Oostenrijk, tot eenc bevrediging leiden, waarhij de Hongaren geene redelijke klagt over onder drukking of verkorting eener billijke vrijheid overbleef. Of men van Oosten- rijk dergelijke staatkunde te wachten hebbe, zal de tijd moeten leeren. KERKNIEUWS. Z. M. heeft uit een hem door den Minister voor de Zaken der Hervormde Eeredienst aangeboden nominatie, ter vervulling der Predikantsplaats bij de Herv. Gemeente te Oosterhoutbenoemd Ds. J. Wigcri Abersonte Lage Zwaluwe. Men verneemt dat Ds. J. J. van Oosterzee, voor bet beroep naar 'sGra- venhage heeft bedankt. Bij de Sub Commissie voor de Cholera is ontvangen als: bij den Heer van Hoorn onder lett. P. E. ƒ10; van N. N. ƒ10, en een Coupon ad 12.37J N°. 1807. Uit gevoel van dankbaarheid voor Goddelijke verschooning cn ƒ10 onder lett. A. Bij den Heer du Rieu van N. N. ƒ10. Bij den lieer la Lau onder lelt. W. f5. Aan de Stadstimmerwerf onder het adres om aan den ziekenvader af te ge ven", eenige mans- cn vrouwenkleedingstukken. Aan het Cholera-Gasthuis 3 pakken nieuw gemaakte vrouwen- en kindcr- kleedingstukken van het Gezelschap de Ré union alhier. Bij Dr. Schmidt een pak met kleedingstukken gemerkt lelt. C. R. Bij den Heer Plaat een Ooslenrijksche Coupon h 20N°. 2280 onder lett. II. H. Bij den Heer J. Montagne onder lett. M. 11. ƒ5. Bij de redactie: een verzegeld pak van een onbekende, om te bezorgen aan bet Cholera-Gasthuiswaaraan voldaan is. In de Advertentie van het Commissie-, Handel-, Huur- en Verliuur- Kantoor van den Heer J. C. F. DONKERSLOOT alhier, staat: onder het rubriek VJE BBWMt: Een logeabel Winlielliuis, kunnende men hetzelve zonder hindernis pi. m. ƒ400 'sjaarlijks verhuren; moet zijn: kunnende men van hetzelve zonder hindernis voor pl. m. ƒ400 verhuren. AR VERTEN TIEN. Heden overleed, tot diepe droefheid van mij en mijne 4 onmondige Kin deren, mijn waarde Echtgenoot, de Heer Mr. HENRICUS JACOBUS HERMANS, j in den ouderdom van 47 jaren na eene langdurige ziekte. I.eyden, t. FERRARIO. 19 Julij 1849. Wqd. Hermans. Voor de menigvuldige blijken van deelneming, mij in de laatstverloopen dagen door Vrienden en Bekenden betoond betuig ik bij deze mijn liarte- 1 ij ken dank. J. BAKE. Voor de vele blijken van deelneming bij het overlijden onzer geliefde Moeder betoond, betuigen wij onzen webneenenden dank. C. B. DUYSTER. A. G. DUYSTER, Geb. Rijk. W. C. DUYSTER. Voor de menigvuldige bewijzen van deelneming, ontvangen bij het over lijden van hunne geliefde Moeder en Behuwd-Moeder JANNETJE SCIIOOT- MAN, Wed. J. Meriyn, betuigen de Ondergetcckenden hunnen opregten en hartelijken dank. J. van 'T HOOFT. Letden, C. E. van THOOFT, Geb. Meritn. 21 Julij 1849. II. M. J. LA RIVIÈRE, AVed. P. C. Mereyn. TILBURG, 17 Julij. Men verneemt dat de Hoog Eerw. Heer J. Zwijsen Bisschop van Gcrra in partibus infidelium, op gisteren van 11. M. de Koningin-Weduwe, een bui tengewoon prachtig bisschoppelijk kruis met edele gesteenten omzet, hangende aan eene fraaije en net bewerkte gouden keten, benevens een extra fraai bewerkt missaal-stoeltje met verguld onderstel, ten geschenke heeft bekomen. FRANKRIJK. PARIJS, 19 Julij. De Minister van Buitenlandsche Zaken beeft aan de Consuls cn Zaakgelas tigden in Italië verlof verleend, om paspoorten aan Italianen te geven, die hun land verlaten en naar Frankrijk willen overkomen; zij zullen hier geene vervolgingen te vreezen hebben. jn de Zitting van de Wetgevende Vergadering van den IS"10", heeft de Minister van Openbare Werken een erediet van 206,000 fr. aangevraagd ter voltooijing van het palcis voor den President dier Vergadering. AVederom is hel verlof verleend om drie leden der Vergadering te vervolgen, wegens deelneming aan den laatsten opstand. Hel is slechts met moeite, dat de belastingen hier te lande worden I opgebragt. A;an de directe belastingen, voor 1849 op 436 millioenen geraamd, waren tot in Junij nog slechts 161 millioen geïnd. Over 1848 moet nog een bedrag van 17J millioenen worden ingevorderd. SARDINIË. Er zijn eenige hoofdbezwarenwelke de regeling der betrekkingen tus- schen onzen Staat en Oostenrijk verhinderen. Ilet is vooral het vraagstuk der schadevergoeding, hetgeen hier in aanmerking komt. Eerst had Oostenrijk 200 milliocn gevraagd; later heeft het zijnen eisch verminderd tot op 75 millioen, dat is 5 mill, meer dan onze Regering had aangeboden. Maar nu laatstelijk heeft de Ooslenrijksche regering de voorloopige aanneming van het cijfer van 70 millioen afhankelijk gemaakt van eene nieuwe voorwaarde, en voorgesteld om do betaling eener nadere schadevergoeding voor te behouden welke ten gevolge van een in te stellen onderzoek geregeld zou worden. Dit heeft onze Regering geweigerd, en te regt, want zij kon geene verbindtenis aangaanwaarvan zij de uitgestrektheid niet kent. Eenc andere zwarigheid is, dat Oostenrijk de Hertogdommen Parma en Modena mede in het te sluiten tractaal wil begrijpen en zelf uit naam van die Hertogdommen handelen. Doch onze Regering betwist het regt daartoe, en verlangt afzonderlijk en regtstreeks met Parma en Modena als onafhanke lijke Staten te onderhandelen. ITALIË, ROME, 10 Julij. De Generaal Oudinot heeft bij een bevelschrift geboden om alle teckcnen van de vervallen Regering binnen 24 uren weg te nemen; ook heeft hij het dragen van roodc mutsen verboden; en aan de vreemdelingen die geen aan wijzing kunnen doen van hun beroep, of middelen van bestaan, bevolen om de stad te verlaten. PRUISSEN. BERLIJN, 19 Julij. De ratificatiën van de overeenkomst betrekkelijk den wapenstilstand met Denemarken, en de voorloopige vredesvoorwaarden zijn den 17dcn uitgewisseld. De wapenstilstand is gesloten voor 6 maanden en voorts nog 6 weken na de opzegging van dc eene of andere zijde. A'olgens eenc verordening van den Groothertog van Badenzijn alle legercorpsen van zijn land ontbondenomdat zij grootendeels aan den opstand hebben deel genomen, slechts een eskadron ruiterij en een bataillon infante rie zijn uitgezonderd. Allendie deel aan den opstand hebben genomen zullen voor een krijgsraad worden gesteld. OOSTENRIJK. WEENEN, 17 Julij. Dc Keizer is gisteren naar Brünn in Moravië vertrokken. De Evangelische Leeraar Siksay, en de Roomsche Priester Mauerbart zijn volgens het krijgsregt doodgeschoten omdat zij van den kansel de oproe ping der Hongaarsche Regering hadden aanbevolen. De Oostenrijkers hebben in de nabijheid van Komorn een hevig gevecht met de Hongaren gehad. Van heide kanten waren meer dan 160 stukken geschut in het vuur. Ten laatste hebben de Oostenrijkers de overhand be houden. De vesting Komorn zelve is nog in de magt der Hongaren, die er eenc bezetting van 8000 man en 200 stukken geschut hebben en haar als eene hoofdvesting in het hart des lands met de uiterste hardnekkigheid verdedigen. A'oorts is ook nog de zuidoostelijke vesting Temeswar in hunne magt en staan in die streken de zaken nog het minst ongunstig voor hen. Verder opaan de oostelijke grenzen, tegen de Russisch-Turkschc provincie Moldavië, zijn zij in een slag in de nabijheid van Bistritz verslagenen zijn er wel 10,000 Hongaren of Romanen met achterlating hunner geweren, op den loop gegaan. Bij dien voortgang der Ooslenrijksche wapenen in de laatste dagen, waartoe het voortrukken en de krachtdadige hulp der Russen niet weinig hebben toe- gebragt, brengt dc tegenspoed der tol dusverre zoo zegevierende wapenen der Hongaren eene neerslagtiglieidoneenigheid en tweedragt onder hen te weeg, welke Oostenrijk tol uitmuntende hulptroepen strekken, cn waardoor het Ut' Plaatselijke Commissie van Geneeskundig Toe- voorxigt binnen de Stad Leydenin aanmerking nemende dat thans veelvuldig gebruik wordt gemaakt van zeker middel, 't welk volgens opgave der Verkoopers in staat zoude zijn dc Cholera te voorkomen ja zelfs te gene zen, heelt gemeend de Ingezetenen voor het gebruik van dat middel Ie moe ten waarschuwendaar het in het algemeen zeer gevaarlijk is. Er zijn ver scheiden gevallen ter kennis gekomen van de Commissie, waarin na het ge bruik van het middel, de ziekte eene ongunstige wending heeft genomen zoodat de Commissie nogmaals hare Stadgcnooteri ten ernstigste voor liet ge bruik van dat middel waarschuwt, verwijzende verder de Ingezetenen naar hare waarschuwing, nopens de door hen te houden levenswijs gedurende de heer- schende ziekte, geplaatst in de Leydsche Courant van den lstc" Nov. 1848. A. HASEBROEK, President. J. L. A. DESF.RTINE, Adj. Secretaris.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 3